فراخوان مشترک حزب کمونیست کارگری و حزب کمونیست ایران علیه اعدام‌ها

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

جمهوری اسلامی در اوج بحران و ناتوان از پاسخ دادن به ابتدایی‌‌ترین نیازهای مردم، ماشین سرکوب و آدمکشی‌اش را بیش از پیش فعال کرده است. هدف سردمداران پلید حکومت این است که حال که تظاهرات‌های خیابانی فروکش کرده است، با گسترش دستگیری و اعدام مردم را مرعوب کنند و خود را از مخمصه نجات دهند، اما خودشان هم باوری به نجات خود ندارند. هیچ عاملی که بتواند کوچکترین امیدی به ایجاد ثبات به حکومتیان بدهد وجود ندارد. با این حال حکومتی که از هر نظر در بن‌بست قرار دارد چاره‌ای جز تشدید سرکوب و جنایت ندارد. 

تبهکاران حاکم در یک سال گذشته بیش از ۷۰۰ نفر را اعدام کرده‌اند و خطر اعدام در روزها و هفته‌های آینده تعداد زیادی از جمله برخی از معترضین را تهدید میکند. اتهام تعدادی از اعدام شده‌ها و محکومین به اعدام شرکت در اعتراضات و یا به دلیل عقیدتی بوده است. اما همه اعدام‌ها و احکام اعدام به قصد ارعاب مردم به جان‌آمده صادر شده‌اند. به موازات این سیاست جنایتکارانه، بسیاری از فعالین جنبش‌های اعتراضی از زنان و دانشجویان و جوانان تا معلمان و کارگران و هنرمندان انقلابی دستگیر شده و یا به مراجع قضایی حکومت احضار شده و مورد تهدید قرار گرفته‌اند تا از شرکت در اعتراضات خودداری کنند. 
میتوانیم و وظیفه داریم جلو اعدام‌ها را بگیریم. باید نیرویمان را به حرکت درآوریم، در داخل و خارج کشور کارزاری فعال و موثر به راه بیندازیم و هزینه هر مورد اعدام را برای جانیان حاکم چنان افزایش دهیم که ماشین اعدامشان را فلج کنیم. مردم وسیعا از حکومت متنفرند و این آمادگی را دارند تا حرکت تعرضی وسیعی علیه حکومت و اعدام و سیاست‌های سرکوبگرانه‌اش شکل بدهند. 
ما قاطعانه جمهوری اسلامی و اعدام‌هایش را و دستگیری فعالین معترض را محکوم میکنیم و از همه نیروهای اپوزیسیون، از همه فعالین سیاسی در داخل و خارج کشور، از همه نهادهای علیه اعدام، تشکل‌های کارگری، تشکل‌‌ها و فعالین زنان و دانشجویان و از همه مدافعین حقوق مردم دعوت میکنیم قاطعانه و پیگیرانه برای پایان دادن به اعدام و سرکوب دست به کار شوند و با تجمع در مقابل زندان‌ها، همراهی با خانواده‌های محکوم به اعدام و با طومارها و بیانیه‌های متحدانه در داخل و تجمعات اعتراضی در خارج، جنبش قابل توجهی شکل بدهیم و نشان دهیم که قادریم جنایتکاران را عقب برانیم. 
پیشروی ما در این زمینه میتواند در تداوم و تقویت انقلاب زن زندگی آزادی نیز نقش موثری ایفا کند. 
اعدام این جنایت آشکار حکومتی باید متوقف شود. کلیه احکام اعدام باید بی‌قید و شرط ملغی شود. کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی باید فورا آزاد شوند و به دستگیری‌ها پایان داده شود. 
حزب کمونیست ایران 
حزب کمونیست کارگری ایران 
۱١ دی ماه ۱۴۰۲، ١ ژانویه ۲۰۲۴