اخباروگزارش های کارگری 15 اسفند ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- بیانیه پایانی تجمع اعتراضی فرهنگیان ۱۶ - اسفندماه ۱۴۰۱ - بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر در حمایت از فراخوان تجمع شورای هماهنگی - از این فراخوان ما کارگران شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت نیز حمایت. میکنیم - لیست مسمومیت زنجیره ای دانش آموزان در روز دوشنبه 15 اسفند - حمله‌ی شیمیایی به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان - حمله‌ی شیمیایی به خوابگاه دانشگاه فنی و حرفه‌ای دخترانه‌ مشهد - مسمویت ۹ نفر در خوابگاه شهدای دانشگاه تبریز - حمله‌ی شیمیایی به دانشگاه محقق اردبیلی

- پرفورمنس اعتراضی در محکومیت حملات شیمیایی و مسمومیت‌های سریالی مدارس دخترانه؛ مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه بهشتی
- چسباندن پوستر در اعتراض به مسمویت‌های سریالی در مدارس دخترانه؛ دانشگاه بهشتی
- در آستانه روز جهانی زن،تجمع دانشجویان در اعتراض به تفکیک جنسیتی لابی کتابخانه‌ی مرکزی؛ دانشگاه بهشتی
- هفتمین دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید با برپایی تجمع مقابل یا در ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی وغربی،البرز ، أصفهان، ایلام ،تهران، خراسان رضوی، خوزستان، کردستان، کرمانشاه ویزد
- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری برای دومین روز در هفته جاری
- تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمتی اصفهان مقابل ساختمان آموزش و پرورش
- تجمع اعتراضی پرستاران قزوین مقابل استانداری
- فراخوان تجمع اعتراضی کارکنان اورژانس تبریز نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق
- اعتراض ایستاده کارشناسان اورژانس تبریز نسبت به عدم پرداخت معوقات مقابل استانداری آذربایجان شرقی
- صادق صداقت معلم بازنشسته اهل شهرستان داراب فارس پس از مراجعه به دادگاه بازداشت شد
- دو ترم محرومیت از تحصیل حاصل کمیته‌ی انضباطی امنیتی
- نگاهی بر اتفاقات اخیر دانشکدهٔ مکانیک دانشگاه تهران
- جان باختن یک کارگر در أصفهان زیر کابین آسانسور
*******
*بیانیه پایانی تجمع اعتراضی فرهنگیان ۱۶ - اسفندماه ۱۴۰۱
دانش‌آموزان عزیز، فرهنگیان گرامی و مردم شریف ایران
? شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، سال‌هاست که نسبت به ناکارآمدی حاکمیت در زمینه‌ی آموزش و پرورش هشدار می‌دهد اما علیرغم این هشدارها، هیچ نشانه‌ای از تغییر مشاهده نمی‌شود.
? آنچه امروز در ایران با عنوان #مسمومیت_دانش_آموزان، شاهد آن هستیم بخش دیگری از این ناکارآمدی و این بار در حوزه‌ی امنیتی و مراقبت‌های اجتماعی است، و این در حالی‌ست که سال‌هاست ساختار سیاسی حاکم، به بهانه‌ی وجود امنیت بر سایر معضلات موجود سرپوش گذاشته است.
? گستردگی مدارس مورد تهاجم و تعداد زیاد دانش‌آموزان آسیب دیده، نشان می‌دهد که پروژه اقدامات خودسرانه از سوی وابستگان ایدئولوژیک حاکمیت، به شدت مورد تردید است. به‌ویژه آنکه تاکنون هیچ اقدام موثری در جهت جلوگیری از تهاجم به محیط مدارس و خوابگاه‌های دانشجویی صورت نگرفته‌ است. اگر فرهنگیان و اقشار مختلف اجتماعی در مقابل این تهاجم سیستماتیک به ساحت آموزش مقاومت نکنند، یقینا شاهد اعمال به مراتب خشونت‌بارتری در سطح جامعه خواهیم بود.
? شورای هماهنگی به منظور پیشگیری از رفتار خشونت‌بار مسموم‌سازی دانش‌آموزان از حاکمیت می‌خواهد به هیاتی از فعالان مدنی، صنفی و سیاسی مستقل به همراه جمعی از پزشکان و اساتید متخصص و وکلای حقوق‌بشری اجازه بررسی همه‌جانبه‌ی موضوع مسمومیت‌سازی مدارس بدهند تا حقایق و واقعیت‌ها به صورت شفاف بررسی و نتیجه‌ی آن به اطلاع مردم ایران رسانده شود.
? در ادامه، خواسته‌های تشکل‌های صنفی فرهنگیان و جمع حاضر به این شرح اعلام می‌شود:
۱- ما معترضین، حاکمیت به ویژه دستگاه‌های امنیتی و قضایی را مسئول حفظ جان شهروندان، دانش‌آموزان و معلمان می‌دانیم و سریعا خواهان کنترل اوضاع و پایان دادن بە سرکوب بیولوژیک و تهدید جان شهروندان به ویژه دانش‌آموزان هستیم.
۲- معلمان، ایستادن در کنار مردم را بزرگترین افتخار خود می‌دانند و از دستگاه‌های پروپاگاندا به ویژه صدا و سیما می‌خواهند که دست از تفرقه‌افکنی میان معلمان و سایر اقشار جامعه بردارند.
۳- ما از حاکمیت می‌خواهیم که مطالبات فرهنگیان را به مطالبات معیشتی صرف و ویژه‌ی معلمان تقلیل ندهند، زیرا خواسته‌ی ما اجرای قوانینی است که متضمن اصل آزادی انسان است.
۴- شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در رابطه با رویه‌ی ناصواب و خارج از هنجار مولدسازی و در قالب آن فروش مدارس و اموال عمومی آموزش و پرورش به حاکمیت اکیدا و صریحا هشدار می‌دهد.
حاکمیت باید بداند که حق ندارد اموال عمومی متعلق به مردم را به حراج بگذارد.
۵-ما از مسئولان می‌خواهیم که بیش از این معلمان را ملعبه‌ی طرح نامیمون رتبه‌بندی نکنند و از رفتارهای غیرقانونی و حتی غیراخلاقی در اجرای رتبه‌بندی دست بردارند.
۶- ما تاکید می‌کنیم که حاکمیت نباید هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری را به مثابه دستگاه سرکوب علیه کارکنان و کارگران به کار بگیرد.
