اخباروگزارش های کارگری 23 آبان ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

زنده وجاوید باد یاد جان باختگان اعتراضات هفته آخرآبان ماه 1398: بازپخش:جمعه 24 آبان ماه 1398:تجمعات اعتراضی نسبت به افزایش قیمت بنزین در تعدادی ازشهرها! پخش فیلم ها وتصاویردرشبکه های اجتماعی وهمچنین گزارشات رسانه ای شده بتاریخ جمعه 24آبان 98حاکی از تجمعات اعتراضی نسبت به افزایش قیمت بنزین در تعدادی ازشهرها منجمله اهواز، امیدیه، ماهشهر، بهبهان، خرمشهر،گچساران،بیرجند، مشهد، سیرجان و شیرازمی باشد. برخی از رسانه هااز جان باختن یکی از معترضین در سیرجان بدست نیروهای امنیتی وانتظامی خبر داده اند.

بنابهمین گزارشات،درتعدادی از این شهرها جمعی از اهالی دست به تجمع درمناطقی ازشهر منجمله اهوازدر محله کیانپارس وچند محله دیگر ودربیرجند دریکی از خیابان های اصلی و…. زدند وبا سردادن شعارهایی اعتراضاتشان را نسبت به افزایش قیمت بنزین بنمایش گذاشتند.
همچنین،در بلوار وکیل آباد مشهد ،جمعی از اهالی خوروهایشان را خاموش کردند که باعث ایجاد ترافیک سنگینی در این منطقه شدند.
قابل یادآوری است که، با تصمیم اخیر سران 3 قوه، بنزین از بامداد روز جمعه 24آبان گران وسهمیه‌بندی شد. بر این اساس سهمیه شخصی خودروهای شخصی ماهانه 60 لیتر در نظر گرفته شده است. قیمت بنزین سهمیه‌ای نیز لیتری 1500 تومان، بنزین غیرسهمیه‌ای لیتری 300 تومان و بنزین سوپر 3500 تومان تعیین شده است.
شصتمین روزاعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران
اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم
روز دوشنبه 23آبان ماه، همزمان با شصتمین روزاعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد،شاهد اعتراضات بقرارزیر بودیم:
الف - برگزاری مراسم های خاکسپاری و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:
1- مراسم خاکسپاری محمدحسین حاجیانی 27 ساله از جانباختگان اعتراضات روز جمعه 20 آبان بوشهر
2- گرامیداشت یاد متین نصری برسرمزارش در سنندج با شرکت جمع کثیری ازاهالی وسردادن شعارهایی از جمله«مرگ برجاش»
(متین نصری19 ساله و سرباز وظیفه اجباری اهل سنندج، پس از امتناع و سرپیچی از دستور فرماندهان خود برای سرکوب انقلابیون در خیابان و پیوستن به صفوف انقلابیون،به طرز مشکوکی کشته شد.)
3- گرامیداشت خاطره یلدا آقافضلی از جان باختگان اعتراضات سراسری اخیر درسعادت آباد تهران واعتراضات جوانان درمحله
4 - گرامیداشت یاد دریا نظم‌ده از جان باختگان اعتراضات سراسری اخیربمناسبت هفتمین روز خاکساریش در کوهسارکرج
دریا نظم‌ده روز 12 آبان در مراسم چهلم حدیث نجفی و حوالی پل حصارک توسط سپاه ثارالله دستگیر شده و سپس در روز 17 آبان خبر کشته‌شدن او به خانواده‌اش اعلام شده و هویت جسدش توسط خانواده تایید می‌گردد.
ب- هبستگی جمعی از اهالی سقز در دیدار با خانواده پرهام پروری با حضور در منزلشان
دوشنبه شب(23 آبان)،جمعی از اهالی شهرستان سقزباحضور در منزل پرهام پروری قهرمان شنای ایران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری اخیرکه متهم به محاربه بدنبال پرونده سازی واعتراف گیری اجباری شده است، ضمن محکوم کردن حاکمیت واین اقدامات سرکوبگرانه اش همبستگیشان را با خانواده وی بنمایش گذاشتند.

ج - تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر:
- تهران(اکباتان)
- رشت
د - اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف،دیوار نویسی دانشجویان و انتشار بیانیه های اعتراضی دانشجویان:
- دانشگاه علوم پزشکی قزوین
- دانشکده‌ی زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران
- دانشکده حقوق دانشگاه تهران
- دانشکده‌ معدن پردیس فنی دانشگاه تهران
- دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
- دانشکده مهندسی شیمی ونفت دانشگاه شریف در لابی دانشکده مهندسی کامپیوتر
و
- فراخوان دانشجویان دانشگاه تهران برای تجمع روزسه شنبه 24 آبان جهت گرامیداشت یاد جان باختگان آبان 98
ه - دانش آموزان در مدارس وخیابان شهرهای :
- تهران
- کرج(گلشهر)
و
- اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران درباره گرامیداشت یاد شهدای آبان ۹۸ و دانش آموزان پرپر شده و دستگیر شده هفته‌های اخیر روزهای ۲۴ و ۲۵ و ۲۶ آبان در مدرسه و کلاس های درس
همچنین
- تجمع اعتراضی جمعی از پارکبانان مشهد نسبت به جابجایی شغلی وزیرسئوال رفتن امنیت شغلیشان مقابل ساختمان شورای شهر مشهد
اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران درباره گرامیداشت یاد شهدای آبان ۹۸ و دانش آموزان پرپر شده و دستگیر شده هفته‌های اخیر روزهای ۲۴ و ۲۵ و ۲۶ آبان در مدرسه و کلاس های درس
روز دوشنبه 23 آبان، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران اطلاعیه ای بشرح زیر درباره گرامیداشت یاد شهدای آبان ۹۸ و دانش آموزان پرپر شده و دستگیر شده هفته‌های اخیر روزهای ۲۴ و ۲۵ و ۲۶ آبان در مدرسه و کلاس های درس،منتشرکرد:
معلمان فرهیخته و دانش آموزان گرامی:
پس از سپری شدن حدود دو ماه از خیزش عمومی مردم به ستوه آمده، متاسفانه هنوز حاکمیت با تحریف، تخفیف و تخریب خواسته های به حق مردم و به کارگیری انواع ترفندهای رسانه‌ای، قصد نادیده انگاشتن خواسته اصلی مردم یعنی نفی خودکامگی و فساد ناشی از آن وحق تعیین سرنوشت خویش را، همچنان ادامه می دهد.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران, بار دیگر با گرامی‌داشت یاد و خاطر جوانان و دانشجویان و مردم بی گناه کشته شده در سراسر ایران و به ویژه به یاد کشته شدگان کردستان، زاهدان و خاش، خاصه کودکان معصوم کشته شده در جمعه خونین خاش و در اعتراض به تداوم بازداشت شمار بسیاری از دانش آموزان، دانشجویان و جوانان دستگیر شده، ضمن تاکید بر همراهی با اعتراضات مردمی، از معلمان درخواست می کند روزهای ۲۴ و ۲۵ و ۲۶ آبان، در مدرسه و کلاس های درس به یاد شهدای آبان ۹۸ و دانش آموزان پرپر شده و دستگیر شده هفته‌های اخیر، با فراهم نمودن فرصت گفتگو در کلاس به تشریح این وقایع پرداخته و نظرات و تجربیات شخصی دانش‌آموزان در ارتباط با آن را بشنوند؛ با گرامی داشت یاد و خاطره این سرمایه‌های بر خاک خفته یا به گروگان گرفته شده، رسالت تاریخی و معلمی خود را ایفا نمایند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران, ضمن حمایت از اعتراضات حق طلبانه و مسالمت آمیز آحاد مردم ایران اعلام می‌نماید همچون گذشته در این روزهای دشوار و تلخ اما سرنوشت ساز در کنار دانش‌آموزان، دانشجویان و سایر اقشار ملت شریف و عدالتخواه ایران ایستاده است.
فراخوان تجمع جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران
مکان و زمان: سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۴ و ۲۵ آبان‌ ساعت ۱۲:۳۰ در صحن تمامی دانشکده‌ها و پردیس‌ها
فراخوان تجمع دانشجویان پردیس فنی دانشگاه تهران
سه شنبه ۲۴ آبان
زمان: ساعت ۱۱
مکان: جلوی سلف فنی
قسم به خون یاران
ایستاده‌ایم تا پایان
فراخوان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی‌ برای تجمع و اعتراض به شرایط اخیر کشور، وضعیت دانشجویان بازداشتی از جمله آذین سعیدی و آبان خونین ۹۸
هم دانشگاهی برای دفاع از حق دانشجویان، مردم و شهیدان راه آزادی ۹۸ و ۱۴۰۱ بپاخیر و به ما بپیوند.
مکان و زمان: سه شنبه ۲۴ آبان ساعت ۱۲:۳۰ مقابل سلف دانشگاه
بی خبری از مصطفی معدندار از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری اخیر
مصطفی معدندار جوان ساکن هشتگرد روز ۱۲ آبان‌ماه و مصادف با مراسم چهلم حدیث نجفی در حوالی بهشت سکینه کرج دستگیر شده است.
خانواده مصطفی تاکنون به هر جایی برای پیگیری وضعیت او مراجعه کرده‌اند اما هیچ اطلاعی از وضعیت و مکان بازداشت او به دست نیامده است.
منبع: کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
محمد غلام‌زاده، دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه تهران به پنج‌ سال حبس محکوم شد
محمد‌ غلام‌زاده که در تاریخ ۲ مهر ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و در ۱۶ام همین ماه از بازداشتگاه اوین به زندان فشافویه منتقل شد. علی‌‌رغم صدور قرار وثیقه توسط دادسرا، این ارگان از پذیرش وثیقه امتناع کرده و پرونده را به شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع داد. دادگاهِ این دانشجو که در تمام این مدت در بازداشت به سر می‌برد، به قضاوت قاضی صلواتی برگزار گردید. محمد غلام‌زاده در این دادگاه در رای بدوی به پنج سال حبس به اتهام "اجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات دانشجویی" محکوم شد.
آغاز روند ممنوع‌الورودی در دانشگاه هنر تبریز
بنا به گزارش دانشجویان دانشگاه هنر تبریز، تمامی درب‌های ورودی دانشگاه به جز درب آزادی بسته شده است. تعداد کثیری نیروی حراستی در این ورودی مستقر شده و تک‌تک کارت‌ها را چک کرده و لیستی ۱۹ نفره موقتا در دست دارند. لیست مذکور ممنوع‌الورودی‌های این دانشگاه است که بدون تشکیل جلسه‌ای قانونی به نظر مستقیم مسئولین دانشگاه ممنوع‌الورود خواهند شد.
گفته می‌شود از ورود دانشجویانی که شال و روسری بر سر دارند ممانعت می‌شود و این دانشجویان از شرکت در کلاس به دلیل عدم پوشش مقنعه محروم می‌شوند.
همچنین برخی از دانشجویان به دلیل برداشتن دیواره‌ی تفکیک جنسیتی بوفه، طی روزهای گذشته به دانشگاه ممنوع‌الورود شده‌اند.
۲۳ آبان ۱۴۰۱
فشارهای امنیتی فراگیر بر دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل
گزارش ارسالی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل
بنا به گزارشات رسیده از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل، حدود ۴۳ نفر از دانشجویان تا اعتراضات روزهای ۳ و ۴ آبان بدون طی هیچگونه فرآیند انضباطی، به صورت شفاهی تعلیق و ممنوع‌الورود شده‌اند و بنا به گفته‌ی عباسی( معاونت دانشجویی این دانشگاه) وضعیت حدود ۲۶۰ نفر از دانشجویان نیز در حال بررسی است و جهت تهدید دانشجویان گفته شده اگر جو دانشگاه آرام شود این دانشجویان مشمول تعلیق قرار نمی‌گیرند.
بنا به گزارشات، حتی یک دانشجو به‌ دلیل عکاسی از تحریم دوغ میهن، به دو ماه تعلیق تهدید شده است.
بیش از یک هفته است که مسئولین دانشگاه، علی‌رغم تداوم بازداشت دو دانشجوی این دانشگاه( محمد عرب و محمدامین مرادقلی) و تعلیق ۴۳ نفر، اساتید را مجبور به حضور-غیاب و همچنین برگزاری امتحان میانترم تا آخر آبان کرده است. گفته می‌شود ۲۱ دانشجوی بازداشتی این دانشگاه که اکنون آزاد هستند به دلیل ارعاب و تهدیدات صورت گرفته در کلاس حاضر نمی‌شوند.
گفتنی است جو امنیتی اطراف خوابگاه ریحانه این دانشگاه به گونه‌ایست که همراه با شوکر به تهدید دانشجویان می‌پردازند و با ارعاب رعایت حجاب دانشجویان را تذکر می‌دهند.
فاطمه انصاری دانشجوی کارشناسی مشاوره دانشگاه شهید بهشتی ورودی ۹۸، ظهر یکشنبه ۲۱ آبان‌ماه پس از احضار به دادسرای اوین بازداشت شده است.
مریم مومنی دانش‌آموخته سینما دانشگاه سوره، در تاریخ ۱۶ آبان در بهشت سکینه کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده
و اکنون در زندان کچویی( زندان زنان کرج) به سر می‌برد. علی‌رغم پیگیری‌های صورت گرفته از جانب خانواده، تاکنون امکان آزادی برای او فراهم نشده است.
