خانم دانگارامبگا امروزه یکی از مطرح‌ترین فیلمسازان زیمبابوه است و موضوع خشونت علیه زنان از محورهای کار اوست. او هم‌چنین از زنان فیلم‌ساز جوان در کشورش حمایت می‌کند و از سال ۱۹۹۰شرکت تولید فیلم Nyeria" را تاسیس کرده است. جایزه ناشران آلمان به "صدای شنیدنی و متعهد آفریقا" اعطا شد.  جایزه صلح انجمن ناشران آلمان طی مراسمی در کلیسای پاول به "تسیتی دانگارمبگا" نویسنده، فیلمساز و فعال مدنی اهل زیمبابوه اعطا شد. مراسمی همراه با انتقاد نماینده حزب سبزها از حضور ناشران دست راستی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت.

مرگ میکیس تئودوراکیس، آهنگساز سرشناس یونانی و نماد مقاومت: میکیس تئودوراکیس در سراسر جهان شناخته شده است و ایرانی‌ها نیز از طریق موسیقی فیلم‌هایی چون "زوربای یونانی"، "زد" و "حکومت نظامی" او را می‌شناسند. میکیس تئودوراکیس آهنگساز سرشناس یونانی در ۹۶ سالگی در آتن درگذشت. این موسیقی‌دان چپ‌گرا با آهنگسازی و مبارزات سیاسی در دهه شصت و هفتاد میلادی به نماد مقاومت علیه فاشیسم، دیکتاتوری و سرمایه‌داری تبدیل شد.

تقدیم به کارگارن نفت: مرسدس سوسا: ( ۱۹۳۵- ۲۰۰۹) مشهورترین خوانندهٔ آرژانتینی، «صدای مردم» و نوای مبارزات آمریکای لاتین بود، ترانه‌های بومی آمریکای جنوبی را به گوش جهانیان می‌رساند و «صدای بی‌صدایان» لقب گرفت. مرسدس سوسا در جنبش ترانه‌خوانی نوین آمریکای لاتین به ویژه آرژانتین نقش بسیار مهمی داشت و نزدیک به ۴۰ آلبوم به یادگار گذاشته‌است

« حافظ موسوی : بخش مهمی از شعر مشروطه تحت‌تاثیر پیروزی انقلاب اکتبر و نفوذ مارکسیسم لنینیسم در بین روشنفکران ایران، به‌بیان مستقیم رنج‌های دهقانان، کارگران و سایر زحمتکشان و طرح مطالبات آن‌ها اختصاص یافته است. مضمون اغلب این نوع اشعار، دعوت کارگران و سایر زحمتکشان به مبارزه طبقاتی است. از ابوالقاسم لاهوتی که بگذریم، فرخی‌یزدی شاخص‌ترین شاعری است که آگاهانه و به‌کرات از مبارزه طبقاتی و انقلاب سوسیالیستی سخن گفته است.»

تقدیم به کارگارن اعتصابی نفت: "از اعتصاب و همبستگی سراسری کارگران پروژه‌ای و پیمانکاری‌های صنایع نفت، نیروگاه‌ها و پتروشیمی حمایت می‌کنیم: اعتصاب سراسری، متحد و نیرومند کارگران پروژه ای‌ و پیمانکاری‌ صنایع نفت و پتروشیمی محصول مطالبات و ارادۀ مشترک آنها برای دستیابی به خواست‌هایشان، همچنین به میدان آمدن کارگران رسمی و اعلام پشتیبانی از خواست‌های مشترک همدیگر، همچون سیل خروشانی به راه افتاده و پرتوان ادامه دارد. این اعتصاب بزرگ کارگری ناشی از شرایط بسیار بد محیط های کار در صنایع نفت و گاز و همچنین حقوق و دستمزد ناچیز می‌باشد"

پرویز جاهد - نمایشگاه هنر انقلابی مکزیک، مکزیکی را نشان می‌دهد که الهام‌بخش نقاشان و عکاسان مدرن و روشنفکران اوایل قرن بیستم شد. گزارشی از این نمایشگاه. مکزیک اوایل قرن بیستم، یکی از خاستگاه های مهم هنر مدرن بود. ارتباط تنگاتنگ و خلاقانه‌ای که بین هنرمندان اروپایی و آمریکایی و هنرمندان مکزیکی وجود داشت، نه تنها برای شکل‌گیری جریان‌های مدرن هنری در مکزیک مؤثر بود بلکه الهام‌بخش بسیاری از هنرمندان سورئالیست اروپایی از جمله آندره برتون و آنتونن آرتو، شاعر و نمایشنامه‌نویس مشهور فرانسوی گردید.

مقاله‌ای از کاوه عباسیان شرکت کننده‌ی برنامه‌ی این هفته‌ی پرگار: اینکه فیلمساز معتبر و جهانی شده‌ای همچون اصغر فرهادی در عرض چشم به هم زدنی از مایه‌ افتخار ملی به موضوع غضب بخش قابل توجهی از جامعه‌ی ایرانی تبدیل می‌شود، توجیه و تفسیر ساده‌ای ندارد. مگر همین ایرانیان نبودند که دسته جمعی تا پاسی از شب پای پخش مستقیم مراسم اسکار می‌نشستند تا فرهادی را همچون تیم فوتبال کشورشان تشویق کنند و تصاحب اسکار‌ش را جشن بگیرند؟

بله بله قربان، زندگی نرماله
یه سال کار گارگر یه شب شام کفاره
بله چشم قربان زندگی نرماله

بجز اینم نمیگیم مبادا که جرم باشه
بله بله قربان، زندگی نرماله

رنه دپستر هنگامی که در سال ۱۹۴۵ آندره بروتون را در هائیتی ملاقات می کند و اولین مجموعه ی اشعارش را به چاپ می رساند، بیست سال هم ندارد. پس از شرکت در جنبشی که در سال ۱۹۴۶ به دیکتاتوری پرزیدنت الی لسکو پایان می دهد و به سرعت فرد قدرتمند دیگری جانشین وی می شود، فعال جوان کمونیست به پاریس فرار می کند و به سیر و سفر می پردازد. پابلو نرودا، ناظم حکمت یا ارنستو«چه» گوارا، و از بین کارائیبی ها ، ادوارد گلیسان، امه سزر، فرانتس فانون و ژان پرایس- مارس را ملاقات می کند (۱).