کشتار و اعدام اعتراض کنندگان، جنایت دولتی علیه مردم ایران است

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در دهه سوم قرن بیست و یکم، که بسیاری از کشورهای جهان مجازات حکم اعدام را لغو کرده اند، در جمهوری اسلامی معترضين را به مجازات اعدام محکوم می‌کنند. خبرگزاری میزان، ارگان قوه قضاییه ایران روز چهارشنبه ۲۵ آبان گزارش داد که دادگاه انقلاب تهران برای سه شرکت‌کننده در اعتراضات اخیر حکم اعدام صادر کرده است. ۲۲۷ نفر از نمایندگان انتصابی مجلس شورای اسلامی خواهان شدت عمل نسبت به اعتراض کنندگان به عنوان محارب شده‌اند. این اقدام در واقع ادامه کشتار معترضين در خيابان ها و بازداشتگاه ها است.

رژیم جمهوری اسلامی در سراشیبی سقوط انکارناپذیر خود، دست به اقداماتی میزند که حتی در چارچوب قوانین ارتجاعی خودش نیز مجاز نیست. حاکمیت اسلامی در بیدادگاه‌های خود با پرونده سازی‌های فرمایشی احکام سنگين صادر می‌کند که آتش اعتراضات را شعله ورتر خواهد ساخت. دادستان تهران از صدور "قرار مجرمیت" و "کیفرخواست" برای ۳۱۵ تن از "متهمان آشوب‌های اخیر" در تهران خبر داده و گفته است که ۴ نفر از "اغتشاش‌گران" اتهام محاربه را دارند. رئیس کل دادگستری استان تهران هم گفته است که: "تاکنون هزار کیفرخواست برای بازداشتی‌های حوادث اخیر تهران صادر شده است و دادگاه ( مسئول رسیدگی به پرونده ) این عناصر اصلی اغتشاشات در تمام روزهای هفته جاری به صورت علنی برگزار می‌شود."
به نوشته ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران شمار جان‌باختگان اعتراضات ۵۸ روز اخیر ۳۴۴ نفر است که ۵۲ نفر از جان‌باختگان کودک و نوجوان هستند. به‌گزارش هرانا از ۲۶ شهریور تا ۲۳ آبان ماه، ۱۵۸۲۰ نفر از معترضان دستگیر شده‌اند که هویت ۲۰۲۷ نفر آنها مشخص شده اما از محل نگهداری و نهاد دستگیر کننده بقیه آنها اطلاعی در دست نیست.
آخرین خبر غیر رسمی از بلوچستان مبنی براین است که محسن آتشینی در زندان زاهدان اعدام شده است. اعدام معترضان ایران لکه ننگ دیگری بر پیشانی جمهوری اسلامی است.
شش حزب و سازمان جمهوریخواه دموکرات صدور حکم اعدام برای معترضان و کشتار آنان را یک جنايت آشکار دانسته و به شدت محکوم می‌کند و از نهادهای آزادی‌خواه جهان و از جريان‌ها و کنشگران سیاسی و مدنی، ايرانيان درون و برون مرز و مجامع بين‌المللی می‌خواهند تا همراه مردم ایران علیه "دادگاه های مرگ" به اعتراض برخيزند و حکومت را وادار سازند که بساط اين دادگاه ها را برچيده و بازداشت شدگان و زندانيان سياسی را آزاد سازند.
ما خواهان حذف مجازات اعدام و آزادی کلیه زندانیان سیاسی هستیم.
۲۵ آبان ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲

هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی:
اتحاد جمهوری‌خواهان ایران
جبهه ملی ایران ـ اروپا (سامان ششم)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب سوسیال دمکرات و لائیک ایران (همسازی جمهوری‌خواهان)
سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور
همبستگی جمهوری‌خواهان ایران (هجا)