دانشگاه علیه اختناق: در حالی‌که حکومت همه‌ی قوایش را در راستای تنبیه جامعه و از جمله دانشگاه‌ها بسیج کرده است، دانشجویان، در کنار زنان و کارگران، به شکل‌های مختلفی در برابر این فشارها مقاومت می‌کنند. در پی اعتراضاتی که به‌دلیل قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی آغاز شد، طی روندی همیشگی فشارهای امنیتی گوناگون بر دانشگاه‌ها شدت یافته است. برای کسانی که در سال‌های اخیر در دانشگاه‌ها فعال بوده یا از دور تحولات جنبش دانشجویی را دنبال کرده‌اند، کم‌تر موردی از این رویدادها به لحاظ نوع و کیفیت جدید هستند.

کمپین حقوق بشر در ایران در گزارشی درباره وضعیت توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی که بیش از پنج ماه زندانی بوده است، به نقل از نزدیکان او می‌نویسد که اطلاعات آنها درباره وضعیت پزشکی او بسیار کم است، به او اجازه رسیدگی پزشکی داده نمی‌شود و آنها به شدت نگران میزان آسیب‌ها به او هستند. همزمان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خواستار رسیدگی پزشکی و آزادی فوری او شده است.کمپین حقوق بشر در ایران در گزارش خود اطلاعات تازه‌ای از نحوه بازداشت و آنچه از زمان بازداشت بر او گذشته ارائه می‌کند.

۲۱ اسفند: اطلاع‌رسانی، دعوت و تشویق دوستان و نزدیکان خود برای پیوستن به فراخوان سه روزه چهارشنبه‌سوری از طریق شبکه‌های اجتماعی در اینترنت و اقدامات میدانی از جمله شعارنویسی، پخش تراکت و اعلامیه، نصب بنر، گرافیتی خیابانی و شعاردهی شبانه هر شب ساعت ۲۱:۰۰

دوشنبه ۲۲، سه‌شنبه ۲۳، چهارشنبه ۲۴ اسفند

امیر رئیسیان از وکلای توماج صالحی می‌گوید جلسه بازپرسی این خواننده ترانه‌های اعتراضی روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت در دادسرای اصفهان برگزار شد. این وکیل دادگستری در توئیتر خود نوشته است: «توماج از طریق ویدیوکنفرانس در جلسه شرکت داشت و با حضور وکلا به سوالات بازپرس پرونده پاسخ داد.» او در ادامه ابراز امیدواری کرده که «با رفع شدن نقائص تحقیقات» پرونده آقای صالحی هرچه سریع‌تر به دادگاه بدوی ارسال شود. امیر رئیسیان هفته گذشته عنوان کرده بود که دادگاه، پروندۀ موکلش را به خاطر «ایرادها» و «رفع نقص تحقیقات» به دادسرا بازگردانده است.

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری، روز یکشنبه از قول دیگر همکار خود خبر داد که حال عمومی توماج صالحی، خواننده رپ بازداشت‌شده در جریان اعتراضات سراسری، مساعد است. او در توییتی نوشت که رزا اعتماد، دیگر وکیل توماج صالحی پنجشنبه گذشته برای آخرین بار در سال جاری به موکل خود در زندان رفته و «توماج سال خوبی را برای همه هموطنان آرزو کرده است». اوایل اسفندماه، یه-اون ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی، از وضعیت این خواننده ترانه‌های اعتراضی در زندان جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده بود.

حضور خبرنگار همشهری در مدارسی که دانش آموزان آنها روزگذشته دچار مسمومیت مشکوک هستند. یکی از دانش‌آموزان: خودم دیدم چیزی از پنجره به داخل کلاس انداختند. مسمومیت سریالی دختران محصل از مدارس قم شروع شد و پس از 3‌ماه همچنان ادامه دارد؛ مسمومیت‌هایی که پس از آن به مدارس بروجرد هم رسید و حالا پایش به مدارس اردبیل، کرمانشاه، البرز و تهران هم باز شده تا موج نگرانی‌ را میان خانواده‌ها شدیدتر کند. 9آذر بود که نخستین مسمومیت در چند مدرسه قم گزارش شد و با تداوم آن، خانواده‌های قمی خواهان تعطیلی مدارس تا مشخص شدن وضعیت و علل بروز این مسمومیت‌ها شدند، اما مدارس این استان تعطیل نشد.

 مستند «بەرخۆدان ژیانە» (مقاومت، زندگیست) روایتی است کوتاه در دو بخش ۱۲ و ۱۴ دقیقه‌ایی از دختر دانش آموز کُرد ایرانی بنام هستی در دهگلان استان کردستان که در جریان خیزش انقلابی اخیر مردم ایران بدلیل آماده کردن و پخش تراکت های اعتراضی توسط حراست امورش و پرورش و نیروهای امنیتی با حضور در مدرسه‌اش مورد بازجویی خشن و تهدید‌های مختلف قرار می‌گیرد. هستی همان‌روز و در بازگشت از مدرسه ظاهرا خود را از مینی‌بوسی که سرویس مدرسه بوده به بیرون پرتاب می‌کند و از ناحیه مغز آسیب جدی می‌بیند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی خبر داد که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی از اقدامات «هولناکی» چون ضرب‌ و شتم، شلاق، شوک الکتریکی، تجاوز و سایر خشونت‌های جنسی علیه کودکان معترض در جریان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرده‌اند. این سازمان حقوق بشری در گزارشی که روز پنج‌شنبه ۲۵ اسفند، به مناسبت ششمین ماه از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، منتشر کرده به افشای شکنجه‌های نیروهای سپاه پاسداران، نیروهای شبه‌نظامی بسیج، پلیس امنیت عمومی و سایر نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در مورد دختران و پسران بالاتر از ۱۲ سال با هدف گرفتن «اعتراف اجباری» پرداخته است.

شامگاه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ منشوری از مطالبات حداقلی ۲۰ نهاد مستقل صنفی و مدنی ایران منتشر شد که شامل ۱۲ بند مطالبات و همچنین متنی درباره تحلیل از اوضاع و شرایط جامعه بود. نهادها و تشکل‌های سیاسی و مبارزاتی که در جریان انقلاب زن زندگی آزادی، اعلام کرده‌اند که تنها راه احقاق حقوق از دست رفته مردم ایران را پیروزی انقلاب «زن زندگی آزادی» می‌دانند و تحقق بند به بند منشور مذکور را تنها راه رسیدن به زندگی آزاد، شاد، مرفه و برابر و حکومتی سکولار که در آن شرکت مستقیم مردم در اداره کشور معنا داشته باشد، می‌دانند.

 شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه ی مهمی درباره ی مسموم کردن دانش آموزان، از والدین خواست برای حفاظت از فرزندان خود کمیته های مردمی در اطراف مدارس تشکیل بدهند. این شورا اعلام کرده چنان چه مسموم کردن دانش آموزان ادامه یابد، معلمان مجبور خواهند شد در کف خیابان کلاس های درس را تشکیل دهند تا با زنجیره ی انسانی والدین دانش آموزان و دیگر مردم از آن ها محافظت شود.

با توجه به اینکه رفقای هسته ی جوانان انقلابی زاهدان به مورخ روز جمعه ۱۹ اسفند، متنی در رابطه با خطرات جریانات ارتجاعی مانند مولوی عبدالحمید که در سدد کنارآمدن با جمهوری اسلامی علیه مبارزات مردم بلوچ هستند را منتشر کردند، در عین حال به اعلام حمایت یکی از خوانین بلوچستان با رضا پهلوی هم پرداخته بودند که آنها به دلیل پایگاه اجتماعی خود که در ضدیت آشتی ناپذیر با پایگاه اجتماعی مردم تحت ستم، کارگر و زحمتکش بلوچستان قرار دارد هرآن امکان اتحاد با هرجریان چه وابسته به جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران و چه جریانات راستی مانند رضا پهلوی و امثالهم که یدی طولانی در سرکوب ملل تحت ستم ایران دارند را به درستی خاطر نشان کرده اند.

کمیته‌ی جوانان انقلابی سرخ مهاباد: ضمن اعلام حمایت از ارائه‌ی منشور و بیان شفافِ مواضع سیاسی از سوی تشکل‌های مستقل صنفی و مدنی، نیاز است که مواضع خود را بعنوان کمیته‌ی جوانان انقلابی سرخ مهاباد بیان کنیم. آنچه مورد حمایت ماست، نه تمامیت محتوای منشور، بلکه حمایت از اعلام موجودیت صداها و مواضع سیاسی داخل کشور است. ما این اقدام و هماهنگی بین تشکل‌های صنفی و مدنی را ستایش می‌کنیم و هم‌راستا با آنان برای ارتقای کیفی انقلاب و همبستگی بیشتر مبارزه می‌کنیم.

فراخوان دانشجویان سراسر کشور برای بی‌حجابی و اعتراض علیه حجاب اجباری (فراخوان تشکل‌ها، گروه‌ها و جمع‌های دانشجویی مستقل از حکومت) پس از پایان یافتن تعطیلات نوروز و بازگشایی دانشگاه‌ها، جمهوری اسلامی با استفاده از نیروی سرکوب مستقر در دانشگاه‌ها شروع به اجرای طرح موسوم به «تذکر لسانی» برای رعایت حجاب کرده است. جلوگیری از ورود دانشجویان زن به دانشگاه بخاطر عدم رعایت حجاب اجباری، رفتار وحشیانه و حضور نیروهای سرکوبگر در دانشگاه، تفکیک جنسیتی کردن ورودی دانشگاه‌ها برای دانشجویان زن و مرد، نادیده گرفتن حقوق سایر جنسیت‌ها به طور مطلق و سرانجام حضور سنگین نیروهای سرکوبگر در محیط دانشگاه و اطراف دانشگاه، به منظور زیر سوال بردن یکی از اساسی‌ترین حقوق ما دانشجویان، دیگر قابل تحمل نیست.

ما جوانان انقلابی محلات شهر سنندج همه مردم مبارز و انقلابی را برای حضور گسترده ی خود در آخرین پنجشنبه سال ۱۴۰۱ برای همدردی با خانواده های جانباختگان خیزش انقلابی ژینا در بهشت محمدی این شهر فرا میخوانیم.

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۳۲۲ شعاردهی های شبانه امشب نیز همچون شبهای دیگر در تهران در محلاتی چون پونک و شهرک باقری و در شهرهای دیگر همچون مهر شهر کرج جریان داشت و شعار مرگ بر دیکتاتور طنین انداخت. تدارک برای فردا ۲۷ بهمن برای یک روز اعتراض سراسری به مناسبت چهلمین روز قتل حکومتی محمدمهدی کرمی و محمد حسینی و تداوم انقلاب گسترده است. شعارنویسی ها و بنرهای ویژه به مناسبت این روز در خیابان ها مشاهده میشود. در خارج کشور نیز در شهرهای مختلفی تظاهرات در این روز برگزار میشود.