مجید مسافر دانش‌آموخته مددکاری دانشگاه علامه و فعال سابق صنفی‌دانشجویی این دانشگاه و همچنین دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور، عصر امروز ۲۳ آبان در منزل بستگان خود بازداشت شده است.
تا بدین لحظه، از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.
معصومه خراسانی طاهری دانشجوی رشته‌ی مجسمه‌سازی دانشگاه تهران و فاضله خراسانی طاهری دانش‌آموخته رشته‌ی طراحی صنعتی دانشگاه تهران، از شنبه ۳۰ مهرماه در بازداشت هستند.
این دو خواهر هم اکنون در زندان قرچک هستند و از حق داشتن وکیل نیز محروم شده‌اند.
آزادی محمد ملانوری دانشجوی دانشگاه شریف با قید وثیقه
هنوز شش دانشجوی شریف در بازداشت هستند.
آزادی آتنا فرحمند،مبینا عیسی زاده وهدیه پور رضا، سه دانش آموز بازداشتی لاهیجان
آتنا فرحمند، مبینا عیسی زاده و هدیه پور رضا، سه دانش آموز بازداشتی لاهیجان با قید وثیقه از زندان آزاد شدند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، امیدوار است در روزهای آینده تمامی دانش آموزان دستگیر شده سراسر کشور آزاد شوند و به کلاس های درس برگردند.
دستگیری دانش آموزان و کودکان نقض آشکار کنوانسیون هایی است که جمهوری اسلامی به آنها متعهد است.از همین رو انتظار می رود با آزادی همه دانش آموزان و مختومه کردن پرونده های آنها، از تعدی بیشتر به حقوق دانش آموزان جلوگیری شود.
گزارش تکمیلی در خصوص وضعیت سهیلا خالدی، معلم بازداشتی سنندج
جان سهیلا خالدی، معلم هنر ناحیه ۱ سنندج، از فعالین صنفی و مدنی در خطر است.
هفته اول مهر که همزمان با خیزش سراسری بود، سهیلا خالدی در برگشت از محل کار خود، متوجه می شود که نیروهای نظامی چند دانش آموز را دنبال و می خواهند به آنها شلیک کنند. ایشان که خود مادر می باشد، با همان حس مادری خود را سپر دانش آموزان می کند اما از پشت مورد اصابت گلوله ساچمه ای قرار می گیرد (حدود۱۰۰ گلوله ساچمه).
از هفته دوم مهر ماه به علت وخامت وضع جسمی نمی تواند سر کلاس حاضر شود. در هفته سوم به اداره آموزش و پرورش ناحیه ۱ سنندج مراجعه می کند و از سرپرست اداره، جمال پور خضری، درخواست کمک می نماید، اما آقای پورخضری، نه تنها رازدار همکار زیرمجموعه خود نبوده و از لحاظ انسانی هیچ کمکی به ایشان نمی کند، بلافاصله موضوع را به نهاد امنیتی (حراست اداره) را گزارش می دهد.
آموزش و پرورش ناحیه ۱ با همدستی حراست، با اطلاع و آگاهی از وضعیت جسمی خانم سهیلا خالدی، ایشان را در حالیکه مستاجر هستند در مهر ماه کسر حقوق می نمایند، و در نهایت در روز ۲۱ آبان، خانم خالدی، در حالیکه تحت مداوا و در وضعیت جسمی نامناسبی هستند، در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل می گردد.
براستی سزای معلمی که خود را سپر دانش آموزان کرده و مانع آسیب آنها گشته، شکنجه و بازداشت است؟
پیرو احضاریه ای که از سوی دادگستری استان خوزستان شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای عمومی و دادگاه انقلاب اهواز برای "کوکب بداغی" پگاه فعال صنفی و دبیر ورزش شهرستان ایذه، صادر شد این معلم در روز چهارشنبه ۱۸ آبان ماه شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب حاضر شد و دفاع خود را از اتهامات انتسابی ارائه کرد
کوکب بداغی پگاه هم اکنون با قرار کفالت ۲۰۰ میلیون تومانی تا مراحل بعدی دادرسی آزاد است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، ضمن تقبیح و محکوم کردن این شیوەهای سرکوبگرانە، بە حاکمیت یادآور میشود نتیجەی چنین رفتارهایی، یقینا پشیمانی بیشتری برایتان بە خواهد داشت.
بازداشت محمد رمضانی معلم و عکاس هنری ۲۶ ساله به دلیل اعتراض به کشتار مردم زاهدان توسط نیروهای امنیتی در شهرستان خواف
محمد رمضانی، معلم و عکاس هنری ۲۶ ساله، متاهل و دارای دو دختر خردسال، روز دوشنبه ۱۶ آبان ماه، به دلیل اعتراض به کشتار مردم زاهدان، توسط نیروهای امنیتی در مقابل منزل خود در شهرستان خواف واقع در استان خراسان رضوی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت این بازداشت های غیرقانونی، خواهان آزادی هرچه زودتر و بدون قید و شرط کلیه‌ی معلمان زندانی و آقای محمد رمضانی است.
دیدار با خانم معصومه عقاب نشین
بسیاری از معلمان این ایام پیگیر وضعیت خانم معصومه عقاب نشین هستند؛ معلمی که به دلیل امتناع از در اختیار گذاشتن دوربین‌های مدرسه به نیروهای امنیتی از مدیریت مدرسه برکنار شد و اکنون برای تنبیه این معلم آزاده، مقطع تحصیلی او تنزل یافته است. ژیلا بنی یعقوب روزنامه‌نگار در اینستاگرامش خبر داده نسرین سریانی مدرس دانشگاه و معلم یکی از دبیرستان های کرج برای قدردانی و تشکر از خانم عقاب نشین، با دسته گلی به دیدارش رفته است. خانم سریانی با انتشار عکس خود و خانم عقاب نشین روحیه او را عالی توصیف کرده است.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، با تجلیل از خانم عقاب نشین و مدیران و معاونان آزاده دیگر، به همه مدیران و معاونانی که راه خیانت به آرمان‎های معلمی و همکاری با نیروهای امنیتی علیه دانش‌آموزان را در پیش گرفته‌اند، یادآور می‌شود که انتخاب زندگی شرافتمندانه همچون خانم عقاب نشین، حیثیت و عزتی برای معلم می آورد که هرگز هیچ پست و صندلی و قدرتی را توان رقابت با این انتخاب شرافتمدانه نیست و از سوی دیگر بدنامی و خیانت را هم سرنوشتی در انتظار است که هیچ صندلی و قدرتی، قادر به شستشوی آن نخواهد بود.
تجمع اعتراضی جمعی از پارکبانان مشهد نسبت به جابجایی شغلی وزیرسئوال رفتن امنیت شغلیشان مقابل ساختمان شورای شهر مشهد
روزدوشنبه 23 آبان، جمعی از پارکبانان مشهد (شرکت توسعه ارتباطات ترافیکی شهرداری مشهد) برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به جابجایی شغلی وزیرسئوال رفتن امنیت شغلیشان دست به تجمع مقابل ساختمان شورای شهر مشهد زدند.
یکی از حاضران در تجمع به خبرنگاررسانه ای گفت: ساعت 20 جمعه شب با من و تعدادی از همکارانم در الیت تماس گرفتند و اطلاع دادند که از صبح شنبه باید به سازمان عمران مراجعه کنیم و کارمان را در آنجا ادامه دهیم.
وی ادامه می‌دهد: این برای افرادی که سالهاست عمر و سلامتی و زندگی خود را وقف این کار کرده‌اند، انواع مسائل و برخوردهای شهروندان را پذیرفته‌اند و الان باید به عنوان کارگر ساده به سازمان عمران منتقل شوند، مشکل است؛ کارگری عار و ننگ ندارد اما یک نفر مثل من بعد 11 سال کار در الیت در حالی که شهرسازی خوانده ام چرا باید حالا پسرفت کنم؟ بقیه افراد هم مثل من، یعنی حتی اگر خودشان به کارگری ساده که سازمان عمران شهرداری برایمان در نظر گرفته راضی شوند به لحاظ جسمی به خاطر سختی‌های پارکبانی این سالها به انواع بیماری‌های جسمی و ستون فقرات مبتلا شده اند و امکان کار ندارند.
یکی دیگراز تجمع کنندگان که البته نام خودش در بین 60 پارکبان منتقل شده نیست و صرفا برای حمایت از همکارانش به این تجمع آمده،نیزگفت: در انتقال بین سازمان های شهرداری باید شأن افراد حفظ شود، مردی که بعنوان پارکبان تشکیل خانواده داده حالا چطور به فرزندانش بگوید از فردا یک کارگر ساده است؟ حداقل ما را در مشاغل مشابهی مانند حفاظت فیزیکی یا رانندگی در مجموعه شهرداری به کار بگیرند.
نمایندگان پارکبان‌ها دل پری از این انتقال دارند و درد دلشان تمامی ندارد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید