اخباروگزارش های کارگری23-24مهرماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- پرداخت بخشی از مطالبات کارگران راه آهن آذربایجان درششمین روزاعتصابشان- تجمع اعتراضی کارگران شرکت تنانیر نسبت به نداشتن قرارداد،عدم افزایش حقوق و.....مقابل فرمانداری عسلویهتجمع اعتراضی رانندگان خودروهای نیمه سنگین استجاری در پارس 2 کنگان نسبت به عدم افزایش حقوق درمیدان نخل- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کردکوی نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل فرمانداری- تجمع اعتراضی رانندگان خودروهای حمل جنازه بهشت زهرا نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش

- تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان نسبت به سخنان نماینده مجلس این شهر درباره بی آبی مقابل دفترش

- تازه ترین وضعیت معلم زندانی محمد ارکیا

- دو گزارش رسانه ای شده درباره کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه:

1- مصدومیت یک کارگر هفت‌تپه بر اثر شلیک افراد ناشناس/ هویت ضاربان هنوز مشخص نیست

2- احکام بازگشت به کار دو کارگر اخراجی مجتمع هفت تپه صادر شد

*پرداخت بخشی از مطالبات کارگران راه آهن آذربایجان درششمین روزاعتصابشان

روز پنج شنبه 22 مهرهمزمان با ششمین روزاعتصاب کارگران راه آهن آذربایجان شاغل در خطوط ریلی شهرستانهای سلماس، جلفا، آذرشهر، مرند و عجبشیر برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه وعدم اجرای طرح تجمیع قراردادها کارفرما یک ماه ازحقوق معوقه دوماهه آنهاراپرداخت کرد.

این کارگران که نگران وضعیت فعلی محل کار و اشتغال خود هستند،به خبرنگاررسانه ای گفتند: روز پنجشنبه کارفرمای شرکت پیمانکاری با تامین منابع مالی، یک ماه حقوق مرداد ماه کارگران را پرداخت کرد.

یکی دیگر از دلایل شکل‌گیری اعتراضات کارگری در ناحیه ریلی آذربایجان نداشتن امنیت شغلی است. افزایش مزد و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و همچنین اجرای طرح تجمیع از خواسته‌های قدیمی کارگران نگهداری از خطوط راه آهن آذربایجان است.

بنابه گفته این کارگران،آنهاجدا از همه مشکلات به شرایطی که توسط پیمانکاران برای کارگران کارگاه‌های مختلف تعیین شده، معترضند و درخواست آنها نظارت شرکت راه آهن به عنوان کارفرمای مادر بر عملکرد پیمانکاران است.

درهمین رابطه:چهارمین روزاعتصاب کارگران راه آهن آذربایجان برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه وعدم اجرای طرح تجمیع قراردادها

روز سه شنبه 20 مهربرای چهارمین روز متوالی، کارگران راه آهن آذربایجان شاغل در خطوط ریلی شهرستانهای سلماس، جلفا، آذرشهر، مرند و عجبشیر برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه وعدم اجرای طرح تجمیع قراردادها با برپایی تجمع در محل کار خود از انجام کار خودداری کردند.

کارگران اعتصابی به خبرنگار رسانه ای گفتند:پرداخت مطالبات مزدی آن‌ها از مرداد ماه به تاخیر افتاده و درخواست آن‌ها تسریع در پرداخت معوقات مزدی و بیمه‌ای است.

این کارگران که به رویه پرداخت حقوق خود نیز معترض هستند، در تشریح وضعیت پرداخت حقوق خود گفتند: جدا از دو ماه معوقات مزدی، به شرایط نامعلومی که برای وصول سایر مطالباتمان در آن گرفتاریم، اعتراض داریم.

کارگران ابنیه فنی آذربایجان در ادامه افزودند: علارغم حقوق، پرداخت معوقات بیمه‌ای، اجرای طرح همسان‌سازی و تجمیع هنوز برای کارگران ابنیه فنی آذربایجان ممکن نشده است.

آۀنها ادامه دادند:عموم مشکلات از زمان واگذاری خطوط ابنیه فنی آذربایجان پیش به بخش خصوصی شروع شد تا جایی که امروز کارگران در شرایط ناعادلانه و سخت، کار و امرار معاش می‌کنند.

