از سنگربندی در خیابان‌های تهران تا حمله به فرمانداری بوکان: اعتصاب و تظاهرات در ده‌ها شهر ایران 

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

تا آخرین لحظات تهیه این گزارش به طور مرتب فیلم‌ها و ویدیوهایی از تظاهرات و تجمعات در شهرهای ایران منتشر می‌شود. گفته شده مردم به فرمانداری بوکان حمله کرده‌اند. در شبکه‌های اجتماعی گفته شده که ساختمان فرمانداری بوکان به محاصره مردم در آمده است. همچنین فیلم‌هایی از تظاهرات گسترده در این شهر کردنشین استان آذربایجان غربی منتشر شده است.در سقز نیز گزارش شده که مردم مقابل بیمارستان تامین اجتماعی این شهر تجمع کرده‌اند تا پیکر دانیال پایبندی، نوجوان ۱۷ ساله‌ای را که امشب ۲۵ آبان با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته شد، تحویل بگیرند.

وضعیت ناآرام ایذه
در شهرستان ایذه پس از اعلام خبر"حمله تروریستی" از سوی حکومت، وضعیت همچنان ناآرام است.گفته می‌شود که پنج نفر در این شهر در جریان اعتراضات کشته شدند. حکومت نیز اعلام کرده که تعداد کشته شدگان در "حمله تروریستی" پنج نفر بوده و یکی از آنها نیز کودک بوده است. همچنین از کودکی به نام "کیان پیرفلک" ۱۰ ساله نام برده شده که امشب با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی در ایذه کشته شده است.
سنگربندی در خیابان‌های تهران
از تهران تصاویر و ویدیوهای متعددی منتشر شده که نشان می‌دهد اکثر مناطق این شهر شب ناآرامی را داشته‌اند.
ویدویی از محله پونک منتشر شده که نشان می‌دهد یک آپارتمان آتش گرفته است. گفته شده این آپارتمان به دلیل پرتاب گلوله اشک‌آور از پنجره به داخل آپارتمان آتش گرفته است.
در محله اکباتان نیز تصاویری از مردم در محوطه شهرک دیده می‌شود که شعار سر داده‌اند. این در حالی است که در شب‌های گذشته بیشتر شعاردهی‌ها از پنجره خانه‌ها صورت می‌گرفت و کمتر کسی به خصوص در شهرک‌ها به خیابان می‌رفت.

در میدان صنعت شهرک غرب نیز مردم به خیابان رفته و شعار سر داده‌اند.
ویدویی از کتک زدن وحشیانه یک زن توسط ماموران امنیتی در تهران بسیار در شبکه‌ها دیده شده است. در این ویدیو زن فریاد می‌زند: "به خدا اومدم خرید کنم" و ماموران با مشت و لگد او را کتک می‌زنند.


اعتصاب و تظاهرات در ده‌ها شهر ایران در سالگرد کشتار ۲۵ آبان ۹۸
شهرهای مختلف روز سه شنبه ۲۴ آبان هم صحنه ناآرامی گسترده بودند از جمله اینجا در زرین شهر اصفهان
روز چهارشنبه همزمان با سومین سالگرد سرکوب مرگبار معترضان در ۲۵ آبان ۱۳۹۸ اعتصاب در بازارها به ده‌ها شهر ایران گسترش پیدا کرده و معترضان هم در شهرهای بزرگ و کوچک کشور به خیابان ها آمده اند؛ شرایطی که بسیاری از ناظران انقلابی توصیف می کنند.
گزارش‌ها حاکی از کشته شدن شماری از معترضان و ماموران حکومتی در طول روز چهارشنبه است.
با تاریک شدن هوا معترضان از جمله در شهرهای تهران، گرگان، کامیاران، تبریز، اراک، سنندج، مشهد، اهواز، یزد، رشت، نکا، زنجان، کرج، کرمان، ایلام، شیراز، بابل، مهاباد، همدان، بندر انزلی، ایذه، دورود، لار، پدل (از توابع بندر لنگه)، قزوین، قائم‌شهر، آباده و سربندر خوزستان به خیابان آمده‌اند.
روزهای سه شنبه و چهارشنبه - ۲۴ و ۲۵ آبان - حداقل ۲۲ نقطه تهران شاهد تجمع و اعتراض بوده است.
«۱۵۰۰ نفر کشته آبان ماست»، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه»، «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» و «آزادی، آزادی، آزادی» شعارهایی است که از سوی معترضان در این شهرها شنیده می‌شود. محسن محمدپور و پویا بختیاری از جوانانی بودند که در روز ۲۵ آبان آن سال کشته شدند.
در این میان وضعیت در ایذه، کامیاران، اصفهان و سنندج بسیار ناآرام توصیف می شود.
از صبح چهارشنبه گزارش‌هایی از پیوستن کسبه به اعتصابات سراسری از ده‌ها شهر ایران منتشر شد.
تهران، صومعه سرا، رشت، اصفهان، تبریز، شاهین‌شهر، خرم‌آباد، آباده، بابل، کرمانشاه، بهبهان، بروجرد، بوکان، قزوین، بندرعباس و اهواز، از جمله شهرهایی بودند که تصاویری از اعتصاب گسترده کسبه در آنها منتشر شد.
‌ویدئوهایی هم از اعتراضات بازار آهن تهران منتشر شده که در آن صدای ممتد تیراندازی شنیده می‌شود و حاکی از حمله نیروهای امنیتی به بازاریان و معترضان در این بازار است.
اعتصاب بازارها از روز سه شنبه ۲۴ آبان در پی یک هفته فراخوان در شبکه های اجتماعی ناگهان گسترش پیدا کرد. تا پیش از آن کردستان پیشتاز اعتصاب ها بود.

حمله مرگبار به سوگوران در کامیاران
در شهر کامیاران از صبح تجمعی گسترده برای همدردی با خانواده فواد محمدی برگزار شد که با برخورد مرگبار نیروهای دولتی مواجه شد.
آقای محمدی در روز سه‌شنبه هدف گلوله نیروهای وابسته به حکومت قرار گرفت.
حمله نیروهای امنیتی به معترضان در برابر منزل فواد محمدی موجب شد تا این تجمع به خشونت کشیده شود و نقاط مختلف شهر کامیاران شاهد تظاهرات علیه جمهوری اسلامی باشد.
بر اساس منابع حقوق بشری، دست‌کم یکی از معترضان به نام برهان کرمی در جریان تیراندازی در برابر خانه فواد محمدی کشته شده است.
سازمان حقوق بشری هه‌نگاو پیشتر اعلام کرده بود که در جریان اعتراض‌های سه‌شنبه، دستکم سه نفر در سنندج و کامیاران کشته شد‌ه‌اند.
به جز فواد محمدی که در کامیاران کشته شد، دو معترض دیگر زانیار الله‌ مرادی و عیسی بیگلری نام داشتند که به گزارش هه‌نگاو در سنندج کشته شدند.
رسانه‌های وابسته به سپاه هم گزارش دادند که یکی از نیروهای این سازمان به نام رضا آذربار روز سه شنبه در کامیاران کشته شد.
از طرف دیگر شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید که در جریان اعتراض‌های روز چهارشنبه یکی از معترضان در شهر بوکان، به نام سالار مجاور کشته شده است. به گزارش این گروه فعال حقوق بشری، این معترض ۳۰ ساله بوده و در محله «میرآوا» به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شده است.
این سازمان می‌گوید که تا این لحظه دستکم ۱۵ تن به دلیل شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای و جنگی در شهر کامیاران مجروح شده‌اند. به گزارش این رسانه حقوق بشری، اینترنت در این شهر به کلی قطع شده است.

«کشته شدن معترضان و ماموران در اصفهان و ایذه»
مقام ها و منابع خبری در ایران از کشته شدن معترضان و ماموران در روز چهارشنبه در اصفهان و ایذه در خوزستان خبر می‌دهند.
خبرگزاری صدا و سیما می گوید که دو مامور حکومتی و سه معترض در اصفهان کشته شده اند.
این خبرگزاری به نقل از روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اصفهان می نویسد: «در این عملیات تروریستی ۸ نفر مجروح شدند که از این تعداد هفت نفر از نیرو‌های فراجا و یک نفر از نیرو‌های بسیجی بودند.»
براساس این گزارش «در این حادثه محمد حسین کریمی ۳۰ ساله و محسن حمیدی ۵۴ ساله» کشته شدند.
معاون استانداری خوزستان هم گفته است که روز چهارشنبه در شهر ایذه «دو گروه موتورسوار به سوی شهروندان آتش‌ گشودند که در جریان این حمله، ۵ نفر شامل یک کودک، یک زن سالخورده و دو مرد کشته شدند.»
حکومت ایران اعتراضات مردم این کشور را به «دشمنان خارجی» نسبت می دهد و می‌گوید کشورها و رسانه‌های خارجی این اعتراضات را تحریک و هدایت می‌کنند.

معترضان در ایران مسلح نیستند.
نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در دو ماهی که از شروع اعتراضات می گذرد بارها در خصوص بازداشت‌های گسترده، نقض حقوق معترضان و همچنین برگزاری دادگاه‌های نمایشی و اعترافگیری هشدار داده‌اند.

