تجمعات مشترک بازنشستگان کشوری در چند شهر و تجمع اعتراضی مردمی علیه آلودگی هوا در اراک و یک خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: ما میگیم حقوق کمه، قمیت نان گرون میشه. امروز ۱۲ دی ماه روز تجمعات هفتگی بازنشستگان کشوری از جمله معلمان بازنشسته بود. اعتراض بازنشستگان به وخیم تر شدن هر روز بیشتر وضع معیشتی شان، به اختلاسها و دزدیها و سرکوبگریهای حکومت و پاسخ نگرفتن خواستهای اعلام شده شان است.  این تجمعات مقابل صندوق بازنشستگی و طبق گزارشات تا کنونی در شهرهای کرمانشاه، تهران، اهواز، قزوین و یزد برگزار شدند.  

کرمانشاه یکی از مراکز مهم تجمعات اعتراضی بازنشستگان است و در آن بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی تجمعات مشترکی داشته اند. در تجمع امروز نیز جمعیت قابل توجهی از بازنشستگان که حضور زنان در آن برجسته بود مقابل صندوق بازنشستگی تجمع داشتند و با شعار "فقط کف خیابان بدست میاد حقمان" بر تداوم اعتراضات تاکید کردند.
در اهواز بازنشستگان با شعار " زیلابی زیلابی، وکیل باشرافت، حمایتت می‌کنیم" حمایت خود را از وکیل محبوب کارگران که حکم زندان دارد اعلام داشتند.  بازنشستگان همچنین در اعتراض به گرانی شعار میدادند: "ما میگیم حقوق کمه، قیمت نان گرون میشه".
اجرای همسان سازی حقوقها و افزایش آن به بالای خط فقر سی میلیونی، درمان رایگان، تحصیل رایگان، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و داشتن حق تجمع و اعتراض با تاکید بر آزادی معلمان زندانی، کارگران زندانی و زندانیان سیاسی، پایان دادن به اختلاسها ها و  دزدیها از جمله مطالبات اعلام شده بازنشستگان است که بازتاب آنرا در شعارهای اعتراضی شان شاهدیم. 
اینها موضوع سراسری اعتراضات بخش های مختلف بازنشستگان است و نکته قابل توجه افزایش شمار جمعیت شرکت کننده در تجمعات، حضور قابل توجه زنان و تجمعات مشترک بخشهای مختلف بازنشستگان و بطور ویژه بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی است. یک تاکید بازنشستگان بر اتحاد شاغل و بازنشسته و بخش های مختلف بازنشستگان است.  در این تجمعات بنرهایی با همین مضمون توجه ها را بخود جلب میکرد.
شعارهای اعتراضی بازنشستگان در تجمعات امروز از جمله عبارت بودند از: "معلم زندانی آزاد باید گردد"، "نه دولت، نه مجلس نیستند به فکر ملت"، معلم کارگر یار و یاور یکدیگر"، "دولت خیانت می کند،  مجلس حمایت می‌کند"، "گرانی تورم بلای جان مردم"، و "اتحاد، اتحاد، علیه فقر و فساد".
خبر دیگر بدنبال امضای طوماری اعتراضی از سوی مردم در شهر اراک و فراخوان اعتراضی به تجمع علیه آلودگی و مسمومیت هوا بخاطر مازوت سوری نیروگاه شازند  تجمعی از مردم در میدان   اصلی شهر برپا شد. جمعیتی حدود سیصد نفر گرد آمده بودند و حضور زنان برجسته بود. تجمع کنندگان با نوشتن شعار "اراک هوا ندارد"، "تنفس در اراک ، تنفس سم است"، "مازوت مساوی است با سرطان" صدای اعتراض خود را بلند کردند. گفتنی است که در هفته گذشته نیز در همین رابطه تجمعاتی اعتراضی در شهر برازجان برپا شد. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۲ دی ۱۴۰۲،  ۲ ژانویه ۲۰۲۴

 


تجمعات  سراسری بازنشستگان مخابرات در شهرهای مختلف، و اعتراضات دیگر
امروز دوشنبه یازدهم دیماه بازنشستگان  مخابرات به روال هر هفته تجمعات سراسری خود در شهرهای مختلف را بر پا کرده  و پیگیر مطالباتشان شدند. بنا بر گزارشات تا کنونی شهرهایی که در این هفته بازنشستگان مخابرات تجمع داشتند عبارتند از : سنندج، اصفهان، ارومیه، اراک، اردبیل، کرمانشاه، تبریز، شیراز، سقز، تهران، بیجار، همدان، مریوان، خرم آباد، بندرعباس، قروه  و اهواز.
در تهران تجمع بازنشستگان علیرغم  حضور وسیع نیروهای سرکوب برگزار شد. در این روز بازنشستگان مخابرات در شهرهایی چون اهواز بدنبال تجمع راهپیمایی کردند و شعار دادند.  
در تجمعات این روز بازنشستگان از جمله شعار می دادند:"بازنشسته داد  بزن حقتو فریاد بزن"، " بازنشسته می میرد، ذلت نمی پذیرد"، "دولت ورشکسته دشمن بازنشسته"،"نه مجلس، نه دولت نیستند به فکر ملت"، "شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد"، "مدیر بی لیاقت استعفا استعفا"، "اجرای آیین نامه حق مسلم ماست"، "سهامدار خیانت میکند، وزیر حمایت میکند"، "سهامدار عمده حق ماها را خورده"، "معیشت، خواربار پرداخت باید گردد"، "حقمون را ندهند دوشنبه ها اینجاییم"، "کو مهار تورم دروغ نگین به مردم"، "می جنگیم، می میریم، سازش نمی پذیریم"، 
اعتراض بازنشستگان مخابرات به وخیم تر شده هر روز بیشتر وضع معیشتی شان، اختلاسها و دزدی ها و پاسخ نگرفتن خواستهایشان است. اجرای همسانسازی و افزایش حقوقها به بالای خط فقر سی میلیونی،  درمان رایگان، اجرای آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ که میتواند بهبودی در دریافتی هایشان ایجاد کنند از جمله مطالبات اعلام شده آنهاست.
در این روز کارگران فولاد شهرک صنعتی هفت تپه نیز در اعتراض به وضعیت قراردادهای کاری، عدم پرداخت به موقع دستمزدها وپایین بودن دستمزد و واریز نکردن سنوات بیمه کارگران دست به تجمع زدند. بیش از ۱۵۰ کارگر در این شرکت به کار اشتغال دارند.
کارگران کاغذ سازی دیبا در شوشتر نیز در این روز بخاطر تعطیل شدن شرکت و به خطر افتادن معیشت خود مقابل فرمانداری تجمع اعتراضی برپا کردند.  
حرکت اعتراضی دیگر در این روز اعتصاب کامیونداران و رانندگان کفی پایانه بندرعباس در اعتراض به وضع بد معیشتی و قیمت پایین کرایه است. بنا بر خبرها  تاکنون ۱۶۰۰۰ نوبت رانندگان بندرعباس باطل شده و رانندگان دچار مشکلات معیشتی شدیدتری شده اند. 
همچنین در این روز  کشاورزان در اصفهان با خواست حقابه و بخاطر وخامت وضع معیشتی و کاری خود مقابل اداره آب منطقه ای تجمع اعتراضی برپا کردند.
روز گذشته دهم دیماه نیز کارگران  شرکت قند خاورمیانه در اعتراض به وضع بد معیشتی و برای پیگیری مطالباتشان مقابل دفتر مدیرعامل در شوش دانیال تجمع بر پا کردند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۴ آذر  ۱۴۰۲،  ۲۵ دسامبر  ۲۰۲۳