حمله به دختران دانش‌آموز «رسوایی بزرگ» برای حکومت است

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

بیانیه جمعی از معلمان و دانشجویان تبریز: دو تشکل صنفی و مدنی معلمان و دانشجویان علوم پزشکی آذربایجان شرقی با انتشار بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن حمله با گاز به مدارس و دانش‌آموزان دختر، آن را «جنایتی بی‌شرمانه» و «برنامه‌ریزی شده» و یک «رسوایی بزرگ» برای مقام‌های جمهوری اسلامی خواندند. کانون صنفی مستقل فرهنگیان آذربایجان شرقی و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این بیانیه مشترک که روز پنج‌شنبه هجدهم اسفند ماه منتشر شد، تاکید کردند که «چماق به دستانی که روزی دست و پای حسن رشدیه را می‌شکستند و در اوایل انقلاب به پیراهن آستین کوتاه مردان هم گیر می‌دادند، امروز به پشتوانه حمایت حاکمیت، دختران این سرزمین را آزار می‌دهند.»

این بیانیه با اشاره به اینکه «خون پاک مهسا امینی، شهروند بی‌گناه ایران، اذهان عمومی را متوجه زخمی کهنه کرد»، حمله به دانش‌آموزان دختر را «جنایت بی‌شرمانه» خوانده و آن را واکنش متحجران و بخشی از حکومت به «خیزش زن، زندگی، آزادی» خواند.
در بخشی از این بیانیه، «حمله شیمیایی به مدارس دخترانه و مسمومیت دختران دانش‌آموز، یادآور تحجر و انزجار دیرین از زن، علی‌الخصوص زن باسواد و آگاه» عنوان شده و آمده است که از نگاه متحجران «زن باید بی‌سواد بماند تا همچنان محدودیت‌هایش را بپذیرد» و آنها با این حملات می‌خواهند «یادآوری کنند که تحصیل‌ دختران هم امتیازی است که به آن‌ها اعطا شده» است.
دو تشکل صنفی و مدنی معلمان و دانشجویان علوم پزشکی آذربایجان شرقی در بیانیه مشترک خود افزودند که از نگاه متحجران «دخترانی که به سال‌ها آزار روحی و جسمی و توهین‌ها و تحقیرهای به رسمیت شناخته شده اعتراض کرده‌اند، باید تنبیه شوند.»
این بیانیه در ادامه دختران دانش‌آموز را «خار چشم» آنانی خواند که «برای این حملات برنامه‌ریزی» کرده‌اند و در ادامه با اشاره به «انفعال و عدم پاسخگویی» مقام‌های جمهوری اسلامی، افزود: اینکه مقام‌های حکومتی «هیچ تلاش عملی برای روشن شدن ابعاد این حمله بیولوژیکی» انجام نداده‌اند «یک رسوایی بزرگ» است.
نویسندگان این بیانیه تاکید کردند که غلامان حمله به دختران دانش‌آموز یا از «خودسران نسبتا خودی هستند و مسئولین قصد برخورد با آنان را ندارند و یا خودسران واقعا خودسر هستند و مسئولین توان مقابله با آنان را ندارند» که «هر دو حالت بسیار هولناک» است.
دو تشکل معلمان و دانشجویان علوم پزشکی آذربایجان شرقی از دختران دانش‌آمور، دانشجو و «زنان قهرمان» ایران به عنوان کابوسی برای «اقلیت متحجر» نام بردند و تاکید کردند که «شور و شوقش زنان برای رسیدن به آزادی، حیات‌بخش جامعه ایران خواهد بود.»

