تازگی ندارد. مدت ها است و سال ها و دهه ها است ناسیونالیسم کرد در همه بخش های منطقه سرنوشت خود را به زندگی در شکاف دولت های منطقه گره زده است.  پ ک ک سال ها است مجیز جمهوری اسلامی را می گوید تا بلکه حمایت این نظام را برای بقای خود در قندیل بهر قیمت بخرد. پ ک ک خود را به نفهمی میزند که مدت ها است جمهوری اسلامی و دولت ترکیه پیمان دوستی برای حفظ مرزها را امضا کرده اند.

دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی در ادامه پرونده‌سازی برای فعالان کارگری و مخالفین خود، هفت ماه پس از بازداشت شریفه محمدی، او را به «بغی»‌(شورش مسلحانه علیه نظام) متهم کرده؛ اتهامی که در دادگاه بدوی به صدور حکم اعدام منجر شده است در حالی که شریفه ۱۰ سال پیش عضو یک تشکل مستقل و علنی فعالین کارگری بود.. همین اقدام، نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی و قوه قضاییه جمهوری اسلامی حساسیت، نفرت و واهمه عمیقی نسبت به کارگران و‌ تشکلات کارگری مستقل، حق‌طلب و‌ معترض دارند.

قهر عظیم ملت ایران با دولت ضد ایرانی حاکم بر کشورمان در نمایش مضحک «انتخابات ریاست جمهوری» به اوج خود رسید. اینک حتی برای ولی فقیه تبهکار نظام نیز جای تردید باقی نمانده که مردم در کمین فرصتی هستند تا ریشه‌ی نظام پلید او را برکنند. این همان براندازی است.  مفهوم براندازی تا به حال بیشتر در دایره‌ی سیاست مطرح بوده است. هر چند که پدیده خود سیاسی است، چرا که به سرنگون‌سازی حکومت در یک کشور باز می‌گردد، اما دلیلی ندارد که روش‌های اجرایی آن را در حوزه‌های دیگر نیز جستجو نکنیم.

خالد عزیزی سخنگوی حزب دموکرات کردستان ایران در مصاحبه با تلویزیون ایران اینترنشنال درباره پزشکیان و وعده‌های او، به اصلاح‌طلبان دخیل می‌بندد، در آنها روزنه‌های “تغییر” را می‌بیند و روی آنها برای اصلاح جمهوری اسلامی حساب باز می‌کند. او می‌گوید بعد از انتخاب پزشکیان عرصه سیاسی ایران وارد بُعد تازه‌ای شده است. مردم در ایران و کردستان از پزشکیان سؤال بکنند و سرنگونی را کنار بگذارند.

نقش برخی از نیروهای چپ گذشته و امروز در روند انتخابات درایران؛ دراینکه باید به دمکراسی و آزادی اندیشه و گفتار ارج نهاد، شکی نیست! ولی آیا مفهوم دمکراسی این است که با هر حکومت جنایتکاری هم‌صدا شویم؟! طیفی از چپ‌هایی که سازمان و هم افرادش نامدار بودند، از کادرها، اعضا و هوادارانش که برای رسیدن به عدالت اجتماعی مبارزه می‌کردند، و بدست دژخیمان اسلامی آخوندی در ایران قتل عام شدند،

انتخابات های اخیر در اروپا و کارت قرمزی که میلیونها نفر به احزاب حاکم دادند رعد و برق در آسمان بی ابر نبود. انتخابات های ایندوره در اروپا ادامه زمین لرزه سیاسی است که هشت سال پیش با برگزیت و انتخاب ترامپ، اولین پیروزی های راست ساختار شکن، آغاز شده بود.  مدتها است تغییرات مهم و تعیین کننده ای در بنیادها و سیمای سیاسی- اجتماعی در غرب در جریان است. نتیجه گیری های ژورنالیستی با نگاه سطحی به مولفه های مهمی چون:

کتاب «روشن‌فکر»، به تاریخ ٢٠٢٢-۱۳۹۸، توسط کتاب چاپ و نشر ارزان در استکهلم-سوئد، در ۳۶۷ صفحه انتشار یافته است. فصل‌های این کتاب عبارتند از: نشست یک: آغاز راه-نشست دوم: تعاریف و نظریه‌ها-نشست سوم: ادیان هند-نشست چهارم: ادیان چین-نشست پنجم: ژاپن و آیین شینتو-نشست ششم: ادیان ایرانی-دین زرتشت.   هر کدام از این تیترها، ده‌ها زیر تیتر دارد و بسیار گسترده و وسیع است و به‌صورت دیالوگ ادامه می‌یابد. نویسنده در صفحات ۱۵ و ۱۶، تحت عنوان «مقدمه‌ی مقدمات»، نوشته است:

