اخباروگزارش های کارگری 20 آبان ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

شروع هفته نهم اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم! از روزجمعه 20 آبان ماه،اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد،باادامه بقرارزیرواردهفته نهم شد: الف- برگزاری مراسم های خاکسپاری و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:

1- گرامیداشت یاد امیرمهدی فرخی‌پوراز جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیردرتهران به مناسبت چهلمین روز خاکسپاریش در بهشت زهرا باشرکت جمعی وسردادن شعارهای منجمله«مرگ بردیکتاتور»سرود خوانی وسوگواری با برسرطبل کوبیدن
2- مراسم خاکسپاری سام (سپهر) بیرانوند از جان باختگان 18 آبان در خرم آباد براثر شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر دولت و دستگاه رهبری باشرکت جمعی از اهالی و با سردادن «شعار مرگ برخامنه ای»
نیروهای سرکوبگر دولت ودستگاه رهبری بسوی حاضرین گاز اشک آورپرتاب کردند
ب - تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر:
- بوکان
- تهران(تهرانپارس،نازی آباد)
- سردشت
- سنندج
- مهاباد
ج- فراخوان های دانشجویان برای ادامه اعتراض واعتصاب از جمله فراخوان اول تجمعات بزرگ دانشجویان دانشگاه تهران

و
- جمعه های اعتراضی اهالی سیستان وبلوچستان نسبت به حاکمیت باراهپیمایی و شعارهای
«نه تاج نه عمامه این آخرین پیامه»
«مرگ برخامنه ای»
«مرگ بردیکتاتور»
«تجاوز جنایت مرگ به این ولایت»
«بسیجی‌، سپاهی، داعش ما شمایید»
درشهرهای زیر:
- ایرانشهر
- پیشین
- چابهار
- خاش
- راسک
- زاهدان
- زهک
- سراوان
شلیک گلوله جنگی و ساچمه ای .پرتاب گاز اشک آور از طرف نیروهای سرکوبگر دولت ودستگاه رهبری بسوی معترضان وکشته زخمی شدن چند نفرئرایرانشهروراسک وهمچنین بازداشت تعدادی از آنها درایرانشهر
همچنین
- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
گزارش شماره پنج از خاتمه موقت اعتراض در میان همکاران رسمی
- بیانیه مشترک بازنشستگان تامین اجتماعی!
هشداری که باید جدی گرفته شود!
چرا مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را کارمند دولت حساب می‌کنند؟!!
فراخوان اول تجمعات بزرگ دانشجویان دانشگاه تهران
?ما دانشجویان دانشگاه تهران تا زمان محقق شدن مطالبات‌مان، که در ادامه آمده است، سلسله اعتصابات و اعتراضات خود را ادامه خواهیم داد. گفتنی است چه در تحصنات خود و چه در تجمعات، به موارد زیر خواهیم پرداخت و دانشگاه حق ندارد مانع از گردهمایی قانونی ما شود.
?در صورتی که طی هفته پیش‌ رو، به مطالبات به حق و دانشجویی ما رسیدگی نشود، بدون تردید قابل قبول نخواهد بود.
۱- آزادی دانشجویان زندانی
۲- رفع تعلیق دانشجویان
۳- لغو فوری لغو اسکان دانشجویان غیربومی
۴- برخورد با عوامل خاطی حراست
۵- خالی کردن دانشگاه از لباس‌ شخصی‌ها
۶- رفع محدودیت‌های غیرقانونی اعمال شده اخیر
?زمان و مکان: شنبه 21 تا سه شنبه 24 آبان ساعت 12:30، پردیس مرکزی، پردیس فنی، پردیس شمالی، کوی دانشگاه تهران
جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران
فراخوان تحصن دانشکده های مواد و متالورژی، برق و کامپیوتر و مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران در اعتراض به تصمیمات ریاست دانشگاه
?ما دانشجویان دانشکده های مواد و متالورژی، برق و کامپیوتر و مکانیک در اعتراض به سیاست های مخرب دانشگاه از جمله ممنوع الورودی دانشجویان به دانشگاه، اخراج از خوابگاه ها، تهدید دانشجویان به مجازی کردن ترم و جلوگیری از برگزاری اعتراضات بحق دانشجویان، فردا شنبه ۲۱ آبان ماه، ساعت ۱۱ در لابی دانشکده های خود دست به تحصن خواهیم زد.
?بدیهی است عواقب دخالت بیجای حراست دانشگاه و تلاش برای جلوگیری از برگزاری مسالمت آمیز تحصن بر عهده خود آنان خواهد بود.
بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس راجع به اعتراضات هفته‌های اخیر و پرونده‌سازی‌ها در این دانشگاه
در پى تجمعات اعتراضى دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در حمایت از اعتراضات سراسری و همچنین محکومیت کشتار و بازداشت آزادی‌خواهان، مسئولين دانشگاه برای سرکوب اعتراضات و اجبار دانشجویان به سکوت، اقدام به احضار غيرقانونى دانشجويان به كميته انضباطى، تهدید دانشجویان درشبکه‌های مجازی و پرونده‌سازی برای دانشجویان کرده‌اند.
در این مسیر مسئولان دانشگاه دانشجویان را برای اخذ تعهد، مبنی بر عدم شرکت در تجمعات، تهدید به ارجاع پرونده به مراجع قضایی می‌کنند.این رویه‌های غیرقانونی شامل تماس‌ تلفنی، تهدید به حذف ترم و برگزاری کمیته انضباطی صوری است.