طبق اظهارات کارگران؛ در نتیجه حضور پیمانکاران در راه‌آهن هر ماه حقوق کارگران با تاخیر پرداخت می‌شود و کارگران فاقد امنیت شغلی بوده و در صورت اخراج؛ هیچیک از آن‌ها امکان پیگیری مطالباتشان را ندارند.

کارگران گفتند: متاسفانه علیرغم درخواست‌های ما هنوز هیچیک از مطالبات برای کارگران ابنیه فنی اجرایی نشده است. به عنوان نمونه سالهاست پیگیر اجرای طرح تجمیع برای همه کارگران پیمانکاری هستیم اما هنوز مسئولان تن به اجرای آن نداده‌اند.

به گفته کارگران؛ اجرای طرح تجمیع به موضوع یکسان‌سازی حقوق و شرایط کار بهتر برای همه کارکنان منجر می‌شود و در عین حال نظارت و اجرای قانون را تسهیل می‌نماید.

آن‌ها در ادامه افزودند: کارگران راه‌آهن آذربایجان به عنوان نگهدارنده و تعمیرات خطوط ریلی در شرایط سخت مشغول کارند. بخش‌های زیربنایی همچون امور تعمیر و نگهداری راه‌آهن که امنیت قطارهای مسافربری و باربری را تامین می‌کند نباید به شرکت‌های خصوصی که حتی در پرداخت حقوق کارگران خود با مشکل مالی روبرو هستند، واگذار شوند چراکه آن‌ها در تهیه قطعات و وسایل نگهداری از لحاظ منابع مالی دچار مشکل هستند و امکان تهیه آن‌ها را ندارند، با این وجود اساسا باید منابع مالی نگهداری از آن از بودجه جاری دولت و راه‌آهن تامین شود.

به گفته یکی از کارگران؛ در نتیجه حضور پیمانکاران در راه‌آهن هر ماه حقوق کارگران با تاخیر پرداخت می‌شود و کارگران فاقد امنیت شغلی بوده و در صورت اخراج؛ هیچیک از آن‌ها امکان پیگیری مطالباتشان را ندارند.

*تجمع اعتراضی کارگران شرکت تنانیر نسبت به نداشتن قرارداد،عدم افزایش حقوق و.....مقابل فرمانداری عسلویه

تجمع اعتراضی رانندگان خودروهای نیمه سنگین استجاری در پارس 2 کنگان نسبت به عدم افزایش حقوق درمیدان نخل

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

دو خبر دریافتی: تجمع اعتراضی همکاران ما در شرکت تنانیر

تجمع رانندگان خودروهای نیمه سنگین استجاری در پارس ٢ کنگان

روز ٢٤ مهر حدود ۴۰ نفر از کارگران شرکت تنانیر در جلوی فرمانداری عسلویه به خاطر نداشتن قرارداد، عدم افزایش حقوق و پیگیری دیگرمطالباتشان دست به تجمع زدند. در برابر این اعتصاب مسئولین فرمانداری از ترس گسترش اعتراض با تعدادی از کارگران جلسه گرفتند و وعده پیگیری مطالباتشان را دادند.

چند روز پیش نیز حدود ۶۰ نفر از رانندگان خودروهای نیمه سنکین استجاری شاغل در پارس ۲ کنگان با تجمع در میدان نخل خواستار افزایش حقوق خود شدند.

بدنبال اعتصاب گسترده نفت اکنون کارگران هر جا که خلف وعده ای میشود و یا کارگران با تعرضی به حقوق خود روبرو میشوند فورا به تجمع و اعتراض میدانی تبدیل میشود. کارگران در همه جا پیگیر مطالباتشان هستند.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کردکوی نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل فرمانداری

کارگران غیررسمی شهرداری کردکوی برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرداری دراستان گلستان زدند.

روز شنبه 24 مهر،درهمین رابطه فرماندارشهرستان کردکوی به خبرنگاررسانه ای گفت:تعدادی از کارگران شهرداری به فرمانداری این شهرستان مراجعه و اعتراض خود را اعلام کردند که نیروهای رسمی شهرداری حقوق و اضافه کار خود را کامل دریافت می‌کنند ولی به کارگران حقوقی داده نمی‌شود.

