جنبش سراسری علیه اعدام‌ها را گسترش دهیم و چند خبر کارگری

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: جمهوری اسلامی در هفته های اخیر به جنایات و اعدام‌هایش شدت داده و شماری از زندانیان سیاسی را وحشیانه به چوبه اعدام سپرده و همچنین اعدام زندانیان جرائم عادی را گسترش داده است.  این جنایات بیش از پیش خشم عمومی را در سراسر کشور علیه جانیان حاکم برانگبخته و به جنب و جوش و گفتمان گسترده‌ای علیه اعدامها در سراسر کشور دامن زده است.

اعتصاب غذای ٦١ زندانی سیاسی زن در اعتراض به اعدام  محمد قبادلو و فرهاد سلیمی که مورد حمایت گسترده نهادها و چهره‌ها و فعالین جنبشهای اعتراضی قرار گرفت، و بدنبال آن اعلام سه شنبه‌های اعتراض و اعتصاب از سوی زندانیان عادی  و حمایت زندانیان سیاسی از این حرکت، سرآغاز موج تازه ای در جنبش علیه اعدام است که با اعتصاب عمومی در شهرهای کردستان و همچنین در سمیرم علیه اعدام‌ها اوج تازه‌ای گرفت. در همین رابطه گوهر عشقی مادر کارگر جانباخته ستار بهشتی با اشاره به حکم اعدام عباس دریس کارگر معترض و شاهد کشتار نیزار ماهشهر، به اعتصاب سراسری علیه اعدام‌ها فراخوان داده است. او در پیام خود نوشته است: 

"ملت ایران ، فرزندان عزیزم هر روز صبح مطلع میشویم که این حکومت شوم برای گردنِ فرزندان مان طناب دار آماده کرده است، روزهای گذشته را شاهد بودید که با چه قساوتی خانواده ها را عزادار کردند، ما راهی جز ایستادن نداریم، همه باید دست در دست یکدیگر بگذاریم به هر طریقی که میتوانیم باید عمل کنیم، #اعتصاب_سراسری میتواند یک راه تاثیر گذار باشد، بیایید پیش از آنکه از هر خانه، کسی را بالای دار برده باشند اقدام کنیم. 

حزب کمونیست کارگری تلاش گوهر عشقی و تمام دادخواهان علیه اعدام را ارج می نهد و از آن فعالانه حمایت میکند. حزب همه مردم را به مبارزه علیه اعدام و جنایات حکومت اسلامی به هر شکل ممکن بویژه از طریق اعتصاب عمومی و اعتصابات سراسری فرا میخواند. 

نابود باد حکومت اعدام و زندان!

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۲ بهمن ۱۴۰۲- ۱ فوریه ۲۰۲۴ 

مردم سمیرم امروز هم اعتصاب کردند

مردم سمیرم علیرغم تهدیدات و دستگیری‌ها امروز نیز دست به اعتصاب عمومی زدند و کلیه فروشگاه‌های شهر تعطیل شد. این اعتصاب دو روزه در اعتراض به احکام اعدام فاضل بهرامیان و مهران بهرامیان و خواست آزادی داریوش ساعدی و یونس بهرامیان از دستگیرشدگان انقلاب زن زندگی آزادی و همچین لغو حکم غیابی ۸ سال زندان برای بهار شیرین مادر علی عباسی است که سال قبل در جریان انقلاب زن زندگی آزادی توسط نیروهای سرکوب به قتل رسید. 

طبق گزارشی که به ما رسیده است، ارگان‌های سرکوب جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه تعدادی از فروشگاه‌های اعتصابی را پلمب کردند و آنها را تهدید کردند که در صورتی که فروشگاه‌های خود را باز نکنند فروشگاه‌‌های آنها برای مدتی طولانی پلمب خواهند بود و حتی ممکن است به آتش کشیده شوند. سرکوبگران از نیمه شب گذشته شروع به دستگیری کرده و تعدادی از جوانان معترض شهر را که با سایبری‌ها درگیر شده‌اند دستگیر کردند. مزدوران یگان ویژه نیز پشت دروازه‌های شهر در حالت آماده‌باش به سر میبرند. علیرغم این تهدیدات مردم سمیرم بر خواست‌های خود تاکید کرده و به اعتصاب ادامه دادند. خواست‌ آزادی فوری دستگیر شدگان نیز اکنون به خواست‌های قبلی مردم این شهر اضافه شده است. 

اعتصاب دیروز در سمیرم همزمان با اعتصاب عمومی در شهرهای کردستان انجام شد. این اعتصابات الگویی برای مردم در همه شهرها است. در شهرهای مختلف کشور در حال حاضر تعدادی از مردم معترض در زندان به سر میبرند و تعدادی از آنها به اعدام محکوم شده‌اند. اعتصاب عمومی در شهرها یک شکل مهم مبارزه با خواست لغو احکام اعدام و آزادی فوری دستگیرشدگان است. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ بهمن ۱۴۰۲، ۳۱ ژانویه ۲۰۲۴

 

بیش از ۲۰ نفرر از مردم معترض سمیرم دستگیر شدند


طبق گزارشات دریافتی بدنبال اعتصاب روز دوشنبه در شهر سمیرم، از نیمه شب دیشب تا کنون بیش از ۲۰ نفر از جوانان و مردم معترض دستگیر شده‌اند. علیرغم این تهدیدات امروز نیز اعتصاب در سمیرم ادامه یافت. 

اعتصاب دو روزه در سمیرم که با فراخوان قبلی صورت گرفت در اعتراض به احکام اعدام برای فاضل بهرامیان و مهران بهرامیان و همینطور آزادی تعدادی از دستگیرشدگان انقلاب زن زندگی آزادی است. 

این اعتصاب که روز اول آن همزمان با اعتصاب عمومی در شهرهای کردستان انجام شد، شیوه مهمی از اعتراض علیه جنایات جمهوری اسلامی است. مردم سمیرم که نشان دادند توان دست زدن به اعتصاب عمومی را دارند، این توان را نیز دارند که برای آزادی دستگیرشدگان این اعتصاب متحدانه به اعتراضات خود ادامه دهند. تجمع خانواده‌های دستگیر شده و همراهی مردم از آنها را باید فورا در دستور گذاشت و حکومت را مجبور کرد دستگیر شده‌ها را آزاد کند و حکم اعدام فاضل و مهران بهرامیان را لغو کند. از همه مردم در سراسر کشور و تشکل‌های مردمی انتظار میرود، به هر شکل که میتوانند از اعتراض مردم سمیرم حمایت کنند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ بهمن ۱۴۰۲، ۳۱ ژانویه ۲۰۲۴

 

پاسخ کارگران به پرونده سازی امنیتی برای ۲۴ کارگر معترض گروه ملی فولاد اهواز
ما کارگران فولاد علیه ظلم و بیداد می جنگیم می جنگیم
صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد طی بیانیه ای تحت عنوان " شکایت علیه همکاران را پاسخ خواهیم داد" اعلام کرد که کارگران در مقابل سرکوبگریهای مدیریت مافیایی این شرکت اخطار داده و صدای اعتراضشان را بلند کرده اند. بنا بر خبر  بدنبال پایان مشروط اعتراضات قدرتمند کارگران گروه ملی فولاد  بر اساس شکایت مدیریت ۲۴ نفر از کارگران معترض این شرکت احضار شده و برایشان پرونده امنیتی تشکیل شده است. صدای مستقل کارگران گروه ملی در رابطه با این خبر مینویسد:"وضعیت گروه‌ ملی مثل آتش زیر خاکستر است که کارفرما هر از گاهی آن را باد میزند و حالا شرکت خودمان از خودمان به مرجعی ناعادل شکایت برده است! این پرونده‌سازی که فقط برای انتقام و تلافی از دستاوردهای اعتصاب است را تاب نمیاوریم. تا زمانیکه صدای هیهات کارگر شهر را تسخیر کرده بود در لانه‌های خود پنهان شده و مقهور اتحاد ما بودند. جلسات امنیتی و تهدید و تطمیع کافی نبود و مجدداً با فشار به همکاران مطالبه‌گر قصد دارند عظمت گروه ملی را به آزمون بگذارند که از این اشتباه درس نگرفته‌اند چون ما نیز فقط چشمه‌ای از وعده‌مان را عملی کرده‌ایم! ".
این بیانیه ضمن اشاره به همدستی افراد معینی تحت عنوان "نمایندگان کارگران" با مدیریت و حراست و پرونده سازی علیه ۲۴ کارگر معترض این شرکت،  اتهامات وارده به این کارگران را بی اساس خوانده و بر حق تجمع و اعتصاب تاکید میکند.  در بخشی از این بیانیه آمده است:"خیال نکنید با این ابلاغیه‌ها و احضاریه‌ها می‌توانید برای کارگر فولادی خط و نشان بکشید. ...قوه قضائیه که در واگذاری نگون‌بخت شرکت به بانک ملی متهم ردیف اول است چه حقی برای پیگیری شکوائیه دارد؟  اکنون که برخلاف خواست بسیاری از کارگران اعتصاب پایان یافته و بخش‌ها کار می‌کنند آمده‌اید که انتقام بگیرید؟ پس چرا از هر سه‌هزار نفر شکایت نکردید؟!.  حق‌خواهی جرم نیست. ما را محک نزنید ما فولاد گداخته‌ایم".
یک هفته اعتراض قدرتمند کارگران فولاد اهواز که خیابانهای شهر را به لرزه درآورد باند مافیایی شرکت را به هراس انداخت. از همین رو  با  یکسری عقب نشینی های شبانه تلاش کردند بخشی از کارگران را به سر کار بازگردانند تا بخیال خود در صف کارگران شکاف ایجاد کند. در همین رابطه صدای مستقل کارگران گروه ملی مینویسد: " افزایش دستمزد کلیه سطوح شغلی بر اساس طرح طبقه‌بندی مشاغل برای تمام همکاران استوار اعم از پرسنل قراردادی گروه ملی فولاد و کارگران شرکت شفق راهیان اکسین؛ نتیجه مستقیم همبستگی و اتحاد عمل و خردجمعی در میان تمام کارگران شرکت عظیم گروه ملی صنعتی فولاد ایران-اهواز است که زیر بار زور و فشار و تهدید نرفتند و اعتصاب قدرتمندی را در برابر چشم مردم به نمایش گذاشتند. این دستاوردها را مغتنم می‌شماریم و باور داریم به بقیه مطالبات زیر سایه عزم فولادین گروه ملی خواهیم رسید. رمز پیروزی ما همدلی و اتحاد جمعی است. ما کارگران فولاد علیه ظلم‌و بیداد می‌جنگیم می‌جنگیم".
بسته شدن پرونده های امنیتی برای۲۴ کارگر معترض این شرکت خواست فوری این کارگران است. و مطالبات اعلام شده آنها عبارتند از:" برکناری علی‌محمدی مدیر عامل و باند مافیایی حاکم بر شرکت، خلع مالکیت از بانک ملی، اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، همسان سازی با فولاد اکسین، قرار دادی شدن کارگران شفق  و بازگشت به کار همکار اخراجی کریم سیاحی. 
یک نقطه قدرت کارگران فولاد اتکا به مجمع عمومی است . با  اتکا به این نقطه قدرت میتوان سرکوبگری های حکومت و باند مافیایی حاکم بر این مجتمع سه هزار نفره کارگری را عقب زد . 


حزب کمونیست کارگری ایران
۱۲ بهمن ۱۴۰۲،  ۱ فوریه ۲۰۲۴

اخبار نفت:شماره ۷۹
تجمع اعتراضی کارگران رسمی شرکت نفت و گاز آغاجاری و اخبار اعتراضی دیگر
روز چهارشنبه یازده بهمن کارگران رسمی شرکت نفت و گاز آغاجاری در ادامه اعتراضاتتشان بخاطر تعرضات معیشتی حکومت با در دست گرفتن نوشته هایی با مضمون خواستهای اعتراضی شان مطالبات خود را پیگیر شدند. اعتراضات این کارگران ادامه دارد. 
مطالبات کارگران رسمی نفت و اعتراضاتشان سراسری  است و مناطق مختلف نفتی در روزهای مختلفی در هفته دست به تجمع و اعتراض میزنند. مطالبات کارگران رسمی نفت از جمله عبارتند از: برکناری مدیران نالایق، حذف کامل سقف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت بک-پی، و متوقف شدن دست اندازی به صندوق بازنشستگی. 
در این روز همچنین کارگران صنایع غذایی بستنی اطمینان در اعتراض به وضع بد معیشتی خود برای سومین روز متوالی درست از کار کشیده و تجمع کردند. اعتراض این کارگران ادامه دارد. خبر اعتراضی دیگر در این روز مربوط به تجمع اعتراضی کارگران اخراجی نیروگاه سد دز  در مقابل فرمانداری اندیمشک است. 
بنا بر خبرها  امروز دوازدهم بهمن همچنین کارگران نساجی بروجرد در اعتراض به اخراجها و تعویق پرداخت دستمزدشان دست به تجمع و اعتراض زدند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۲ بهمن  ۱۴۰۲،  ۱ فوره ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۸۰
تجمع اعتراضی کارگران رسمی شرکت نفت و گاز شرکت فلات قاره در لاوان و اعتصاب کارگران ایران تایر
روز جمعه ۱۳ بهمن کارگران رسمی شرکت فلات قاره در لاون در ادامه اعتراضاتشان بخاطر تعیین سقف حقوق که تعرضی به سطح دستمزد آنهاست و برای پیگیری دیگر مطالبات خود دست به تجمع زدند.
مطالبات کارگران رسمی نفت و اعتراضاتشان سراسری  است و کارگران در مناطق مختلف نفتی در روزهای مختلفی در هفته دست به تجمع و اعتراض میزنند. مطالبات کارگران رسمی نفت از جمله عبارتند از برکناری مدیران نالایق و ضد کارگری، حذف کامل سقف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت بک-پی، و متوقف شدن دست اندازی به صندوق بازنشستگی. 
در این روز همچنین کارگران ایران تایر برای سومین روز در اعتراض به کاهش سطح حقوق و مزایای خود دست به اعتصاب زده و تجمع کردند. این کاهش حقوق بعد از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل صورت گرفته است و کارگران به  آن اعتراض دارند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۳ بهمن  ۱۴۰۲،  ۲ فوریه ۲۰۲۴