پنجمین روز اعتصاب بزرگ کارگران گروه ملی فولاد اهواز، اخبار نفت و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: امروز شنبه هفتم بهمن ماه کارگران گروه ملی فولاد اهواز در پنجمین روز اعتصاب خود در اعتراض به خلف وعده های مدیریت دست از کار کشیده و با راهپیمایی بسمت فرمانداری حرکت کرده و در  مقابل استانداری و فرمانداری اهواز و ساختمان مرکزی بانک ملی  دست به تجمع زدند.  کارگران اولتیماتوم داده بودند که اگر تا شنبه هفتم بهمن ماه  پاسخ نگیرند، در مورد چگونگی ادامه اعتصاب خود تصمیم جمعی خواهند گرفت.

بدین ترتیب کارگران گروه ملی پس از گردهمایی و برگزاری مجمع عمومی در داخل شرکت، در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌هایشان تصمیم به تجمع مقابل استانداری گرفتند.
صدای  مستقل کارگران گروه ملی فولاد با پخش این خبر مینویسد: " هیت مدیره‌ مافیایی کارخانه نه تنها حاضر به اجرای طرح طبقه بندی نیست بلکه علیرغم توافقات قبلی اکنون با پیشنهاد پرداخت ۵ درصدی به جای ۵۰ درصد آشکارا به کارگران و پرسنل شریف گروه ملی و خانواده‌هایمان توهین میکند. بارها قاطعانه نشان دادیم که ما کارگران گروه ملی بر سر منافع و حقوق خود ذره‌ای کوتاه نخواهیم آمد. اینبار نیز پس از برگزاری جلسه عمومی در محوطه کارخانه در خصوص پیشنهاد وقیحانه هیات مدیره تصمیم به حضور در خیابان گرفتیم. ما را محک نزنید ما فولاد گداخته‌ایم". 
برکناری علی‌محمدی مدیر عامل، خلع مالکیت از بانک ملی، اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل ،همسان سازی با فولاد اکسین، بازگشت به کار همکار اخراجی کریم سیاحی، قرار دادی شدن کارگران شفق، مطالبات فوری کارگران گروه ملی فولاد است.  
این کارگران به سطح نازل حقوقها و بساط مافیایی حاکم بر این مجتمع سه هزار نفره شدیدا اعتراض دارند. فولاد اهواز یک کانون داغ اعتراضات کارگری است و اتکاء به مجمع عمومی و تصیم گیری جمعی یک نقطه قدرت اعتراضات این کارگران است. 
حرکت اعتراضی قبلی کارگران فولاد اهواز بر سر همین مطالبه در دوم دیماه  صورت گرفت و کارگران با فریاد "نه تهدید، نه زندان، دیگر اثر ندارد" قدرتمند ایستادند و بعد از هشت روز اعتصاب عقب نشینی هایی را  به مدیریت تحمیل کردند. از جمله  ۳۸ کارگر تعلیقی این شرکت به کار بازگردانده شدند و  قول اجرای طرح طبقه بندی مشاغل داده شد.  
حزب کمونیست کارگری از مبارزات کارگران فولاد اهواز قاطعانه حمایت کرده و  بر اتحاد مبارزاتی این کارگران با اتکا به مجمع عمومی شان تاکید میکند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۷ بهمن ۱۴۰۲،  ۲۷ ژانویه ۲۰۲۴

 

آغاز دور دیگری از اعتصاب در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز
امروز سه شنبه سوم بهمن ماه به دنبال عدم تحقق وعده های مدیریت فولاد اهواز در اجرای طرح طبقه بندی مشاغل که می تواند بهبودی در  سطح دستمزدهای  کارگران ایجاد کند، کارگران این مجتمع دور دیگری از اعتراضات را آغاز کردند و تمامی خطوط تولیدی در این مجتمع کارگری تعطیل شد. بنا بر خبر این اعتصاب  اخطاری است و تا روز شنبه هفتم بهمن ماه  ادامه خواهد داشت. کارگران اعلام کرده اند که هیچگونه فعالیتی اعم از تولید، تخلیه مواد اولیه و نیز بارگیری محصول صورت نخواهد گرفت و در صورت عدم اقدام موثر مدیریت در اجرای طرح، روزشنبه در مورد چگونگی و شکل ادامه اعتصاب تصمیم گیری جمعی خواهند کرد.
به گفته کارگران روز شنبه مدیریت شرکت تقاضای دو روز مهلت کرده بود.  با پایان این مهلت در روز دوشنبه، مجددا مدیریت شرکت یک روز دیگر نیز فرصت خواست.  با توجه به عدم جدیت کارفرما و مدیرعامل در اجرایی شدن طرح مذکور و وقت کشی های مستمر، کارگران تصمیم به اعتصاب گرفتند.  تصمیم گیری جمعی با اتکاء به مجمع عمومی یک نقطه قدرت کارگران فولاد در مبارزاتشان است. 
حرکت اعتراضی قبلی کارگران فولاد اهواز بر سر همین مطالبه در دوم دیماه  صورت گرفت و کارگران با فریاد "نه تهدید، نه زندان، دیگر اثر ندارد" قدرتمند ایستادند و بعد از هشت روز اعتصاب عقب نشینی هایی را  به مدیریت تحمیل کردند. از جمله  ۳۸ کارگر تعلیقی این شرکت به کار بازگردانده شدند و  قول اجرای طرح طبقه بندی مشاغل داده شد.  
حزب کمونیست کارگری از مبارزات کارگران فولاد اهواز قاطعانه حمایت کرده و  بر اتحاد مبارزاتی این کارگران با اتکا به مجمع عمومی شان تاکید میکند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۳ بهمن ۱۴۰۲،  ۲۳ ژانویه ۲۰۲۴

