۲ دی: تجمع هزاران نفره معلمان در دهها شهر برگزار شد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ساعت ده صبح امروز ۲ دیماه در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان هزاران معلم در سطح سراسری در اعتراض به لایحه بودجه ریاضتی حکومت و تصویب طرح سرهم بندی شده رتبه بندی و عدم پاسخگویی به خواستهایشان دست به تجمع اعتراضی زدند. فراخوان این تجمع با استقبال وسیع تشکلها و نهادهای مختلف معلمان شاغل و بازنشسته و سرایداران و خدمتگزاران مدارس روبرو شد . این تجمعات در تهران مقابل سازمان برنامه و بودجه، در مراکز استانها مقابل ادارات کل آموزش و پرورش و در شهرستانها مقابل ادارات آن برگزار گردید.

همبستگی با مبارزات معلمان گسترده بود. کارگران و تشکلهای مختلف کارگری و اجتماعی با بیانیه های خود حمایتشان را از این فراخوان و مطالبات معلمان اعلام داشتند. در تجمعات روز دوم دیماه در جاهایی حضور خانواده های دانش آموزان و دانش آموزان قابل توجه بود. از جمله در مریوان جمعی از دانش آموزان کلاس های بالاتر شرکت داشتند و در حمایت از معلمان خود سخنرانی کردند. یک موضوع فراخوان معلمان برای تجمع این روز دستگیری رسول بداقی بود اما زیر فشار دو روز اعتصاب قدرتمند و فضای اعتراضات در میان معلمان و تجمعات اعتراضی هزاران نفره معلمان در روزهای بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم آذر ماه و اولتیماتوم آنها برای ادامه گسترده تر اعتراضاتشان، خوشبختانه رسول بداقی آزاد شد .

تاکنون تجمعات در ۸۰ شهر گزارش شده است که عبارتند از: تهران، کرج، سنندج، بوکان، سردشت، مریوان ، سقز، یزد ، همدان، ملایر، رامهرمز، مشهد، نیشابور، سبزوار، شیروان، بجنورد، شاهرود، نوشهر، رشت، ساری، بابل، آمل، لاهیجان، قزوین، بوشهر، شیراز، فیروزآباد، نورآباد ممسنی، لامرد، داراب، برازجان، آباده، شهرضا، اندیمشک، گلستان، کرمانشاه، جوانرود، ایذه، شوش دانیال، خرم آباد، اهواز، بهمئی، ماهشهر، بندر گناوه، بندرعباس، سربندر، ارومیه، تبریز، اردبیل، زنجان، لردگان، شهرکرد، اراک، دشتستان، اصفهان، گلپایگان، بندر امام خمینی، گرگان، جهرم، کرمان، پلدختر، الیگودرز، ایلام، گچساران، گناوه، اشکنان، خمینی شهر، فردوس، ازنا، اسلام آباد غرب، سمیرم، تربت حیدریه، تربت جام، بروجرد، گتوند، سمنان، نجف آباد، بافق یزد، بیجار، اقلید، فردوس، نیریز،

در تهران شمار زیادی از نیروهای انتظامی در برابر سازمان برنامه و بودجه جمع شده بودند اما علیرغم آن معلمانی که برای تجمع آمده بودند در محلی بالاتر از سازمان برنامه و بودجه جمع شده و تلاش کردند خود را به این محل برسانند و جمعیت قابل توجهی گرد آمدند.