همه این‌ها درحالیست که در تمامی روزهای اخیر، اعضاى بسيج دانشگاه و لباس شخصی‌ها، آزادانه اقدام به ضرب و شتم وحشیانه دانشجویان با شوکر و اسپری فلفل کرده به دانشجویان هتاكى و فحاشى نموده و آنها را تهدید به ربودن کرده‌اند.
علاوه بر این‌ها، فردى به نام محمدحسين پركره، مشاور حقوقى رئیس دانشگاه، طى عملى مجرمانه و غيرقانونى تصاوير و هويت برخی دانشجويان را در فضاى مجازى منتشر و اقدام به تهدید دانشجویان کرده است! فرهاد دانشجو، رییس دانشگاه تربیت مدرس نیز از اقدامات و وحشی‌گری‌های بسیج و مشاور حقوقی خود حمایت کرده است.
اخیرا نیز اقدام به برگزاری کرسی آزاداندیشی نمایشی با حضور معاون رئیسی نموده که با تحریم دانشجویان همراه شده است.
دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در کنار سایر دانشجویان و هموطنان آزادی‌خواه خود، خواهند ایستاد و تحت هیچ شرایطی سکوت نخواهند کرد و هرگونه اقدامات غیرقانونی علیه دانشجویان تمامی دانشگاه‌های کشور را محکوم می‌کنند.
پایان موفقیت آمیز طوفان توئیتری
طوفان توییتری «نه به کودک کشی» دیروز با موفقیت انجام شد. بر اساس داده‌های استخراج شده، هشتگ‌های این طوفان توییتری،
#نه_به_کودک_کشی
#StopKillingChildrenInIran
دیروز در ایران ترند شد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران از همه دوستان و همراهانی که در این طوفان توییتری شرکت کردند، صمیمانه سپاسگذاری می‌کند.
اتحادیه‌ها و فدراسیون‌های بین‌المللی نیز به این طوفان توییتری پیوستند و همبستگی خود را با دانش‌آموزان و معلمان ایرانی نشادن دادند. تا جایی که ما اطلاع داریم، آموزش بین‌الملل (EI) و فدارسیون معلمان آمریکا (AFT)، بزرگترین اتحادیه معمان این کشور و دارای ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر عضو، دو مورد از این نهادهای بین‌المللی بوده‌اند که با طوفان توییتری همراهی کردند. این شورا از تمامی نهادها و افرادی که در این طوفان توییتری شرکت کردند قدردانی می‌کند.
همبستگی قدرت ماست!
پیام حمایت سوزان هاپگود، رئیس هیئت مدیرەی آموزش بین‌الملل, و دیوید ادواردز، دبیرکل آموزش بین‌الملل، از دانش‌آموزان و معلمان ایران
سوزان هاپگود رئیس هیئت مدیره ی آموزش بین‌الملل و نیز دیوید ادواردز، دبیرکل آموزش بین الملل، ضمن اعلام حمایت از دانش‌آموزان و #معلمان_زندانی دریک پیام کوتاه ویدیویی، که در توئیتر آموزش بین الملل منتشر شد، آزادی دانش‌آموزان و فعالین صنفی معلمان را خواهان شدند.
قتل حکومتی علیرضا کریمی فرزند زوج فرهنگی را به خانواده‌ی همکاران عزیزمان و جامعه فرهنگیان کشور تسلیت می‌گوئیم
علیرضا کریمی دانشجوی رشته میکروبیولوژی دانشگاه اراک روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات دانشجویی دانشگاه اراک بر اثر ضربات متعدد باتوم که توسط نیروهای حکومتی به سرش وارد شده دچار ضربه مغزی شده و جانش را از دست داده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن قتل حکومتی این دانشجو، خدمت خانواده‌ی محترم ایشان خانم سوسن مرادی و آقای جلیل کریمی که هر دو از فرهنگیان زحمتکش و خوش‌نام اسلام‌آباد هستند، تسلیت می‌گوید.
احضار زهرا عوض‌زاده، کنشگر صنفی شهرستان بجنورد
زهرا عوض‌زاده، از فرهنگیان بسیار کوشا و دلسوز شهرستان بجنورد ،کنشگر صنفی مدنی و یکی از مؤسسین انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی با اتهامات نخ نمای فعالیت تبلیغی علیه نظام و .... با شکایت اطلاعات سپاه به بازپرسی شعبه ۳ دادسرای بجنورد فراخوانده شد.
شایان ذکرست بازپرس این شعبه از جامعه شیوخ بوده که شیوه برخوردش با پرونده های کنشگران صنفی مدنی بویژه اعضای هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی در سالهای ۹۷ و ۹۸ ،نشان از عدم استقلال ایشان در قضاوت و صدور رای دارد.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، به عوامل حراستی و هیات‌های تخلفات اداری هشدار می‌دهد: دست از پرونده سازی علیه معلمان بردارند. یقینا روزهای روشن فراخواهد رسید و سیاهی زمستان پایان خواهد یافت.
ادامه انفرادی و وضعیت نگران کننده معلم بازداشتی، حمید جعفری نصرآبادی
معلم شریف و مربی اخلاق‌گرا و علمی فوتبال، جناب آقای حمید جعفری توسط ماموران امنیتی در محل کارش، هنرستان کاردانش آسودگی کاشان بازداشت و توسط نیروهای امنیتی به زندان کاشان انتقال داده شده است. در مدت ۲۲ روز از بازداشت ایشان، نامبرده به لحاظ تماس تلفنی و ملاقات با خانواده بسیار محدود (در حد اطلاع دادن از وضعیت سلامتی) بوده و از سرنوشت و مسیر پرونده و حتی اتهامات وارده بر ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.
حمید جعفری هنرآموز رشته برق، به مدت دو سال و نیم است از تهران به شهرستان کاشان آمده و در هنرستان آسودگی این شهر مشغول به تدریس بوده است. علاقه‌مندی و دغدغه خاطر او در این مدت غیر از معلمی، صرفا فوتبال بوده و مربی‌گری چند تیم فوتبال نظیر ذوالفقارِ سفیدشهر، شهید رضاییِ سفید شهر، نبردِ طاهرآباد، پیام زیدی در لیگ برتر استان و استقلال سیلک در لیگ برتر کشور، همچنین شرکت در دو دوره مربی‌گری B و A آسیا و نیز چاپ سه جلد کتاب طی این دو سال و نیم گواه این ادعا است. تلاش بی‌وقفه آقای حمید جعفری در زمینه فوتبال به گونه‌ای بوده است که توانست تیم محلی ذوالفقار را به لیگ ۳ کشوری ارتقا دهد. حال چنین شخصی چگونه می‌تواند به اقدام امنیتی از آن گونه دست بزند که سزاوار چنان بازداشتی در حریم مدرسه و چنین اجحافی در بازجویی باشد؟! با فعالیت‌های فوتبالی و مربی‌گری در این سطح چگونه یک معلم وقت و توان آن را دارد که به کنش سیاسی و فعالیت مخل امنیت بپردازد؟! این در حالی است که به گواهی همکاران ایشان در هنرستان، هیچ مورد خاصی در محل کار از حمید جعفری مشاهده نشده است.
متاسفانه تجربه دادگاه‌های برخی فعالان صنفی، نشان داده است که در چنین مواردی که هیچ سند و مدرکی دال بر اقدام خلاف قانون فرد وجود ندارد، نیروهای امنیتی و بازجوهای پرونده دست به پرونده سازی زده و اقدام به جرم‌تراشی می‌کنند. این جرم‌تراشی می‌تواند حتی اعتراف‌گیری تحت شرایط فشار بازجویی انفرادی باشد تا متهم را مثلا بخاطر نوشته‌ای در رسانه‌ای مجازی یا خواندن کتابی خاص به اقرار کار ناکرده و یا قبول خطای انجام نداده وادار کند. شواهد نشان می‌دهد که چنین سناریوسازی‌های فرضی می‌تواند برای مجرم جلوه‌دادن فردی چون حمید جعفری نیز به کار گرفته شود، اما امید است قاضی محترم پرونده و دستگاه قضایی کاشان بدون در نظر گرفتن چنین راهکارهای نخ‌نمایی عمل نمایند. آشکار است که اگر چنین کنند، آقای حمید جعفری تبرئه و آزاد خواهد شد.
خانواده، آشنایان، همکاران، معلمان و جامعه فوتبال کاشان نظاره‌گر و پیگیر وضعیت آقای جعفری هستند و امید است که ادامه برخورد دستگاه قضایی برخلاف آنچه تا کنون پیش رفته است به گونه ای باشد که سزا‌وار معلمی فرهیخته چون حمید جعفری است و شاهد آزادی هر چه سریع‌تر ایشان باشیم.
اقدام ناموفق برای دستگیری علیرضا تدرو
علیرضا تدرو ، كنشگر صنفی مدنی، از اعضاي شاخص انجمن صنفی معلمان اسلام آباد غرب و عضو شورای هماهنگی تشکل های صنفی با هجوم‌ جمعی از ماموران امنیتی برای دستگیری مواجه شد.
ماموران امنیتی با چند خودرو (سه دستگاه خودروی سواری و به همراه یک دستگاه تویوتا) به درب منزل وی هجوم برده، قصد ربودن و دستگیری وی را داشتند.در حین این هجوم دختر خردسال ایشان چنان دچار ترس و استرس شده به گونه ای که هنوز هم آثار ترس و نگرانی در وجود اوست. ماموران موفق به دستگیری علیرضا تدرو نشدند.
در روزهای اخیر، حاکمیت در راستای سرکوب جنبش حقخواهی، موجی از احضار معلمان بە نهادهای امنیتی و دادسراها و هیئت های تخلفات را بە راە انداختە است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، به عوامل حراستی و هیات‌های تخلفات اداری هشدار می‌دهد: دست از پرونده سازی علیه معلمان بردارند. یقینا روزهای روشن فراخواهد رسید و سیاهی زمستان پایان خواهد یافت.
سوران اسکندرلطفی و مسعود نیکخواه، بیش از یک ماه در بند امنیتی ۲۰۹ اوین محبوس هستند.
می‌خواهم از سوران و مسعود بنویسم اما قلم به من می‌خندد، خنده ای تلخ. کدام واژگان به راستی کدام واژگان می‌توانند در حق این دو انسان منصف باشند و ظلم و ستم را به همان میزانی که بر آنان وارد شده است به زبان بیاورند؟
مسعود معلمی که از تربیت کودک با رویکرد انسانی سخن می‌گوید. و سوران معلمی که سفره خالی مردمش و ساختار طبقاتی جامعه او را به تنگ آورده است. به کدامین گناه آنان در زندان هستند؟!
دلیل این همه قساوت و دشمنی با آنان و این همه واهمه ی شما از آنان چیست؟ چگونه می‌توانید انسان هایی بی‌گناه را بیش از یک ماه در سلول های ۲۰۹ به بند بکشید و حقوق اولیه یک زندانی را آنان دریغ کنید؟
آزادی میلاد ربیعی
میلاد ربیعی معلم ساکن رودسر و دانشجوی دانشگاه مازندران که از ۸ آبان در بازداشت بود، شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ با قید وثیقه ۸۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده‌اند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن استقبال از آزادی ایشان، خواهان آزادی هرچه زودتر و بدون قید و شرط دانش‌آموزان و معلمان زندانی است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
گزارش شماره پنج از خاتمه موقت اعتراض در میان همکاران رسمی
بنا بر گزارشی که از پرسنل همکار رسمی از شرکت نفت و گاز پارس دریافت کردیم؛ حرکت اعتراضی و اخطاری این همکاران در اعتراض به عدم اجرای ماده ده و عدم توجه به مطالبات معیشتی کارکنان، موقتا تا عملی شدن وعده های داده شده متوقف شده است.
به گزارش همکاران رسمی بدنبال آغاز اعتصاب غذا و عدم ارسال گزارشات میزان استخراج و تولید گاز و میعانات گازی سکوهای مختلف، مدیریت شرکت نفت و گاز پارس در بخشنامه ای اعلام داشته که در دو مرحله اجرای مطالبات کارکنان عملی خواهد شد.
بنا بر این وعده در مرحله نخست : افزایشات بر اساسِ اصلاح قانون بودجه سال 1401 کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان صورت خواهد گرفت و در آذرماه در کارت حقوق پرسنل ثبت می گردد.
و در مرحله دوم : دستورالعمل اختصاصی وزارت نفت ( ماده ده) اجرا خواهد شد که پس از اتمام و ثبت مرحله اول در کارت حقوق ها، اعمال می گردد و البته معوقات آن نیز از تاریخ تصویب قابل پرداخت است.
به این ترتیب کارکنان رسمی نفت گام اول اعتراضاتشان را با درجه ای از موفقیت برداشتند.
کارکنان رسمی گفته اند چنانچه این وعده ها در زمان پرداخت حقوق آذرماه عملی نشوند، برنامه ریزی های صورت گرفته برای اقدامات اعتراضی بعدی را با قدرت و اتحاد جمعی به شکلی سراسری در همه واحدها و مناطق عملیاتی را به اجرا خواهند گذاشت.
شورای سازماندهی اعتراضات بر شکل گیری اعتراضات و اعتصاب های سراسری کارگران در تمامی بخش های صنعت نفت تاکید دارد.
بیانیه مشترک بازنشستگان تامین اجتماعی!
هشداری که باید جدی گرفته شود!
چرا مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را کارمند دولت حساب می‌کنند؟!!
▪یکی از مطالبات مزدبگیران شاغل و بازنشسته در ماه‌های پایانی سال، مبلغ عیدی است. اما تکلیف ما بازنشستگان تامین اجتماعی یا همان کارگران بازنشسته چه می‌شود؟ ما قرار است چقدر عیدی بگیریم؟
طبق سنوات تبعیض آمیز گذشته عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی را دولت تعیین می‌کند و مبلغ آن به اندازه‌ی عیدی کارمندان دولت است. در حالیکه ما بازنشستگان تامین اجتماعی، مشمول قانون کار هستیم؛ درنتیجه، همه دریافتی‌های ما باید مشمول قانون کار باشد نه اینکه مشابه کارکنان دولت عیدی بگیریم.
در مورد میزان عیدی که به ضرر ماست، کارکنان دولت محسوب می‌شویم در سایر موارد می‌گویند کارگرید!
امسال سال پایان این تبعیض است.
▪همه میدانیم که مبلغ عیدی کارمندان شاغل و بازنشسته ی دولتی اندک و ناچیزاست. آنها هم چنین اجحافی حقشان نیست اما حالا که دولت به شاغلین و بازنشستگان خود چنین ظلمی را تحمیل میکند، به چه حقی آن ستم را بر بازنشستگان کارگری تعمیم میدهد؟
روی چه اصلی و طبق چه قانونی بازنشستگان کارگری باید مطابق مزدبگیران دولتی عیدی بگیرند ؟ این تصمیم از کجا آمده ؟!
کارگران بازنشسته، براساس قوانین کار و تامین اجتماعی، سی سال بیمه را از حقوق خودمان پرداخت کرده‌ و دولت هیچ درصدی ازحق بیمه را نپرداخته با این وصف چرا باید عیدی را کارمندی بدهد؟! این شیوه پرداخت عیدی، اجحاف و بی‌عدالتی‌ محض ست.
▪ما بازنشستگان کارگری شدیدا" از مبلغ عیدی ناراضی و همچنان معترضیم و در این خصوص تا کنون به اشکال مختلف اعتراضات جدی خود را اعلام کرده ایم ، نگذارید برای هر حق قانونی خود راهی خیابان شویم. هر بار ما بازنشستگان تجمع اعتراضی داشته ایم بهانه آوردید که بهتر ست از راههای قانونی اقدام کنید از نامه نوشتن قانونی تر داریم؟
بعنوان آخرین هشدار اعلام میکنیم که باید نحوه پرداخت عیدی آخر سال شاغل و بازنشسته کارگری یکسان ( مطابق با دو ماه حقوق تا سقف 3 برابر حداقل دستمزد) باشد.
آنرا جدی بگیرید و نباید از خویشتنداری تاکنونی ما سوء تعبیر کنید و بدانید که تا دستیابی به سایر مطالبات خود از جمله عیدی کارگری، کوتاه نخواهیم آمد!
