سامان یاسین در اعتراض به وضعیت خود از پنجم آبان دست به اعتصاب دارویی زده است. گروهی از زندانیان سیاسی قزل‌حصار در نامه‌ای به مقام‌های زندان نسبت به تبعات عدم رسیدگی به پرونده قضایی و پزشکی سامان یاسین هشدار داده و تاکید کرده‌اند ادامه روند موجود به یک فاجعه انسانی دیگر منتهی می‌شود.

"ما هنوز رنده ایم":  بیانیهٔ مشترک جمعی از دانشجویان رشته‌های هنری دانشکدگان هنرهای زیبا و دانشگاه هنر تهران به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

بیا تا جهان را به بد نسپریم

به نام زن، زندگی، آزادی

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید کشتار صدها معترض ایرانی در یک سال اخیر سیستماتیک بوده و مصداق جنایت علیه بشریت است. تازه‌ترین گزارش این سازمان در آستانه سالروز مرگ مهسا امینی منتشر شد و فقط موارد مستند شده را در بر دارد. سازمان حقوق بشر ایران، مستقر در نروژ در آستانه نخستین سالروز مرگ مهسا (ژینا) امینی گزارشی درباره سرکوب معترضان در یک سال گذشته منتشر کرد.

جان‌باختگان اعتراض‌های ایران؛ سال گذشته، کمتر از ۵۰ روز بعد از کشته شدن مهسا امینی، در میانه آبان‌ که سراسر کشور با اعتراض‌های روزانه و تظاهرات علیه حکومت روبه‌رو بود، ویدئوی کشته شدن یک جوان ۱۸ ساله و دقایق طولانی رها شدن پیکر بی‌جانش در خیابان، بسیاری را شوکه کرد. نام این جوان مهدی حضرتی بود.

موضع‌گیری‌ها در باره مرگ مشکوک جواد روحی که در زندان بوشهر محبوس بود ادامه دارد. محمود صادقی خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شد. بر اساس یک ویدیو جواد روحی "۲۴ ساعت پیش از مرگش" سالم و سرحال بوده است. موضع‌گیری‌ها در باره مرگ جواد روحی که در زندان بوشهر محبوس بود ادامه دارد.

در ادامە پروندە‌سازی‌ها علیه حامیان جنبش "زن، زندگی، آزادی"، قوە‌ قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد کە برای مهدی یراحی به دلیل انتشار یک "ترانه غیرقانونی" پرونده قضایی تشکیل دادە و با او "برخورد" خواهد شد. به دنبال انتشار جدیدترین ترانه مهدی یراحی با عنوان "روسریتو"، قوە‌ قضاییه اعلام کرد کە برای این خواننده به اتهام انتشار "ترانه غیر قانونی و خلاف اخلاق و عرف جامعه اسلامی" پرونده قضایی تشکیل دادە است.

سلام خدمت وکلا و مردم شریف: با توجه به ۱۰ ماه ربوده شدن از خانه شخصی و گرفتن اعتراف اجباری تحت شکنجه جسمی روانی و دارویی و بلاتکلیفی و تبعید به زندانهای مختلف و اجازه ندادن ورود وکیل خصوصی و انتخابی خودم، این متن را ارسال می‌کنم. چون احتمال تبعید جدید به محلی نامعلوم هر لحظه بالای سر من هست. “تاریخ ۱۸ شهریور دادگاهی اعلام شده”

در این قسمت به خاوران می‌رویم و از جایی حرف می‌زنیم که مدتهاست وزارت اطلاعات، با دفن شهروندان بهایی در آنجا، روند حذف هویت این قبرستان را وارد مرحله تازه‌ای کرده. در این قسمت از یک شهربازی حرف می‌زنیم که خانواده‌ها برای اولین بار اسم خاوران را آنجا شنیده‌اند. تا حالا شنیده‌اید کسی از یادآوری خاطرات شاد و قشنگ کودکی‌اش هم حالش به هم بخورد؟ در این قسمت با این موضوع آشنا خواهید شد

 سامان یاسینم هستم ۲۷ ساله از کرمانشاه ،ساکن تهران  ده ماه هست بدون ارتکاب هیچ جرمی در زندان هستم.  من سیاسی نیستم، طرفدار یا عضو هیچ گروه و حزبی هم نبودم. مثل همه شما تلاش کردم اوضاع زندگیمون بهتر بشه. بە دستور قاضی صلواتی حقی برای انتخاب وکیل ندارم. یک وکیل تسخیری برای پروندە من تعیین کردن بنام اقای حسین سرتیپی.  ایشون بە من گفتن کە قاضی صلواتی اجازە بازخوانی و رسیدگی بە پروندە رو بە من نمیدە؟

اختصاصی هم‌میهن| دادگاه توماج صالحی برگزار شد: ?اتهامات توماج صالحی از زبان وکیلش: افساد فی‌الارض، همکاری با دول متخاصم، فعالیت تبلیغی علیه نظام و دعوت به اغتشاش ? حجم اتهامات فراتر از این بود که در نیم ساعت مقرر حتی بتوانیم یک‌یک اتهامات را برای موکل تبیین کنیم ♦️امیر رئیسیان وکیل توماج صالحی، خواننده رپ فارسی از برگزاری دو جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات او پس از هشت ماه خبر داد. توماج صالحی در جریان اعتراض‌های موسوم به زن، زندگی، آزادی بازداشت شده بود و به گفته رئیسیان، «دادگاه توماج در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان دو هفته پیش در ۲۸ خرداد آغاز شده بود اما با توجه به ناتمام ماندن موضوعات مطرح شده در جلسه رسیدگی، تنفس اعلام شد و ادامه رسیدگی به امروز یک‌شنبه ۱۱ تیرماه موکول شد».

گزارشی از دادگاه توماج صالحی؛ وکیل پرونده: تصمیم دادگاه در یک هفته ابلاغ خواهد شد: وبسایت نشریه هم‌میهن گزارشی اختصاصی از دادگاه بی‌سر و صدای توماج صالحی منتشر کرده که در آن وکیل توماج، اتهامات او و روند دادگاه را توضیح داده است.به گفته وکیل پرونده، اتهامات توماج شامل «افساد فی‌الارض، همکاری با دولت متخاصم، فعالیت تبلیغی علیه نظام و دعوت به اغتشاش» است.امیر رئیسیان به هم‌میهن گفت: «امروز (یکشنبه) دادگاه به ریاست آقای براتی برگزار و در نهایت ختم رسیدگی از سوی دادگاه اعلام شد؛ بر این اساس دادگاه مبادرت به صدور رای خواهد کرد و تصمیم دادگاه بر اساس قانون در یک هفته به ما ابلاغ خواهد شد».

هشدار عفو بین‌الملل در مورد خطر اعدام «قریب‌الوقوع» محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری: عفو بین‌الملل با هشدار در مورد خطر «جدی» اعدام «قریب‌الوقوع» محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ایران، در نامه‌ای سرگشاده به رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواهان لغو فوری حکم صادر شده در پروندۀ این جوان ۲۲ ساله شد. این سازمان حقوق بشری روز جمعه ۲۶ خرداد خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای یادآور شد که حق محمد قبادلو برای محاکمه عادلانه سلب شده، در مرحله بازجویی‌های اولیه از دسترسی به وکیل محروم مانده، هدف اذیت و آزار جسمی قرار گرفته و «مکرراً کتک خورده است».

دانشگاه علیه اختناق: در حالی‌که حکومت همه‌ی قوایش را در راستای تنبیه جامعه و از جمله دانشگاه‌ها بسیج کرده است، دانشجویان، در کنار زنان و کارگران، به شکل‌های مختلفی در برابر این فشارها مقاومت می‌کنند. در پی اعتراضاتی که به‌دلیل قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی آغاز شد، طی روندی همیشگی فشارهای امنیتی گوناگون بر دانشگاه‌ها شدت یافته است. برای کسانی که در سال‌های اخیر در دانشگاه‌ها فعال بوده یا از دور تحولات جنبش دانشجویی را دنبال کرده‌اند، کم‌تر موردی از این رویدادها به لحاظ نوع و کیفیت جدید هستند.

دانشگاه علیه اختناق: در حالی‌که حکومت همه‌ی قوایش را در راستای تنبیه جامعه و از جمله دانشگاه‌ها بسیج کرده است، دانشجویان، در کنار زنان و کارگران، به شکل‌های مختلفی در برابر این فشارها مقاومت می‌کنند. در پی اعتراضاتی که به‌دلیل قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی آغاز شد، طی روندی همیشگی فشارهای امنیتی گوناگون بر دانشگاه‌ها شدت یافته است. برای کسانی که در سال‌های اخیر در دانشگاه‌ها فعال بوده یا از دور تحولات جنبش دانشجویی را دنبال کرده‌اند، کم‌تر موردی از این رویدادها به لحاظ نوع و کیفیت جدید هستند.

امیر رئیسیان از وکلای توماج صالحی می‌گوید جلسه بازپرسی این خواننده ترانه‌های اعتراضی روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت در دادسرای اصفهان برگزار شد. این وکیل دادگستری در توئیتر خود نوشته است: «توماج از طریق ویدیوکنفرانس در جلسه شرکت داشت و با حضور وکلا به سوالات بازپرس پرونده پاسخ داد.» او در ادامه ابراز امیدواری کرده که «با رفع شدن نقائص تحقیقات» پرونده آقای صالحی هرچه سریع‌تر به دادگاه بدوی ارسال شود. امیر رئیسیان هفته گذشته عنوان کرده بود که دادگاه، پروندۀ موکلش را به خاطر «ایرادها» و «رفع نقص تحقیقات» به دادسرا بازگردانده است.