شروع اعتصابات و اعتراضات در ده‌ها شهر در سالگرد آبان ۹۸

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

پیرو درخواست‌های متعددی که برای اعتصاب سراسری و تجمعات اعتراضی در سالگرد اعتراضات آبان ۹۸ منتشر شده بود، از صبح سه‌شنبه ۲۴ آبان از نقاط متعدد تهران و ده‌ها شهر دیگر ایران گزارش می‌رسد که بازاریان و صاحبان کسب‌وکار اعتصاب کرده‌اند و در برخی جاها نیز تجمعات اعتراضی شکل گرفته است.تصاویر و ویدئوهایی که از نخستین ساعات روز سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که برخی راسته‌های بازاری و مراکز تجاری در تهران و ده‌ها شهر از جمله کرج، کرمان، رشت، تبریز، اصفهان، ش یراز، یزد، بندر گناوه، اردبیل، کیش و همچنینی شمار زیادی از شهرهای استان کردستان اعتصاب کرده‌اند.

اعتصاب بازاریان در شهرهای سنندج، سقز، مریوان، بانه، دیواندرە، مهاباد، بوکان، اشنویه، کامیاران و جوانرود در استان‌های کردستان و آذربایجان غربی، دوازدهمین دور اعتصاب در این استان از زمان شروع اعتراضات است.
اعتراضات سراسری «زن زندگی آزادی» که از ۲۶ شهریور در پی انتشار خبر کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس گشت ارشاد شروع شده بود، در پنجاه و نهمین روز مصادف شده است با سالگرد اعتراضات آبان ۱۳۹۸ که در جریان سرکوب آن بنا به اعلام رویترز حدود ۱۵۰۰ معترض کشته شدند.
برخی ویدئوهای امروز همچنین نشانگر شکل‌گیری تجمعات پراکنده توأم با درگیری از جمله در برخی نقاط تهران همچون خیابان‌های منوچهری و جمهوری و برخی مراکز دانشگاهی است.
از اصفهان هم خبر می‌رسد که کارکنان کارخانه ذوب آهن اصفهان اعتصاب کرده‌اند و کسبه شهر اصفهان و نجف‌آباد نیز به اعتصابات سراسری پیوسته‌اند.
بر اساس گزارش‌های شهروندان در شبکه‌های اجتماعی، گروه‌هایی از کسبه بازار بزرگ تهران علاوه بر تعطیل‌کردن مغازه‌ها تجمع اعتراضی هم برگزار کرده‌اند و شعار «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» سر داده‌اند.
کسبه و بازاریان در محله چراغ برق تهران نیز از جمله اعتصاب‌کنندگان روز سه‌شنبه‌اند.
هم‌زمان از برخی دانشگاه‌ها در تهران و برخی شهرهای دیگر هم گزارش می‌رسد که دانشجویان تجمع‌های اعتراضی شکل داده‌اند و یا تحصن کرده‌اند و علیه جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.
دانشگاه آزاد تبریز، دانشکده علوم انسانی اصفهان، دانشگاه آزاد خمینی‌شهر، دانشکده‌ روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه بهشتی، دانشکده کامپیوتر دانشگاه بهشتی، دانشکده ریاضی و علوم‌پایه دانشگاه گیلان، دانشگاه آزاد تهران واحد علوم تحقیقات، دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه سوره، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، دانشکده فنی دانشگاه تهران، انشکده سینما و تئاتر (ورزنده) دانشگاه هنر و پردیس مرکزی دانشگاه تهران شماری از دانشگاه‌هایی هستند که دانشجویان‌شان تجمع و یا تحصن کرده‌اند.
دانشجویان در برخی تجمع‌ها سرودهای اعتراضی می‌خوانند و شعارهایی نظیر «۱۵۰۰ نفر کشتۀ آبان ماست؛ زاهدان کردستان چشم و چراغ ایران؛ دانشجو بیدار است از استبداد بیزار است؛ قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان» سر می‌دهند.
ظهر سه‌شنبه نیز خبر رسید که کسبه بازار چراغ برق تهران با روشن کردن آتش، اقدام به بستن خیابان‌های منطقه کرده‌اند و در خیابان جمهوری تهران نیز معترضان با از جا درآوردن نرده‌های خیابان، موانعی برای رفت‌وآمد مأموران ایجاد کرده‌اند.
برخی گزارش‌ها هم حکایت از این دارد که لباس‌شخصی‌ها برای بازکردن اجباری مغازه‌ها به کسبه فشار می‌آورند.
در همین حال، محلات نازی‌آباد و جنت‌آباد و همچنین ایستگاه مترو میدان صنعت در تهران، شاهد شکل‌گیری تجمعات اعتراضی است و در کرج نیز از منطقه گوهردشت تجمع اعتراضی گزارش شده است.
بامداد سه‌شنبه تعدادی از معترضان در شهر یزد نیز با پرتاب کوکتل مولوتف به دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه این شهر، این دفتر را به آتش کشیدند.
با استفاده از گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا

عکس بالا: اعتصاب اعتصاب کارکنان کارخانه ذوب آهن اصفهان