 

 

اخبار نفت:شماره ۷۲
تجمع اعتراضی کارگران قراردادی نفت در مقابل وزارت کار و اخباری دیگر
امروز چهارم بهمن ماه جمعی از کارگران قراردادی نفت با خواست قرارداد مستقیم و برای پیگیری دیگر مطالباتشان مقابل درب وزارت کار تهران تجمع کردند.و با شعارهایی چون "وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه"، " تامین مسکن حق مسلم ماست" فریاد اعتراض خود را علیه وضع بد معیشتی خود و بی پاسخ ماندن مطالباتشان بلند کردند. گفتنی است که کارگران قراردادی نفت در این رابطه  قبلا نیز تجمعاتی داشته اند. از جمله کارگران مناطق نفتخیز جنوب روز ۳۰  دی ماه در اهواز تجمع داشتند. خواست این کارگران قرارداد مستقیم  با مجتمع صنعت نفت و حذف پیمانکاران است.  همچنین اجرای کامل مصوبه دیماه ۱۴۰۰ شورای اداری و استخدامی صنعت نفت یعنی فوق العاده تخصصی و مخصوص  و نیز اصلاح فرمول محاسبه پاداش بهره وری مشابه کارکنان مدت معین و  اصلاح فرمول اضافه کاری بر اساس تبصره یک ماده ۳۶ قانون کار دو مطالبه فوری این کارگران است.
از سوی دیگر اعتراضات کارگران رسمی نفت ادامه دارد و  امروز کارگران شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در ادامه اعتراضاتشان و برای پیگیری مطالبات خود در برابر ساختمان اداری این شرکت تجمع داشتند. روز دوم بهمن نیز علاوه بر اعتراضات بخشهایی از کارگران رسمی که قبلا گزارش شد،  تعدادی از کارگران اخیرالاستخدام آزمون سال ۹۲ در شرکت نفت مناطق نفتخیز بنا بر فراخوان قبلی دراعتراض به مشکلات کاری و معیشتی  خود و برای پیگیری مطالباتشان تجمع کردند. این کارگران به کاهش سطح حقوقهایشان و تصمیم اخیر مسئولین وزارت نفت مبنی بر کسر معادل ریالی یک گرید از حقوقشان اعتراض دارند. 
دامنه اعتراضات در نفت بخش های مختلف آنرا دارد در بر میگیرد و این نشانگر روند سراسری شدن این مبارزات در این مرکز کلیدی کارگری است. از اعتراضات کارگران در نفت وسیعا  حمایت کنیم.
علاوه بر نفت اعتراضات در بخش های مختلف کارگری گسترده است. بخش های مختلف بازنشستگان در روزهای مختلف هتفه تجمعات اعتراضی هفتگی خود را برگزار میکنند و تاثیر بسیاری بر فضای اعتراضی شهرها گذاشته اند. کارگران گروه ملی فولاد اهواز  در اعتراض به سطح نازل حقوقها و خلف وعده از روز گذشته دست به اعتصابی اخطاری زده و برای پاسخگویی به مطالباتشان تا شنبه مهلت داده اند. امروز نیز کارگران کک سازی طبس در اعتراض به کاهش مزایای مزدی خود دست به اعتصاب زدند. بنا بر خبرها مدیریت کارخانه کک‌سازی سال جاری برخی مزایای مربوط به حق افزایش تولید، حق پاداش و بهره‌برداری و کمک‌های غیر نقدی ای که در سال‌های گذشته به این کارگران پرداخت می گردید را کاهش و حتی در برخی موارد بطور کامل تحت عنوان کمبود منابع مالی قطع کرده است. این در حالیست که سال جاری این کارخانه تقریبا دو برابر سال گذشته تولید کک داشته‌ایم. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۴ بهمن  ۱۴۰۲،  ۲۴ ژانویه ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۷۳
تجمع اعتراضی کارگران رسمی نفت در فلات قاره در بهرگان
امروز ششم بهمن ماه  کارگران رسمی نفت در فلات‌قاره در بهرگان برای پیگیری مطالبات خود دست به تجمع زدند. اهم مطالبات این کارگران عبارتند از:  برکناری مسئولین "نفوذی" و مدیران نالایق،  حذف سقف‌حقوق،  اصلاح کف‌حقوق،  حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی،  اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن،  عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی و  عدم دست‌درازی به  صندوق بازنشستگی نفت.
اعتراضات کارگران رسمی نفت این بخش کلیدی در صنعت نفت که شاهرگ اقتصادی حکومت است، سراسری است. بعلاوه کارگران قراردادی نفت با مطالبات تبدیل وضعیت و قرار داد مستقیم و کارگران ارکان ثالث با مطالبه مهم حذف پیمانکاران و افزایش دستمزدها بر استمرار هفتگی اعتراضات خود تاکید کرده اند. اعتراضات علیه تعرضات معیشتی، حذف پیمانکاران و افزایش دستمزدها در واقع محور اصلی اعتراضات همه بخش های کارگران شاغل در نفت است که هزاران کارگر را در بر میگیرد و دامنه اش به نفت محدود نیست و معضلات اساسی کارگران در سطح سراسری است.
 گستردگی اعتراضات در نفت روند سراسری شدن آنرا در نفت نشان میدهد و خود یک نقطه قوت مهم برای رشد و گسترش بیشتر جنبش کارگری است. از مبارزات کارگران نفت وسیعا حمایت کنیم. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۶ بهمن  ۱۴۰۲،  ۲۶ ژانویه ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۷۵
تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث شاغل در پالایشگاه‌های پارس جنوبی
امروز شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۲، کارگران پیمانکاری شاغل در پالایشگاه‌های ۵، ۶، ۷، ۹، ۱۰، ۱۲ و دیگر پالایشگاه‌های واقع در منطقه پارس جنوبی  در اعتراض به عدم پاسخگویی به مطالباتشان  تجمع کردند. این تجمعات علیرغم تهدیدات امنیتی حراست و مدیریت برپا شده و کارگران شنبه ها را روز اعتراض خود تعیین کرده اند و امروز چهارمین هفته بود که دست به تجمع زدند. حذف پیمانکاران و افزایش حقوقها دو مطالبه اصلی این کارگران است. 
خواستهای فوری این کارگران عبارتند از: اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل، شیف کاری دو به دو (چهارده روز کار و چهارده روز استراحت) نیروی اداری و پشتیبانی، و ساماندهی وضعیت رانندگان استیجاری.
علاوه بر اعتراضات کارگران ارکان ثالث ، بیش از سه ماه است که کارگران رسمی نفت نیز در اعتراض هستند و مناطق مختلف نفتی روزهای مختلفی از هفته را به روز اعتراض خود تبدیل کرده اند. روز گذشته علاوه بر کارگران رسمی شرکت فلات قاره، کارگران شاغل در لاوان نیز تجمع اعتراضی داشتند.  خواستهای سراسری کارگران رسمی نفت عبارتند از: برکناری نفوذی‌ها و مدیران نالایق، حذف سقف‌حقوق، اصلاح کف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن و عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی. 
اعتراضات بخشهای مختلف کارگران نفت به حقوقهای نازل و فضای امنیتی و شرایط نامناسب کار، فضای انفجاری کل جنبش کارگری را بازتاب میدهد و باید صدای این کارگران را فعالانه بازتاب داد. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۷ بهمن  ۱۴۰۲،  ۲۷ ژانویه ۲۰۲۴

 


 اطلاعیه شماره ۵   
ادامه تظاهرات های مردم کردستان عراق علیه جمهوری اسلامی در شهرهای شیخان و گرمیان

در ادامه تظاهراتهای توده‌ای علیه حملات موشکی جمهوری اسلامی به کردستان عراق، امروز  ۲۴ ژانويه (۴ بهمن ماه ۱۴۰۲) نیز تظاهرات های گسترده‌ای در شهرهای شیخان و گرمیان برگزار شد.

در این تظاهرات ها که هزاران نفر شرکت داشتند حملات حکومت تبهکار اسلامی و تروریسم اسلامی و حضور سپاه پاسداران در کردستان عراق را محکوم کردند. تظاهرات امروز در شیخان و گرمیان ادامه تظاهراتهای بزرگ در ۷ شهر اربیل، دهوک، زاخو، سلیمانیه، هه لبچه، سوران و رانیه بود.

مردم مبارز کردستان عراق!
اعتراضات خود را علیه حملات جنایتکارانه جمهوری اسلامی هر چه بیشتر گسترش دهید. تظاهراتهای شما در ۹ شهر در کردستان عراق و خشم و انزجار عمیق شما علیه حملات حکومت تبهکار اسلامی مورد توجه و حمایت مردم ایران در سطح گسترده قرار خواهد گرفت. در خیزش انقلابی و مردمی زن زندگی آزادی مردم ایران با برپایی تجمعات اعتراضی و اعتصابات در کردستان ایران گامهای موثری برای به زیر کشیدن جمهوری اسلامی برداشتند. خشم و تنفر شما علیه حکومت اسلامی ادامه خواست میلیونی مردم در ایران برای به زیر کشیدن  و نابودی حکومت اسلامی است. خواست بستن کنسولگری و مراکز تروریستی و جاسوسی حکومت اسلامی در عراق و بیرون راندن آنها از کردستان عراق را پیگیرانه ادامه دهید.

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
۴ بهمن  ١٤٠٢
۲۴ ژانویه ۲۰