۷- برنامه درسی باید متناسب با دانش روز، کودکان را برای زندگی آماده کند. لذا هرگونه سواستفاده از کودکان برای تحقق اهداف جناحی، سیاسی و ایدئولوژیک را به شدت محکوم می‌کنیم.
۸- ما از حاکمیت می‌خواهیم که به حبس دانش‌آموزان در کانون‌های اصلاح و تربیت پایان دهد و معلمان و دانش‌آموزان زندانی را آزاد کند و دانش‌آموزان و دانشجویان ستاره‌دار، زندانی و معلمان اخراج شده، تبعید شده، منفصل از خدمت و زندانی را به کلاس درس برگرداند.
? در پایان تاکید می‌کنیم تا زمانی که خواسته‌های حداقلی ما محقق نشود اعتراضات ما با قدرت بیش تر و متحدتر از همیشه ادامه خواهد داشت.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
۱۶ اسفند ۱۴۰۱
*بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر در حمایت از فراخوان تجمع شورای هماهنگی
همکاران گرامی ، مردم شریف استان بوشهر
سالهاست که معلمان پیشرو ، حاکمیت را به اجرای قانون اساسی در حیطه ی آموزش و پرورش فرامی خواند که مایه بقای ملک و ملت و آبادانی ایران عزیز خواهد شد
شاخص ترین قانون در حیطه ی آموزش و پرورش اصل سی ام قانون اساسی است که به تعبیر حقوقدانان از تفسیر ناپذیرترین اصول قانون اساسی نیز می باشد .
قانونگذار در این اصل حاکمیت را ملزم می کند به تامین وسایل آموزش رایگان ...
وسایل آموزش رایگان شامل فضای آموزشی ، لوازم التحریر ، کتابخانه ، آزمایشگاه ، لوازم ورزشی ، بهداشت و تغذیه مناسب و ....می باشد.
در این سالها حاکمیت نه تنها وسایل آموزش را برای همگان تامین ننمود بلکه با عدول از این قانون و واگذاری آموزش به بخش خصوصی ،شکاف طبقاتی ایجاد شده را روز به روز عمیق تر نمود .
? این روزها در حالی که مردم دست به گریبان تورم افسار گسیخته هستند و ناتوان از تامین حداقل مایحتاج زندگی ، حاکمیت برگ جدیدی از برنامه ی سیاه خود برای آموزش و پرورش رو نمود .
در حالی که تراکم جمعیتی کلاسهای درس دانش آموزان ما دو برابر از میانگین جهانی یعنی چهل نفره می باشند ، دولت برای جبران کسری و بودجه خود اقدام به فروش مدارس و فضاهای آموزشی نموده است .
? اما بلاهای ریخته بر سر آموزش و پرورش یکی دوتا نیست
اگر تا امروز معلمان مطالبات مادی و آموزشی برای خود و دانش آموزانشان داشتند به یکباره غم جان از راه رسید
و با مسمومیت های سریالی اخیر بحق است که جان و روان دانش آموزان برای ما از هر مطالبه ای با ارزشتر و پیش تر باشد .
اما در این رهگذر پاداش این دغدغه مندی و نیک اندیشی معلمان چیزی نبود جز داغ و درفش ، اتهام و تکفیر .
در جدیدترین و شوک آور ترین حکم ، دادگاه اداری یکی از قانونمندترین و شریف ترین معلمان استان بوشهر را از ادامه خدمت انفصال (اخراج) نمود.
? گرچه ما امید داریم با حمایت همکاران و اندکی درایت مسئولین امر جناب آقای #محمود_ملاکی هرچه سریعتر به کار بازگردند و دانش آموزان از تخصص بالای این معلم بهرمند شوند.
?در این راستا جهت امر به معروف و نهی از منکر ، بعنوان شهروندان مسئولیت پذیر ، کانون صنفی معلمان استان بوشهر تمامی فرهنگیان شاغل و بازنشسته را دعوت می کند همگام با فرهنگیان سراسر کشور در تجمع اعتراضی روز سه شنبه شرکت نمایند
زمان: سه شنبه ساعت 10
مکان : بوشهر درب اداره کل آ و پ
شهرستان ها درب اداره آ و پ شهرستان
*از این فراخوان ما کارگران شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت نیز حمایت. میکنیم.
دانش آموزان خط قرمز ما کارگران هم هست. جواب ما تجمعات بزرگ سراسری روز شانزدهم اسفند است.
#تا_نفس_میکشیم_زن_زندگی_آزادی
فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با درخواست تجمع در روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند
?معلمان ارجمند و کنشگران مطالبه‌گر:
لطفا با باز نشر پوستر فراخوان شورای هماهنگی در صفحات مجازی خود (اینستا، واتساپ، توئیتر و تلگرام) با اطلاع رسانی گسترده، به همبستگی سراسری جهت دفاع از حریم آموزش و مطالبات برحق معلمان به ویژه اعتراض به مسمومیت دانش‌آموزان دختر در سه ماه اخیر، یاری رسانید.
تو را من چشم در راهم...
?زمان تجمع:
سه‌شنبه ۱۶ اسفند، ساعت ۱۰ صبح
?مکان‌های تجمع:
- تهران: مقابل مجلس
- مراکز استان‌ها: مقابل اداره کل آموزش ‌پرورش
- شهرستان‌ها: مقابل ادارات آموزش و پرورش
*لیست مسمومیت زنجیره ای دانش آموزان در روز دوشنبه 15 اسفند:
دبیرستان دخترانه خانزاد آمل
دبیرستان دخترانه معلم اندیمشک
مدرسه دخترانه پروین‌اعتصامی تکاب
مدارس دخترانه رقیە، معرفت، خدیجە کبری، عصر دانایی، هاجر و اروند دهلران
مدارس دیواندره
مدارس کوثر و نمونه دولتی سلماس
مدارس دخترانه سنندج از جمله شاهد ومدرسه ژیلا مقبل
شاندرمن ماسال
یک مدرسه شوش
مدرسه دخترانه عطارقوچان
مدرسه دخترانه مولوی شهرکرد
مدارس رضوان و سمیه کنگاور
دبستان دخترانه هدف گرگان
مدرسه دخترانه صبا گوگتپه (شهر تازه تاسیس درشهرستان مهاباد)
مدارس گیلان غرب
مدرسه مکتب‌الزهرا لارستان
مدرسه دخترانه شاهد در استان لرستان
مدرسه دخترانه مریم ماکو
مدرسه دخترانه رقیه مرند
مدارس مریوان
علوم و معارف اسلامی در ملاصدرا 17 مشهد
مدرسه دخترانه متوسطه دوم اژدر افشار در منطقه طرقبه
یک مدرسه دخترانه ای ملایر
دبیرستان های امامیان و مدنی نیشابور
مدارس دخترانه عبدالرضا کرمی و فاطمه هرسین
یک هنرستان دخترانه همدان
*حمله‌ی شیمیایی به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

