١. جامعه ایران وارد یکدوره انقلابی شده است. مهمترین مشخصه و سوال محوری دوره انقلابی، تشدید جدال سیاسی و کشمکش طبقاتی برسر قدرت سیاسی است. حزب کمونیست کارگری - حکمتیست در تحولات جاری برای سرنگونی جمهوری اسلامی، سازماندهی انقلاب کارگری، کسب قدرت سیاسی و استقرار یک حکومت کارگری مبارزه می کند.

۸ فوریه از طرف بخش وسیعی از اتحادیه های کارگری در سراسر دنیا روز همبستگی و حمایت از مبارزات مردم آزادیخواه ایران اعلام شده است. در این روز اتحادیه های کارگری از کشورهای دانمارک، کانادا، فرانسه، سوئد، نروژ، آمریکا، انگلیس، ترکیه، اسپانیا و ... تا برخی سازمانها و نهاد های مترقی و نمایندگان پارلمان و اعضای حزب کارگر انگلیس، در اقدامی مشترک با برگزاری متینگ یا با بیانیه های حمایتی، همبستگی خود را با جنبش ازادیخواهانه مردم در ایران به نمایش خواهند گذاشت.

کشتار و سرکوب کارگران و مبارزات جاری طبقه کارگر
5شنبه 26 ژانویه 2023 - 6 بهمن 1401
ساعت 20 و سی بوقت اروپای مرکزی ساعت 23 بوقت ایران در کلاب هاوس آلترناتیو کارگری

بیانیه جمعی از تشکل‌های جمهوری‌خواه سکولاردمکرات پیرامون رهبری جمعی و متکثر جنبش انقلابی۱۴۰۱ مردم ایران که با تکیه بر کنشگری، قدرت مردم و مشارکت فراگیر سیاسی، اجتماعی، اتنیکی، زنان و جوانان شکل گرفت، در پنجمین ماه فعالیت در شرایطی متفاوت با شروع طوفانی خود قرار گرفته است. جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» تحول عمیق و کیفی در وضعیت سیاسی کشور ایجاد کرد و پایه‌های جمهوری اسلامی را به لرزه درآورد.

خیزش توده ای برای سرنگونی جمهوری اسلامی كه وارد چهارمین ماه خود شده است، ادامه اعتراضات سالهای گذشته، اعتراضات كارگری، معلم و بازنشسته، دانشجویان، زنان و اقشار محروم جامعه و خیزشهای دیماه ۹۶ و آبان ماه ۹۸ است. این خیزش جدال طبقه كارگر و مردم محروم با حاكمیت را وارد فاز جدیدی كرد، فازی كه سرنگونی جمهوری اسلامی به قدرت پایین جامعه و تامین اصلی ترین مطالبات مردم آزادیخواه ایران، از لغو آپارتاید جنسی، آزادیهای سیاسی و رفاه عمومی تا اداره جامعه بدست مردم و ارگانهای اعمال اراده آنان را بر پرچم خود حك كرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که شناسایی سپاه به عنوان سازمان تروریستی خارجی از سوی اتحادیه اروپا، اقدامی نیست که بدون تصمیم دادگاه انجام شود. در حالی که بحث درباره «تروریستی» اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دلیل عملکرد آن، در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بالا گرفته و اورسلا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا از آن حمایت کرده است، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این رویکرد مخالفت کرده است.

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۹۸ شب گذشته همچون شبهای قبل شعاردهی های شبانه در محلاتی از تهران تهرانپارس، صادقیه، شهرک باقری، محله سازمان آب و نیز در برخی شهرهای دیگر جریان یافت. مردم با فریاد مرگ بر دیکتاتور تداوم انقلاب و عزم سرنگونی حکومت جنایت را فریاد میزنند. همانطور که قبلا گزارش کردیم روز گذشته جمعیتی بزرگی از مردم در شهر زاهدان به خیابان آمدند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. در این تظاهرات بنر بزرگی با نوشته "وکالت ما مدرن است نه فرد محور" قابل توجه بود.

برای حمایت و همبستگی با جنبش انقلابی مردم ایران و آزادی همه زندانیان سیاسی به میدان بیایم: فراخوان به ایرانیان آ زاد یخواه شهر گوتنبرگ و حومه
مردم آزادیخواه، تشنگان خلاصی از رژیم فاشیست اسلامی ایران
بی تردید خبرموج دستگیری وآدم ربایی، از مردم آزادیخواه ، از دانشجویان حق طلب، جوانان، دختران و پسران معترض را شنیده اید

اخیرا مردم آزادیخواه در ایران، فعالین و رهبران جنبش انقلابی ایران و نیروهای سیاسی شاهد تحرکات توطئه گرانه جریان راست افراطی به رهبری رضا پهلوی و دفاتر فکری پشت ایشان، هستند و با نگرانی این موضوع را تعقیب می کنند.  این جریان، تا امروز برای نشان دادن ظرفیت ضد انقلابی، ضد مردمی و ضد کمونیستی خود به قدرتهای ارتجاعی و ناتو و پنتاگون و همچنین برای جلب اعتماد باندهای درونی خود جمهوری اسلامی، از هیچ توطئه و شیادی کوتاهی نکرده است.