تحریمهای تازه علیه جمهوری اسلامی
روز چهارشنبه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در یک جلسه ویژه به قطعنامه ای در محکومیت نقض گسترده حقوق شهروندان ایران رای داده است. در این قطعنامه به موضوع سرکوب شدید اعتراضات اشاره شده است.
قطعنامه «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران» با ۷۹ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و ۶۸ رای ممتنع تصویب شد.
همزمان کانادا شش مقام جمهوری اسلامی و دو نهاد وابسته به حکومت ایران را به اتهام «دست داشتن در سرکوب معترضان و اقداماتی چون فروش پهپاد به روسیه»، به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.
سرتیپ علی آزادی، فرمانده نیروی انتظامی در استان کردستان، یحیی رحیم صفوی فرمانده سابق سپاه و دستیار علی خامنه‌ای در امور تسلیحاتی، حجت‌الله قریشی مسئول تامین و تحقیقات وزارت دفاع ایران و سعید آقاجانی فرمانده واحد پهپادی سپاه پاسداران، در فهرست تحریم‌های جدید کانادا قرار گرفته‌اند.
همچنین مرکز پژوهش صنایع هوایی شاهد (وابسته به سپاه پاسداران) و شرکت صنایع هوایی قدس نیز تحریم شده‌اند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا هم شش نفر از کارکنان سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از جمله آمنه‌سادات ذبیح‌پور و علی رضوانی، از خبرنگاران این رسانه را تحریم کرد. در بیانیه وزارت خزانه‌داری، آمنه‌سادات ذبیح‌پور و علی رضوانی، «بازجو خبرنگار» توصیف شده‌اند.
در این بیانیه آمده است که سازمان صدا و سیما، بارها اعترافات اجباری دستگیرشدگان، از جمله زندانیان دوتابعیتی و شهروندان کشورهای دیگر را پخش کرده است.
پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما، احمد نوروزی معاون برون‌مرزی صدا و سیما (پستی که پیشتر در اختیار خود پیمان جبلی بود)، محسن برمهانی معاون سیما، یوسف پورانوری از مدیران پرس‌تی‌وی هم در این فهرست قرار گرفته اند.

کشته شدن پنج نفر در اصفهان و سمیرمزنده تداوم اعتصاب و تظاهرات شبانه در ایران؛ در اعتراضات در سمیرم «سه نفر کشته شدند»
سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید شمار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری به دست‌کم ۳۴۲ تن افزایش یافته است
سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد شمار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری به دست‌کم ۳۴۲ تن، از جمله ۴۳ کودک و ۲۶ زن، افزایش یافته است.
این سازمان افزوده که تعداد گزارش‌هایی که دریافت کرده و هنوز تایید نشده، بسیار بیشتر است، بنابراین، آمار واقعی کشته‌شدگان اعتراضات سراسری بیش از این آمار برآورد می‌شود.
سازمان حقوق بشر ایران همچنین با اشاره به بازداشت هزاران تن در دو ماه اخیر افزود برخی از بازداشت‌شدگان، در دادگاه‌هایی نمایشی، با اتهام‌هایی مانند محاربه و افساد فی‌الارض، در خطر اعدام هستند. رسانه‌های رسمی جمهوری‌اسلامی می گویند تاکنون، ۵ تن از بازداشت‌شدگان به اعدام محکوم شده‌اند.
سازمان حقوق بشر ایران با محکوم کردن این احکام،‌ آنها را فاقد هرگونه اعتبار قضایی دانست.
تصاویر ویدئویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که نیروهای امنیتی یک شهروند شیرازی را مورد ضرب و شتم قرار داده و خودروی او را تخریب می‌کنند.
معترضان شامگاه چهارشنبه ۲۵ آبان در سربندر دست به اعتراض زدند. در این ویدئو گفته می‌شود در سربندر تاکنون تجمع اعتراضی برگزار نشده بود.

تحصن زندانیان زن در زندان اوین برای همراهی با اعتراضات مردمی
تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی که در زندان اوین تهران محبوس است، خبر داد که زندانیان زن در این زندان برای بزرگداشت کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ و همراهی با اعتراضات کنونی روز چهارشنبه دست به تحصن زدند.
آقای رحمانی در توییتر نوشت که بیش از ۳۰ نفر از زندانیان زن در این برنامه تحصن حضور داشتند.
پیش از این نرگس محمدی با انتشار نامه‌ای از گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران خواسته بود که از تمام توان این سازمان برای توقف صدور و اجرای احکام سنگین و اعدام علیه معترضان بهره بگیرد.
خانم محمدی همچنین با بیان این‌که برخی معترضان «در سلول‌های انفرادی و تحت فشار برای اعترافات اجباری قرار دارند»، تأکید کرده است که هدف این کار صدور احکام سنگین و اعدام به‌منظور «ایجاد رعب و وحشت و سرکوب خیزش مردمی» است.
تصاویر ویدئویی از اعتراضات در شامگاه چهارشنبه ۲۵ آبان در بهشهر در استان مازندان حاکی است که نیروهای امنیتی به سوی معترضان گلوله اشک آور شلیک کردند.

کشته شدن پنج نفر در اصفهان و سمیرم
معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان می‌گوید در جریان تجمع های اعتراضی در شهرهای این استان دست کم پنج نفر کشته شدند.
محمدرضا جان‌نثاری گفته است، در ملک‌شهر، از شهرهای اقماری اصفهان، راکب موتورسیکلتی به سمت نیروهای امنیتی تیراندازی کرده است که دو نفر کشته و دو نفر دیگر مجروح شدند. او اضافه کرده است که حال یکی از مجروحان وخیم گزارش شده است.
با این حال تسنیم می گوید در این حمله هشت نفر مجروح شده‌ا‌ند که از این تعداد هفت نفر از نیروهای فراجا (فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ) و یک نفر از نیروهای بسیجی بوده است.
معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان همچنین اضافه کرده است: شهرستان سمیرم در جریان «اغتشاشات» امروز درگیری‌هایی به وجود آمد که سه نفر از کسانی که در صحنه اغتشاشات حضور داشتند، کشته شدند که پرونده همه آنها در دست اقدام است.
مقام‌های جمهوری اسلامی از اعتراضات سراسری در ایران در بیش از دو ماه گذشته به عنوان «اغتشاشات» یاد می‌کنند.
این در حالی است که سحام نیوز هویت چهار تن معترضان که در اعتراضات در سمیرم کشته شده‌اند را علام کرده است.

هشدار عفو بین الملل در مورد صدور حکم اعدام برای بازداشت‌شدگان اعتراضات
عفو بین‌الملل می‌گوید دست‌کم ۲۱ تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران با خطر مجازات اعدام روبه‌رو هستند.
این سازمان حقوق بشری روز چهارشنبه هشدار داد که حکومت جمهوری اسلامی در صدد است تا برای دست‌کم ۲۱ نفر در دادگاه‌های نمایشی حکم اعدام صادر کند.
عفو بین‌الملل، هدف حکومت ایران از صدور چنین احکامی را هراس‌افکنی در میان معترضان عنوان کرده است.
طی سه روز گذشته، مرکز رسانه قوه قضائیه جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌هایی جداگانه از صدور حکم اعدام از سوی دادگاه انقلاب برای پنج معترض خبر داده است. هنوز از هویت این پنج نفر اطلاعی در دست نیست.
اتهام‌های این افراد که گفته شده در جریان تجمعات اعتراضی در تهران بازداشت شده‌اند، «محاربه» و «افساد فی الارض» عنوان شده است.

عفو بین‌الملل می‌گوید حکومت ایران به دنبال صدور ۲۱ حکم اعدام برای معترضان است
سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای روز چهارشنبه اعلام کرد مقامات جمهوری اسلامی به دنبال صدور حکم اعدام برای حداقل ۲۱ نفر از معترضان در «دادگاه‌های فرمایشی» هستند.
به نوشته این بیانیه این دادگاه‌ها برای ارعاب معترضان طراحی شده تا این اعتراضات مردمی را که از شهریور ماه آغاز شده، همراهی نکنند.
دایانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل در بیانیه از مقامات ایران خوسته تا فوراً تمام احکام اعدام را لغو کنند، از درخواست مجازات اعدام خودداری کنند و همه اتهامات علیه کسانی را که در ارتباط بااعتراضات مسالمت در تظاهرات دستگیر شده‌اند، لغو کند.
به نوشته عفو بین‌الملل از سیزدهم ماه نوامبر، مقامات ایرانی در گزارش‌هایی جداگانه‌ای اعلام کرده‌اند که دادگاه‌های انقلاب تهران پنج فرد ناشناس را به اتهام «محاربه» و «افساد فی الارض» به اعدام محکوم کرده‌اند. حداقل ۱۲ نفر دیگر از جمله یک زن نیز در ارتباط با اعتراضات با حکم اعدام روبرو هستند.

منابع: رادیو آلمان، بی بس سی و رادیو فردا