وی افزود: کارگران شهرداری از ماه شهریور حقوقی دریافت نکرده و ماه های گذشته نیز حقوق خود را کم کم دریافت می کردند.

*تجمع اعتراضی رانندگان خودروهای حمل جنازه بهشت زهرا نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش

جمعی از رانندگان خودروهای حمل جنازه بهشت زهرا برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش دست به تجمع زدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 24 مهر،در روزهای اخیر جمعی از رانندگان خودروهای حمل جنازه سازمان بهشت زهرا تهران که متوفیان را به شهرستان ها منتقل می کنند، در اعتراض به عقب افتادن حقوق خود، دست به تجمع زده اند. برخی از این رانندگان تاکید دارند که دو ماه است حقوق آنها پرداخت نشده است.

حقوق رانندگان خودروهای حمل جنازه سازمان بهشت زهرای تهران به صورت کیلومتری محاسبه می شود، به نحوی که پیمانکار تحت قرارداد سازمان بهشت زهرا، به ازای هر کیلومتر مسافت از مردم 2340 تومان دریافت می کند و به این رانندگان 1340 تومان می پردازد؛ یعنی پیمانکار مربوطه به ازای هر کیلومتر مسافت، 1000تومان حق کمیسیون می گیرد.

تجمع کنندگان نسبت به عقب افتادن دوماهه حقوق خود و عدم اجرای مصوبه شورای شهر تهران درباره افزایش دستمزدشان، اعتراض دارند.

ماجرا از این قرار است که نمایندگان دوره پنجم شورای شهر تهران در مصوبه ای تاکید داشتند که باید از 15خرداد، حقوق این افراد کیلومتری 1840 تومان محاسبه شود، اما پیمانکار سازمان بهشت زهرا این افزایش حقوق را از 15 مهر در حقوق این نمایندگان اعمال کرده است.

رانندگان خودروهای حمل جنازه اعزامی به شهرستان معقدند که تاخیر چهارماهه در پرداخت حقوق آنها، منجر به سود 3میلیارد و 825 میلیون تومانی پیمانکار تحت قرارداد بهشت زهرا شده است.

تعداد رانندگان خودروهای حمل جنازه سازمان بهشت زهرا که متوفیان را به شهرستان ها می برند، حدود 120 نفر است و اغلب این رانندگان بین هشت تا بیش از 20 سال سابقه کار دارند.

این رانندگان علاوه بر عقب افتادن حقوق، نسبت به عدم تخصیص سختی کار در حقوق پرداختی خود نیز اعتراض دارند. این در حالی است که این رانندگان تقریبا در تمام روزهای ماه کار می کنند و متوفیان را از تهران به سراسر ایران انتقال می دهند و فشار کاری آنها در دوره شیوع کرونا نیز بسیار بیشتر شده است.

رانندگان خودروهای حمل جنازه بهشت زهرا همچنین نسبت به این که ماهانه یک میلیون و 200هزار تومان بابت حق بیمه از آنها کسر می شود، اعتراض دارند و تاکید می کنند که این موضوع برخلاف قرارداد آنها با پیمانکار تحت نظر سازمان بهشت زهرای تهران است.

البته برخی اعضای هیات مدیره شرکت پیمانکاری مربوطه را مدیران سازمان بهشت زهرا تشکیل می دهند و بعضی رانندگان نسبت به تعارض منافع موجود در این شرکت اعتراض دارند.

*تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان نسبت به سخنان نماینده مجلس این شهر درباره بی آبی مقابل دفترش

کشاورزان اصفهان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به نماینده مجلس این شهر که گفت راه حل بی آبی اقامه نماز است،دست به تجمع مقابل دفترش زدند واعلام کردند:تا بارون نیاد از اینجا نمی ریم.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 24 مهر،جمعی از کشاورزان اصفهانی با تجمع در دفتر یکی از نمایندگان مجلس یازدهم که گفته بود باید دعا کنیم و نماز بخوانیم تا باران‌ بیاید و مشکل بی‌آبی پایان یابد، گفتند ما تا آمدن باران به تحصنمان در این دفتر ادامه می‌دهیم.

تجمع‌کنندگان، با انتقاد از این نماینده مجلس(حسین میرزایی) که خود در دفترش حضور نداشت، گفتند: ما صبر می‌کنیم آقای نماینده بیاید تا با وی نماز باران بخوانیم.

این تجمع، در واقع به معنای اعتراض به کسانی است که بجای اقدامات عملی برای حل مشکلات مردم، آنها را به دعا و نماز که خود مردم هم با آنها آشنایی دارند، حواله می‌دهند.

*تازه ترین وضعیت معلم زندانی محمد ارکیا

رامین صفرنیاوکیل دادگستری،درموردآخرین وضعیت موکلش محمدارکیان معلم زندانی اعلام کرد :

روزپنج شنبه باموکل خوددرندامتگاه کرج ملاقات کرده است .

آقای صفرنیاگفت جرم موکلش اجتماع وتبانی به قصدارتکاب جرائم علیه امنیت داخلی،توهین به رهبری وفعالیت تبلیغی علیه نظام بوده است.که به موجب ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی،اشدمجازات قابل اجرا است .

وی افزود: موکلش هفت ماه است که در زندان ندامتگاه کرج به سرمی برد،وتاکنون به مرخصی نیامده است.

ایشان همچنین یادآورشد،درخواست موکلش برای برخورداری از آزادی مشروط ردشده است.این وکیل دادگستری درخصوص مرخصی آقای محمدارکیان اعلام نمود: امیدوارم در روزهای آتی باپیگیری هایی که انجام می گیردموکل ازحق مرخصی بهره مند گردد.

لازم به توضیح است محمدارکیان معلم،نویسنده ومترجم است،که دراستان البرزمشغول به تدریس بوده

همچنین امروزشنبه 24 مهرساعت 17 ازمنابع موثق خبررسیدکه محمدارکیان ازطرف یکی ازهمبندیان خودتهدیدبه مرگ شده است.

منبع: کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*دو گزارش رسانه ای شده درباره کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه:

1- مصدومیت یک کارگر هفت‌تپه بر اثر شلیک افراد ناشناس/ هویت ضاربان هنوز مشخص نیست

یک کارگر نیشکر هفت‌تپه براثر شلیک گلوله افراد ناشناس مصدوم شد.

روزشنبه 24 مهر،شماری از کارگران مجتمع نیشکر هفته تپه گفتند: حوالی ظهر دیروز (جمعه۲۳ مهر ماه) یک نفر از کارگران واحد پمپ آب یک، روبروی کارخانه حریر پارس مجتمع نیشکر هفت‌تپه هدف تیر اندازی افراد ناشناس قرار گرفت.

همکاران وی می‌گویند: کارگر مصدوم، «حمید دیناروند» نام دارد و این اتفاق بعد از تعویض شیفت صورت گرفته است.

طبق اظهارات آن‌ها، سوءقصد کنندگان با اسلحه کلاشینکف به سمت وی سه گلوله شلیک کرده‌اند و بعد از مجروح کردن وی موتور سیکلت وی را نیز به سرقت برده‌اند.

بنابه گزارش همین منبع خبری: هویت عاملان این حمله و هدف آن‌ها هنوز مشخص نیست اما از قرار معلوم این تیراندازی توسط افرادی که چهره‌های خود را پوشیده بودند، صورت گرفته و سپس متواری شده‌اند. سوءقصد شونده هم اکنون در بیمارستان شوش تحت مراقبت‌های پزشکی است.

2- احکام بازگشت به کار دو کارگر اخراجی مجتمع هفت تپه صادر شد

دو کارگر اخراج شده مجتمع نیشکر هفت تپه از سوی هیات حل اختلاف اداره کار شهرستان شوش، پس از حدود سه سال، رای بازگشت به کار گرفتند.

براساس اطلاعات برخی منابع کارگری، هیات حل اختلاف اداره کار شهرستان شوش صبح امروز شنبه (24مهر ماه) در راستای بررسی شکایت و تجدیدنظرخواهی دو نفر از کارگران اخراج شده مجتمع کشت و صنعت هفت تپه (ایمان اخضری و محمد خنیفر)، رای بازگشت به کار صادر کرده است.

کارگرانی که در این پرونده حقوقی برای آن‌ها رای بازگشت به کار صادر شده بصورت میانگین 5 تا 10سال سابقه کاری در این مجتمع را داشته‌اند که به اتفاق سه نفر دیگر از همکاران خود به دلیل حضور در اعتراضات کارگری سال 98 به صورت دست‌جمعی اخراج شدند.

ظاهرا این افراد در ارتباط با نارضایتی‌های صنفی که بعد از تغییر مدیریت مجتمع کشت وصنعت هفت تپه در میان کارگران این مجموعه به وجود آمده بود، توسط کارفرما تعدیل می‌شوند.

از قرار معلوم وضعیت شغلی اسماعیل بخشی، سالار بیژن‌پور و عظیم سرخه باگذشت حدود سه سال هنوز مشخص نیست.

برپایه این اطلاعات هویت کارگران اخراج شده‌ای که طی این مدت پیگیر بازگشت به کار خود بوده‌اند «محمد حنیفر» و «ایمان اخضری» اعلام شده است که هر دو نفر آن‌ها از طریق طرح شکایتی در هیات حل اختلاف اداره کار شهرستان شوش خواستار بازگشت به کار سابق خود در مجتمع نیشکر هفت تپه می‌شوند.

بر اساس رای صادره؛ مرجع رسیدگی کننده به شکایت این دو کارگر در اداره کار شوش (هیات حل اختلاف) با این استدلال که «اخراج این دو کارگر بی‌دلیل بوده است و باید به کار سابق باز گردند» برایش رای بازگشت به کار صادر کرده است.

در عین حال شایعاتی به نقل از برخی کارگران این واحد صنعتی و کشاورزی گفته می‌شود که نامه بازگشت به کار این دو کارگر در حالی صادر شده که پیش از این آنها عنوان کرده‌اند هیچ گونه شکایتی از کارفرما در اداره کار ثبت نکرده‌اند.

اخباروگزارش های کارگری 23 مهرماه 1400

- صاحب منصبان هرکجا پامیگذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومیشوند:

1- اعتراض کارکنان خدماتی وبلیط فروشان تخت جمشید نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق همزمان با سفر رئیسی به استان فارس

2- ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیرازنسبت به بلاتکلیفی 15 ساله برای دریافت مطالبات ووعده های توخالی مسئولان طرازاول استانی وکشوری مقابل استانداری فارس در آستانه سفر رئیسی

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:نفت آرام ندارد

- ادامه اعتصاب وتجمعات کارگران معدن میدوک شهر بابک برای اعتراض به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگر وعدم پاسخگویی مسئولان

- ادامه اعتراضات کارگران شهرداری آبژدان اندیکا نسبت به عدم پرداخت 20 ماه حقوق و11 ماه حق بیمه

کارگرشهرداری آبژدان:فرمانداری و استانداری رفتیم، بنر زدیم، اعتصاب کردیم، ولی متأسفانه نه گوشی برای شنیدن بوده و نه چشمی برای دیدن.

- جان باختن یک کارگر درحادثه ریزش آوار یک کارخانه ریسندگی یزد

*صاحب منصبان هرکجا پامیگذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومیشوند:

1- اعتراض کارکنان خدماتی وبلیط فروشان تخت جمشید نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق همزمان با سفر رئیسی به استان فارس

روز پنج شنبه 22مهر همزمان با سفر رئیسی به استان فارس، کارکنان خدماتی وبلیط فروشان تخت جمشید اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق ابرازکردند.

یکی از نیروهای خدماتی تخت جمشید به خبرنگاررسانه ای گفت: حدود 4 ماه است هیچ حقوقی دریافت نکرده ایم مسئولان میراث فرهنگی شهرستان مرودشت حدود دو میلیون تومان در چهار ماه گذشته به حساب ما واریز کرده اند و این در حالیست که تاکنون هیچ پولی بابت حقوق به حساب ما واریز نشده است.

وی با بیان اینکه بعضی از همکارانمان حتی پول خرید نان هم ندارند می افزاید: متاسفانه در خرید نان و مایحتاج زندگی بسیار با مشکل مواجهیم.

این کارگر در ادامه با اشاره به اینکه هر بار به سرپرست اداره میراث فرهنگی مرودشت برای حقوق مراجعه می کنیم بیان می کنند که موضوع پرداخت حقوق را از استان و تهران پیگیری کرده‌ایم، ادامه می‌دهد: اما متاسفانه هنوز هیچ حقوقی به حساب ما واریز نشده است.

وی با بیان اینکه میزان طلب ما از مجموعه میراث فرهنگی حدود 15 میلیون تومان است می گوید: متاسفانه واریز پول از طریق دولت به حساب شرکت باعث شده با مشکل مواجه شویم و شرکت هم در این میان حق و حقوق ما را دقیق پرداخت نمی کند.

یکی دیگر از کارگران تخت جمشید هم گفت: متاسفانه در این شرایط به هر جا که مراجعه می کنیم به هیچ نتیجه ای نمی رسیم.

وی با اشاره به اینکه در موضوع اجاره خانه به شدت با مشکل مواجه شده‌ام می افزاید: پول زیادی از این طرف و آن طرف بابت اجاره خانه و مخارج زندگی از دیگران قرض کردم در حال حاضر منتظر دریافت حقوق هستم تا حداقل بتوانم قرضم را به دیگران بپردازم.

این کارگر در ادامه با اشاره به اینکه در تامین مایحتاج زندگی و خرج فرزندانم هم با مشکل مواجه هستم،اضافه کرد: هر سری که به اداره کل میراث فرهنگی و پیمانکار تماس می گیرم عنوان می کنند که تاکنون پولی به حساب شرکت واریز نشده است.

این بلیت فروش با توجه به اینکه مسئولان در پرداخت حقوق به شدت ما را اذیت می کنند، ادامه می دهد: با این شرایط مسئولان انتظار دارند که ما باید کارمان را به صورت دقیق انجام دهیم و این در حالی ست که مسئولان میراث فرهنگی بعضی از شب ها ما را به نگهبانی می برند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 43 نفر از نیروهای خدماتی و بلیت فروشان تخت جمشید هیچ حقوقی دریافت نکرده اند می گوید: متاسفانه نیروها از ترس اخراج نشدن چیزی نمی گویند.

2- ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیرازنسبت به بلاتکلیفی 15 ساله برای دریافت مطالبات ووعده های توخالی مسئولان طرازاول استانی وکشوری مقابل استانداری فارس در آستانه سفر رئیسی

روزچهارشنبه21 مهردرآستانه سفر رئیسی به استان فارس، کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیرازدرادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی 15 ساله برای دریافت مطالبات ووعده های توخالی مسئولان طرازاول استانی وکشوری برای باری دیگرمقابل استانداری تجمع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده،حدود 400 نفر از این بازنشستگان، در اجتماع امروز حضور داشتند و خواهان پرداخت 250 میلیارد تومان طلب خود شدند که از سال 85 تاکنون پرداخت نشده است.

سال گذشته ابراهیم رئیسی در مقام رئیس قوه قضاییه، به استان فارس سفر کرد و نمایندگان بازنشستگان موفق به دیدار با وی شدند. در آن زمان، رئیسی دستور داد که مقام‌های قضایی استان فارس موضوع‌های حول این شرکت را پیگیری کنند.

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:نفت آرام ندارد

بنا بر خبرها بسیاری از شرکت های پروژه ای کار خود را آغاز کرده اند.

خیلی از این شرکت ها با دادن وعده و از جمله قبول مطالبه بیست روز کار و ده روز مرخصی و افزایش درصدی از حقوق سعی کرده اند کارگران اعتصابی را به سر کار بازگردانند اما در مواقع بسیاری دیده میشود که زیر این وعده ها میزنند و در مقابل همکاران ما کوتاه نیامده و یا وارد اعتصاب شده اند و یا اخطار به اعتصابی دیگر داده اند از جمله هم اکنون در پتروپالایش کنگان کارگران منتظر آخرین پاسخ پیمانکاران به مطالباتشان هستند. کارگران اعلام کرده اند که اگر به وعده ها عملی نشود دست به اعتصاب خواهند زد.

همچنین همکاران ارکان ثالث ما که قبلا در پتروشیمی ماهشهر با خواست کوتاه شدن دست پیمانکاران دست به تجمع و راهپیمایی زدند.،اکنون در تدارک برپایی تجمعی اعتراضی در مقابل مجلس اسلامی هستند.

خواست کوتاه شدن دست پیمانکاران یک مطالبه مهم و ساختاری ما کارگران نفت است و هر قدم پیشروی ما در جهت تضعیف آنان و فشار آوردن برای جمع کردن بساط این چپاولگران خواهد بود. ما کارگران نفت از خواستها و مطالباتمان کوتاه نخواهیم آمد.

دستمزدها باید مطالق لیست درخواستی ما افزایش یابد. بیست روز کار و ده روز مرخصی باید جاری شود. محیط های کار به لحاظ ایمنی امن شود. قراردادهای موقت دائمی شود. قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی لغو شوند. و به فضای امنیتی حاکم بر مراکز نفتی پایان داده شود.

*ادامه اعتصاب وتجمعات کارگران معدن میدوک شهر بابک برای اعتراض به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگر وعدم پاسخگویی مسئولان

اعتصاب وتجمعات کارگران معدن میدوک شهر بابک (شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین) برای اعتراض نسبت به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگر که ازاوایل ماه جاری شروع شده است کماکان ادامه دارد.

روزچهارشنبه 21 مهر،کارگران معترض به خبرنگاررسانه ای گفتند: 21روز است که دست از کار کشیده‌ایم و خواهان رسیدگی به خواسته‌های خود هستیم. هیچ یک از مسئولان شرکت حاضر به مذاکره و شنیدن خواسته‌ها نیستند. آن‌ها یکبار به شهر بابک آمدند اما حاضر نشدند تا با نماینده کارگران گفتگو کنند. ترجیح می‌دادیم تا مدیرعامل شرکت مبین در جمع کارگران حاضر شود و خواسته‌ها را بشنود. مسئولان شهر و شورای تامین از رسیدگی به خواسته‌هایمان وعده می‌دهند اما مدیران شرکت مبین هیچ تمایلی به حل مشکلات ما ندارند.

آن‌ها درباره پیگیری موضع از سوی سازمان مس گفتند: بازرس سازمان صنایع مس در کارگاه حاضر شد و تمامی موارد را بررسی و گزارشی مکتوب تهیه کرد. اگرچه این بازرسی بیشتر برای رسیدگی به تجهیزات و ایمنی بود اما به صورت شفاهی اعلام کرد که امکانات رفاهی موجود در کارگاه منسوخ شده است.

بنابه گفته کارگران، دونماینده کارگری از معدن شهر بابک به کارگاه دیگری منقل شده‌اند که هیچ ارتباطی با وضعیت آن‌ها ندارد.

کارگراندرخاتمه گفتند: به نظر می‌رسد که این معدن ولو با داشتن درآمدی هنگفت برای این شرکت پیمانکاری اهمیتی چندانی ندارند. مدیران شرکت تلاش می‌کنند تا از این شرایط و اعتراض کارگران استفاده کنند و آن‌ها را عامل تعطیلی همیشگی کارگاه معرفی کنند.

درهمین رابطه:گسترده تر ومستحکمتربادهمبستگی کارگران:

1- تجمعات اعتراضی کارگران معدن میدوک شهر بابک نسبت به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگر مقابل اداره کار و اداره اماکن شهر بابک

روزیکشنبه 4 مهر، کارگران معدن میدوک شهر بابک دراستان کرمان (شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین) برای اعتراض به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگرتجمعاتی را مقابل اداره کار و اداره اماکن شهر بابک برپاکردند.


کارگران تجمع کننده به خبرنگاررسانه ای گفتند:شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین، مسئولیت معدن «میدوک» شهر بابک استان کرمان را برعهده دارد. اختلاف میان کارفرمای مادر(شرکت ملی صنایع مس ایران) و شرکت پیمانکاری سبب بروز مشکلاتی برای کارگران شده است.

آنها ادامه دادند: پیش از این، کارگران نسبت به وضعیت خود معترض بودند و پیمانکار تصمیم به اخراج آن‌ها داشت اما در نهایت تصمیم بر این شد تا کارگران با همان شرایط به کار خود ادامه دهند و کارفرما هیچ کارگری را اخراج نکند. اگرچه تصمیم بر عدم اخراج کارگران بود اما شرکت پیمانکاری 7 نفر از کارگران را روز اول مهرماه اخراج می‌کند.

بنابه گفته کارگران،اخراج 7 کارگر معدن میدوک سبب درگیری میان مدیران شرکت پیمانکاری و دیگر کارگران شد وپس از این درگیری، 4 کارگر بازداشت شدند.

کارگران تجمع کننده افزودند:بازداشت‌شدگان در درگیری حضور نداشته‌اند اما به دلیل پیگیری مطالبات از سوی شرکت پیمانکاری متهم به ضرب و جرح شده‌اند. آنها همچنین خواهان آزادی همکاران بازداشت شده خود و رسیدگی به مطالباتشان هستند.

*ادامه اعتراضات کارگران شهرداری آبژدان اندیکا نسبت به عدم پرداخت 20 ماه حقوق و11 ماه حق بیمه

کارگرشهرداری آبژدان:فرمانداری و استانداری رفتیم، بنر زدیم، اعتصاب کردیم، ولی متأسفانه نه گوشی برای شنیدن بوده و نه چشمی برای دیدن.

روزجمعه 23 مهر، کارگران شهرداری آبژدان اندیکا دراستان خوزستان ازادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به عدم پرداخت 20 ماه حقوق و11 ماه حق بیمه،خبردادند.

یکی ازکارگران شهرداری آبژدان به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: این همه مدت تحمل کردیم، وضعیت بهتر که نشد هیچ، بدتر هم شده است. 20 ماه بدون حقوق بودن در این وضعیت اقتصادی فاجعه است. در این شرایط کرونایی، اگر مشکلی برای یکی از نیروها و خانواده‌هایشان پیش بیاید چکار باید کنند؟ یکی از کارگران ما 150 هزار تومان نداشته پول نسخه دکتر را بدهد و بچه مریضش را بدون درمان کردن خانه برده است!

اوادامه داد: نیرویی داریم که باید پیوند کبد بخورد ولی بیمه ندارد. نیرویی داریم که 8 عائله دارد، گریه می‌کرد و می‌گفت که پول کتاب بچه‌ام را مدیر مدرسه داده است.

وی افزود: ما حدود 50 نفر هستیم، هم نیروهای اداری و هم نیروهای خدماتی هستیم که کمتر از پایه حقوق اداره کار به ما می‌دهند، و الان از اسفندماه 97 تا الان حقوق طلب داریم.

این کارگرشهرداری آبژدان گفت: دادستان ورود کرد و گفت فعلاً سر کار بروید تا شهردار جدید بیاید. ما الان دو ماه است که شهردار نداریم ولی این بدهی ما از اسفند 97 تاکنون است. 20 ماه حقوق دریافت نکرده‌ایم و 11 ماه بیمه رد نکرده‌اند.. مسئولان شهرداری هم گفته‌اند اگر در این مدت برای کسی اتفاقی بیفتد ما مسئولیت قبول نمی‌کنیم، ولی اگر کارگران نیایند غیبت رد می‌شود.

وی گفت: نیروهایی که شرکتی نیستند مشکلی ندارند. فرمانداری و استانداری رفتیم، بنر زدیم، اعتصاب کردیم، ولی متأسفانه نه گوشی برای شنیدن بوده و نه چشمی برای دیدن.

*جان باختن یک کارگر درحادثه ریزش آوار یک کارخانه ریسندگی یزد

روزجمعه 23 مهر،یک کارگر حین کار دریک کارخانه ریسندگی در حال بازسازی و مرمت یزد براثر ریزش سقف زیرتلی از آوار گرفتار ودردم جان باخت.

درهمین رابطه رئیس سازمان آتش‌نشانی یزد گفت:محل حادثه یک کارخانه ریسندگی در حال بازسازی و مرمت با سقفی به ابعاد تقریبی 15در15 متر بود و در حالی که کارگران در زیر این سقف مشغول کار بودند، به یک‌باره تخریب و چهار کارگر زیر حجم زیادی از خاک و آوار محبوس شدند.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی یزد ادامه داد: آتش‌نشانان موفق شدند سه کارگر را زنده از زیر آوار خارج کنند، ولی متاسفانه یکی از کارگران به دلیل شدت ضربه در دم جان خود را از دست داده بود.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید