اخباروگزارش های کارگری 14 و 15 دی ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

جمعه های اعتراضی کارگران صنعت نفت: ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره در منطقه عملیاتی  بهرگان و جزیره لاوان

- پایمالی حقوق کارگران کارخانه ریسندگی نخ میامی توسط کارفرما زیرسایه سکوت مصلحتی اداره کار شاهرود و بازرسانش
- فراخوان تجمع معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه
- اعتصاب رانندگان عراق در مرز پرویزخان دراعتراض به شرط ورود به خاک ایران با باک سوخت پر
- پیام تسلیت شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران جان باختن و مجروح شدن صدها تن در کرمان را شوک بزرگی بر جامعه دردمند ایرانی می داند .
- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تاسف عمیق خود را از کشته شدن بیش از ۸۴ نفر از جمله کودکان و مجروح شدن صدها نفر در کرمان در مراسم سالگرد قتل قاسم سلیمانی ابراز نموده و به خانواده های داغدار تسلیت می‌گوید.
- دیدار  فرهنگیان و فعالین استان فارس با مهدى فتحى 
- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: نه به اعدام
- روایت رویا حشمتی از اجرای حکم شلاق 
- تایید حکم بازنشستگی اجباری و تقلیل گروه  لیدا اسماعیلی 
- با اجرای حکم، پیمان فرهنگیان را در زندان لاهیجان حبس کردند
- جان باختن برزین حمزه‌‌ زاده ازبازداشت ‌شدگان اعتراضات سراسری سال 1401در سن 15 سالگی بدلیل شکنجه‌هایش در زندان پس از 13 ماه 
- قرارجلب دادرسی برای ایرج توبیها نجف آبادی و  حسین اشرفی
- استمرار سرکوب اساتید همراه با دانشجویان
- جان باختن یک کارگرجوان درشهر گلساربراثر سقوط از ارتفاع

*جمعه های اعتراضی کارگران صنعت نفت:
ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره در منطقه عملیاتی  بهرگان و جزیره لاوان
روز جمعه 15 دی ماه برای ششمین هفته متوالی، اعتراض کارگران شرکت نفت فلات قاره نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با تجمع درمنطقه عملیاتی  بهرگان و جزیره لاوان ادامه یافت.
 
 
*پایمالی حقوق کارگران کارخانه ریسندگی نخ میامی توسط کارفرما زیرسایه سکوت مصلحتی اداره کار شاهرود و بازرسانش
روزجمعه 15 دی، کارگران کارخانه ریسندگی نخ میامی از پایمالی حقوقشان توسط کارفرما منجمله پرداخت حقوق زیرچندرغازحداقل حقوق رسمی زیرسایه سکوت مصلحتی اداره کار شاهرود و بازرسانش خبردادند.
یک کارگرکارخانه ریسندگی نخ میامی شاهرود به خبرنگار رسانه ای گفت: کارفرمای کارخانه ریسندگی نخ میامی که در زمینه تهیه و تولید انواع نخ فرشی، تریکو، فانتزی و کاموایی در شهرک صنعتی میامی فعالیت دارد قانون کار را در پرداخت اضافه کاری، حق اولاد، حق مسکن و سایر مزایای قانونی برای حدود 100 کارگر رعایت نمی‌کند.
وی با بیان اینکه بیش از 100 نفر هستیم که به صورت میانگین 15 سال سابقه کار در این کارخانه را داریم، افزود: کارگران ریسندگی نخ میامی به نسبت آنچه که در قوانین کار و تامین اجتماعی تعیین شده است بیشتر کار می‌کنند اما برخلاف قانون میزان دریافتی آنان زیر حداقل‌های قانون کار است.
این کارگر در خصوص میزان دریافتی خود و سایر همکارانش گفت: میزان دریافتی کارگران نخ میامی مبلغ 5 میلیون و 400 هزار تومان در هر ماه است که این رقم با پایه حقوقی که شورای عالی مزد در سال 1402 تعیین کرده (7میلیو ن و300هزار تومان) تطبیق ندارد.
او با بیان اینکه کارگران ریسندگی نخ میامی روزی هشت تا  دوازده ساعت کار می‌کنند و استراحتی ندارند، در ادامه گفت: هر ماه کارفرما بعد از پرداخت 5 میلیون و 400 هزار تومان به عنوان دستمزد ماهانه از ما کارگران رسید دریافت می‌کند و ما برای پیگیری حق قانونی خود سند و مدرکی نداریم.