شعارهای شبانه در چند منطقه تهران؛ اعتراض به حملات علیه مدارس با شعار «مرگ بر حکومت دختر‌کش»
چند منطقه در تهران از جمله محله نازی‌آباد، شهرک باقری، شهرک اکباتان، نارمک و همچنین شهر پردیس شامگاه پنج‌شنبه شاهد سردادن شعارهای شبانه و ضد حکومتی جمعی از مردم بود و معترضان با شعار «مرگ بر حکومت دختر‌کش»، «مرگ بر حکومت بچه‌کش»، «مرگ بر حکومت داعشی» و «مرگ بر طالبان، چی ایرانی، چه افغان» به حملات انجام شده با گاز به مدارس و دانش‌آموزان دختر اعتراض کردند.
یکی از این مناطق شهرک باقری در منطقه ۲۲ تهران است که شامگاه پنج‌شنبه شاهد شعارهای شبانه و ضد حکومتی جمعی از مردم معترض بود. در جریان شعارهای شبانه این شهرک، مردم معترض با سردادن شعارهایی چون «مرگ بر حکومت بچه‌کش»، «مرگ بر طالبان، چه ایرانی، چه افغان»، «مرگ بر خامنه‌ای قاتل» به حملات با گاز به مدارس و دختران دانش‌آموز اعتراض کردند.
مردم معترض در شهرک باقری همچنین با سردادن شعارهایی چون «مرگ بر سپاهی»، «مرگ بر دیکتاتور»، «سید علی بی‌ریشه، خیزش تموم نمیشه» و «زن، زندگی، آزادی» بر ادامه اعتراضات علیه جمهوری اسلامی تاکید کردند.
جمعی از مردم معترض نیز شامگاه پنج‌شنبه هجدهم اسفند ماه در محله نازی‌آباد، از محله‌های قدیمی و پر جمعیت جنوب تهران، اقدام به سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی کردند.
معترضان در نازی‌آباد در شعارهای شبانه و ضد حکومتی خود از جمله شعار «مرگ بر حکومت بچه‌کش»، «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.
در شهرک اکباتان هم جمعی از مردم معترض پنج‌شنبه شب بار دیگر اقدام به سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی از جمله «مرگ بر حکومت بچه‌کش»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر سپاهی» کردند.
منطقه نارمک در شرق تهران نیز شامگاه پنج‌شنبه صحنه شعارهای شبانه و ضد حکومتی جمعی از مردمی بود که با سردادن شعار «مرگ بر حکومت داعشی» اعتراض خود به حملات با گاز به مدارس و دانش‌آموزان دختر را فریاد زدند.
معترضان در منطقه نارمک همچنین در شعارهای شبانه خود شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.
در شهر پردیس تهران نیز جمعی از مردم پنج‌شنبه شب از داخل خانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی خود اقدام به سردادن شعارهای شبانه ضد حکومتی کردند. «مرگ بر حکومت دختر‌کش» و «مرگ بر دیکتاتور» از جمله شعارهای شبانه معترضان در شهر پردیس بود.

بیش از ۳۰۰ استاد دانشگاه‌های ایران خطاب به «حاکمیت جمهوی اسلامی و مسئولان امنیت کشور» هشدار دادند که «سرپوش‌گذاشتن بر جنایت» مسمومیت‌های مشکوک دانش‌آموزان ایران، «تبعات طوفانی» خواهد داشت.
این استادان دانشگاه روز پنجشنبه ۱۸ اسفند با صدور بیانیه‌ای مسمومیت‌های مشکوک با گاز در مدارس عمدتاً دخترانه ایران را «فاجعه‌ حملات شیمیایی زنجیره‌ای و سازماندهی‌شده به مدارس دخترانه کشور» خواندند و آن را محکوم کردند.
در این بیانیه آمده است: «یقین بدانید که سرپوش‌گذاشتن بر این جنایت یا تخفیف آن و عدم افشا و محاکمه‌ عاملان از سوی وجدان عمومی جامعه به معنای تصریح حاکمیت بر همدستی و همسویی با این جنایت تلقی خواهد شد و تبعات طوفانی آن را به سرعت تجربه خواهید کرد.»
تاکنون ۳۲۶ نفر از استادان دانشگاه‌های سراسر کشور، از جمله دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، بهشتی و صنعتی شیراز این بیانیه را امضا کرده‌اند.
این استادان دانشگاه همچنین از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌اند: «اطلاعات خود درباره ابعاد مختلف این موضوع و عاملان و آمران این جنایات را هرچه سریع‌تر و بی‌پرده‌پوشی و کاملاً شفاف به ملت اعلام کرده و عاملان آن را به پیشگاه عدالت بسپرید و عملاً ختم این جنایت را تضمین کنید.»