#پرداخت_مساوی_عیدی_شاغل_وبازنشسته
- اتحاد سراسری بازنشستگان ایران
- گروه اتحاد بازنشستگان
- گروه مستقل بازنشستگان تهران
- کانون گفتگوی بازنشستگان تامین اجتماعی
- شورای بازنشستگان ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 20 آبان ماه 1401
شروع هفته نهم اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران
اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم
از روزجمعه 20 آبان ماه،اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد،باادامه بقرارزیرواردهفته نهم شد:
الف- برگزاری مراسم های خاکسپاری و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:
1- گرامیداشت یاد امیرمهدی فرخی‌پوراز جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیردرتهران به مناسبت چهلمین روز خاکسپاریش در بهشت زهرا باشرکت جمعی وسردادن شعارهای منجمله«مرگ بردیکتاتور»سرود خوانی وسوگواری با برسرطبل کوبیدن
2- مراسم خاکسپاری سام (سپهر) بیرانوند از جان باختگان 18 آبان در خرم آباد براثر شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر دولت و دستگاه رهبری باشرکت جمعی از اهالی و با سردادن «شعار مرگ برخامنه ای»
نیروهای سرکوبگر دولت ودستگاه رهبری بسوی حاضرین گاز اشک آورپرتاب کردند
ب - تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر:
- بوکان
- تهران(تهرانپارس،نازی آباد)
- سردشت
- سنندج
- مهاباد
ج- فراخوان های دانشجویان برای ادامه اعتراض واعتصاب از جمله فراخوان اول تجمعات بزرگ دانشجویان دانشگاه تهران

و
- جمعه های اعتراضی اهالی سیستان وبلوچستان نسبت به حاکمیت باراهپیمایی و شعارهای
«نه تاج نه عمامه این آخرین پیامه»
«مرگ برخامنه ای»
«مرگ بردیکتاتور»
«تجاوز جنایت مرگ به این ولایت»
«بسیجی‌، سپاهی، داعش ما شمایید»
درشهرهای زیر:
- ایرانشهر
- پیشین
- چابهار
- خاش
- راسک
- زاهدان
- زهک
- سراوان
شلیک گلوله جنگی و ساچمه ای .پرتاب گاز اشک آور از طرف نیروهای سرکوبگر دولت ودستگاه رهبری بسوی معترضان وکشته زخمی شدن چند نفرئرایرانشهروراسک وهمچنین بازداشت تعدادی از آنها درایرانشهر
همچنین
- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
گزارش شماره پنج از خاتمه موقت اعتراض در میان همکاران رسمی
- بیانیه مشترک بازنشستگان تامین اجتماعی!
هشداری که باید جدی گرفته شود!
چرا مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را کارمند دولت حساب می‌کنند؟!!
فراخوان اول تجمعات بزرگ دانشجویان دانشگاه تهران
?ما دانشجویان دانشگاه تهران تا زمان محقق شدن مطالبات‌مان، که در ادامه آمده است، سلسله اعتصابات و اعتراضات خود را ادامه خواهیم داد. گفتنی است چه در تحصنات خود و چه در تجمعات، به موارد زیر خواهیم پرداخت و دانشگاه حق ندارد مانع از گردهمایی قانونی ما شود.
?در صورتی که طی هفته پیش‌ رو، به مطالبات به حق و دانشجویی ما رسیدگی نشود، بدون تردید قابل قبول نخواهد بود.
۱- آزادی دانشجویان زندانی
۲- رفع تعلیق دانشجویان
۳- لغو فوری لغو اسکان دانشجویان غیربومی
۴- برخورد با عوامل خاطی حراست
۵- خالی کردن دانشگاه از لباس‌ شخصی‌ها
۶- رفع محدودیت‌های غیرقانونی اعمال شده اخیر
?زمان و مکان: شنبه 21 تا سه شنبه 24 آبان ساعت 12:30، پردیس مرکزی، پردیس فنی، پردیس شمالی، کوی دانشگاه تهران
جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران
فراخوان تحصن دانشکده های مواد و متالورژی، برق و کامپیوتر و مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران در اعتراض به تصمیمات ریاست دانشگاه
?ما دانشجویان دانشکده های مواد و متالورژی، برق و کامپیوتر و مکانیک در اعتراض به سیاست های مخرب دانشگاه از جمله ممنوع الورودی دانشجویان به دانشگاه، اخراج از خوابگاه ها، تهدید دانشجویان به مجازی کردن ترم و جلوگیری از برگزاری اعتراضات بحق دانشجویان، فردا شنبه ۲۱ آبان ماه، ساعت ۱۱ در لابی دانشکده های خود دست به تحصن خواهیم زد.
?بدیهی است عواقب دخالت بیجای حراست دانشگاه و تلاش برای جلوگیری از برگزاری مسالمت آمیز تحصن بر عهده خود آنان خواهد بود.
بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس راجع به اعتراضات هفته‌های اخیر و پرونده‌سازی‌ها در این دانشگاه
در پى تجمعات اعتراضى دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در حمایت از اعتراضات سراسری و همچنین محکومیت کشتار و بازداشت آزادی‌خواهان، مسئولين دانشگاه برای سرکوب اعتراضات و اجبار دانشجویان به سکوت، اقدام به احضار غيرقانونى دانشجويان به كميته انضباطى، تهدید دانشجویان درشبکه‌های مجازی و پرونده‌سازی برای دانشجویان کرده‌اند.
در این مسیر مسئولان دانشگاه دانشجویان را برای اخذ تعهد، مبنی بر عدم شرکت در تجمعات، تهدید به ارجاع پرونده به مراجع قضایی می‌کنند.این رویه‌های غیرقانونی شامل تماس‌ تلفنی، تهدید به حذف ترم و برگزاری کمیته انضباطی صوری است.