وی افزود:کارفرما در پاسخ به اعتراض کارگران می‌گوید، تولید در این کارخانه توجیه اقتصادی ندارد و برای پرداخت حقوق کامل ناچار باید نیمی از نیروی کار کارخانه را اخراج کند. با این حال ما کارگران این واحد تولیدی به دلیل کمبود اشتغال در شهرستان شاهرود ناچار به کار در کارخانه هستیم.
این کارگر معترض ادامه داد:یکی از مشکلات کارگران در این واحد تولیدی این است که کارفرما، نسخه‌ای از قرارداد را نیز به کارگر نمی‌دهد. لذا همواره این سوال برای کارگران وجود دارد که چرا نسخه‌ای از قرارداد کاری خود را ندارند؟
وی درباره پرداخت نشدن سختی کار خود و همکارانش نیز گفت: سختی‌کار کارگران مشمول قانون سخت و زیان‌آور در این واحد تولیدی پرداخت نمی‌شود و همکارانی که متقاضی بازنشستگی هستند تمام هزینه بازنشستگی سخت و زیان‌آور خود را از جیب پرداخت می‌کنند.
این کارگر در خاتمه تصریح کرد: در خصوص مشکلات خود با مسئولان اداره کار شاهرود و بازرسان صحبت‌ کرده‌ایم اما ظاهرا کاری از پیش نرفته است.
*فراخوان تجمع معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه
 
یک‌ماه از روزی که مخبر مهلت یک هفته‌ای برای نحوه اجرای ماده ۲۷ تعیین کرد (https://t.me/dscampaign/12315) گذشته و خبری از اجرای ماده ۲۷ در سال آینده نیست!
تجمع انتخاب ما نیست؛‌تجمع آخرین و تنها راه اعتراض به تبعیض و بی‌عدالتی و فقر و فلاکتی است که مسئولان به معلولان تحمیل کرده‌اند!
هواد سرد و راه دور و تردد برای معلولان سخت است اما با این‌حال نباید در برابر ظلم آشکار به خودمان و خانواده‌هایمان سکوت کنیم!سکوت ما فقط بیانگر رضایت‌مان از شرایط است! عمر و زندگی‌مان با فقر می‌گذرد اما بودجه‌ها صرف چای‌ دبش و غیره می‌شود.
لذا بدین‌وسیله از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان و همچنین فعالان این حوزه درخواست می‌شود در تجمع سراسری معلولان با حضور یا بازنشر فراخوان مشارکت حداکثری نموده و حق پایمال‌‌شده معلولان را از حاکمیت مطالبه کنند.
مطالبه تجمع؛ پیش‌بینی بودجه اجرای کامل و درست ماده ۲۷ برای همه مشمولان در لایحه بودجه ۱۴۰۳
زمان تجمع؛ یکشنبه ۲۴ دی‌ماه ساعت ۹
مکان‌ تجمع؛ تهران، میدان بهارستان خیابان دانشسرا، مقابل سازمان برنامه و بودجه
در صورت دریافت تضمین مناسب، تجمع لغو خواهد شد
*اعتصاب رانندگان عراق در مرز پرویزخان دراعتراض به شرط ورود به خاک ایران با باک سوخت پر
روزجمعه 15 دی برای سومین روز، رانندگان عراق در مرز پرویزخان برای اعتراض به شرط ورود به خاک ایران با باک سوخت پردراعتصاب بسر می برند و وارد محوطه مرز به منظور حمل و بارگیری کالا نمی‌شوند.
 
درهمین رابطه مدیر پایانه مرزی پرویزخان به خبرنگار رسانه ای گفت : با هدف مقابله با قاچاق سوخت طرح باک پُر و فول باک در مرز پرویزخان عملیاتی شده است که برخی رانندگان ناوگان خودروهای سنگین عراق در اعتراض به این موضوع اعتصاب کرده و وارد محوطه مرز به منظور حمل و بارگیری کالا نمی‌شوند.
وی گفت: هم اکنون رویه‌های تجاری در مرز پرویزخان انجام می شود ولی با حضور نیافتن صددرصدی ناوگان حمل و نقل طرف عراقی برای بارگیری کالاها طی 2 تا سه روز گذشته برخی تجار کالاهای فاسد شدنی و تره بار خود را از طریق مرز خسروی صادر کردند.
براساس گزارش رسانه ای شده،برخی رانندگان عراقی به دلیل ارزان بودن گازوئیل در ایران با باک خالی وارد کشورمان شده و سپس با باک پر برمی‌گردند که اجرای طرح جلوگیری از قاچاق سوخت و ممانعت از این اقدام باعث اعتراض رانندگان عراقی شده است.
*پیام تسلیت شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران جان باختن و مجروح شدن صدها تن در کرمان را شوک بزرگی بر جامعه دردمند ایرانی می داند .
 این شورا به نیابت از همه تشکل‌های صنفی و فعالین صنفی این رنج بی پایانی را که بر مردم تحمیل شده‌است  به خانواده‌های داغدار و مردم ایران تسلیت می‌گوید.
شورای هماهنگی چنین فجایعی را بازتولید نفرت پراکنی ، خشونت سیستماتیک  و سرکوب گسترده ‌ای می‌داند که سالهاست توسط حاکمیتی تمامیت خواه بر این مردم تحمیل شده‌است  و ضمن انزجار از  خشونتی که دامنگیر این کشور شده‌است  از مردم می‌خواهد که حاکمان را مکلف به پاسخگویی شفاف و مشخص در برابر فجایعی کنند که به انحای مختلف زندگی  مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تاسف عمیق خود را از کشته شدن بیش از ۸۴ نفر از جمله کودکان و مجروح شدن صدها نفر در کرمان در مراسم سالگرد قتل قاسم سلیمانی ابراز نموده و به خانواده های داغدار تسلیت می‌گوید.
طبق آخرین اخبار موجود، داعش مسئولیت این اقدام‌جنایتکارانه را بعهده گرفته است. ما بعنوان بخشی از طبقه کارگر ایران عملیات تروریستی و ‌کشتار مردم از جانب هر جریان و یا حکومتی را قویا محکوم میکنیم. کشتار مردم به هر بهانه ای محکوم و غیرقابل توجیه است، چه از طریق عملیات تروریستی از طرف داعش و یا هر‌ جریان دیگری باشد و‌ چه سرکوب و کشتار مردم معترض در کشور و‌ مجازاتهای ظالمانه اعدام از طرف حاکمیت. 
ما برای دستیابی به آزادی و عدالت اجتماعی در کشورمان نیاز به اتحاد مردمی و بخصوص تشکلات کارگران و زحمتکشان و‌ دیگر مردم تحت ستم داریم. عملیاتهای جنایتکارانه و ‌اقدامات تروریستی از هر سوی که صورت بگیرند فضای جامعه را برای مردم‌ و‌ مبارزات آزادیخواهانه و حق طلبانه تنگ‌تر و بهانه برای سرکوب گسترده تر و‌ هر چه امنیتی تر کردن جامعه را بیشتر میکنند. بنابراین باید هشیار باشیم و ماهیت ضد انسانی هرگونه عملیات تروریستی،  اقدامات تلافی جویانه و بهانه برای گسترش سرکوب در جامعه را دائما برملا کنیم. 
به امید برقراری عدالت و صلح پایدار در ایران و‌ جهان
چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و‌ تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۵ دی ۱۴۰۲
*دیدار  فرهنگیان و فعالین استان فارس با مهدى فتحى 
جمعی از معلمان استان فارس به نمایندگی از انجمن صنفی معلمان فارس در روز جمعه ١۵ دی ماه ١۴٠٢ با مهدی فتحی و خانواه ایشان دیدار داشتند. 
 
 مهدى فتحى روز سه شنبه ١٢ دی ماه پس از گذراندن ٢ سال زندان تعزیری در زندان عادل آباد با پابند الکترونیکی حبس خانگی شده‌است .
معلمان فارس  در دو سال گذشته باشکوه‌ترین  و متحدترین اعتراضات خیابانی معلمان ایران را خلق کردند و نهادهای امنیتی  کینه‌توزانه فعالین این دیار را زیر ضرب قرار داده و با پرونده سازی‌های بی شرمانه آن‌ها را روانه زندان‌ها کرده‌اند 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: نه به اعدام
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مخالف قاطع مجازات اعدام میباشد و  خواهان متوقف شدن بدون  قید‌ و شرط  اعدام زندانیان سیاسی و عمومی است.
نه به زندان 
زندانی سیاسی آزاد باید گردد
چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و‌ تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۵ دی ۱۴۰۲
*روایت رویا حشمتی از اجرای حکم شلاق 
امروز صبح از اجرای احکام تماس گرفتن برای اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاقم با وکیلم تماس گرفتم و با هم رفتیم دادسرای ناحیه ۷ از گیت ورودی رد شدیم و حجابم رو برداشتم رفتیم شعبه‌ی ۱ اجرای احکام.
کارمند شعبه گفت: «روسریت رو سرت کن که دردسر نشه» گفتم: «اومدم بابت همین شلاقم رو بزنید سر نمی‌کنم» تماس گرفتن و مامور اجرای حکم اومد بالا گفت: «حجابت رو سرت کن و دنبالم بیا» گفتم: «سر نمی‌کنم گفت پس که نمی‌کنی؟ جوری شلاقت رو بزنم که بفهمی کجایی برات یه پرونده ی جدید هم باز می‌کنم هفتاد و چهارتای دیگه‌م مهمونمون باشی». باز سر نکردم.
رفتیم پایین چند تا پسر دیگه رو بابت شرب خمر آورده بودن مرد با تحکم تکرار کرد: «مگه نمیگم سر کن؟» نکردم دو تا زن چادری اومدن و روسری رو کشیدن رو سرم باز درش آوردم و این کار چند بار تکرار شد بهم از پشت دستبند زدن و روسری رو کشیدن رو سرم رفتیم طبقه‌ی زیر همکف یه اتاق بود ته پارکینگ قاضی و مامور اجرای حکم و زن چادری کنارم وایساده بودن. زن هی آه می‌کشید و می‌گفت: «میدونم میدونم» قاضی معمم تو روم خندید یاد مرد خنزر پنزری بوف کور افتادم روم رو ازش برگردوندم.
در آهنی رو باز کردن دیوارای اتاق سیمانی بود به تخت ته اتاقک بود که جای دستبند و پابند آهنی دو طرف تخت بود به وسیله‌ی آهنی شبیه پایه‌ی بوم نقاشی کمی این طرفتر بود. یه اتاق شکنجه‌ی قرون وسطایی بود.
قاضی پرسید: «خانم حالت خوبه؟ مشکلی نداری؟» انگار که وجود نداره جوابش رو ندادم گفت: «خانم با شمام» باز جواب ندادم. مرد اجرای حکم گفت: «پالتوت رو در بیار» پالتو و روسریم رو از پایه‌ی بوم شکنجه آویزون کردم گفت: «روسریت رو سر کن» گفتم: «نمیکنم. قرآنت رو بذار زیر بغلت و بزن» زن اومد و گفت: «خواهش می‌کنم لجبازی نکن» و شال رو کشید رو سرم. قاضی گفت: «خیلی محکم نزن» مردک شروع کرد به زدن شونه‌هام کتفم پشتم باسنم رونم ساق پام باز از نو تعداد ضربه‌ها رو نشمردم زیر لب می‌خوندم به‌نام زن به‌نام زندگی دریده شد لباس بردگی شب سیاه ما سحر شود تمام تازیانه‌ها تبر شود.
تموم شد اومدیم بیرون نذاشتم فکر کنن حتی دردم اومده حقیرتر از این حرفان رفتیم بالا پیش قاضی اجرای حکم دم در روسریم رو در آوردم زن گفت: «خواهش می‌کنم سرت کن» سرم نکردم و باز کشید رو سرم توی اتاق قاضی. اضی گفت: «ما خودمون خوشحال نیستیم از این قضیه ولی حکمه و باید اجرا بشه» جوابش رو ندادم. گفت: «اگر میخواید طور دیگه‌ای زندگی کنید می‌تونید خارج از کشور باشید» گفتم: «این کشور برای همه‌ست» گفت: «بله ولی باید قانون رو رعایت کرد» گفتم: «قانون کار خودش رو بکنه ما به مقاومت‌مون ادامه میدیم» از اتاق اومدیم بیرون و باز روسریم رو انداختم.
برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
*تایید حکم بازنشستگی اجباری و تقلیل گروه  لیدا اسماعیلی 
لیدا اسماعیلی از فعالین صنفی معلمان البرز و گیلان پیش‌تر توسط هیات تخلفات البرز به بازنشستگی پیش از موعد و تقلیل گروه محکوم شده بود 
همچنین در اول مهرماه حراست آموزش و پرورش البرز غیرقانونی حکم تبعید این فعال صنفی را به استان هرمزگان را به ایشان ابلاغ کرده بود  با شکایت و پیگیری خانم اسماعیلی تبعید به هرمزگان لغو شد اما  حراست بر انتقال اجباری این فعال صنفی تا جایی پافشاری کرد که خانم اسماعیلی  ناچار شد به ناحیه ۲ کرج  منتقل شود 
در ۲۹ آذرماه حکم نهایی بازنشستگی اجباری و تقلیل گروه این فعال صنفی به وی ابلاغ شد 
 هیات  تخلفات وزارت آموزش و پرورش در یکسال اخیر به صورت ویژه همدست نهاد امنیتی به پاکسازی گسترده  فعالین صنفی روی آورده‌است
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*با اجرای حکم، پیمان فرهنگیان را در زندان لاهیجان حبس کردند
پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر در استان گیلان چهارشنبه ۱۳ دی پس از آنکه به دادسرای رضوانشهر احضار شد، بازداشت و به زندان منتقل شد. با تأیید دادگاه تجدیدنظر استان گیلان، او به یک سال زندان، دو سال تبعید و ممنوعیت خروج از کشور و بستن صفحه‌اش در اینستاگرام محکوم شده است.
فرهنگیان را در یک پرونده دیگر به ۳۸ سال زندان محکوم کرده بودند. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۱۰ سال کاهش یافت و هفت سال به مدت پنج سال به حالت تعلیق درآمد. 
نیروهای امنیتی طی سال‌های اخیر چند مرتبه این شاعر مدافع حقوق کارگران را بازداشت کردند.
منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*جان باختن برزین حمزه‌‌ زاده ازبازداشت ‌شدگان اعتراضات سراسری سال 1401در سن 15 سالگی بدلیل شکنجه‌هایش در زندان پس از 13 ماه 
روزسه شنبه 12 دی، برزین حمزه‌‌زاده اهل سردشت ازبازداشت ‌شدگان اعتراضات سراسری سال 1401در سن 15 سالگی بدلیل شکنجه‌هایش در زندان منجمله ضرب‌ و شتم شدید وآسیب‌دیدگی شدید اعضای داخلی بدن پس از 13 ماه در بیمارستان امام ارومیه جان خود را از دست داد.
براساس گزارش های منتشره درشبکه های اجتماعی،زنده یاد برزین که هر دو کلیه‌اش را بر اثر ضرب و شتم ماموران از دست داده بود، طی یک سال و دو ماه گذشته، چندین بار دچار کاهش سطح هوشیاری و بیهوشی شده و بارها جهت مداوا به پزشک مراجعه کرده بود.

بنا بهمین گزارش ها،نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت خانواده این جانباخته را تحت فشارهای شدید قرار داده اند تا از اطلاع رسانی پیرامون قتل فرزندشان خودداری کنند.
*قرارجلب دادرسی برای ایرج توبیها نجف آبادی و  حسین اشرفی
شعبه دوم دادسرای عمومی  شهرستان نجف آباد  با طرح اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام ، توهین به مقدسات و توهین به رهبری  برای این دو فعال صنفی نجف آباد قرار جلب دادرسی صادر کرد اما در خصوص شکایت آقایان  توبیهانجف آبادی و اشرفی از ماموران امنیتی به جهت  ایراد صدمات بدنی قرار منع تعقیب صادر کرده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*استمرار سرکوب اساتید همراه با دانشجویان
 حسن باقری‌نیا عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری که چندی پیش با اجبار دانشگاه بازنشسته شده بود در اکانت اینستاگرام خود خبر از تشکیل پرونده قضایی علیه خود با شکایت ریاست دانشگاه حکمی سبزواری، در تاریخ ۱۳ دی ۱۴۰۲ به اتهام تبلیغ علیه نظام داد.
برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*جان باختن یک کارگرجوان درشهر گلساربراثر سقوط از ارتفاع
روز چهارشنبه 13 دی،یک کارگر 20 ساله حین کار درشهر گلساراستان البرزبراثر سقوط از ارتفاع وبرخورد سرش با دستگاه میکسر سیمان جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید