اعلامیه حزب حکمتیست: دیروز شنبه ۱۵ ژوئن ۲۰۲۴، دولت سوئد حمید نوری قاتل و مجرمی که طی یک دادگاه عادلانه به حبس ابد محکوم شده بود را با دو شهروند سوئد زندانی جمهوری اسلامی، یوهان فلودروس و سعید عزیزی، مبادله کرد. معامله دولت سوئد با تروریستها جدید نیست، موارد آن توسط دولتهای اروپائی علنی و غیر علنی به کرات صورت گرفته است. پروژه گروگانگیری از شهروندان اروپائی توسط جمهوری اسلامی، اساساً برای دریافت پول و معاوضه با تروریستهای رژیم است که در اروپا بازداشت و محکوم به زندان شدند. 

حزب حکمتیست (خط رسمی):  حمید نوری که به دلیل مشارکت در اعدام‌ زندانیان سیاسی در دهه ۶۰، و به جرم جنایت علیه بشریت در سوئد به حبس ابد محکوم شده و در آن کشور حکم خود را می‌گذراند، در یک مبادله برای آزادی دو شهروند سوٸدی به آغوش جمهوری اسلامی برگردانده شد.  این اقدام دولت سوٸد قبل از هر چیز، مهر تاٸید بر سیاست باج‌گیری و گروگان‌گیری جمهوری اسلامی است که از "اتباع خارجی" برای چانه‌زنی جهت آزادی مجرمین و قاتلین دولتی خود سوء‌استفاده می‌کند.

حمید نوری که آبان ۹۸ در سوئد بازداشت و به حبس ابد محکوم شد، با دو تبعه سوئدی که در ایران زندانی بودند، مبادله گردید و به ایران بازگردانده شد.  حمید نوری ـ معروف به حمید عباسی ـ عصر شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳/ ۱۵ ژوئن ۲۰۲۴ به ایران بازگشت. کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر اسلامی قوه قضاییه و چند تن دیگر از مسئولان دولتی و قوه قضاییه در فرودگاه مهرآباد به استقبال او رفتند.

حقوق بین المللی: استفاده از مفهوم «نسل کشی» در فرانسه بسیار محدود است و در مطبوعات غالبا از آن در «گیومه» استفاده می شود و جنبه مبالغه آمیز دارد. با این حال، با رجوع به حقوق بین المللی، ضرورت استفاده از این مفهوم برای توصیف کشتار جاریِ پس از ۷ اکتبر در غزه روشن است. به علاوه، دفتر فدراسیون بین المللی حقوق بشر طی قطعنامه ای اقدامات اسرائیل علیه مردم فلسطین را «یک نسل کسیِ درجریان» توصیف کرده است.

اعلامیه تشکیلات خارج کشور حزب حکمتیست: ظهر روز جمعه ۳۱ مه، در محل غرفه تبلیغاتی گروه پاکس یوروپ (Pax Europa) در مرکز شهر مانهایم، مردی با چاقو به اجتماع کنندگان حمله‌ور شد که طی آن هفت نفر مجروح شدند. رسانه های آلمان هدف این حمله را "میشائیل اشتورتسن‌برگر"، از اعضای ارشد گروه "پاکس یوروپ" و منتقد اسلام اعلام کرده اند. یکی از مجروحان از افراد پلیس بود که بدلیل وخامت حال تحت عمل اورژانسی قرار گرفت اما دوروز بعد جان سپرد.

مبادله حمید نوری با گروگان‌های سوئدی که در پی مذاکرات پشت‌پرده و زد و بند حکومت سوئد با حاکمیت فاسد جمهوری اسلامی صورت گرفت مایه دلسردی طرفداران آزادی و عدالت است. روش جمهوری اسلامی مبنی بر گروگانگیری و مبادله آن با عوامل فاسد و جنایتکار خود شناخته شده و مسبوق به سابقه میباشد. روشی مشمئز‌کننده که در آن جمهوری اسلامی فاتحانه دسته گل بر گردن جنایتکاران خود میندازد و آنها را در مقابل دوربین تلویزیون قرار میدهد

حزب کمونیست کارگری ایران: آزادی حمید نوری بوسیله دولت سوئد در برابر آزادی دو شهروند سوئدی  تسلیم شدن این دولت به گروگان گیری و باج خواهی جمهوری اسلامی است.  در یک اقدام فضاحت‌بار، دو شهروند سوئدی که بدون هیچ جرمی بوسیله جمهوری اسلامی گروگان گرفته شده بودند با یک زندانی جنایتکار که طی بیش از نود جلسه محاکمه علنی و نزدیک به صد شاکی و شاهد، به جرم جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت و مشارکت مستقیم در قتل‌عام زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ محکو شده بود، مبادله گردید! این شرم آور است!

هموطنان عزیز! ملت شرافتمند ایران! «نظام جمهوری» یک سیستم حکومتی است که بر مبنای اصول دموکراسی و در شرایط وجود آزادی های سیاسی مانند آزادی احزاب، آزادی اجتماعات، آزادی مطبوعات، آزادی انتخابات و آزادی مردم برای گزینش کاندیدای مورد نظر خود، شکل می گیرد. در «نظام جمهوری»، افراد ملت یا مستقیم و یا به طور غیر مستقیم و از طریق پارلمان، فردی واجد تمام صلاحیت های لازم را به عنوان رئیس جمهور انتخاب میکنند تا اداره امور کشور را برای دوره ای معین در اختیار گرفته و در مقابل مردم و نمایندگان آنها پاسخگو باشد. 

"انتخابات" ریاست جمهوری ایران بدنبال مرگ رئیسی بطور زودرس انجام میگیرد. شورای نگهبان سرانجام با حساب و كتابهای خود  و برای حفظ بالانس در اوضاعی حساس و كاهش كشمكش در بالا، ۶ نفر را از صافی خود گذارند و به عنوان كاندیداتورهای مورد تائید نظام اعلام كرد. تا انتخابات شان، یعنی گرفتن "آرایش مناسب" برای حفظ نظام از تعرض طبقه كارگر و مردم آزادیخواه، را به "سلامت" از سر بگذرانند. 

بوی بهبود از اوضاع پناهجویان ایرانی در ترکیه نمی‌آید. همزمان که سیاست‌های جهانی به‌ویژه سیاست‌های ضدمهاجرتی باعث بدتر شدن وضعیت پناهجویان می‌شود، نگرانی از باقی ماندن در ترکیه یا بازگردانده شدن به ایران، پس از سال‌ها انتظار برای رفتن به کشوری امن باعث شده تا پناهجویان در اضطراب و استیصال به سر ببرند. روایت شماری از آنها را مرور می‌کنیم.

امسال این کنفرانس، کنفرانسی برای نشان دادن اتحاد حداکثری ما در جنبش برای آزادی زندانیان سیاسی است.  کنفرانسی برای تقویت انقلاب «زن، زندگی، آزادی» است.  در این کنفرانس بصورت حضوری و آنلاین شرکت کنید تا متحدانه و هر چه قویتر صدای زندانیان سیاسی و خانواده هایشان باشیم!   آدرسهای پلاتفرم هایی که می شود کنفرانس را دنبال کرد متعاقبا به اطلاع شما خواهید رسید. 

اعلامیه حزب حکمتیست: با کشته شدن رئیسی جلاد، حکومت اسلامی در مقابل نمایش "انتخاباتی" دیگری برای جایگزینی وی قرار گرفته است. اینبار آش بحدی شور است که عنوان مضحکه هم حق مطلب را بیان نمیکند. این کارناوال مُهوّع جنایتکاران فاسد و امتحان پس داده‌ای است که دستجمعی زیر پرچم خامنه‌ای برای بقای نظام ننگین اسلامی به میدان آمده‌اند. در دو "انتخابات" قبلی ریاست جمهوری و مجلس، بزرگترین بلوک رأی عدم شرکت فعال بود. از صندوق درآمده‌ها حتی با رأی سازی از آرای باطله پائین تر بودند

با تداوم جنایات توصیف ناپذیر دولت صهیونیستی اسراییل که در سیاست قتل عام زنان و کودکان و نسل کشی جاری در فلسطین از حمایت آشکار امپریالیسم آمریکا و دیگر قدرت های امپریالیستی برخوردار است شاهد چرخش‌های جدیدی در مواضع اپوزیسیون وطنی راجع به جنگ فاجعه بار جاری علیه خلقهای تحت ستم منطقه هستیم.

یادداشت های روزانه غزه (۳۵): رامی ابو جموس یادداشت های روزانه خود را برای «اوریان ۲۱» می نویسد. او که بنیانگذار «غزه پرس» - دفتری که در ترجمه و کارهای دیگر به روزنامه نگاران غربی کمک می کند- است، ناگزیر شده با همسر و پسر دو سال و نیمه اش ولید، آپارتمان خود در شهر غزه را ترک نماید و اکنون به طور مشترک با یک خانواده دیگر، در آپارتمان ۲ اتاق خوابه ای سکونت دارد. او رویداد های روزانه خود و غزه ای های رفح، که در این منطقه بینوا و پرجمعیت گیرافتاده اند را برای انتشار در «اوریان ۲۱» می نویسد:

در تهران، اصفهان، اهواز، کرمانشاه و شوش بازنشستگان تجمع کردند. امروز ۲۰ خرداد یکی از روزهای پر جنب و جوش اعتراضی بازنشستگان و تجمعات بزرگشان در شهرهای مختلف بود. در این روز در تهران بار دیگر دو هزار معلم بازنشسته  ۱۴۰۲ با شعار  "فریاد فریاد از اینهمه بیداد"  جلوی وزارت آموزش وپرورش تجمع کرده و پیگیر مطالباتشان شدند. در این تجمع هنگامیکه نیروی انتظامی قصد مداخله داشت با هو کردن جمعیت روبرو شد.