نمایش مضحک انتخابات ریاست جمهوری اسلامی با صدها تقلب و تهدید و التماس و جعل آمار و با بایکوت بیش از ۶۰ درصدی مردم ایران به پایان رسید. سایت علی خامنه‌ای، مردمی را که رای نداند تنبل خطاب کرد و گفت تنبلی شما به ضرر ملت ایران و جمهوری اسلامی است! رهبر جمهوری اسلامی امروز، ضمن تبریک به همان مردم تنبل، از پزشکیان خواست راه ابراهیم رئیسی «جلاد» را ادامه دهد

یادداشت هفته! همین که در گرما گرم نمایش مضحک انتخابات بخش وسیعی از کارگران پیمانی نفت و گاز و دیگر مراکز کارگری جهت تحقق پایه ای ترین حق و حقوق خویش در اعتصاب و اعتراض علیه مشتی انگل آخوند سرمایه دار بسر می برند، بروشنی بیانگر اینست، این سیرک نزد آنها پشیزی ارزش ندارد، و بی ربط به زندگی و معیشت آنها و سایر همنوعانشان است. اگر ربطی پیدا میکند، آنجاست که در فردای پس از این نمایش، بایستی کارگران صفوف مبارزاتیشان را متحدتر کنند،

متن جمعی زیر برای بزرگداشت زنده یاد پرویز بابایی آماده شده بود که متاسفانه امکان طرح آن نشد٬ آن عزیز یک تکه کلام بسیار با ارزشی داشت که و هر آن کس که او را می شناسد یادش می کند که می گفت " از برای جدایی ها می گریزم از آشنایی ها ".   بر روی یکی از پلاکاردهایی یکی از اتحادیه های کارگری کانادا شعار "انسان ، نه سود" توجهات را به خود جلب میکرد  و آن زمانی بود که جمعی از فعالان قدیمی کارگری برای شرکت در گنگره های کارگری استانی-ملی

در مقاله سودای فتح «قله»،‌ خشم خدایان و رنج مضاعف سیزیف!*  جنبش تحریم و تاکتیک دوسر باخت برای رژیم!، آمده بود که جنبش مردم نیز در برابرمهندسی رژیم و پلن آ و بی او پلن آ وبی خود را (حداکثری وحداقلی) را دارد و دو حالت و در تناظر با آن دوهدف متصوراست: هدف نخست بسط و گسترش دامنه دو قطبی شدن جامعه و صفوف تحریم و «نه» به کل حاکمیت و همه جناح‌ها و موازنه نیرو از این طریق و لاجرم بحران خالص سازی و خودخوارگی تا سرمنزل درهم شکسته شدن تنه درخت

در بستر نسل‌کشی و جنایات ددمنشانه و غیر قابل تصور دولت صهیونیستی اسرائیل علیه خلق ستمدیده فلسطین که از بدو اشغال سرزمین فلسطین و حاکمیت صهیونیست‌ها در آن ادامه داشته است، این روزها شاهد یک نسل‌کشی جدید البته با همکاری مستقیم امپریالیسم امریکا و حامیان سرسپرده اش علیه مردم فلسطین در غزه می‌باشیم که شروع یا “استارت” آن از هفتم اکتبر انجام گرفت.

جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران بعد از ارائه گزارش خود از نقض حقوق بشر توسط رژیم اسلامی، اولین سخنرانی‌اش را در تاریخ جمعه ۵ جولای، ۱۵ تیر در تورنتو به دعوت گروه “ایرانیان کانادائی برای دموکراسی” ارائه داد. یک ساعت برای خبرنگارها و دو ساعت هم برای سخنرانی و پرسش‌وپاسخ در نظر گرفته شده بود. مهمانان که حدود ۱۰۰ نفر بودند بیشتر فعالین سیاسی، اجتماعی تورنتو و مخالف رژیم بودند.

( در باره ی « انتخابات»ی که به دلیل ِ نبود ِ دموکراسی ،رژیم کارگزار ِ خودش را به شهروندان تحمیل کرد). گزاره ی نخست :- وقتی دموکراسی نباشد، رژیم در باره ی هر موضوع ِمهمی خودش تصمیم می گیرد، خودش عمل می کند و خودش نتیجه و برآیند ِ عمل را به مردم نسبت می دهد وآنان را واداربه پذیرفتن اش می کند. چه کسی باور می کند که در غیاب ِ  دموکراسی وآزادی ِعقیده و بیان،آزادی ِمطبوعات و رسانه های متنوع با دیدگاه های مختلف، آزادی ِ تشکل و تحزب برای گرایش های مختلف ِ سیاسی ،

خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران هم، سرانجام صدای پای «انقلاب» را مانند محمدرضا شنید اما هم محمدرضا دیر شنید و هم خامنه‌ای و هم منتخبین ریاست جمهوری‌ اسلامی. خامنه‌ای روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه در نخستین واکنش خود به مشارکت ضعیف شهروندان ایرانی در دور اول انتخابات، ادعا کرد کسانی که در این دور رای ندادند «مخالف نظام» نیستند. ادعایی مخصک و خنده‌دار!