اخبار نفت:شماره ۵۳-۵۴

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: تجمعات اعتراضی کارگران رسمی شرکت فلات قاره در لاوان و بهرگان سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی در ادامه اعتراضات کارگران رسمی نفت به تعرضات معیشتی حکومت و پاسخ نگرفتن خواستهایشان صبح امروز ۱۵دیماه جمعی از کارگران شرکت نفت فلات قاره در لاوان و بهرگان دست به تجمع زدند. این کارگران جمعه ها را روز تجمعات خود اعلام کرده اند.

 روز سیزدهم دیماه نیز عللاوه بر کارگران شرکت بهره برداری نفت و گاز اغاجاری و شرکت فلات قاره در سکوی ابوذر که قبلا گزارش شد، کارگران رسمی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی نیز تجمع داشتند. در این تجمعات کارگران با در دست گرفتن دست نوشته هایی خواستهایشان را اعلام میکنند. 
مطالبات کارگران معترض در نفت سراسری است و عبارتند از: حذف سقف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، برکناری مدیران فاسد ، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی.
 از اعتراضات کارگران نفت وسیعا پشتیبانی کنیم و صدایشان را بازتاب دهیم. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۵ دی  ۱۴۰۲،  ۵ ژانویه ۲۰۲۴


اخبار نفت:شماره ۵۴
تجمع اعتراضی کارگران پالایشگاههای مجتمع گاز پارس جنوبی و اخباری دیگر 
امروز شانزدهم  دی ماه کارگران ارکان ثالث  شاغل در بخش پشتیبانی و اداری شرکتهای پیمانکاری پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی، در اعتراض به سطح نازل دستمزدها و مشکلات کاری خود و عدم تحقق وعده های داده شده دست به تجمع اعتراضی زدند.  یک خواست مهم این کارگران حذف کامل شرکتهای پیمانکاری است. بعلاوه بازنگری و اجرای صحیح و کامل طرح طبقه بندی مشاغل که انجام آن میتواند بهبودی در مزدشان بدهد، اجرای طرح مرخصی دو به دو برای کارگران اداری – پشتیبانی یعنی چهارده روز کار و چهارده روز استراحت، حق استفاده از مرخصی استحقاقی دو نیم روز در ماه، برخورداری از مزایا و بک پی گاز کارت و... از دیگر مطالبات فوری این کارگران است. 
اعتراضات در نفت گسترده است و علاوه بر کارگران رسمی که بیش از سه ماه است برای پیگیری مطالباتشان در اعتراضند کارگران شاغل در دیگر بخش های نفت نیز به مناسبت های مختلف دست به اعتراض زده و صدای اعتراضشان را علیه بدتر شدن هر روز بیشتر وضع معیشتی خود بلند میکنند. اعتراضات کارگران ارکان ثالث و طرح مطالبه حذف کامل شرکتهای پیمانکاری یک مطالبه سراسری در نفت است که ساختارهای سیاسی اقتصادی حاکم بر این مرکز کلیدی کارگری که شاهرگ اقتصادی حکومت است را به چالش میکشد. از خواستها و مبارزات کارگران نفت باید وسیعا پشتیبانی کرد.
خبر اعتراضی دیگر در این روز مربوط به تجمع دوباره کارگران فولاد شهرک صنعتی هفت تپه در مقابل فرمانداری شوش در اعتراض به پایین بودن دستمزد، پرداخت نکردن حق بیمه، نداشتن امنیت شغلی شان است. در این شرکت بیش از ۱۵۰ کارگر به کار اشتغال دارند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ دی  ۱۴۰۲،  ۶ ژانویه ۲۰۲۴