در این تجمعات معلمان سرود خواندند، شعر خوانی کردند، شعار دادند و صحنه های با شکوهی از اعتراض را آفریدند. در تجمعات این روز معلمان شعار میدادند: “معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است”، “معلم زندانی آزاد باید گردد”، “نه تسلیم، نه سازش، رتبه بدون خواهش”. “معلم قیام کن، از حق خود دفاع کن”.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان قبل از این تجمعات قطعنامه ای انتشار داد و معلمان با جمع شدن حول خواستهای آن، تجمعات بزرگ روز دوم دیماه در شهرهای مختلف را بر پا کردند. معلمان در این قطعنامه اعتراض خود را به مصوبه لایحه سرهم‌بندی شده رتبه بندی مشاغل و اینکه حتی همین لایحه ناقص و تحمیلی را هم در سال ۱۴۰۰ اجرا نخواهد کرد اعلام کرده و بر اجرای لایحه رتبه‌بندی بدون در نظر گرفتن میزان اعتبار در نیمه دوم ۱۴۰۰ تاکید کرده اند. در قطعنامه همچنین تاکید شده است که باید حقوق معلمان بخش خصوصی در مدارس غیردولتی، معلمان نهضت سوادآموزی، خرید خدمت، نیروهای خدماتی و سایر بخش ها با توجه به رتبه‌بندی افزایش یابد. در بند دیگر این قطعنامه ضمن اشاره به حقوق زیر خط فقر بازنشستگان و محرومیت آنها از بیمه کارآمد بر اجرای کامل قانون همسان‌سازی از اول مهر ۱۴۰۰ تاکید شده است. معلمان همچنین در قطعنامه خود ضمن اعلام حمایت از افزایش حقوق تمام اقشار اجتماعی و کارگران و زحمتکشان به بالای خط فقر و داشتن حق زندگی شرافتمندانه برای همه مردم، تبلیغات صدا و سیمای جمهوری اسلامی را مبنی بر اینکه افزایش حقوق معلم تورم زاست، محکوم کرده و بر اینکه حقوق‌های نجومی، اختلاس‌های بزرگ و تمرکز ثروت و قدرت در دست یک عده قلیل امنیت مالی و روانی اکثریت جامعه را به خطر انداخته تاکید نموده اند.

معلمان در این قطعنامه آزادی رسول بداقی را نتیجه مطالبه گری های خود دانسته و در بندی از آن بر آزادی بدون قید و شرط تمامی معلمان زندانی و نیز توقف فوری احضارها و پرونده سازیهای امنیتی به عنوان یک مطالبه مهم تاکید کردند. در همین راستا شورای هماهنگی در این قطعنامه به ادامه بازداشت اسماعیل عبدی پس از شش سال حبس و محکومیت دوباره اش به ده سال حبس و نیز ارسال پرونده عزیز قاسم زاده به دادگاه اعتراض کرده و خواستار توقف پرونده های امنیتی و منع تعقیب از آنان شدند. موارد دیگر مورد اعتراض در این قطعنامه صدورحکم ۷ ماه زندان برای لطیف روزیخواه عضو هیات مدیره کانون صنفی فرهنگیان آذربایجان شرقی، حکم جزای نقدی سنگین علیه محمود ملاکی عضو ارشد کانون صنفی فرهنگیان بوشهر، یک‌سال حبس علیه علی‌اصغر امیرزادگان ، حکم دادگاه علیه محمدفلاحی دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران ، پرونده‌سازی علیه جعفر ابراهیمی، غلامرضا غلامی و روح‌الله‌‌مردانی و بالاخره ادامه بازداشت معلمان معترض در زندان از جمله یعقوب یزدانی، محمدرضا رمضان‌زاده از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان استان خراسان شمالی و مهدی فتحی از فعالان صنفی استان فارس است. قطعنامه بر بازگشت به کار رسول بداقی و محمد حبیبی نیز تاکید کرده است. معلمان در اعتراضاتشان با اعلام اینکه چگونه بودجه برای حوزه علمیه و دستگاه سرکوب و خرافه حکومت هست اما برای معلمان و برای مردم نیست، لایحه بودجه دولت و کل این بساط چپاولگری و تعرض به معیشت کل جامعه است دارند به چالش میکشند و این صدای اعتراض کل جامعه است که معلمان پیشتاز آن هستند.

بدین گونه است که امروز معلمان به صدای اعتراض کل جامعه علیه فقر، تبعیض، نابرابری، اختلاسها و دزدی ها و سرکوبگری های حکومت تبدیل شده و با جلو آوردن خواست تحصیل رایگان برای همه کودکان به فریاد اعتراض کل جامعه تبدیل شده اند. حزب کمونیست کارگری حمایت قاطع خود را از مبارزات و وخواستهای معلمان اعلام کرده و همگان را به همبستگی سراسری با این مبارزات فرامیخواند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲ دی ۱۴۰۰ ، ۲۳ دسامبر ۲۰۲۱