همه این‌ها درحالیست که در تمامی روزهای اخیر، اعضاى بسيج دانشگاه و لباس شخصی‌ها، آزادانه اقدام به ضرب و شتم وحشیانه دانشجویان با شوکر و اسپری فلفل کرده به دانشجویان هتاكى و فحاشى نموده و آنها را تهدید به ربودن کرده‌اند.
علاوه بر این‌ها، فردى به نام محمدحسين پركره، مشاور حقوقى رئیس دانشگاه، طى عملى مجرمانه و غيرقانونى تصاوير و هويت برخی دانشجويان را در فضاى مجازى منتشر و اقدام به تهدید دانشجویان کرده است! فرهاد دانشجو، رییس دانشگاه تربیت مدرس نیز از اقدامات و وحشی‌گری‌های بسیج و مشاور حقوقی خود حمایت کرده است.
اخیرا نیز اقدام به برگزاری کرسی آزاداندیشی نمایشی با حضور معاون رئیسی نموده که با تحریم دانشجویان همراه شده است.
دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در کنار سایر دانشجویان و هموطنان آزادی‌خواه خود، خواهند ایستاد و تحت هیچ شرایطی سکوت نخواهند کرد و هرگونه اقدامات غیرقانونی علیه دانشجویان تمامی دانشگاه‌های کشور را محکوم می‌کنند.
پایان موفقیت آمیز طوفان توئیتری
طوفان توییتری «نه به کودک کشی» دیروز با موفقیت انجام شد. بر اساس داده‌های استخراج شده، هشتگ‌های این طوفان توییتری،
#نه_به_کودک_کشی
#StopKillingChildrenInIran
دیروز در ایران ترند شد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران از همه دوستان و همراهانی که در این طوفان توییتری شرکت کردند، صمیمانه سپاسگذاری می‌کند.
اتحادیه‌ها و فدراسیون‌های بین‌المللی نیز به این طوفان توییتری پیوستند و همبستگی خود را با دانش‌آموزان و معلمان ایرانی نشادن دادند. تا جایی که ما اطلاع داریم، آموزش بین‌الملل (EI) و فدارسیون معلمان آمریکا (AFT)، بزرگترین اتحادیه معمان این کشور و دارای ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر عضو، دو مورد از این نهادهای بین‌المللی بوده‌اند که با طوفان توییتری همراهی کردند. این شورا از تمامی نهادها و افرادی که در این طوفان توییتری شرکت کردند قدردانی می‌کند.
همبستگی قدرت ماست!
پیام حمایت سوزان هاپگود، رئیس هیئت مدیرەی آموزش بین‌الملل, و دیوید ادواردز، دبیرکل آموزش بین‌الملل، از دانش‌آموزان و معلمان ایران
سوزان هاپگود رئیس هیئت مدیره ی آموزش بین‌الملل و نیز دیوید ادواردز، دبیرکل آموزش بین الملل، ضمن اعلام حمایت از دانش‌آموزان و #معلمان_زندانی دریک پیام کوتاه ویدیویی، که در توئیتر آموزش بین الملل منتشر شد، آزادی دانش‌آموزان و فعالین صنفی معلمان را خواهان شدند.
قتل حکومتی علیرضا کریمی فرزند زوج فرهنگی را به خانواده‌ی همکاران عزیزمان و جامعه فرهنگیان کشور تسلیت می‌گوئیم
علیرضا کریمی دانشجوی رشته میکروبیولوژی دانشگاه اراک روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات دانشجویی دانشگاه اراک بر اثر ضربات متعدد باتوم که توسط نیروهای حکومتی به سرش وارد شده دچار ضربه مغزی شده و جانش را از دست داده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن قتل حکومتی این دانشجو، خدمت خانواده‌ی محترم ایشان خانم سوسن مرادی و آقای جلیل کریمی که هر دو از فرهنگیان زحمتکش و خوش‌نام اسلام‌آباد هستند، تسلیت می‌گوید.
احضار زهرا عوض‌زاده، کنشگر صنفی شهرستان بجنورد
زهرا عوض‌زاده، از فرهنگیان بسیار کوشا و دلسوز شهرستان بجنورد ،کنشگر صنفی مدنی و یکی از مؤسسین انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی با اتهامات نخ نمای فعالیت تبلیغی علیه نظام و .... با شکایت اطلاعات سپاه به بازپرسی شعبه ۳ دادسرای بجنورد فراخوانده شد.
شایان ذکرست بازپرس این شعبه از جامعه شیوخ بوده که شیوه برخوردش با پرونده های کنشگران صنفی مدنی بویژه اعضای هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی در سالهای ۹۷ و ۹۸ ،نشان از عدم استقلال ایشان در قضاوت و صدور رای دارد.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، به عوامل حراستی و هیات‌های تخلفات اداری هشدار می‌دهد: دست از پرونده سازی علیه معلمان بردارند. یقینا روزهای روشن فراخواهد رسید و سیاهی زمستان پایان خواهد یافت.
ادامه انفرادی و وضعیت نگران کننده معلم بازداشتی، حمید جعفری نصرآبادی
معلم شریف و مربی اخلاق‌گرا و علمی فوتبال، جناب آقای حمید جعفری توسط ماموران امنیتی در محل کارش، هنرستان کاردانش آسودگی کاشان بازداشت و توسط نیروهای امنیتی به زندان کاشان انتقال داده شده است. در مدت ۲۲ روز از بازداشت ایشان، نامبرده به لحاظ تماس تلفنی و ملاقات با خانواده بسیار محدود (در حد اطلاع دادن از وضعیت سلامتی) بوده و از سرنوشت و مسیر پرونده و حتی اتهامات وارده بر ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.
حمید جعفری هنرآموز رشته برق، به مدت دو سال و نیم است از تهران به شهرستان کاشان آمده و در هنرستان آسودگی این شهر مشغول به تدریس بوده است. علاقه‌مندی و دغدغه خاطر او در این مدت غیر از معلمی، صرفا فوتبال بوده و مربی‌گری چند تیم فوتبال نظیر ذوالفقارِ سفیدشهر، شهید رضاییِ سفید شهر، نبردِ طاهرآباد، پیام زیدی در لیگ برتر استان و استقلال سیلک در لیگ برتر کشور، همچنین شرکت در دو دوره مربی‌گری B و A آسیا و نیز چاپ سه جلد کتاب طی این دو سال و نیم گواه این ادعا است. تلاش بی‌وقفه آقای حمید جعفری در زمینه فوتبال به گونه‌ای بوده است که توانست تیم محلی ذوالفقار را به لیگ ۳ کشوری ارتقا دهد. حال چنین شخصی چگونه می‌تواند به اقدام امنیتی از آن گونه دست بزند که سزاوار چنان بازداشتی در حریم مدرسه و چنین اجحافی در بازجویی باشد؟! با فعالیت‌های فوتبالی و مربی‌گری در این سطح چگونه یک معلم وقت و توان آن را دارد که به کنش سیاسی و فعالیت مخل امنیت بپردازد؟! این در حالی است که به گواهی همکاران ایشان در هنرستان، هیچ مورد خاصی در محل کار از حمید جعفری مشاهده نشده است.
متاسفانه تجربه دادگاه‌های برخی فعالان صنفی، نشان داده است که در چنین مواردی که هیچ سند و مدرکی دال بر اقدام خلاف قانون فرد وجود ندارد، نیروهای امنیتی و بازجوهای پرونده دست به پرونده سازی زده و اقدام به جرم‌تراشی می‌کنند. این جرم‌تراشی می‌تواند حتی اعتراف‌گیری تحت شرایط فشار بازجویی انفرادی باشد تا متهم را مثلا بخاطر نوشته‌ای در رسانه‌ای مجازی یا خواندن کتابی خاص به اقرار کار ناکرده و یا قبول خطای انجام نداده وادار کند. شواهد نشان می‌دهد که چنین سناریوسازی‌های فرضی می‌تواند برای مجرم جلوه‌دادن فردی چون حمید جعفری نیز به کار گرفته شود، اما امید است قاضی محترم پرونده و دستگاه قضایی کاشان بدون در نظر گرفتن چنین راهکارهای نخ‌نمایی عمل نمایند. آشکار است که اگر چنین کنند، آقای حمید جعفری تبرئه و آزاد خواهد شد.
خانواده، آشنایان، همکاران، معلمان و جامعه فوتبال کاشان نظاره‌گر و پیگیر وضعیت آقای جعفری هستند و امید است که ادامه برخورد دستگاه قضایی برخلاف آنچه تا کنون پیش رفته است به گونه ای باشد که سزا‌وار معلمی فرهیخته چون حمید جعفری است و شاهد آزادی هر چه سریع‌تر ایشان باشیم.
اقدام ناموفق برای دستگیری علیرضا تدرو
علیرضا تدرو ، كنشگر صنفی مدنی، از اعضاي شاخص انجمن صنفی معلمان اسلام آباد غرب و عضو شورای هماهنگی تشکل های صنفی با هجوم‌ جمعی از ماموران امنیتی برای دستگیری مواجه شد.
ماموران امنیتی با چند خودرو (سه دستگاه خودروی سواری و به همراه یک دستگاه تویوتا) به درب منزل وی هجوم برده، قصد ربودن و دستگیری وی را داشتند.در حین این هجوم دختر خردسال ایشان چنان دچار ترس و استرس شده به گونه ای که هنوز هم آثار ترس و نگرانی در وجود اوست. ماموران موفق به دستگیری علیرضا تدرو نشدند.
در روزهای اخیر، حاکمیت در راستای سرکوب جنبش حقخواهی، موجی از احضار معلمان بە نهادهای امنیتی و دادسراها و هیئت های تخلفات را بە راە انداختە است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، به عوامل حراستی و هیات‌های تخلفات اداری هشدار می‌دهد: دست از پرونده سازی علیه معلمان بردارند. یقینا روزهای روشن فراخواهد رسید و سیاهی زمستان پایان خواهد یافت.
سوران اسکندرلطفی و مسعود نیکخواه، بیش از یک ماه در بند امنیتی ۲۰۹ اوین محبوس هستند.
می‌خواهم از سوران و مسعود بنویسم اما قلم به من می‌خندد، خنده ای تلخ. کدام واژگان به راستی کدام واژگان می‌توانند در حق این دو انسان منصف باشند و ظلم و ستم را به همان میزانی که بر آنان وارد شده است به زبان بیاورند؟
مسعود معلمی که از تربیت کودک با رویکرد انسانی سخن می‌گوید. و سوران معلمی که سفره خالی مردمش و ساختار طبقاتی جامعه او را به تنگ آورده است. به کدامین گناه آنان در زندان هستند؟!
دلیل این همه قساوت و دشمنی با آنان و این همه واهمه ی شما از آنان چیست؟ چگونه می‌توانید انسان هایی بی‌گناه را بیش از یک ماه در سلول های ۲۰۹ به بند بکشید و حقوق اولیه یک زندانی را آنان دریغ کنید؟
آزادی میلاد ربیعی
میلاد ربیعی معلم ساکن رودسر و دانشجوی دانشگاه مازندران که از ۸ آبان در بازداشت بود، شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ با قید وثیقه ۸۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده‌اند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن استقبال از آزادی ایشان، خواهان آزادی هرچه زودتر و بدون قید و شرط دانش‌آموزان و معلمان زندانی است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
گزارش شماره پنج از خاتمه موقت اعتراض در میان همکاران رسمی
بنا بر گزارشی که از پرسنل همکار رسمی از شرکت نفت و گاز پارس دریافت کردیم؛ حرکت اعتراضی و اخطاری این همکاران در اعتراض به عدم اجرای ماده ده و عدم توجه به مطالبات معیشتی کارکنان، موقتا تا عملی شدن وعده های داده شده متوقف شده است.
به گزارش همکاران رسمی بدنبال آغاز اعتصاب غذا و عدم ارسال گزارشات میزان استخراج و تولید گاز و میعانات گازی سکوهای مختلف، مدیریت شرکت نفت و گاز پارس در بخشنامه ای اعلام داشته که در دو مرحله اجرای مطالبات کارکنان عملی خواهد شد.
بنا بر این وعده در مرحله نخست : افزایشات بر اساسِ اصلاح قانون بودجه سال 1401 کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان صورت خواهد گرفت و در آذرماه در کارت حقوق پرسنل ثبت می گردد.
و در مرحله دوم : دستورالعمل اختصاصی وزارت نفت ( ماده ده) اجرا خواهد شد که پس از اتمام و ثبت مرحله اول در کارت حقوق ها، اعمال می گردد و البته معوقات آن نیز از تاریخ تصویب قابل پرداخت است.
به این ترتیب کارکنان رسمی نفت گام اول اعتراضاتشان را با درجه ای از موفقیت برداشتند.
کارکنان رسمی گفته اند چنانچه این وعده ها در زمان پرداخت حقوق آذرماه عملی نشوند، برنامه ریزی های صورت گرفته برای اقدامات اعتراضی بعدی را با قدرت و اتحاد جمعی به شکلی سراسری در همه واحدها و مناطق عملیاتی را به اجرا خواهند گذاشت.
شورای سازماندهی اعتراضات بر شکل گیری اعتراضات و اعتصاب های سراسری کارگران در تمامی بخش های صنعت نفت تاکید دارد.
بیانیه مشترک بازنشستگان تامین اجتماعی!
هشداری که باید جدی گرفته شود!
چرا مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را کارمند دولت حساب می‌کنند؟!!
▪یکی از مطالبات مزدبگیران شاغل و بازنشسته در ماه‌های پایانی سال، مبلغ عیدی است. اما تکلیف ما بازنشستگان تامین اجتماعی یا همان کارگران بازنشسته چه می‌شود؟ ما قرار است چقدر عیدی بگیریم؟
طبق سنوات تبعیض آمیز گذشته عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی را دولت تعیین می‌کند و مبلغ آن به اندازه‌ی عیدی کارمندان دولت است. در حالیکه ما بازنشستگان تامین اجتماعی، مشمول قانون کار هستیم؛ درنتیجه، همه دریافتی‌های ما باید مشمول قانون کار باشد نه اینکه مشابه کارکنان دولت عیدی بگیریم.
در مورد میزان عیدی که به ضرر ماست، کارکنان دولت محسوب می‌شویم در سایر موارد می‌گویند کارگرید!
امسال سال پایان این تبعیض است.
▪همه میدانیم که مبلغ عیدی کارمندان شاغل و بازنشسته ی دولتی اندک و ناچیزاست. آنها هم چنین اجحافی حقشان نیست اما حالا که دولت به شاغلین و بازنشستگان خود چنین ظلمی را تحمیل میکند، به چه حقی آن ستم را بر بازنشستگان کارگری تعمیم میدهد؟
روی چه اصلی و طبق چه قانونی بازنشستگان کارگری باید مطابق مزدبگیران دولتی عیدی بگیرند ؟ این تصمیم از کجا آمده ؟!
کارگران بازنشسته، براساس قوانین کار و تامین اجتماعی، سی سال بیمه را از حقوق خودمان پرداخت کرده‌ و دولت هیچ درصدی ازحق بیمه را نپرداخته با این وصف چرا باید عیدی را کارمندی بدهد؟! این شیوه پرداخت عیدی، اجحاف و بی‌عدالتی‌ محض ست.
▪ما بازنشستگان کارگری شدیدا" از مبلغ عیدی ناراضی و همچنان معترضیم و در این خصوص تا کنون به اشکال مختلف اعتراضات جدی خود را اعلام کرده ایم ، نگذارید برای هر حق قانونی خود راهی خیابان شویم. هر بار ما بازنشستگان تجمع اعتراضی داشته ایم بهانه آوردید که بهتر ست از راههای قانونی اقدام کنید از نامه نوشتن قانونی تر داریم؟
بعنوان آخرین هشدار اعلام میکنیم که باید نحوه پرداخت عیدی آخر سال شاغل و بازنشسته کارگری یکسان ( مطابق با دو ماه حقوق تا سقف 3 برابر حداقل دستمزد) باشد.
آنرا جدی بگیرید و نباید از خویشتنداری تاکنونی ما سوء تعبیر کنید و بدانید که تا دستیابی به سایر مطالبات خود از جمله عیدی کارگری، کوتاه نخواهیم آمد!
#پرداخت_مساوی_عیدی_شاغل_وبازنشسته
- اتحاد سراسری بازنشستگان ایران
- گروه اتحاد بازنشستگان
- گروه مستقل بازنشستگان تهران
- کانون گفتگوی بازنشستگان تامین اجتماعی
- شورای بازنشستگان ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید