اسرائیل: جنگ در سال ۲۰۲۴ ادامه می یابد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اسرائیل جنوب و مرکز غزه را بمباران کرد؛ با آغاز مرحله‌ای جدید جنگ به ساکنان حق بازگشت به شمال نوار غزه داده نمی‌شود؛ اسرائیل جزئیات بسته پیشنهادی حماس برای تبادل اسرا را رد کرد؛ نتانیاهو: جنگ در اوج است؛ ارتش اسرائیل تاکتیک جنگی خود در غزه را تغییر می دهد. اسرائیل جنوب و مرکز غزه را بمباران کرد رسانه‌های فلسطینی بامداد سه‌شنبه، ۱۲ دی گزارش دادند که جنگنده‌های اسرائیل شرق خان‌یونس در جنوب نوار غزه را به شدت بمباران کردند.

طبق این گزارش حملات بامداد امروز به خان‌یونس به عنوان خشونت آمیزترین عملیات پس از پایان آتش‌بس یک هفته‌ای بین اسرائیل و فلسطینی‌ها در ماه نوامبر توصیف شده است. رسانه‌های فلسطینی همچنین از گلوله باران اردوگاه المغازی در مرکز نوار غزه توسط توپخانه اسرائیل خبر دادند. همزمان با ادامه بمباران‌ اسرائیلی در شمال و جنوب نوار غزه این منابع از درگیری‌های شدیدی میان شبه‌نظامیان فلسطینی و ارتش اسرائیل در مناطق التفاح و الدراج در شمال شرق شهر خبر دادند. در همین حال تلویزیون رسمی فلسطین، سه‌شنبه اعلام کرد که قایق‌های اسرائیلی استان مرکزی غزه را با گلوله‌های سنگین توپخانه هدف قرار دادند. این تلویزیون جزئیات بیشتری در مورد این بمباران که در آغاز هشتاد و هشتمین روز از جنگ بین اسرائیل و حماس رخ می‎دهد، ارائه نکرد. شب سال نو ۲۰۲۴ شاهد بمباران مستمر نوار محاصره شده غزه و حملات موشکی به تل‌آویو بود.

ارتش اسرائیل: انتظار می‌رود جنگ در طول سال ۲۰۲۴ ادامه یابد
فلسطینی‌ها در کنار یک بمب منفجر نشده ایستاده‌اند که جنگنده اف-۱۶ اسرائیل در دیرالبالح در مرکز نوار غزه پرتاب کرده بود
ارتش اسرائیل اعلام کرد انتظار می‌رود جنگ در غزه در طول سال ۲۰۲۴ میلادی ادامه داشته باشد. سخنگوی ارتش اسرائیل در پیامی برای سال جدید گفت که برنامه استقرار نیروهای این کشور برای «نبردی طولانی» تدوین شده است. دانیال هاگاری گفت که برخی از نیروها و به طور ویژه نیروهای ذخیره به عقب فراخوانده خواهند شد تا فرصتی برای تجدید سازماندهی ایجاد شود. او گفت برنامه‌ریزی جدید برای اطمینان از انطباق و آمادگی نیروها برای ادامه جنگ در سال ۲۰۲۴ میلادی است. به گفته او، ارتش اسرائیل باید با در نظر گرفتن اینکه ماموریت‌های بیشتری وجود دارد و جنگ تا پایان امسال ادامه خواهد داشت، برنامه‌ریزی‌‌هایش را پیش ببرد. او گفت شماری از نیروهای ذخیره «این هفته» غزه را «به‌سرعت» ترک خواهند کرد تا برای «عملیات آینده» انرژی بگیرند.
وزارت بهداشت غزه است اعلام کرده از ۷ اکتبر تاکنون حدود ۲۱۹۷۸ نفر در این باریکه کشته شدند. بر همین اساس اکثر کشته‌شدگان زن و کودک هستند.

با آغاز مرحله‌ای جدید جنگ به ساکنان حق بازگشت به شمال نوار غزه داده نمی‌شود
پس از اعلام اسرائیل مبنی بر آغاز قریب الوقوع مرحله جدیدی از جنگ در نوار غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور دوشنبه ۱۱ دی، تاکید کرد که به ساکنان نوار غزه اجازه بازگشت به شمال این باریکه داده نمی‌شود. نخست‌وزیر اسرائیل، همچنین نخستین ماموریت کشورش در این مرحله جدید را بازگشت ایمن شهروندان خود به سکونت‌گاه‌های آنها در مناطق پیرامونی موسوم به غلاف غزه اعلام کرد. اسرائیل می‌گوید که همچنان با پایان جنگ در نوار غزه که علاوه بر گرفتن جان هزاران نفر، بیشتر مناطق این باریکه را به ویرانه تبدیل و جمعیت ۲.۳ میلیونی آن را دچار فاجعه‌ای انسانی کرده است، ماههای زیادی فاصله دارد.

اسرائیل جزئیات بسته پیشنهادی حماس برای تبادل اسرا را رد کرد
وبسایت خبری «اکسیوس» از مقامات اسرائیلی و یک منبع آگاه نقل کرد، گروه «حماس» یک بسته جدید برای تبادل اسرا پیشنهاد داده است تا به جنگ سه ماهه در نوار غزه پایان دهد. این وب‌سایت به نقل از یکی از دو مقام اسرائیلی، دوشنبه ۱۲ دی، که نامی از آن‌ها نبرد، نوشته است اسرائیل این پیشنهاد را رد کرد، اما این را نشانه‌ای از آمادگی حماس برای ورود به مذاکره در مورد تبادل اسرا با وجود جریان جنگ در نوار غزه دانست. دو مقام اسرائیلی گفتند، حماس این بسته پیشنهادی را با میانجیگری قطر و مصر پیش کرده است. یکی از دو مقام اسرائیلی، در توضیح پیشنهاد گفت، که این سه مرحله دارد، هر مرحله شامل آتش‌بس برای بیش از یک ماه همراه با آزادی اسرا است. وی افزود: «پیشنهاد جدید، شامل خروج نیروهای اسرائیل از غزه در مرحله اول می‌شود که در ازای آن حدود ۴۰ اسیر در دست حماس و برخی از اسرای فلسطینی آزاد می‌شوند. همچنین پیشنهاد جدید، بر پایان جنگ در نوار غزه پس از اجرای مرحله اخیر اتفاق که شامل آزادی همه اسرای در دست حماس می‌شود، تصریح کرده است. به گفته این مقام اسرائیلی، شورای جنگ اسرائیل دوشنبه ۱۱ دی، به میانجیگران قطر و مصر اطلاع داده که پیشنهاد جدید «حماس» را نمی‌پذیرد. وی افزود: «پیشنهادی که یک‌شنبه از حماس دریافت کردیم غیر واقعی بود، از میانجی‌ها خواستیم که سعی کنند پیشنهاد واقعی‌تری را ارائه دهند.» یکی از مقامات اسرائیلی گفت، مذاکراتی که در مرحله پیش از راه‌اندازی است، متوقف نخواهد شد، اما پیشرفتی هم نداشته است.
یک منبع آگاه بامداد دوشنبه ۱۱ دی، به «العربیه» گفت، موضع «حماس» پا برجاست و هر پیشنهادی برای تبادل اسرا با اسرائیل پیش از توقف جنگ را مردود می‌داند. این منبع توضیح داد، هیئتی از حماس برای گفت‌وگو در مورد پیشنهاد توقف جنگ در قاهره هستند و این نشان از ادامه مذاکرات دارد. در حالی که تل‌آویو این را رد می‌کند و تأکید دارد که «هیچ توقف جنگی پیش از نابودی حماس» وجود نخواهد داشت، همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و رهبری ارتش، این را بارها تاکید کرده‌اند.

نتانیاهو: جنگ در نقطه اوج است؛ حمله راکتی به اسرائیل در روز سال نو

روز گذشته ارتش اسرائیل اعلام کرد در حمله شبانه به شهر دیرالبلح عادل مسمار فرمانده گروه «نخبه‌ای» را بود که در هفتم اکتبر به کیبوتص کیسوفیم در جنوب اسرائیل حمله کردند را کشته است. در همین حال مقام‌های بهداشتی غزه از کشته شدن دست کم ۴۸ نفر در بمباران شهر غزه خبر داد. شاهدان عینی هم به خبرگزاری فرانسه گفتند که در حمله دیگری ۲۰ نفر که در دانشگاه الاقصی در غرب شهر پناه گرفته بودند کشته شدند. گفته می شود در حمله دیگری در صبح روز دوشنبه هم دستکم ۱۰ نفر در اردوگاه آوارگان مغازی کشته شدند. روز گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم گفته بود «جنگ در نقطه اوج خود قرار دارد». او گفت «ما در همه جبهه‌ها در جنگیم. موفقیت‌هایی بزرگی داریم اما موارد دردناکی هم هست. رسیدن به پیروزی نیاز به زمان دارد.» او گفت «همانطور که ارتش اعلام کرده جنگ ماه‌های بیشتری به طول خواهد انجامید.» در همین حال، بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی تندرو اسرائیل از فلسطینی ها خواست غزه را ترک کنند و راه را برای اسرائیل که میتواند «بیابان را شکوفا کند» باز کنند.

ارتش اسرائیل تاکتیک جنگی خود در غزه را تغییر می دهد

گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از برخی ساکنان غزه حاکی است که ارتش اسرائیل روز دوشنبه تانک‌های خود را از برخی مناطق باریکه غزه بیرون کشیده است. پیشتر ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که می‌خواهد با تغییر تاکتیک جنگی خود، تعداد نیروهایش را در این جنگ کاهش دهد. اما نبرد در نقاط دیگر غزه همراه با بمباران شدید ادامه دارد.
به گزارش بی بی سی غزه حالا به ویرانه‌ای بدل شده است، هزاران نفر کشته شده‌اند و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سکنه آن با یک فاجعه انسانی روبرو هستند و ارتش اسرائیل هم گفته که ممکن است این جنگ ماه‌ها به طول انجامد. دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، در پیامی به مناسب آغاز سال ۲۰۲۴ گفته بود که استقرار نیروها و آماده شدن آنها برای «نبردی طولانی» تنظیم خواهد شد. در عین حال تحرکات جدید ارتش اسرائیل نشان‌دهنده مرحله جدیدی در حمله به غزه است، به طوری که یک مقام رسمی روز دوشنبه گفت ارتش در ماه جاری نیروهای خود را از غزه خارج خواهد کرد و وارد مرحله چند ماهه عملیات «پاکسازی» محلی‌تر خواهد شد. یک مقام آمریکایی گفت به نظر می‌رسد این تصمیم حاکی از عملیات با شدت کمتری در شمال فلسطین باشد. همزمان نیروی دریایی آمریکا تایید کرد ناو هواپیمابر جرالد فورد طبق برنامه‌ریزی قبلی به ویرجینیا بندر اصلی خود بازمی‌گردد تا برای ماموریت‌های آینده آماده شود. اعزام این ناوگروه به آب‌های مجاور اسرائیل در دریای مدیترانه بخشی از آرایش دفاعی آمریکا در خاورمیانه پس از حملات هفتم اکتبر حماس بود.
ارتش اسرائیل اعلام کرده است بخشی از نیروهایش به ویژه نیروهای ذخیره را از غزه بیرون می‌برد چرا که نیروهای ذخیره باید به سر کارهای خود برگردند و چرخ‌های اقتصاد را بگردانند. به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، پنج گردان ذخیره ترخیص شده‌اند. یک مقام‌های اسرائیلی گفت که با این تصمیم واحدهای ارتش اسرائیل آزاد می‌شوند در صورت درگیری گسترده‌تر در شمال با حزب‌الله لبنان تحت حمایت ایران از آمادگی بهتری برخوردار باشند.
رئیس بانک مرکزی اسرائیل گفت پیش‌بینی می‌کند که هزینه جنگ در غزه و از دست رفتن درآمدهای اقتصادی به ۶۰ میلیارد دلار بالغ شود. امیر یارون این موضوع را بعد از آن عنوان کرد که بانک اسرائیل برای اولین بار در چهار سال گذشته به دلیل بی‌ثباتی اقتصادی نرخ بهره وام‌های کوتاه مدت را کاهش داد. بانک مرکزی اسرائیل پیش‌بینی کرده است که اقتصاد کشور دو درصد در سه ماهه جاری کوچکتر شود با توجه به اینکه صدها هزار نفر بخصوص در شمال اسرائیل مجبور به ترک محل زندگی و کار خود شده‌اند و حدود یک میلیون نیروی ذخیره به خدمت فراخوانده شده‌اند.