روزهای شنبه و یکشنبه ١ و ٢ بهمن ١٤٠١ برابر با ٢١ و ٢٢ ژانویه ٢٠٢٣ جلسه حضوری دفتر سیاسی حزب کمونیست کارگری - حکمتیست با حضور اکثریت اعضای دفتر سیاسی برگزار شد. در این نشست رفقا نادر شریفی دبیر تشکیلات خارج حزب و ابراهیم باتمانی عضو کمیته سازمانده حضور داشتند. روز جمعه ٢٠ ژانویه کمیته سازمانده حزب جلسه حضوری خود را برگزار کرد.

به‌رغم گذشت بیش از چهار ماه از اعتراضات سراسری در ایران و سرکوب گسترده آن، مناطق مختلف شهر تهران همچنان صحنه شعارهای شبانه علیه حکومت جمهوری اسلامی است. ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد شماری از ساکنان پایتخت از جمله در مناطق غربی شهران و شهرک اکباتان و نیز منطقه شرقی نارمک، شامگاه سه‌شنبه ۴ بهمن به اعتراضات شبانه خود ادامه دادند.شهرک اکباتان یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات طی این مدت بوده که به دفعات نیز مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفته است. ویدیوها نشان می‌دهد که ساکنان این شهرک در شامگاه سه‌شنبه از پشت پنجره خانه‌ها ی خود شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر داده‌اند.

تجمعات بازنشستگان مخابرات در چندین شهر و کارگران برق در تهران.  روز سوم بهمن بازنشستگان مخابرات بنا بر فراخوانی از قبل اعلام شده در اعتراض به بدتر شدن وضع معیشتی خود و تاخیر در پرداخت مطالبات و فریز کمک هزینه های رفاهی وسطح نازل حقوقها در مقابل ساختمان مرکزی مخابرات در شهرهای مختلف تجمع کردند. بنا بر خبرهای تا کنونی این تجمعات در شهرهای یزد، خرم آباد، مشهد، اردبیل، رشت و شهر کرد بر پا شده است. در شهر کرد بازنشستگان مقابل استانداری تجمع کردند و با فریاد شعارهایشان خواستار استعفای مقامات مسئول شدند.

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۹۷:  امروز هفتم بهمن ماه همچون جمعه های گذشته و در ادامه انقلاب جمعیت کثیری از مردم زاهدان علیرغم حضور گسترده نیروهای سرکوب حکومت و سرمای شدید و بارش برف به خیابان آمدند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. در این روز سرکوبگران جمهوری اسلامی به صف مردم یورش بردند و مردم با آنها درگیر شده و به تظاهراتشان ادامه دادند.

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۹۱: امروز چهارم بهمن دانشجویان در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، در اعتراض به احکام کمیته انضباطی و حمایت از دانشجویان زندانی تحصن کردند. در این روز همچنین اعضای کانون صنفی معلمان با خانواده‌ی محمود ملاکی یکی از معلمان زندانی دیدار کردند. یک کارزار مهم آزادی همکاران زندانی و تمامی بازداشت شدگان است. محمود ملاکی، بازرس کانون صنفی معلمان استان بوشهر، در تاریخ ۲۶ آذرماه توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد و بعد از چند روز بازجویی تا امروز در زندان مرکزی بوشهر بسر میبرد و بازداشت او تا تاریخ ۲۶ بهمن ماه تمدید شده است.

شعارهای شبانه در پایتخت و دیگر شهرها؛ تعداد روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده افزایش یافت: بیش از ۴۰ نفر از شخصیت‌های سیاسی، حقوق بشری و آکادمیک ایرانی خارج از کشور در نامه‌ای به رهبران ۱۱ کشور غربی از آنان خواستند که به سفرای خود در سازمان ملل متحد ماموریت دهند تا اعتبارنامه هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را به حالت تعلیق درآورند. این نامه که به امضای چهره‌هایی چون منصور فرهنگ، حسن شریعتمداری، مهناز پراکند، شهریار آهی، کاظم علمداری و محمود مسائلی رسیده است، ضمن استقبال از واکنش‌های جهانی به سرکوب اعتراضات در ایران، جمهوری اسلامی را به نقض تعهدات ناشی از معاهدات و منابع حقوق بین‌الملل متهم می‌کند.