بنا بر اخبار واصله(کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور) ساعاتی پیش خوابگاه میلاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مورد حمله‌ی شیمیایی قرار گرفت. در حال حاضر دانشجویان از خوابگاه بیرون آمدند
هنوز اطلاع دقیقی از تعداد مسمومین در دست نیست.
۱۵اسفند۱۴۰۱
*حمله‌ی شیمیایی به خوابگاه دانشگاه فنی و حرفه‌ای دخترانه‌ مشهد
بامداد گذشته حوالی ساعت یک خوابگاه دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای الزهرای مشهد مورد حمله‌ی شیمایی قرار گرفت. آمبولانس در محل حاضر شد و تعدادی از دانشجویان به بیمارستان منتقل شدند.
۱۴اسفند ۱۴۰۱
*مسمویت ۹ نفر در خوابگاه شهدای دانشگاه تبریز
بنا بر اخبار واصله (کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور) حوالی ظهر امروز، ۱۵ اسفند، خوابگاه دخترانه‌ی شهدای دانشگاه تبریز مورد حمله‌ی شیمیایی قرار گرفت. طی این حمله ۷ نفر از دانشجویان و ۲ نفر از کارکنان خوابگاه دچار مسمومیت شده و به بیمارستان منتقل شدند.
گفته می‌شود سرپرستی خوابگاه دلیل حضور آمبولانس را، مسمویت غذایی دو نفر از سلف عنوان کرده است. اما علاوه بر حضور آمبولانس، آتش‌نشانی و پلیس نیز تا ساعت ۷ عصر، در صحنه حضور داشتند.
*حمله‌ی شیمیایی به دانشگاه محقق اردبیلی
بنا بر اخبار واصله(کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور) ساعاتی پیش دانشکده‌ی علوم پایه‌ی دانشگاه محقق اردبیلی مورد حمله‌ی شیمیایی قرار گرفت. گفته می‌شود نخست برق ساختمان قطع و تهویه خاموش شد و گاز در هوا منتشر شد.
در حال حاضر آمبولانس در محل حاضر است.
۱۵اسفند۱۴۰۱
*پرفورمنس اعتراضی در محکومیت حملات شیمیایی و مسمومیت‌های سریالی مدارس دخترانه؛ مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه بهشتی.

