با اعتصابات سراسری، فراخوان سه روزه پاسخ مثبت گرفت! بار ديگر همراهی خود را با فراخوان اعلام می کنيم!

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 فراخوان دانشجويان، تشکل های محلی، احزاب و سازمان های سياسی اپوزيسيون و تشکل های صنفی برای اعتراضات و اعتصابات سه روزه ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر در روز اول پاسخ مثبت گرفت. براساس گزارش‌ها، تصاویر و فیلم‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، کسبه و اصناف در حداقل ۸۰ شهر دست به اعتصاب زدند. ديروز شهرها به حالت تعطیل و یا نیمه تعطیل در آمدند.

اعتصاب سراسری هنگام شب با اعتراضات در شهرهای مختلف همراه شد. گروه‌های مختلفی از کارگران نیز روز دوشنبه دست از کار کشیدند و به صف اعتصاب‌کنندگان پیوستند. کامیون‌داران و راننده‌ها در بسیاری از نقاط کشور از هفته گذشته در اعتصاب به سر می‌برند. دانشجویان دانشگاه های کشور که مبتکر فراخوان سه روزه بودند، به شکل‌های مختلف اعتراض کردند.

اعتصاب بازاريان و اصناف در روز اول ابعاد گسترده و بی سابقه ای داشت و نشان داد که خيابان از پشتوانه محکم و حمايت قابل توجهی برخوردار است. گردانندگان حکومت که مدعی بودند، اعتراضات فروکش کرده، با موج قوی اعتراضات و اعتصابات روبرو شدند. بار ديگر مشخص شد که حکومت با کشتارها، اعدام ها، دستگيری ها و شکنجه و آزار و اذیت خانواده های قربانیان، نمی توانند مردم معترض را به خانه ها برگرداند. سرکوب اگرچه ممکن است در مواقعی موفق به نظر آید اما سرانجام در مقابل یک ملت مصمم کارآئی ندارد.

ما ۶ حزب و سازمان جمهوری خواه دموکرات در ۱۲ آذر همراهی خود را با فراخوان سه روزه اعلام و در هم آوائی با دانشجويان و تشکل های محلات از گروه های مختلف برای شرکت در اعتراضات و اعتصابات دعوت کرديم. بار ديگر همراهی خود را با فراخوان سه روزه اعلام می کنيم و اميدواريم که امروز و فردا اعتصابات و اعتراضات در همان ابعاد ادامه پيدا کند.

هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی:
اتحاد جمهوری‌خواهان ایران
جبهه ملی ایران ـ اروپا
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب سوسیال دمکرات و لائیک ایران (همسازی جمهوری‌خواهان)
سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور
همبستگی جمهوری‌خواهان ایران

۱۵ آذر ۱۴۰۱ (۶ دسامبر ۲۰۲۲)