جمهوری ترکیه در آستانه صدمین سالگرد تاسیس خود در ماه اکتبر، شاهد انتخاباتی برای پیشی گرفتن مخالفان از رجب طیب اردوغان مستبد و اسلام‌گرا است. رقابتی تنگاتنگ و نفس‌گیر بین رجب طیب اردوغان و کمال فلیچدار اوغو!  بر اساس اعلام شبکه تلویزیونی تی. آر. تی خبر، میزان مشارکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با کمی افزایش نسبت به دور نخست، به حدود یک میلیون و 840 نفر رسید و اتباع ترکیه در 73 کشور پای صندوق‌های رای رفته و برای انتخاب رییس جمهور دوره سیزدهم دادند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هم یکشنبۀ این هفته‌ (۲۴ اردیبهشت) از نمایشگاه کتاب در تهران دیدار کرد؛ نمایشگاهی که در نوع خود بیش از گذشته با حاشیه و حرف و حدیث همراه بود. شمار بیشتری از ناشران از حضور در این نمایشگاه خودداری کردند، هم به‌دلیل مسائل صنفی و اعتراض به محدودیت‌ها و سانسور و به‌خصوص کارکرد ویژه‌ای که نمایشگاه کتاب به‌عنوان حراجی کتاب در ایران پیدا کرده و هم به‌نوعی در همراهی با امواج اعتراضی جنبش «زن زندگی آزادی».

 حزب حكمتیست (خط رسمی): مردم آزادیخواه ایران!  اخیرا رسانه های رسمی جمهوری اسلامی به نقل از "سید كاظم موسوی رئیس دادگستری فارس"، اعلام كرده اند، حكم اعدام دو نفر از متهمین حادثه "شاهچراغ" به زودی در خیابان ۹ دی شیراز اجرا میشود. نفس اعلام این تصمیم در ادامه اعدام دهها نفر از معترضین و "متهمین" در چند هفته گذشته، بیان افسارگسیختگی حاكمیت، بربریت آشكار آنها، تعرض به حق حیات و توهین به شعور مردم ایران است.

 سال هاست که این قلم در باب «اصلاحات و انقلاب» می چرخد اما کوششهای «نت-ورک سیستم» امپریالیستی حقیقت این امر را، در زیر خروارها دروغ و تبلیغات واهی و تحقیر اکثریت عظیم تولیدکنندگان و تحدید و تحریف آزادی‌خواهان برابری طلب، دفن می کند! بواقع آنچه برای تغییر قدرت حاکم بر یک جامعه، در طول تاریخ بشر دیده می شود:\ ۱- یا در اثر تهاجم نظامی ارتشی خارجی و سرنگونی حکومت مرکزی ست!  ۲- یا در اثر جنگ داخلی بین مناطق گوناگون و سرنگونی حکومت مرکزی ست!

سرانجام بعد از ماه‌ها بحث در محافل حکومتی، قوه قضائیه نظام جدید مجازات بدحجابی و بی‌حجابی در قالب لایحه « عفاف و حجاب» را به دولت جمهوری اسلامی ارائه کرد و دولت نیز ضمن موافقت آن را به مجلس شورای اسلامی فرستاد. یکی از حوزه‌های چالش مهم نظام در مواجهه با جنبش انقلابی «زن زندگی آزادی» اقدام زنان ایرانی در کنارگذاشتن حجاب اجباری و به آتش‌انداختن روسری‌های تحمیلی بود. دستاورد ماندگار جنبش تا این لحظه افزایش چشمگیر شمار زنانی است که بدون حجاب در اماکن عمومی و بیرون از منازل خود ظاهر می‌شوند.

 اسدالله اسدی، دیپلمات - تروریست جمهوری اسلامی ایران محکوم به دلیل تلاش برای بمب‌گذاری در همایش شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق ایران در پاریس، از آزاد بلژیک آزاد شد و با «سلام و صلوات» وارد تهران شد! نقش دلالی آزادی او را حکومت پادشاهی عمان به‌عهده داشت. حکومت عمان برای آزادی اسدی، بین جمهوری اسلامی ایران و دولت بلژیک میانجی‌گری کرده است.  اسدالله اسدی که در بلژیک به جرایم تروریستی محاکمه و محکوم شده بود، روز جمعه 26 مه 2023 در قبال آزادی اولیویه فانده‌کاستیل، امدادگر 42 ساله زندانی در ایران، به مقام‌های سلطان‌نشین عمان تحویل داده شد و در نهایت به ایران بازگشت.

 فرزندان سرزمین آفتابم گردنهایشان درانتظار طناب بدستان فاشیست روز به روز باریکتر میشوند و گردن کلفت های خارج نشین، تبر بدست و از هر نحله فکری برای هم خط و نشان میکشند!  اتحاد از تخریب پرسید: به کجا چنین شتابان؟!  بر گردنم تیشه نزن، دستت را به دستم بده، من و تو یک دشمن مشترک داریم، بگو تا کجا با من هستی!  میهن دوستان گرامی؛  ما در یک برش تاریخی بسیار سنگین قرار گرفته ایم، حکومت ارتجاعی - فاشیستی کودک کش در تمامی شهرهای ایران طناب بدست بدنبال گردن دلاوران سرزمین خورشیدمان میگردد!

تمرکز بر انتخابات ترکیه: ترکیه که در درگیری سوریه بازیگری عمده بوده، در سال ۲۰۱۱ روابط دیپلوماتیک خود با این کشور را قطع کرد. از آن تاریخ، دو کشور بدترین روابط را با یکدیگر دارند. با این حال، مدت کمی است که ترکیه درپی یافتن امکانی برای عادی سازی روابط است اما در سر راه انجام این کار موانع متعددی وجود دارد و اطمینانی هم نیست که پیروزی احتمالی اپوزیسیون در انتخابات ۱۴ مه ۲۰۲۳، برای برطرف کردن این موانع کافی باشد. این در حالی است که لیگ عرب، پس از ۱۱ سال باردیگر سوریه را به عضویت پذیرفته است.

 بالاخره پس از چند ماه کشمکش، تهدید و خط و نشان کشیدن حاکمیت علیه زنانی که "کشف حجاب" کرده اند، پلمب کردن اماکنی که قوانین اسلامی "حجاب و عفاف" را رعایت نکرده اند، پس از دست به دامان تولستوی و هوگو شدن برای دفاع از "ناموس و عفت اسلامی" و ...، لایحه پیشنهادی قوه قضائیه، "لایحه عفاف و حجاب"، به تصویب دولت رسید. این لایحه، "تئوری" های پشت آن و جنجال و اعتراض کیهان شریعتمداری به "رفع موانع قانونی علیه بی حجابی"، آینه تمام نمای بحران حجاب در درون جمهوری اسلامی است. در ادامه به مضمون و محتوای این لایحه پرداخته خواهد شد. اما رابطه حجاب و حاکمیت!

 اخیرا پژاك (شعبه ایرانی پ ك ك) یك سری از بحثهای "آموزشی" درونی خود را با عنوان "پرورش، تاریخ كردستان و ایران" منتشر كرده است. هدف این "برنامه آموزشی" بنا به گفته مروج پژاك *، شناخت هویت خود یعنی هویت "كورد" و اینكه "ما كی هستیم" است. مروج پژاك در چند برنامه آموزشی تلاش میكند، "هویت" متفاوت و مستقل "كردها"، تاریخ و فرهنگ متفاوت آنها، اخلاق و سنتهای متفاوت آنها از دیگران را بیان و ثابت كند که "كردها از همه زوایای نژادی، تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و... یك "ملت" ویژه و متفاوت اند"!.

پس پرده خرید توییتر: پس از ۳ دهه توسعه چشمگیر اینترنت، اکنون راست افراطی آمریکا منادی آرمان آزادی در فضای مجازی شده است. این کار به زیان چپی انجام می شود که به طور مشروع دغدغه دفاع از محروم ترین ها دربرابر گفتمان های مبالغه آمیز را دارد ولی کار تنظیم مقررات این شبکه را به موسسه های سرمایه داری واگذارده است. خرید توییتر توسط ایلان ماسک، میلیاردر معروف با سیلی از محکوم کردن ها همراه بود. این معامله به روشنی موضوعی فراتر از تعیین تکلیف برای یک شبکه اجتماعی در اختیار نخبگان بود.

هەڵبژاردنی ئەم جارەی پەرلەمان کە بڕیارە لە ١٨/١١/٢٠٢٣دا بەڕێوەبچێت، لە هەلومەرجێکی تایبەتیدا لایەنە سیاسیەکان ناچارکراون کەخۆیان ئامادەبکەن بۆ مامەڵەکردن لەگەڵ پێداویستیەکانی ئەم هەڵبژاردنەدا، کە بۆ خۆشیان ڕۆشن نیە دەرگیری کام بەڵای سیاسی دەبن و ئایندەی پێگەی سیاسیان لە کوێدا دەگیرسێتەوەو چییان بەسەر دێت. ئەم دۆخە لەو شوێنەوە ناچاریە بۆیان کە هەنگاو بەداوی هەنگاودا، دەبینین پێگەی حکومەتی هەرێم لە سایەی حکومەتی عێراقدا بێدەسەڵات ترو بچوکتر دەبێتەوە، واتە هەڵبژاردنی ئەمجارە هەوڵدانێکە بۆ بەڕێکردنی ئەو دۆخە نالەبارەی دەرگیری لایەنە سیاسیەکانی هەرێم بووە، دەبێت کاردانەوەیەکیان هەبێت.

 صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی از متهمان پرونده معروف به «خانه اصفهان» «بامداد ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ اعدام شدند. این مبارزان در ۲۵ آبان سال گذشته (۱۴۰۱) در جریان درگیری مردم با نیروهای سرکوبگر دستگیر شده بودند.  اما همزمان اعلام شد که یک روز قبل، یعنی در ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲: حکم اعدام دو زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند، در زندان مرکزی سنندج به اجرا درآمد. با حساب این دو زندانی، اعدام ۱۳ نفر با اتهاماتی غیر از “درگیری” با نیروهای سرکوبگر در روز پنج‌شنبه در زندان‌های مرکزی خرم آباد، مرکزی رشت، مرکزی کرمان و جیرفت به ثبت رسیده است.

به مناسبت روز حکمت: در مناسبت گرامیداشت حکمت، هدف اینست با افکار و نگرش و سیاست و پراتیک و شخصیت این مارکسیست و رهبر کمونیستی برجسته آشنا شویم. بر این اساس من این بار معرفی مبانی و تزهای کمونیسم کارگری منصور حکمت را انتخاب کردم. منصور حکمت با بسیاری از تئوریها و سیاستهای دگرگون کننده مارکسیستی و بینش انسانی و تحولات مهم در کمونیسم ایران و عراق و... تداعی میشود. اما من فکر میکنم بیش از هر چیز با کمونیسم کارگری تداعی میشود.