۱۵اسفند۱۴۰۱
*چسباندن پوستر در اعتراض به مسمویت‌های سریالی در مدارس دخترانه؛ دانشگاه بهشتی

۱۵اسفند۱۴۰۱
*در آستانه روز جهانی زن،تجمع دانشجویان در اعتراض به تفکیک جنسیتی لابی کتابخانه‌ی مرکزی؛ دانشگاه بهشتی.

۱۴اسفند۱۴۰۱
*هفتمین دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید با برپایی تجمع مقابل یا در ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی وغربی،البرز ، أصفهان، ایلام ،تهران، خراسان رضوی، خوزستان، کردستان، کرمانشاه ویزد
روز دوشنبه 15اسفند ، کارگران بازنشسته مخابرات کشور با تجمع مقابل یا در ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی و غربی ،البرز ، أصفهان، ایلام ،تهران،خراسان رضوی، خوزستان، کردستان،کرمانشاه ویزد در شهرهای تبریز، ارومیه ،کرج،أصفهان ، ایلام ، مشهد ،اهواز ،سنندج ،کرمانشاه ویزد ودر تهران مقابل ساختمان وزارت ارتباطات هفتمین دوشنبه اعتراضیشان را نسبت به کاهش قدرت خریداز جمله عدم اجرای آیین‌نامه سال 89 و افزایش 30 درصدی سهم بیمه تکمیلی و عدم پرداختِ سهم خواروبارومطالبات دیگر را رقم زدند.
تصاویر:
أصفهان:

اهواز:

تبریز:

تهران:

سنندج:

کرج:

کرمانشاه:

مشهد:

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری برای دومین روز در هفته جاری
روز دوشنبه 15 اسفند برای دومین روز در هفته جاری، کارگران شهرداری یاسوج برای اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری برای چندمین بار
روز شنبه 13 اسفند برای چندمین بار، کارگران شهرداری یاسوج دست به تجمع مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تا صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه را هرچه بیشتر منعکس کنند.
کارگران شهرداری یاسوج که از از مردادماه و شهریورماه تاکنون حقوق معوقه دارند بعد از اینکه از تجمع خود جلوی شورای شهر نتیجه ای نگرفتند، این بار جلوی استانداری تجمع کردند، این دومین بار است که کارگران جلوی استانداری تجمع می کنند و هنوز در بلاتکلیفی به سر می برند.
یکی از این کارگران به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: پاکبانان از شهریورماه امسال تاکنون حقوق نگرفته اند و بیمه برای ما واریز نشده، و بطور کلی پرداخت بیمه خیلی نامرتب انجام می گیرد برای همین هم ما با مشکل مواجه هستیم.
یکی دیگر از کارگران شهرداری حاضر در این تجمع بیان کرد: ما گرسنه ایم و تجمع ما تنها برای مطالبه حقوق‌مان است.
وی اضافه کرد: مسئولان و متولیان از جمله اعضای شورا و شهردار خودشان اگر پنج ماه حقوق نگیرند چکار می‌کنند؟ چطور زندگی خود را می‌چرخانند.
یکی دیگر از پاکبانان شهرداری یاسوج با بیان اینکه جمعی کارگران فضای سبز نزدیک بیش از 8 ماه حقوق نگرفته اند، بیان کرد: انتظار می‌رود مسئولان و اعضای شورای شهر یاسوج در حمایت از کارگران شهرداری به موضوع مشکلات آنان ورود کنند تا مطالبات کارگران پرداخت شود.
کارگر دیگری نیز گفت: با این شرایط که چند ماه حقوق نگرفته‌ایم چطور می‌توانیم جواب زن و بچه‌مان را بدهیم، از مسئولان می‌خواهیم چاره‌ای برای پرداخت دستمزد نیروی کار شهرداری یاسوج در آستانه سال نو بیندیشند.

*تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمتی اصفهان مقابل ساختمان آموزش و پرورش
روز دوشنبه 15 اسفند،کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار فیلم کوتاهی از تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمتی اصفهان مقابل ساختمان آموزش و پرورش این کلانشهر خبرداد.
*تجمع اعتراضی پرستاران قزوین مقابل استانداری
روز دوشنبه 15 اسفند،کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار فیلم کوتاهی از تجمع اعتراضی پرستاران قزوین مقابل استانداری خبرداد.
پرستاران حاضر در تجمع شعا رمی دادند:«ما حقمونو میخوایم وعده وعید نمی خوایم»
*فراخوان تجمع اعتراضی کارکنان اورژانس تبریز نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق
زمان : سه شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۰
مکان : مقابل ستاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز روبروی بیمارستان امام رضا
*اعتراض ایستاده کارشناسان اورژانس تبریز نسبت به عدم پرداخت معوقات مقابل استانداری آذربایجان شرقی
روز دوشنبه 15 اسفند، یکی از کارشناسان اورژانس تبریز با در دست داشتن دست نوشته ای مقابل استانداری آذربایجان شرقی اعتراضش را نسبت به عدم پرداخت معوقات بنمایش گذاشت.

این کارشناس معترض به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: از ابتدای امسال از طریق مسئولین دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس استان خواستار اقدام اساسی در خصوص پرداخت معوقات خود بودیم که بر اساس آن نامه نگاری های زیادی به مسئولین انجام شده است.
وی در ادامه افزود: متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده و حتی با بازرسی های وزارتخانه و استان صحبت شده است.
این کارشناس اورژانس در پایان خاطر نشان کرد: پس از اینکه هیچ نتیجه ای از نامه نگاری ها دریافت نشد تصمیم گرفتم در مقابل استانداری اعتراض کنم که بازرسی استانداری اعلام کردند با استاندار دیدار و صحبت کنیم.
*صادق صداقت معلم بازنشسته اهل شهرستان داراب فارس پس از مراجعه به دادگاه بازداشت شد.
نهاد مربوطه به خانواده ایشان اعلام نمودند که آقای صداقت تا دو ماه دیگر آزاد نمی‌شود.
*دو ترم محرومیت از تحصیل حاصل کمیته‌ی انضباطی امنیتی
فائزه عبدی‌پور دانشجوی کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه مازندران در شورای کمیته‌ی انضباطی دانشگاه به دو ترم تعلیق از تحصیل با درج کتبی در پرونده و دادن تهعد محکوم شد. همچنین این دانشجو اجازه‌ی ورود به دانشگاه را ندارد.
*نگاهی بر اتفاقات اخیر دانشکدهٔ مکانیک دانشگاه تهران
? مدتی است که موج سرکوب اساتید در دانشگاه تهران به راه افتاده است. قطع حقوق برخی اساتید، برگزاری جلسهٔ رسیدگی به‌تخلفات برای اساتید فنی و اکنون، بازنشستگی اجباری؛ من‌جمله بازنشستگی اجباری دکتر ابری‌نیا و به‌تبع تغییر ریاست دانشکدهٔ مکانیک. اما آنچه که در این اقدامِ ریاست دانشگاه جلب توجه می‌کند، نحوهٔ گزینش جانشین دکتر ابری‌نیا است.
? نخستین موضوعی که در این انتخاب–انتصاب به‌نظر می‌آید، بازنشستگی فرد منتخب، دکتر محمد‌علی اخوان بهابادی است! بر اساس اطلاعات مندرج در سایت دانشگاه، اقای اخوان بهابادی بازنشسته هستند!
نکتهٔ حائز اهمیت دیگر آن است که پروژهٔ عزل اساتید شرافتمند دانشگاه که در بحبوحهٔ اعتراضات در کنار دانشجویان ماندند و نه در مقابل ایشان، به‌بهانه‌هایی چون کهولت سن و در پوشش بازنشستگی رخ می‌دهد. این درحالی است که دانشگاه برای اساتید مورد تایید خود، هیچ حد و مرز قانونی یا عرفی‌‌ای را به رسمیت نمی‌شناسد.
? موضوع دیگری که در این میان جلوه می‌کند، جلوگیری از انتخاب گزینهٔ پیشنهادی هیئت علمی دانشکده است. انتخاب ریاست دانشکده‌ها عرفاً با نظر به شورای دانشکده و تصمیم جمعی اساتید صورت می‌گیرد. اما این‌بار، در اقدامی شگفت نظر اعضای هیئت علمی در این خصوص رد می‌شود و ریاست دانشگاه خودسرانه مانع از انتخاب آقای دکتر یوسفی‌کما شده و دکتر اخوان بهابادی را بی آنکه مورد تایید اعضای هیئت علمی دانشکده باشند، به‌ریاست دانشکدهٔ مکانیک منتصب می‌کنند!
? چنین دیگر‌بار نظاره‌گر دوری دانشگاه از شعار اداره شورایی هستیم و این‌بار ریاست دانشگاه با همدستی حراست، اساتید دانشگاه را از تصمیم‌گیری‌ها حذف می‌کنند.
? آنچه شاهد هستیم، رویکردی‌ است به‌وضوح سرکوب‌گرانه که نه‌تنها صداهای «خطرناک» را حذف می‌کند، بلکه حتی آن صداهایی را که «ممکن» است در مخالفت با اعمالشان بلند شود، نیز حذف کرده و اصوات مورد پسند خود را جایگزین می‌کنند. چنین روندی همانطور که پیشتر ذکر شد، مدتی است که جریان دارد و حال یک گام فراتر رفته است.
? سنگر دانشگاه اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند مقاومت است. اکنون زمانه‌ایست که به خانمان هجوم آورده‌اند. برماست که از خانهٔ خود و استقلالش دفاع کنیم.
*جان باختن یک کارگر در أصفهان زیر کابین آسانسور
روز دوشنبه 15 اسفند،یک کارگر حین کار تعمیر کابین آسانسور در خیابان امام أصفهان براثر سقوط کابین آسانسور بر رویش در دم جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید