تجمعات اعتراضی معلمان در بیش از ۱۰۰ شهر ایران برگزار شد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در حالی که گزارش شده که فعالان صنفی معلمین در شهرهای مختلف ایران به نهادهای امنیتی احضار و از آنها خواسته شده تا تجمع سراسری امروز لغو شود، اما بسیاری از شهرهای ایران شاهد برگزاری تجمع معلمان و فرهنگیان معترض بود.معلمان و فرهنگیان در ادامه اعتراضات اخیر خود به طرح رتبه بندی که در مجلس ایران تصویب شد روز پنجشنبه دوم دی ماه در مقابل ادارات آموزش و پرورش در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران،کرج، ایلام، شیراز، مشهد، نوشهر، رشت، سنندج و یزد تجمع کردند."

کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان می‌گوید که تجمع امروز "در ۱۰۲ شهر در سراسر ایران" برگزار شد.

در این تجمعات، معترضان با شعار "وزیر بی کفایت استعفا استعفا"، خواهان استعفای یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش شدند. تجمع کنندگان همچنین با شعار "معلم زندانی آزاد باید گردد" خواهان آزادی فعالان صنفی معلمان شدند.

کانون صنفی معلمان ایران مصوبه رتبه‌بندی مجلس را رد کرد

"رتبه بندی حق ماست، نتیجه رنج ماست"، "دولت، مجلس، حیا کن، سرهم بندی را رها کن" از دیگر شعارهای فرهنگیان معترض بود.

چهارشنبه هفته گذشته و سه روز پس از اعتصاب دو روزه معلمان ایران، مجلس لایحه‌ای را تصویب کرد که افزایش دستمزد و تعیین رتبه بندی معلمان را وعده داده است. اما فعالان صنفی معلمان این قانون را "سرهم بندی" خواندند و به اعتراض خود ادامه دادند.

در تهران بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، تجمع بزرگ معلمان در میدان بهارستان برگزار شد و ماموران نیروی انتظامی با ضرب و شتم معلمان مرد سعی در متفرق کردن آنها داشتند اما گروهی از فرهنگیان و معلمان زن در مقابل ماموران پلیس روی زمین نشستند و به اعتراض خود ادامه دادند.

در شیراز با وجود حضور نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان اداره کل آموزش و پرورش، تجمع گسترده معلمان برگزار شده. گزارش‌های تایید نشده هم از برخورد ماموران و معلمان معترض در شیراز حکایت دارد.

این تجمع‌ها به دعوت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برگزار شده است.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران در توییتی نوشت که "بیش از صد نفر از فعالان صنفی معلم در کشور به نهادهای امنیتی احضار شده مورد تهدید برای لغو تجمع قرار گرفتند."

آقای حبیبی صبح روز پنجشنبه ۲ دی ماه در توییت خود نوشت که "با وجود جو امنیتی در تهران و شیراز که با هدف ممانعت از تجمع برقرار شده بوده، این تجمعات به صورت باشکوه در حال برگزاری است."

در همین حال رسول بداقی، دبیر کانون صنفی معلمان اسلام شهر که در آستانه اولین تجمع سراسری معلمان ایران بازداشت شده بود، روز سه‌شنبه ۳۰ آذر و پس از ده روز بازداشت با قید وثیقه آزاد شد.

چهارشنبه هفته گذشته و سه روز پس از اعتصاب دو روزه معلمان ایران، مجلس ایران لایحه‌ای را تصویب کرد که افزایش دستمزد و تعیین رتبه بندی معلمان را وعده داده است.

این مصوبه حداقل حقوق معلمان را به حدود ۸ میلیون تومان در ماه تعیین می کند. این در حالیست که به گفته مقامات جمهوری اسلامی، خط فقر در ایران از درآمد ۱۱ میلیون تومان در ماه فراتر رفته است.

https://www.bbc.com/persian/iran-59769735

 

تجمعات اعتراضی معلمان ایران با وجود احضار فعالان صنفی در بیش از ۱۰۰ شهر برگزار شد 

معلمان معترض ایرانی امروز پنج‌شنبه ۲۳ دسامبر (دوم دی ماه) بار دیگر در ده‌ها شهر ایران تجمع کرده و به تصویب «ناقص» «طرح رتبه‌بندی» و «قانون همسان‌سازی حقوق» معلمان اعتراض کردند.

نمایندگان مجلس ایران چهارشنبه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) و پس از اعتراض‌های گسترده فرهنگیان با تصویب جزئیات لایحه رتبه‌بندی معلمان، میزان حقوق و مزایای آن‌ها را مشخص کردند.

اما فعالان صنفی معلمان از لایحه رتبه‌بندی معلمان که در مجلس ایران تصویب شده به عنوان یک لایحه «سرهم بندی شده» یاد می‌کنند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز سه‌شنبه ۲۳ آذر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود در صورتی که طرح رتبه‌بندی و همسان‌سازی واقعی تصویب نشود، معلمان اعتراض‌های خود را از ۳۰ آذر از سر خواهند گرفت.

پیشتر برخی منابع خبری گفته بودند که فعالان صنفی معلمان در شهرهای مختلف ایران به نهادهای امنیتی احضار و از آنها خواسته شده تا تجمع سراسری روز پنج‌شنبه معلمان لغو شود.

با وجود این کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران خبر داده که معلمان «در ۱۰۲ شهر» تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، تجمع‌ اعتراضی معلمان ایران در برخی از شهرها از جمله تهران با حمله نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شده است.

با این حال معلمان معترض ایرانی در قطعنامه پایانی تجمع سراسری خود تأکید کرده‌اند که مطالبه‌گری فرهنگیان تا زمان تحقق خواسته‌های آنها با شدت هر چه بیشتر ادامه خواهد داشت.

آنها در قطعنامه پایانی تجمع خود همچنین با تأکید بر اجرای کامل و صحیح قانون همسان‌سازی حقوق از مهر ۱۴۰۰، آزادی معلمان زندانی و توقف احضار همکاران‌شان را خواستار شدند.
https://per.euronews.com/2021/12/23/teachers-protests-in-iran-and-security-forces-attack