اخباروگزارش های کارگری1-2-3-4مهرماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- گسترده تر ومستحکمتربادهمبستگی کارگران: 1- تجمعات اعتراضی کارگران معدن میدوک شهر بابک نسبت به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگر مقابل اداره کار و اداره اماکن شهر بابک 2- اعتصاب کارگران شرکت کاغذ پارس هفت‌تپه در اعتراض به اخراج تعدادی از همکاران - خودسوزی وسوختگی 80 درصدی همسر یک کارگر شهرداری دهدشت - ادامه یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد نسبت به عدم همسان سازی حقوق با برپایی تجمع مقابل ساختمان صندوق بازنشستگان فولاد اصفهان واهواز

- شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران:

عزیز قاسم زاده سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان بازداشت و به نقطه ی نامعلومی منتقل شد

- گزارشی درباره تجمع 3 مهرماه معلمان و بازنشستگان مقابل سازمان برنامه و بودجه بقلم جمعی از بازنشستگان

- ادامه حق طلبی قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون)با حضور شبانه روز مقابل وزارت آموزش وپرورش

- تجمع اعتراضی دانشجویان دستگی کارگران:

1- تجمعات اعتراضی کارگران معدن میدوک شهر بابک نسبت به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگر مقابل اداره کار و اداره اماکن شهر بابک

روزیکشنبه 4 مهر، کارگران معدن میدوک شهر بابک دراستان کرمان (شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین) برای اعتراض به بازداشت 4 همکار واخراج 7 کارگرحق طلب دیگرتجمعاتی را مقابل اداره کار و اداره اماکن شهر بابک برپاکردند.


کارگران تجمع کننده به خبرنگاررسانه ای گفتند:شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین، مسئولیت معدن «میدوک» شهر بابک استان کرمان را برعهده دارد. اختلاف میان کارفرمای مادر(شرکت ملی صنایع مس ایران) و شرکت پیمانکاری سبب بروز مشکلاتی برای کارگران شده است.

آنها ادامه دادند: پیش از این، کارگران نسبت به وضعیت خود معترض بودند و پیمانکار تصمیم به اخراج آن‌ها داشت اما در نهایت تصمیم بر این شد تا کارگران با همان شرایط به کار خود ادامه دهند و کارفرما هیچ کارگری را اخراج نکند. اگرچه تصمیم بر عدم اخراج کارگران بود اما شرکت پیمانکاری 7 نفر از کارگران را روز اول مهرماه اخراج می‌کند.

بنابه گفته کارگران،اخراج 7 کارگر معدن میدوک سبب درگیری میان مدیران شرکت پیمانکاری و دیگر کارگران شد. وپس از این درگیری، 4 کارگر بازداشت شدند.

کارگران تجمع کننده افزودند:بازداشت‌شدگان در درگیری حضور نداشته‌اند اما به دلیل پیگیری مطالبات از سوی شرکت پیمانکاری متهم به ضرب و جرح شده‌اند. آنها همچنین خواهان آزادی همکاران بازداشت شده خود و رسیدگی به مطالباتشان هستند.

2- اعتصاب کارگران شرکت کاغذ پارس هفت‌تپه در اعتراض به اخراج تعدادی از همکاران


بنابر گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران امروز یکشنبه چهارم مهرماه کارگران شرکت کاغذ پارس و شرکت زیرمجموعه‌ی آن، شرکت پارس طبیعت سلولز هفت‌تپه در اعتراض به اخراج تعدادی از همکاران در محوطه شرکت دست به اعتصاب و تجمع زدند.

این شرکت از روز اول مهرماه اقدام به اخراج ۱۴ نفر از‌ کارگران نموده است که همگی سوابقی از ۱۰ سال تا ۲۰ سال کار دارند.

امروز و پس از تجمع اعتراضی کارگران اخراجی سایر همکاران نیز در حمایت از آنها دست به اعتصاب زده و تجمع کردند.

شرکت کاغذ پارس و شرکت زیرمجموعه‌ی آن از زمانی که به بخش خصوصی واگذار شد هیچ کدام از کارگران را به صورت قراردادی در استخدام ندارند و کارگران بعنوان نیروهای پیمانکاری در این شرکت مشغول به‌ کار هستند.

کارگران این شرکت که تعداد ۵۷ نفر هستند از طرح طبقه‌بندی مشاغل محروم هستند و همگی آنها با سوابق بالا پایه حقوق دریافت میکنند که دریافتی کامل کارگران پنج میلیون تومان است.

به همگی این کارگران که از اهالی منطقه هستند اعلام شده است که به زودی از کار اخراج می‌گردند.

به گفته‌ی کارگران کارفرما و پیمانکار شرکت قصد دارند تا با اخراج کارگران نیروهای جدیدی از بستگان خود را به استخدام دربیاوردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۴ مهرماه ۱۴۰۰

*خودسوزی وسوختگی 80 درصدی همسر یک کارگر شهرداری دهدشت

کارگر شهرداری دهدشت:همسرش در پی نداشتن توان مالی برای خرید لوازم مدرسه، چهارشنبه شب 31 شهریورماه 1400 دست به خودسوزی زد.

محمدجواد عرفانی، با بیان این خبر توضیح داد که قادر به فراهم کردن هزینه خرید لوازم تحریر مدرسه فرزند خود نشده و این موضوع باعث بالا گرفتن درگیری لفظی وی با همسرش شده است. در ادامه این مشاجره، همسر این کارگر دست به خودسوزی زده و وی نیز با مشاهده این صحنه، تلاش می‌کند که همسرش را خاموش کند که خودش نیز به 30 درصد سوختگی دچار می شود و در نهایت هر دو راهی بیمارستان می‌شوند.

وی که 39 سال سن دارد و به گفته خودش 15 سال سابقه کار قراردادی در حوزه نقلیه شهرداری دهدشت را دارد و حقوق ماهیانه‌اش 5 میلیون و 800 هزار تومان است،روزیکشنبه 4 مهر به خبرنگار رسانه ای گفت: در 5 ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده و اگر یک روز هم دیرتر بر سر کار حاضر می‌شده برایش غیبت رد می‌شد.

وی با یادآوری این مطلب که چند روز قبل از حادثه خودسوزی همسرم، در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالباتمان جلوی شهرداری تجمع کردیم اما کسی به دادمان نرسید، ادامه داد: دو پسر و یک دختر دارم که پسر بزرگم کلاس اول راهنمایی و دیگری کلاس اول ابتدایی است و دخترم نیز سه ساله است. در این شرایط چه کسی پاسخگوی دل سوخته فرزندانم است.

این کارگر شهرداری دهدشت خاطرنشان کرد: فاقد منزل مسکونی هستم و به تنهایی در سالن اداره که دو اتاق با وضعیت نامناسب بوده زندگی می کردم و تابستان مار و عقرب و زمستان سرما زندگی را بر ما تلخ کرده بود.

عرفانی با بیان حادثه شب خودسوزی همسرش تصریح کرد: با توجه به اینکه در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس بودیم پول نداشتم که برای فرزندانم لوازم التحریر و وسایل مورد نیاز مدرسه را تهیه کنم و همسرم از ناراحتی این مساله ، اقدام به خودسوزی کرد و زندگی و خانه ام ویران شد و هم اکنون مشکلات و نداری از یک طرف خراب شدن زندگی و از دست دادن مادر فرزندانم از طرف دیگر زندگی ام را روی سرم آوار کرد.

وی ادامه داد: همسرم گفت؛ کجا دیده ایم کسی در اداره ای کار کند اما حقوق به او ندهند و حتی نتواند برای فرزندان خود وسایل مدرسه و قلم و دفتر بخرد؛ که به حیاط رفت و از نفتی که آنجا بود روی خود ریخت و خود را آتش زد. با یکی از فرزندانم تلاش کردیم که خاموشش کنیم اما از ناحیه دو دست، شکم، گردن و صورت دچار سوختگی شدم، و همسرم نیز 80 درصد سوختگی داشت که همسرم را به بیمارستان اهواز و خودم را به بیمارستان یاسوج اعزام کردند که البته خانمم بعلت شدت سوختگی از دنیا رفت.

این کارگری شهرداری دهدشت عنوان کرد: این مشکلات و خودسوزی همسرم بعلت فقر، نداری و بی پولی رخ داد، اول مهر هر کس دست فرزندش را می گیرد و با خوشحالی به مدرسه می رود، اما ما در تهیه قلم و دفتر فرزندانم مانده بودیم که بعلت فشار این مساله همسرم اقدام به خودسوزی کرد.

عرفانی تاکید کرد: برخی از همکارانم بعلت پرداخت نشدن حقوق و نداری، کارت یارانه خود را پیش نانوایی گرو می گذارند تا بتوانند نان قرضی بگیرند و به خانه ببرند.

وی بیان کرد: در شهرداری دهدشت افراد دیگری هم هستند که چنین وضعیتی دارند؛ مسئولان تا حادثه دیگری رخ نداده با پرداخت حقوق و رسیدگی به مشکلات کارمندان و کارگران شهرداری جلوی چنین حوادث تلخی را بگیرند و نیروهای شهرداری را درک کنند.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران شهرداری دهدشت نسبت به وعده های توخالی مسئولان مبنی بر پرداخت ماه ها حقوق عقب افتاده مقابل فرمانداری کهگیلویه

تهدید کارگران حق طلب به اخراج از کار

روزیکشنبه 28 شهریور، کارگران شهرداری دهدشت برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به وعده های توخالی مسئولان مبنی بر پرداخت ماه ها حقوق عقب افتاده مقابل فرمانداری کهگیلویه تجمع کردند.


یکی از کارگران حاضردرتجمع به خبرنگاریک رسانه محلی گفت:به ما قول به روز شدن حقوق را داده بودند ولی الان سرپرست شهرداری،معاون شهرداری،ناظر کجاهستند؟همه رفتند و در خواب ناز هستند فقط با ما موش و گربه بازی می کنند.!

این کارگر ادامه داد:حق دفاع از حقوق خود را نداریم تهدید به اخراج می شویم،شورای شهر جدید هم که برای ریاست توی سر یکدیگر می زنند،جوابگوی هیچکدام از ما نیستند.!

کارگر دیگری بیان کرد:چهار ماه هست که یک ریال حقوق نگرفتم و بخاطر فقر و نداری مجبور شدم گوشی فرزندم را بفرشم و امسال نمی تواند در کلاس های مجازی شرکت کند.

وی افزود: حتی در این شرایط بحرانی ویروس کرونا پول خرید یک جفت دستکش هم نداریم و شهرداری لوازم بهداشتی در اختیار کارگران قرار نمی دهد.

کارگر دیگری، می‌گوید دیگر نمی‌توانم در چشم زن و بچه‌ام نگاه کنم،به هر جایی مراجعه می‌کنیم فقط به این و آن پاسمان می‌دهند،شهرداری می‌گوید مطالبه شما با پیمانکار است و پیمانکار می‌گوید باید شهرداری پول بدهد تا من به کارگر بدهد.

وی افزود: فرماندار، شهردار و بقیه مسئولان خودتان اگر یک یا دو ماه حقوق نگیرید جلوی زن و بچه‌‌تان شرمنده نمی شوید؟!

کارگر بعدی می‌گوید از کل مغازه‌های محل زندگی‌ام قرض کرده‌ام و دیگر هیچ مغازه‌ای حاضر نیست جنس نسیه به من بدهد،حتی توان خرید نان را هم ندارم.

کارگر دیگری گفت:مستاجرم و در این مدت که حقوق دریافت نکردم کرایه خانه نتوانستم پرداخت کنم و همین امروز فرداست که صاحبخانه بساطم را بیرون بریزد

*ادامه یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد نسبت به عدم همسان سازی حقوق با برپایی تجمع مقابل ساختمان صندوق بازنشستگان فولاد اصفهان واهواز

روزیکشنبه 4 مهر، کارگران بازنشسته صنعت فولاد در ادامه یکشنبه های اعتراضیشان نسبت به عدم همسان سازی حقوق دست به تجمع مقابل ساختمان صندوق بازنشستگان فولاد در کلانشهرهای اصفهان واهواززدند.

 

*شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران:

عزیز قاسم زاده سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان بازداشت و به نقطه ی نامعلومی منتقل شد

عزیز قاسم زاده سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان درساعت 15:30 دقیقه ی روز یکشنبه 4 مهرماه 1400 ( دقایقی پیش) در منزل پدری دستگیر و به نقطه ی نامعلومی منتقل شد.

هویت نیروهای دستگیر کنند هنوز مشخص نیست اما لوازم شخصی وی ضبط شده است.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران برخوردهای چکشی با منطق فرهنگیان را محکوم می کند .خواهان آزادی هرچه سریعتر این هنرمند جوان و سایر زندانیان می باشد.

*گزارشی درباره تجمع 3 مهرماه معلمان و بازنشستگان مقابل سازمان برنامه و بودجه بقلم جمعی از بازنشستگان

در استمرار مطالبات و عدالت خواهی مردم، امروز معلمان و بازنشستگان درمقابل سازمان برنامه و بودجه درساعت ۱۰ صبح حضور یافتند.

با شروع تجمع معترضین به وضع فلاکت‌بار معیشت و زندگی خود به سردادن شعارهایی پرداختند.

یکی از سخنرانان در مورد الزام رتبه بندی بدون هرگونه تبعیضی سخن گفت و جمعیت معترض شعار دادند:

نه تسلیم، نه سازش/رتبه بدون خواهش

رتبه‌بندی اجرا نشه/کلاس‌ها تعطیل‌میشه

مامورین اطلاعات و نیروی انتظامی

گوشی‌ها و دوربین‌های خود را به کار انداختند که سخنران بعدی سخنان خود را چنین آغاز کرد:

برای مسئولین خود بفرستید دیگر ایجاد ارعاب و ترس اثری ندارد، زندگی ما به بود و نبود کشیده شده است.

چرا سیزده معلم هم اکنون در زندان هستند و چرا وکیل آنها هم در بازداشت است؟ چرا کارگران و بازنشسته‌ها در زندان‌اند؟ بایستی آزاد شوند ...

جمعیت معترض با سردادن شعارهای

معلم زندانی، کارگر زندانی، وکیل زندانی آزاد باید گردند،

گفته‌های وی را تایید کردند.

سخنران به سخنان خود ادامه داد؛ چرا اسماعیل گرامی و اسماعیل عبدی در زندان هستند؟

معلمان و بازنشستگان معترض یک‌صدا فریاد زدند:

کارگر زندانی/اسماعیل گرامی آزاد باید گردد

معلم زندانی/اسماعیل عبدی آزاد باید گردد

سخنران دیگر در ادامه بیان داشت که سال‌هاست که وعده و وعید جای عمل را گرفته و هر چه بیشتر به قعر خط فقرمی‌رویم و باید قانون مدیریت خدمات کشوری به‌طور قطع برای برون رفت از خط فقر اجرا گردد.

معلمان و باز نشستگان در تایید او نیز چنین شعار دادند:

دزدی‌های نجومی/فلاکت عمومی

خط فقر ۲۰میلیون/حقوق ما ۴میلیون

سخنران دیگری به صحبت پرداخت: هم اکنون کارنامه سبزها نزدیک به بیست شبانه روز است که برای اجرائی شدن استخدام خود که آموزش و پرورش متعهد آن است در این شرایط در مقابل وزارت آموزش و پرورش به تجمع و تحصن پرداخته‌اند و معلمان جدید الاستخدم با اندک حقوق دست به گریبان‌اند و معلمانی که در بخش خصوصی مشغول به کار هستند بشدت مورد بهره‌کشی قرار دارند. معلمین نهضت سواد آموزی هم در مقابل مجلس برای استخدام سرگردان هستند.

حاضران معترض به این همه بی‌عدالتی خواهان استخدام معلمان کارنامه سبز، معلمان بخش خصوصی(غیر انتفاعی) و معلمان نهضت سوادآموزی شدند.

در پایان قطعنامه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی خوانده و تاکید شد چنانچه خواسته‌ها‌ پاسخ داده نشود باز به کف خیابان خواهیم آمد.

فقط کف خیابون/به دست میآد حقمون

تا حق خود نگیریم/از پا نمی‌نشینیم

*ادامه حق طلبی قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون)با حضور شبانه روز مقابل وزارت آموزش وپرورش

شنبه شب را هم قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون)جمعه شب راهم درخیابان پایتخت سپری کردند و روزیکشنبه 4 مهر به اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامیشان ووعده های توخالی مسئولان برای تفرقه اندازی بجای پاسخگویی،با تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش ادامه دادند.

+شعارهایی که معلمان معترض وخشمگین اینروزها مقابل وزارت آموزش وپرورش سرمیدهند:

- هرسال دارم سبز میشم تیشه زدن به ریشه م

- یک ماهه که اینجاییم از زندگی جداییم

- ما نخبه مظلومییم ازاستخدام محرومیم

- نیروی بازنشسته بجای ما نشسته

- ما منتظرحقمون هستیم هیچ جا نمیریم همینجا هستیم

- پشت در وزراتیم منتظرحمایتیم

- تا حقمو نگیرم ازاینجانمیرم

- کیست مرا یاری کند، برای ما کاری کند

- حمایت از مافیا، حمایت از ظالم است

- مافیا استخدام مشکل اصلی ماست

- ریاست جمهوری تاکی باید صبوری

- یامرگ یا استخدام

- این ماه، ماه خون مافیا سرنگون

- این همه بی عدالتی هرگزندیده ملتی

- نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت

- مسئول بی‌کفایت نماد ضعف و خفت

- مسئول بی‌کفایت عامل خواروخفت

- مسئول بی لیاقت عامل فقروخفت

- تاحقمو نگیرم ازاینجا نمیرم

- کارنامه سبز مییمرد ذلت نمی پذیرد

- سکوت فایده نداره کارنامه سبز بیداره

- کارنامه سبز داد بزن حقتو فریاد بزن

*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی لارستان نسبت به عدم پاسخگویی مسئولان به خواسته هایشان

روز یکشنبه 4 مهر،جمعی از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی لارستان نسبت به عدم پاسخگویی مسئولان به خواسته هایشان مبنی بر اجرای برنامه غذایی مشخص، رفع کمبود امکانات ورزشی و رفاهی، ایجاد امکانات رفاهی در خوابگاه‌ها و ایجاد فضای سبز مناسب دست به تجمع دراین واحد آموزش عالی دراستان فارس زدند.

- تجمع سراسری معلمان شاغل وبازنشسته کشوربرای احقاق حقوق برحقشان منجمله اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان 80 درصد حقوق هیأت علمی دانشگاه ها - شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران: گزارش کوتاهی از تجمعات شنبه ، سوم مهر ۱۴۰۰ فرهنگیان کشور - شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت: از خواستهای معلمان حمایت و پشتیبانی میکنیم تحصیل رایگان حق مسلم کودکان ماست - آغاز چهارمین هفته تجمع اعتراضی شبانه روزی قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون) نسبت به بلاتکلیفی استخدامیشان ووعده های توخالی مسئولان برای تفرقه اندازی بجای پاسخگویی مقابل وزارت آموزش وپرورش

- اعتصاب مجدد کارگران پروژه‌ای شرکت IGC شاغل در فاز ۱۴ عسلویه

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

بازگشت مجدد همکاران پروژه‌ای ما در شرکت IGC در فاز ۱۴ عسلویه با اعتصاب

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

بازگشت به اعتصاب همکارانمان در فاز ۱۴

- ادامه اعتراضات کارگران سد شفارود رضوانشهر نسبت به عدم پرداخت بموقع مطالبات و وعده های توخالی مسئولان

- تجمع اعتراضی کارکنان و بازنشستگان هما نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش مقابل وزارت راه و شهرسازی

- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته بیمارستان خمینی کرج نسبت به عدم پرداخت مطالبات

- تجمع اعتراضی مالباختگان تعاونی خزر سبز گیلان نسبت به بلاتکلیفی خانه دارشدن مقابل دادگستری کل گیلان

- تجمع اعتراضی مهندسان ساختمان مازندران نسبت به مسدود بودن ثبت فایل برای شرکت های طراح و نظارت مهندسان ساختمان و سکوت مسئولان مقابل ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان

- جان باختن یک کارگر استخر پرورش ماهی شهر قنوات بر اثر غرق‌شدگی

*تجمع سراسری معلمان شاغل وبازنشسته کشوربرای احقاق حقوق برحقشان منجمله اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان 80 درصد حقوق هیأت علمی دانشگاه ها

روزشنبه 3 مهر، معلمان شاغل وبازنشسته کشوربرای احقاق حقوق برحقشان منجمله اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان 80 درصد حقوق هیأت علمی دانشگاه ها در استان های

آذربایجان شرقی(تبریز،جلفا)،

اردبیل(اردبیل)،

اصفهان(اصفهان)،ا

ایلام(ایلام)،

بوشهر(بوشهر)،

چهارمحال و بختیاری(شهرکرد)،

خراسان رضوی(تربت حیدریه ومشهد)،

خراسان شمالی(بجنورد،شیروان)،

خوزستان(آبادان،اندیمشک،اهواز،ایذه،بهبهان،خرمشهروماهشهر)،

زنجان(زنجان)،

فارس(اشکنان،رستم ،شیراز، کازرون، لامرد،ممسنی)

قزوین(قزوین)،

کردستان(دیواندره،سقز،سنندج،مریوان)،

کرمان(شهربابک،کرمان)،

کرمانشاه(کرمانشاه)،

کهگیلویه و بویراحمد(گچساران ،یاسوج)،

گیلان(رشت)،

لرستان(الیگودرز،خرمآباد،دلفان،دورود،کوهدشت)،

مازندران(ساری)،

هرمزگان(بندرعباس)،

یزد(یزد)

دست به تجمع مقابل اداره آموزش وپرورش درشهرستان ها واداره کل درمرکزاستان ها زدند.

معلمان استان های البرز وتهران هم مقابل سازمان برنامه وبودجه تجمع کردند.


+شعارها:

فرهنگی بیدار است، از دروغ بیزار است

آموزش رایگان و باکیفیت حق همه کودکان است!

معلم زندانی آزاد باید گردد!

نه تسلیم، نه سازش! رتبه بدون کاهش!

اجرای همترازی! بدون حقه‌بازی!

تا رتبه‌بندی نشه، کلاسا تعطیل می‌شه!

تا حقمو نگیرم، سر کلاس نمی‌رم!

وعده‌های دروغین یگر اثر ندارد - تجمع و اعتراض بازم ادامه دارد!

پولی کردن آموزش را متوقف کنید!

گوشی و تبلت ما، حریم شخصی ما!

همسان‌سازی حق ماست!

معلم داد بزن حقتو داد بزن

وعده و وعید کافیه سفره ما خالیه

*شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران:

گزارش کوتاهی از تجمعات شنبه ، سوم مهر ۱۴۰۰ فرهنگیان کشور

امروز شنبه سوم مهرماه با فراخوان شورای هماهنگی به صورت هماهنگ و همزمان فرهنگیان ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند. فرهنگیان شاغل و بازنشسته با مطالبات اصلی همسان‌سازی‌بازنشستگان مبتنی‌برق‌م‌خ‌ک و رتبه‌بندی‌شاغلان هشتاددرصد حقوق‌هیات‌علمی در بیش از ۴۰ شهر دست به تجمع زدند. این حرکات اعتراضی در استان‌های اردبیل ، آذربایجان‌شرقی، کردستان ، لرستان ، قزوین ، تهران و البرز ، خوزستان ، فارس ، کهگیلویه‌و‌بویراحمد ، هرمزگان ، کرمان ، یزد ، اصفهان ،خراسان‌شمالی ، خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی ، گیلان ، مازندران، بوشهر ، کرمانشاه برگزار گردید.

در تجمع امروز معلمان پلاکاردهایی به همراه داشتند که خواستار توقف‌پولی‌سازی‌آموزش و آزادی‌معلمان‌زندانی بودند. لازم به ذکر است شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه ۲۱ شهریور خود از اعتراضات متشکل و خودجوش فرهنگیان حمایت کرده‌بود و به دولت و مجلس فرصت داده‌بود تا پایان شهریور به مطالبات بر حق فرهنگیان پاسخ مثبت دهد و اعلام کرده‌بود در صورت بی‌توجهی فراخوان اعتراضی صادر خواهد نمود فراخوان امروز در همین راستا صادر شده‌بود که خوشبختانه با استقبال جمع زیادی از فرهنگیان روبرو گردید.

امروز همزمان با تجمع مشروح لایحه رتبه‌بندی منتشر شد در لایحه جدید به جای اجرای کامل رتبه‌بندی بخش‌هایی از آن از جمله ماده ۷ آن به ضرر معلمان تغییر کرده‌است و در بدو انتشار ، معلمان به آن واکنش منفی و اعتراضی در فضای مجازی نشان دادند. بدیهی است تا زمان تحقق کامل مطالبات ، شورای هماهنگی و کانون‌های‌صنفی و انجمن‌های صنفی عضو شورا ، چون گذشته در کنار معلمان و همراه با آنان خواهد بود.

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

از خواستهای معلمان حمایت و پشتیبانی میکنیم

تحصیل رایگان حق مسلم کودکان ماست

معلمان سال جدید تحصیلی را با تجمع سراسری خود آغاز کردند. ما کارگران پیمانی پروژه ای مطالبات معیشتی معلمان و اعتراض آنها به زندگی زیر خط فقر و تبعیض ها و نابرابری را اعتراض خود نیز میدانیم و این یک درد وسیع اجتماعی است. بعلاوه معلمان امروز صدای اعتراض ما کارگران و ما همه مردم هستند . تحصیل رایگان برای همه کودکان، تجهیزات لازم برای آموزش مجازی از جمله اینترنت و تلفن هوشمند رایگان برای همه معلمان و همه دانش آموزان و تاکید بر ایجاد هر چه سریعتر شرایط امن جهت شروع آموزش در مدارس، از جمله واکسیناسیون رایگان همه معلمان و کودکان بالای 12 سال و قرار دادن ماسک و مواد ضد عفونی کننده به رایگان در اختیار دانش آموزان و رعایت فاصله گذاری و اختصاص هر نیمکت به یک دانش آموز همگی خواسته های مسلم ما کارگران و ما مردم است و به مساله جان و زندگی فرزندانمان مربوط است. ما کارگران پیمانی پروژه ای نفت به معلمان محترم درود میگوییم و اعلام میکنیم که همراهتان هستیم.

*آغاز چهارمین هفته تجمع اعتراضی شبانه روزی قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون) نسبت به بلاتکلیفی استخدامیشان ووعده های توخالی مسئولان برای تفرقه اندازی بجای پاسخگویی مقابل وزارت آموزش وپرورش

قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون)جمعه شب راهم درخیابان سربربالین گذاشتند وبابرپایی تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش چهارمین هفته تجمع اعتراضیشان را نسبت به بلاتکلیفی استخدامیشان ووعده های توخالی مسئولان برای تفرقه اندازی بجای پاسخگویی،آغازکردند.

+شعارهایی که معلمان معترض وخشمگین اینروزها مقابل وزارت آموزش وپرورش سرمیدهند:

- هرسال دارم سبز میشم تیشه زدن به ریشه م

- یک ماهه که اینجاییم از زندگی جداییم

- ما نخبه مظلومییم ازاستخدام محرومیم

- نیروی بازنشسته بجای ما نشسته

- ما منتظرحقمون هستیم هیچ جا نمیریم همینجا هستیم

- پشت در وزراتیم منتظرحمایتیم

- تا حقمو نگیرم ازاینجانمیرم

- کیست مرا یاری کند، برای ما کاری کند

- حمایت از مافیا، حمایت از ظالم است

- مافیا استخدام مشکل اصلی ماست

- ریاست جمهوری تاکی باید صبوری

- یامرگ یا استخدام

- این ماه، ماه خون مافیا سرنگون

- این همه بی عدالتی هرگزندیده ملتی

- نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت

- مسئول بی‌کفایت نماد ضعف و خفت

- مسئول بی‌کفایت عامل خواروخفت

- مسئول بی لیاقت عامل فقروخفت

- تاحقمو نگیرم ازاینجا نمیرم

- کارنامه سبز مییمرد ذلت نمی پذیرد

- سکوت فایده نداره کارنامه سبز بیداره

- کارنامه سبز داد بزن حقتو فریاد بزن

*اعتصاب مجدد کارگران پروژه‌ای شرکت IGC شاغل در فاز ۱۴ عسلویه

روز شنبه سوم مهرماه کارگران شرکت IGC شاغل در پروژه‌های فاز ۱۴ عسلویه در اعتراض به خُلف وعده پیمانکاران و کارفرمایان در تحقق مطالبات کارگران مجدداً دست به اعتصاب زدند.

کارگران پروژه‌ای خواهان افزایش دستمزد مطابق لیست پیشنهادی مزدی از طرف خودِ کارگران و تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت هستند.

کارگران پروژه‌ای نفت، گاز و پتروشیمی که از تاریخ ۲۹ خرداد دست به اعتصاب سراسری زده بودند هنوز در اعتصاب به سر میبرند. بخش‌هایی از کارگران که با وعده‌ی تحقق خواست‌ها از سوی پیمانکاران به سر کار بازگشته بودند، با خُلف وعده از سوی آنان مجدداً به اعتصاب بازگشته‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- سوم مهرماه ۱۴۰۰

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

بازگشت مجدد همکاران پروژه‌ای ما در شرکت IGC در فاز ۱۴ عسلویه با اعتصاب

امروز سوم مهرماه همکاران ما در شرکت IGC واقع در پروژه‌های فاز ۱۴ عسلویه در اعتراض به خُلف وعده پیمانکاران و برای پیگیری خواستهایشان مجددا دست به اعتصاب زدند. همانطور که قبلا نیز گزارش کرده ایم. در برخی از مراکز نفتی از جمله در عسلویه که همکاران ما با قبول خواست افزایش دستمزد و ٢٠ روز کار و ده روز مرخصی به سر کار بازگشته بودند با زدن زیر توافقات از سوی کارفرما اعلام کرده اند که دوباره به اعتصاب باز میگردد. افزایش دستمزدها مطابق مبالغی که خود اعلام کرده ایم و ٢٠ روز کارگر و ده روز مرخصی دو خواست محوری ما کارگران اعتصابی نفت است بعلاوه اینکه خواستهای دیگری چون دائمی شدن استخدام ها و داشتن امنیت شغلی، بهبود قابل قبول وضع کمپها و غذا و ایمنی محیط کار و پایان دادن به امنیتی بودن محیط های کار از جمله دیگر مطالبات ماست و پیگیر اجرایی شدن آنها هستیم.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت تشکیل مجمع عمومی و انتخاب نمایندگان جهت بستن قراردادهای جمعی را برای پیشبرد متحد و قدرتمند اعتراضات میداند.

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

بازگشت به اعتصاب همکارانمان در فاز ۱۴

امروز شنبه سوم مهر صدها نفر از همکاران ما در پروژه های فاز ۱۴ عسلویه به دنبال عمل نکردن پیمانکاران این پروژه ها به وعده هایشان، به اعتصاب بازگشتند.

ما کارگران پیمانی قبلا هشدار داده بودیم در صورتی که پیمانکارها و کارفرمایان به وعده های داده شد عمل نکنند و زیر قول و قرارهایشان بزنند ما هم کارگاهها را تعطیل کرده و مجدد دست به اعتصاب خواهیم زد.

این هشدار ما در پروژه ها و شرکت های زیادی اکنون عملی شده است.

پاسخ ما به وعده های دروغین اعتصاب قدرتمندانه خواهد بود و تا برچیده شدن بساط زورگویی پیمانکاران به مبارزه ادامه خواهیم داد.

*ادامه اعتراضات کارگران سد شفارود رضوانشهر نسبت به عدم پرداخت بموقع مطالبات و وعده های توخالی مسئولان

روز شنبه 3 مهر، کارگران سد شفارود رضوانشهردراستان گیلان از ادامه اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت بموقع مطالبات و وعده های توخالی مسئولان،خبردادند.

درهمین رابطه یکی از کارگران معترض سد شفارود به خبرنگاررسانه ای محلی گفت:روز پنج‌شنبه برای چندمین بار برای اعتصاب رفتن جلوی فرمانداری؛ با تماسی که آقای فرماندار با کارفرما گرفت، قول داده بودند که امروز حقوق برج اردیبهشت ماه را پرداخت کنند. کارفرما امروز گفت که باید تهران تصمیم بگیرد به ما هیچی اعلام نکردن!

ما الآن 5 ماه و 3روز حقوق معوق داریم و مسئولان هم انگار بیخیال ما کارگرها شده اند!

با نماینده مجلس هم تماس گرفتیم گفتند نمی توانند تلفن جواب بدهند پیام بفرستین! الان یک هفته است جواب پیام هیچ یک از کارگرهای سد را نمیدهند!

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران سد شفارود نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان مقابل فرمانداری رضوانشهربرای چندمین بار

روز پنج شنبه اول مهربرای چندمین بار،کارگران سد شفارود رضوانشهر برای اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وبیکاری و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان در استان گیلان زدند.


*تجمع اعتراضی کارکنان و بازنشستگان هما نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش مقابل وزارت راه و شهرسازی

روز شنبه 3 مهر، کارکنان و بازنشستگان هما برای اعتراض به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند.


تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند: ما خواهان دستمزد عادلانه هستیم. حقوق ما نه تنها ناچیز است بلکه با تاخیر هم پرداخت می‌شود.

*تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته بیمارستان خمینی کرج نسبت به عدم پرداخت مطالبات

روزشنبه 3 مهر، کارگران بازنشسته بیمارستان خمینی کرج برای اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به تجمع در محوطه این بیمارستان دراستان البرز زدند.


*تجمع اعتراضی مالباختگان تعاونی خزر سبز گیلان نسبت به بلاتکلیفی خانه دارشدن مقابل دادگستری کل گیلان

روزشنبه 3 مهر،جمعی از اعضای تعاونی مسکن خزر سبز استان گیلان که همگی از کارکنان شاغل بازنشسته نیروهای مسلح هستند برای اعتراض به بلاتکلیفی خانه دارشدن دست به تجمع مقابل دادگستری استان گیلان واقع در بلوار مدرس شهرزدند.


معترضان به خبرنگاررسانه ای گفتند:هیجده سال از خرید زمین در منطقه روستایی «کیژده» واقع در 9 کیلومتری مرکز شهر رشت می‌گذرد؛ اما همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده‌اند، حدود چهارهزار نفر است. به گفته آن‌ها؛ نه تنها برایمان آپارتمان نساختند بلکه 18 هکتار از زمین‌ها‌ی مسکونی تعاونی با تغییر کاربری فروخته شده است. به همین خاطر تعدادی از اعضای هیات مدیره سابق بازداشت شده‌اند و پرونده‌های آن‌ها در دادگاه کیفری در دست بررسی است.

یکی از معترضان گفت: از سال 83هر کدام بین 6 تا 11 میلیون تومان بابت زمین‌ها به تعاونی پول واریز کرده‌ایم. این زمین‌ها به صورت قانونی به نام اعضا زده شده است.

معترضان می‌گویند: متهمان اهتمامی نسبت به تحویل زمین‌ها و ساخت آپارتمان‌هایی که به ما وعده داده‌اند به خرج نداده‌اند. اتهام آن‌ها کلاهبرداری، جعل و انتقال مال به غیر است.

اعضای تعاونی مسکن خزر سبز گیلان در سال‌های گذشته تجمعات متعددی مقابل برخی نهادهای دولتی و قضایی برگزار کرده‌اند به امید اینکه مشکلاتشان برطرف شود.

یکی دیگر از معترضان گفت: بسیاری از کسانی که از این تعاونی به امید ساخت آپارتمان زمین خریده‌اند درآمد چندانی ندارند. برخی مستاجر هستند یا پس از بازنشستگی به مسافرکشی روی آورده‌اند؛ آن‌ها چه گناهی کرده‌اند که باید سال‌ها معطل شوند و زجر خانه به دوشی را بکشند.

*تجمع اعتراضی مهندسان ساختمان مازندران نسبت به مسدود بودن ثبت فایل برای شرکت های طراح و نظارت مهندسان ساختمان و سکوت مسئولان مقابل ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان

روز شنبه 3 مهر، مهندسان ساختمان مازندران برای اعتراض به مسدود بودن ثبت فایل برای شرکت های طراح و نظارت مهندسان ساختمان و سکوت مسئولان مقابل ساختمان اداره کل راه و شهرسازی این استان اجتماع کردند.


*جان باختن یک کارگر استخر پرورش ماهی شهر قنوات بر اثر غرق‌شدگی

روز شنبه 3 مهر،یک کارگر35 ساله تبعه افغانستان حین کار در استخر پرورش ماهی شهر قنوات دراستان قم بر اثر غرق‌شدگی جان خودراازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 2 مهرماه 1400

فراخوان تجمع شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

زمان:

ساعت 10 صبح روز شنبه 3 مهر ماه 1400

مکان :

مراکز استان‌ها : مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان

شهرستان‌ها : مقابل اداره آموزش و پرورش

استان تهران و البرز : مقابل سازمان برنامه و بودجه


- اطلاعیه کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز درحمایت از بیانیه "شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران "

- قطعنامه پایانی تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

- تجمع حق طلبانه قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون) وزارت آموزش وپرورش سه هفته ای شد

- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری نیکشهر برای اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق

- کارگران پیمانکاری پایانه‌ی نفتی خارک مانند یک زندانی در جزیره!

تهدید کارگران معترض وحق طلب به اخراج و تعلیق از کارازطرف پیمانکاران زیرسایه سکوت مصلحتی مسئولان!

- ادامه سریال تصادف سرویس رفت وآمد کارگران - اینبارمصدومیت 10 کارگر یک کارخانه کاشی اردکان

- جان باختن کارگرجوان کارخانه سیمان سفید بنوید براثر سقوط از ارتفاع

- جان باختن کارگر جوان یکی از معادن بوکسیت کارخانه آلومینا ایران جاجرم

اطلاعیه کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز درحمایت از بیانیه "شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران "

فرهنگیان ارجمند :

کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز حمایت خود را از فراخوان "شورای هماهنگی" مبنی بر برگزاری تجمع سراسری شنبه مورخ سوم مهر ماه ۱۴۰۰ اعلام می نماید .

لذا ازهمه فرهنگیان عزیز" شاغل و بازنشسته " شهرستان درخواست می شود،درتجمع سراسری شرکت کرده و خواهان مطالبات خود باشند.

وعده ماساعت۱۰صبح روزشنبه سوم مهر۱۴۰۰ مقابل اداره آموزش وپرورش الیگودرز .

قطعنامه پایانی تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

ضمن شادباش به جامعه بزرگ تعلیم و تربیت ، معلمان عزیز ، دانش‌آموزان گرامی و والدین محترم به مناسبت بازگشایی مدارس .

ما فرهنگیان شاغل و بازنشسته شنبه ، سوم مهرماه ۱۴۰۰ در سراسر کشور ، بار دیگر با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به دادخواهی حقوق از دست رفته‌ِ خود دست به تجمع زده ایم، بلکه این بار دولت و مجلس از خواب غفلت بیدار شده و به این فریادها و خواسته ها جامه‌ی عمل بپوشاند.

مطالباتی که همواره برخاسته از بطن جامعه ی معلمان، دانش آموزان و خانواده ها؛ منطبق بر قانون و همراستا با منافع و مصالح عمومی ملت و کشور است اما مورد بی‌توجهی نهادهای حاکمیتی بوده‌است.

متاسفانه همواره شاهد بوده‌ایم ، بحث آموزش و پرورش به ویژه معیشت فرهنگیان دستخوش مناقشات و گرو کشی‌های جناح‌های مختلف حکومتی بوده و محلی برای تسویه حساب‌های حزبی و باندی شده است.

اینکه همواره پیش از انتخابات‌ و جابجایی دولت‌ها، وعده و وعیدها و شعارها در باره ی بهبود وضعیت آموزش و پرورش و معیشت معلمان مطرح می شود به نوعی تحقیر جامعه‌ِ فرهنگی و به سخره گرفتن احساسات، عواطف و اعتبار این قشر مهم و تأثیرگذار است. بی توجهی به منزلت و معیشت متولیان تعلیم و تربیت، نیز از این اندیشه نشأت می گیرد و بین ادعا و عمل مسئولان ارشد حکومت تناقض آشکار وجود دارد.

از سویی گسترش خصوصی سازی ، پولی و تجاری سازی آموزش ، کیفیت‌ زدایی از آموزش ، بی توجهی به اصل سی‌ام قانون اساسی و به محاق بردن آموزش رایگان، بویژه در دوران آموزش مجازی باعث طرد دانش‌آموزان از مدرسه و ترک تحصیل میلیون‌ها کودک در سن تحصیل شده‌است.

مولفه‌های فوق نشانگر نوع نگاه حاکمیت به معلم و دانش‌آموز و نهاد مدرسه به عنوان نهاد انسان ساز است، که جای بسی تاسف دارد.

بدیهی است شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و کانون های صنفی و انجمن‌های صنفی مستقل عضو شورا به پشتوانه و نمایندگی خیل عظیمی از همکاران خود در جای جای کشور، اجازه نخواهند داد بیش از این کجروی‌ها و مانع تراشی ها مانع استیفای حقوق معلمان، دانش آموزان و اولیاء شود ، در این راستا مهمترین خواسته های خود را به شرح ذیل اعلام می دارد:

۱_اجرای نظام رتبه بندی بر اساس ۸۰ درصد حقوق هیئت علمی دانشگاه‌ها. اجرای رتبه‌بندی باید نیروهای خرید خدماتی و نیروهای خدماتی را شامل شود. صاحبان مدارس خصوصی باید حقوق معلمان بخش خصوصی را با توجه به نظام رتبه‌بندی پرداخت نمایند.

۲_ همسان‌سازی کامل و دقیق حقوق بازنشستگان محترم طبق قانون مدیریت خدمات کشوری و پرداخت بدهی سال‌های گذشته دولت به آنها.

۳_ اجرای کامل و بدون تبعیض فوق‌العاده ‌ویژه برای تمام فرهنگیان به گونه‌ای که حقوق معلمان تازه استخدام تأمین گردد.

۴_پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان محترم سال ۱۳۹۹، به صورت یکجا

۵_توجه ویژه به درخواست‌های کارنامه سبز ها و ایجاد امنیت شغلی نیروهای خرید خدماتی ، مربیان پیش‌دبستانی و مربیان نهضت سوادآموزی و معلمان شاغل در بخش خصوصی

۶_ایجاد بستری امن برای بازگشایی مدارس در این اوضاع کرونا، به گونه ای که در زودترین زمان ممکن، امکان بازگشایی حضوری مدارس فراهم شود، استفاده از واکسن معتبر و رایگان ، ایجاد فضای فیزیکی با رعایت فاصله گذاری بهداشتی و تأمین ماسک و مواد ضدعفونی کننده رایگان برای دانش‌آموزان و معلمان در امر بازگشایی مؤثر است. بی‌شک اگر قرار بر ادامه آموزش به صورت مجازی باشد باید تجهیزات ضروری ، شامل گوشی هوشمند و اینترنت رایگان ، برای تمام فرهنگیان و دانش‌آموزان فراهم گردد.

۷_ توقف پولی و خصوصی‌سازی آموزش با تاکید بر آموزش کیفی، رایگان و عادلانه برای تمام دانش‌آموزان به خصوص در مناطق محروم و نا برخوردار

۸_توقف پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی، آزادی معلمان زندانی و بازگشت به کار معلمان اخراجی در کنار خواسته حق تشکل از مطالبات اصلی تشکل‌های صنفی است.

۹_توجه ویژه و ایجاد بستر های لازم برای اجرای اصول ۲۷،۲۶،۱۵ و ۳۰ قانون اساسی

۱۰_ پرهیز از سیاست زدگی در آموزش و پرورش و امنیتی کردن آن

در پایان شورای هماهنگی اعلام می دارد، فریب وعده‌های بی‌ پشتوانه و تکراری مسئولان را نخورده و تا اعمال خواسته های مطرح شده به پشتوانه‌ِ قشر فرهیخته‌ِ فرهنگیان محترم تا عملی شدن خواسته‌های مطرح شده، این اعتراضات را ادامه خواهد داد و در فراخوان‌های بعدی به استحضار جامعه‌ِ معلمان کشور و مردم عزیز ایران خواهد رساند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

دوم مهر ماه سال یکهزار و چهارصد خورشیدی

*تجمع حق طلبانه قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون) وزارت آموزش وپرورش سه هفته ای شد

روز جمعه 2 مهر، تجمع اعتراضی قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون) نسبت به بلاتکلیفی استخدامیشان ووعده های توخالی مسئولان برای تفرقه اندازی بجای پاسخگویی مقابل وزارت آموزش وپرورش سه هفته را پشت سرگذاشت.

+شعارهایی که معلمان معترض وخشمگین اینروزها مقابل وزارت آموزش وپرورش سرمیدهند:

- هرسال دارم سبز میشم تیشه زدن به ریشه م

- یک ماهه که اینجاییم از زندگی جداییم

- ما نخبه مظلومییم ازاستخدام محرومیم

- نیروی بازنشسته بجای ما نشسته

- ما منتظرحقمون هستیم هیچ جا نمیریم همینجا هستیم

- پشت در وزراتیم منتظرحمایتیم

- تا حقمو نگیرم ازاینجانمیرم

- کیست مرا یاری کند، برای ما کاری کند

- حمایت از مافیا، حمایت از ظالم است

- مافیا استخدام مشکل اصلی ماست

- ریاست جمهوری تاکی باید صبوری

- یامرگ یا استخدام

- این ماه، ماه خون مافیا سرنگون

- این همه بی عدالتی هرگزندیده ملتی

- نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت

- مسئول بی‌کفایت نماد ضعف و خفت

- مسئول بی‌کفایت عامل خواروخفت

- مسئول بی لیاقت عامل فقروخفت

- تاحقمو نگیرم ازاینجا نمیرم

- کارنامه سبز مییمرد ذلت نمی پذیرد

- سکوت فایده نداره کارنامه سبز بیداره

- کارنامه سبز داد بزن حقتو فریاد بزن

*اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری نیکشهر برای اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق

روزسه شنبه 30 شهریور،کارگران شهرداری نیکشهربرای اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق دست ازکارکشیدند در محوطه این اداره در استان سیستان و بلوچستان تجمع کردند.

یکی از کارگران شهرداری نیکشهر به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: با وجود اینکه ما کارگران شهرداری در شرایط حاد کرونایی با به خطر انداختن جان خود در محل کار حاضر شدیم، اما مسئولین این نهاد از دادن حق و حقوق و مزایای ما خودداری می کنند.

*کارگران پیمانکاری پایانه‌ی نفتی خارک مانند یک زندانی در جزیره!

تهدید کارگران معترض وحق طلب به اخراج و تعلیق از کارازطرف پیمانکاران زیرسایه سکوت مصلحتی مسئولان!

در جزیره و در محاصره‌ی آبها روزهای یکنواخت و کسالت‌آوری را می‌گذرانند. نه تفریحی و نه حتی امیدی برای دیدار با خانواده بعد از یک دوره‌ی کاریِ سخت. به گفته‌ی خودشان «جزیره مثل زندان است....»

هفت روزِ هفته بی‌وقفه کار می‌کنند، ۳۰ روزِ ماه را بدون حتی یک روز تعطیلی می‌گذرانند و ۶۰ - ۷۰ روز خانواده‌ی خود را نمی‌بینند. در مورد تاریخ استثمار و حوادث قرن‌ها پیش صحبت نمی‌کنیم، از وضعیتِ امروز کارگران پیمانکاری پایانه‌ی نفتی خارک می‌گوییم.

یکی از رانندگانِ مجموعه‌ی استیجاری شرکت پایانه‌ی نفتی خارک به نمایندگی از دیگر همکارانش از سختی‌های کار با پیمانکار و اجبار برای کارِ مداوم و بی‌وقفه به خبرنگاررسانه ای گفت: «ما در جزیره‌ی خارک هستیم، در اینجا نه یک روز مرخصی داریم، نه خوابگاه و نه حتی غذا…»

صحبت‌های خود را با این جمله که «باید موقعیت اینجا را ببینید تا آنچه را که می‌گویم احساس کنید…» ادامه می‌دهد: «حدود ۶۰ روز است که زن و بچه‌ام را ندیده‌ام. برای مرخصی، دائم درخواست می‌دهم اما می‌گویند نیرو نداریم و باید پای کار باشی. مگر می‌شود؟! باور کنید تمام این ۶۰ روز را کار کرده‌ام، نه تنها من که خیلی از همکارانم همین‌طور کار می‌کنند بدون اینکه فرصتی برای رفتن به خانه داشته باشند.»

قانون ۱۴ - ۱۴ و یا حتی ۲۰ - ۱۰ یعنی چهارده یا بیست روز کار و چهارده یا ده روز تعطیلی فقط مختص کارگران رسمی و قراردادیِ شرکت نفت است و کارگران پیمانکاری از آن بی‌بهره‌اند. قانونِ آن‌ها قانونِ پیمانکار است و باید به تمام آنچه او می‌گوید تن دهند؛ حتی اگر اراده‌ی کارفرما این باشد که کارگر هر روزِ هفته بیش از ده ساعت کار کند و ماه‌ها به مرخصی نرود!

می‌گوید اگر اعتراض کنیم یا تهدید به اخراج می‌شویم و یا از کار تعلیقمان می‌کنند: «با کوچکترین اعتراضی ما را تهدید می‌کنند که برایتان پرونده می‌سازیم که می‌خواهید شورش کنید و بعد اخراجتان می‌کنیم. حتی اگر اخراج نکنند تعلیق‌مان می‌کنند؛ اگر تعلیق شویم، مجبوریم مدت‌ها در اتاق بخوابیم و بعد هم التماس کنیم تا ما را به کار برگردانند.»

در جزیره و در محاصره‌ی آب‌ها روزهای یکنواخت و کسالت‌آوری را می‌گذرانند. نه تفریحی و نه حتی امیدی برای دیدار با خانواده بعد از یک دوره‌ی کاریِ سخت. به گفته‌ی خودشان «جزیره مثل زندان است...»

از او می‌پرسم پس در طول یک سال چگونه به مرخصی می‌روید و چه زمانی خانواده‌ی خود را می‌بینید؛ می‌گوید: «معمولا بعد از ۶۰ – ۷۰ روز کار بی‌وقفه، ده روز مرخصیِ بدون حقوق به ما می‌دهند. البته اگر کارفرما بخواهد. یعنی روال این نیست که همیشه بعد از این مدت مرخصی بگیریم. همه چیز را پیمانکار تعیین می‌کند.»

قانون همان است که پیمانکاران می‌گویند. جزیره‌ای که نه قانون کار در آن معنا دارد و نه نظارتی بر عملکرد پیمانکاران وجود دارد؛ بهشتی برای سرمایه‌دارانِ رانتی و خودمانی که می‌توانند با خیال راحت سهم خود را از سفره‌ی پهن شده به جیب بزنند. پیمانکارانی که برای بالا و بالاتر رفتن، پایشان را بر گرده‌ی کارگران می‌گذارند. آن‌ها هرچه بیشتر بتازند، سرمایه‌ی بیشتری نصیبشان می‌شود.

جزیره به همان اندازه که بهشتی برای پیمانکاران است، جهنمی است برای کارگران؛ کارگرانی که نصیبشان از این همه کار، حقوقی حداقلی و حسرتی برای دیدنِ خانواده‌شان است. کارگرانی افسرده که محکوم به کارند و زندگی نمی‌کنند: «وقتی حتی نمی‌توانم دو ماه یکبار هم فرزندانم را ببینم دیگر دل و دماغی برای زندگی کردن ندارم. سالهاست که اینجا کار می‌کنم اما احساس می‌کنم که دیگر توانی ندارم. هم ما و هم خانواده‌هایمان افسرده شده‌‎ایم…»

ناصر آغاجری (فعال کارگری پروژه‌ای) که خود نیز در این مناطق کار کرده است، با اشاره به وضعیتِ بسیار بدِ کارگرانِ این مناطق می‌گوید: آنچه کارگران می‌گویند کاملا درست است. زمانی که من در این منطقه بودم وضعیت اینگونه بود که ما ۲۵روز کار می‌کردیم و ۵ روز به مرخصی می‌رفتیم و بعد پول ۲۵روز را به ما می‌دادند. از طرفی ما مجبور بودیم تمام جمعه‌ها پای کار باشیم.

آغاجری می‌گوید: تعطیلیِ کارگران و اینکه کارگران با چه فواصلی به مرخصی بروند، همه به تصمیم پیمانکاران بستگی دارد و چیزی به عنوان قانون کار در آنجا معنا ندارد. کوچکترین اعتراضی باعث اخراج کارگر می‌شود و یا ممکن است کارفرما موضوع را گزارش کند و کارگران با زندان و شلاق مواجه شوند.

این فعال کارگری در مورد بهره‌کشیِ پیمانکاران از کارگران می‌گوید: پیمانکاران باید طی مدت زمان مشخصی، کار را تحویل بدهند به همین دلیل از کارگرها اضافه‌کاری‌های بسیاری می‌خواهند. ما حتی بعضی وقت‌ها ۱۶ ساعت در روز کار می‌کردیم و بابت این اضافه‌کاری‌ها هم پولی دریافت نمی‌کردیم.

وی می‌گوید: گاهی اوقات کارگران مجبور بودند تا ۵ ماه بدون تعطیلی کار کنند چراکه پیمانکار به لحاظ زمانبندیِ تحویل کار عقب بود و به کارگر اجازه‌ی مرخصی نمی‌داد.

آغاجری زندگیِ کارگران پیمانکاری را فاجعه می‌داند و می‌گوید: فشار و سختی کار روی این کارگران به قدری زیاد است که برخی از آن‌ها را به سمت اعتیاد می‌کشاند. این نوع کار خانواده‌های زیادی را متلاشی می‌کند و بدبختی هر روز ابعاد بیشتری برای آن‌ها پیدا می‌کند.

سخن آخر

پیمانکاران تنها به سود خود می‌اندیشند و کارگران صرفا وسیله‌ای هستند برای رسیدنِ آن‌ها به منویاتِ خود. قانون، قانونِ بازار است! اگرچه به نظر نمی‌رسد در نولیبرال‌ترین اقتصادها نیز چنین استثماری را بتوان سراغ گرفت. آنجا قوانین آنطور که نوشته شده، اجرا می‌شود اینجا اما قوانین فقط نوشته می‌شود و آنطور که قدرتمندان بخواهند اجرا می‌شود.

در چنین شرایطی است که عده‌ای هر روز بر طبلِ اصلاحِ قانون کار و حمایت از کارفرما برای رشد تولید و ایجاد اشتغال می‌کوبند. ظاهرا آن‌ها حتی نمی‌خواهند در قانون کار کوچکترین مفادی در حمایت از کارگران وجود داشته باشد. اما با این وضعیت آیا نباید خیالشان راحت باشد؟ به راستی آن‌ها قانون کار را تا این اندازه خطرناک و ضمانت اجراییِ آن را آنقدر قوی می‌دانند که تمام هم و غمشان را برای اصلاح آن گذاشته‌اند؟

گزارش رسانه ای شده بتاریخ30شهریور

*ادامه سریال تصادف سرویس رفت وآمد کارگران - اینبارمصدومیت 10 کارگر یک کارخانه کاشی اردکان

روزجمعه 2 مهر، براثر تصادف مینی‌بوس سرویس سرویس رفت وآمد یک کارخانه کاشی اردکان مصدوم و به بیمارستان ضیائی اردکان منتقل شدند.

*جان باختن کارگرجوان کارخانه سیمان سفید بنوید براثر سقوط از ارتفاع

روزپنج شنبه اول مهر،یک کارگر29 ساله سیمان سفید بنواید واقع در در استان اصفهان كيلومتر 25 جاده نائين - بنويد براثر سقوط از ارتفاع تأسیسات کارخانه دردم جان باخت.

*جان باختن کارگر جوان یکی از معادن بوکسیت کارخانه آلومینا ایران جاجرم

یک کارگر 24 ساله یکی از معادن بوکسیت کارخانه آلومینا ایران واقع در استان خراسان شمالی- جاجرم - کیلومتر جاده سنخواست حین کار سرویس وسایل نقلیه بین بیل میکانیکی وکامیون گیرکرد وپس ازانتقال به بیمارستان جانش را ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری اول مهرماه 1400

فراخوان تجمع شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

زمان:

ساعت 10 صبح روز شنبه 3 مهر ماه 1400

مکان :

مراکز استان‌ها : مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان

شهرستان‌ها : مقابل اداره آموزش و پرورش

استان تهران و البرز : مقابل سازمان برنامه و بودجه


- صاحب منصبان هرکجا پامیگذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومیشوند:

تجمع اعتراضی کارکنان مخابرات و سازمان چای استان گیلان نسبت به نداشتن امنیت شغلی وعدم تبدیل وضعیت همزمان با سفر قالیباف

سخنان اعتراضی یک معلم نسبت به عدم اجرای رتبه بندی همزمان بابازدید وی از یک مدرسه رشت

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

اولتیماتوم همکاران پیمانی ما به پیمانکارانی که پاسخ نمیدهند

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

اولتیماتوم همکاران پیمانی ما به پیمانکارانی که پاسخ نمیدهند

- ادامه اعتراضات معلمان شاغل و بازنشسته نسبت به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان 80 درصد حقوق هیأت علمی دانشگاه ها وهمسان سازی نشدن حقوق بازنشستگان با برپایی تجمع سراسری دیگر

- کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران:

گزارش تجمعات صنفی فرهنگیان روز سه‌شنبه ، ۱ مهر ۱۴۰۰

- تجمع شبانه روزی قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون) برای پایان دادن به بلاتکلیفی استخدامیشان ووعده های توخالی مسئولان برای تفرقه اندازی بجای پاسخگویی بابرپایی تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش ادامه دارد

- کانون صنفی معلمان ایران (تهران):

مهرماه آغاز جلوه ی دیگری از جهان طبیعت است و دگرگونی های طبیعت به شکلی زیباتر و رنگین‌تر نمایان می گردد

- تجمع اعتراضی کارگران سد شفارود نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان مقابل فرمانداری رضوانشهربرای چندمین بار

- حکم زندان، شلاق و جزای نقدی علیه «اسماعیل گرامی» ظالمانه است، آزادش کنید!

- امیرعباس آذرم‌وند آزاد شد

- پیام امیر عباس آزرم‌ وند پس از آزادی از زندان اوین

- تجمع اعتراضی اهالی بخش کشکسرای شهرستان مرند به قطعی طولانی مدت آب مقابل اداره آب و فاضلاب

*صاحب منصبان هرکجا پامیگذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومیشوند:

تجمع اعتراضی کارکنان مخابرات و سازمان چای استان گیلان نسبت به نداشتن امنیت شغلی وعدم تبدیل وضعیت همزمان با سفر قالیباف

سخنان اعتراضی یک معلم نسبت به عدم اجرای رتبه بندی همزمان بابازدید وی از یک مدرسه رشت

روزپنج شنبه اول مهر همزمان با سفرقالیباف به استان گیلان وبرگزاری مراسمی دربخش ضیابر شهرستان صومعه سرا،جمعی از کارکنان مخابرات و سازمان چای این استان برای اعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم تبدیل وضعیت دست به تجمع زدند وخواستارعقد قراردادمستقیم شدند.

همچنین با حضور وی در دبستان دخترانه رقیه رشت یکی از معلمان این مدرسه با ایراد سخنانی اعتراضش را نسبت به عدم اجرای رتبه بندی ابرازکرد.


*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

اولتیماتوم همکاران پیمانی ما به پیمانکارانی که پاسخ نمیدهند

سه ماه از اعتصاب ما کارگران پیمانی پروژه ای اعتصابی در مراکز نفتی میگذرد و هنوز برخی از پیمانکاران از جمله در شرکت های فاز ۱۴، شرکت های فعال در پالایشگاه آبادان، پتروشیمی سلمان فارسی در ماهشهر، پادجم، پروژه جاسک، پارس فنل، و کارگاههای که قراردادی با کارگران نمی بندند هنوز زیر بار مطالبات به حق ما کارگران نرفته اند. در برابر این زورگویی پیمانکاران، همکاران ما اولتیماتوم داده اند که اگر به خواسته آنها مبنی بر بیست روز کار و ده روز مرخصی و افزایش حقوقها به میزان درخواستی آنها پاسخ داده نشود، تمام این کارگاهها را به تعطیلی و اعتصاب خواهند کشاند.

ما کارگران با قدرت اعتصابمان و با پیشبرد متحدانه اعتراضاتمان میتوانیم خواستهایمان را تحمیل کنیم. باید بالاترین حد مزدی که بین پیمانکاران با همکاران ما مورد توافق شده است، مبنای توافقات سراسری باشد. نباید مزد هیچ کارگری کمتر از ۱۲ میلیون باشد و باید دستمزدها در هر ماه بموقع پرداخت شود. باید ۲۰ روز کار و ده روز مرخصی در همه رده های شغلی و در تمام مراکز نفتی اجرایی شود. این دو مطالبه موضوع اصلی هر مذاکره ای با پیمانکاران باشد. بعلاوه اینکه باید برای همه کارگران حق بیمه رد شود و درمان رایگان شامل همه کارگران شود. باید واکسیناسیون رایگان برای همه کارگران اجرایی شود و باید کمپ ها و وضع غذا بهبود کیفی و قابل قبول پیدا کند و محیط های کار امن باشد. اینها خواستهای اولیه ماست که بعد از بازگشت به کار نیز پیگیر آنها خواهیم بود و کوتاه نمی آییم.

قبلا گزارش کردیم در شرکت های بسیاری از جمله در خوزستان و عسلویه پیمانکاران زیر فشار اعتراضات ما حاضر به قبول بخشی از خواستهای ما شده اند. اما هر کجا که پیمانکاران زیر وعده هایشان زده اند و یا بزنند پاسخ ما بازگشت دوباره به اعتصاب است و در این مدت همین کار را کرده ایم. بدین ترتیب اعتصاب ما کارگران پروژه ای پیمانی نفت ادامه دارد. از نظر ما کارگران تحمیل این مطالبات گام اول برای تضعیف پیمانکاران و برچیده شدن بساط پیمانکاران و کار پیمانی این شکل برده وار کاری است.

همکاران! اعتصاب و در کنار آن برپایی تجمعات اعتراضی از جمله برپایی تجمعات در مقابل درب پالایشگاهها و پتروشیمی ها ابزار قدرت ما در برابر زورگویی های پیمانکاران است. شورای سازماندهی بر ادامه اعتراضات تا رسیدن به خواستهایمان، بویژه برپایی تجمعات اعتراضی و حفظ اتحاد و همبستگی مبارزاتی مان با اتکاء به تصمیم گیری جمعی از طریق برپایی مجمع عمومی و انتخاب نمایندگان واقعی خودمان تاکید دارد.

*ادامه اعتراضات معلمان شاغل و بازنشسته نسبت به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان 80 درصد حقوق هیأت علمی دانشگاه ها وهمسان سازی نشدن حقوق بازنشستگان با برپایی تجمع سراسری دیگر

همدان:


روزپنج شنبه اول مهر برای باری دیگر برای اعتراض به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان 80 درصد حقوق هیأت علمی دانشگاه ها وهمسان سازی نشدن حقوق بازنشستگان،جمعی از معلمان شاغل و بازنشستهدست به تجمع درشهرهای آبادان(اداره آ پ شهرستان)،اراک(اداره کل آپ استان مرکزی)،اردبیل(اداره کل آپ استان اردبیل)،تبریز(اداره کل آپ استان آذربایجان شرقی)،چهارمحال بختیاری(اداره کل آپ استان چهارمحال بختیاری)،دهدشت(اداره آ پ شهرستان)،دیواندره(اداره آ پ شهرستان)،زنجان(اداره کل آپ استان زنجان)،ساری(اداره کل آپ استان مازندران)، سنندج(اداره کل آپ استان کردستان)،سمنان وشاهرود(اداره آ پ شهرستان)،قزوین(اداره کل آپ استان قزوین)،قم(مقابل دفتر بهارستان نشین شهرستان)،کرج(اداره کل آپ استان البرز)،کرمانشاه (اداره کل آپ استان کرمانشاه)،کوهدشت(اداره آ پ شهرستان)،ملایر(اداره آ پ شهرستان)،مشهد(اداره کل آپ استان خراسان رضوی)،ممسنی(اداره آ پ شهرستان)،همدان(اداره کل آپ استان همدان)،یزد(اداره کل آپ استان یزد)زدند.

قم:


*کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران:

گزارش تجمعات صنفی فرهنگیان روز سه‌شنبه ، ۱ مهر ۱۴۰۰

در ادامه حرکت‌های اعتراضی معلمان شاغل و بازنشسته ، امروز پنجشنبه ، اول مهر ۱۴۰۰ ، تجمع اعتراضی در شهرهای کرج ، ممسنی ، کوهدشت ، اراک ، یزد ، اردبیل ، دیواندره ، شاهرود ، همدان ، تبریز ، زنجان ، شهرکرد ، قزوین ، آبادان ، ساری ، مشهد ، کرمانشاه ، قم ، ملایر و ... برگزار گردید. این تجمعات توسط جمعی از معلمان سازماندهی شده است و مورد حمایت شورا است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه ۲۱ شهریور اعلام نمود که از اعتراضات فرهنگیان در راستای تحقق مطالبات صنفی حمایت می‌کند.

در شهریور ماه تجمعات فرهنگیان به خاطر عدم توجه دولت و مجلس به رتبه‌بندی‌شاغلان هشتاددرصد حقوق‌هیات‌علمی و همسان‌سازی‌بازنشستگان مبتنی‌برق‌م‌خ‌ک به صورت هفتگی در نقاط مختلف کشور برگزار شد تا فرهنگیان صدای خود را به گوش فرادستان برسانند و جامعه را از وضعیت اسفناک معیشت معلمان و کیفیت پایین آموزش مطلع نمایند.

به جز مساله معیشت ، بخشی از اعتراضات به فقدان امکانات برای معلمان و دانش‌آموزان برای آموزش مجازی و اعتراض به اپلیکیشن شاد است. در همین راستا جمعی از معلمان برای روز پنجشنبه ، اول مهر در برخی شهرها اعلام تجمع صنفی کرده‌اند که مورد حمایت شورای هماهنگی است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در فراخوان تجمع خود به تاریخ ۲۹ شهریور ضمن حمایت از تجمعات معلمان، از تمام فرهنگیان بازنشسته و شاغل دعوت کرده‌است در تجمع سراسری در تاریخ سوم مهر ساعت ۱۰ صبح شرکت نمایند.

شورای هماهنگی از فرهنگیان خواسته است که این تجمعات را در مراکزاستان‌ها در مقابل اداره کل آموزش‌وپرورش استان و در شهرستان‌ها در مقابل ادارات آموزش‌وپرورش شهرستان برگزار نمایند. شورا از فرهنگیان استان تهران‌و‌البرز درخواست کرده‌است تا تجمع خود را مقابل سازمان برنامه‌و‌بودجه برگزار نمایند.

شورای هماهنگی اعلام کرده‌است که قطعنامه پایانی برای تجمع سوم مهر را متعاقبا منتشر خواهد نمود.

۱ مهر ۱۴۰۰

*تجمع شبانه روزی قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون) برای پایان دادن به بلاتکلیفی استخدامیشان ووعده های توخالی مسئولان برای تفرقه اندازی بجای پاسخگویی بابرپایی تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش ادامه دارد

آخرین شب تابستان را جمعی ازقبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون)در خیابان تهران به سحررساندند وبابرپایی تجمع دراولین روز پاییزعزم را سخشان را برای دست یابی به مطالباتشان مبنی برپایان دادن بلاتکلیفی استخدامیشان ووعده های توخالی مسئولان برای تفرقه اندازی بجای پاسخگویی به خواسته هایشان رابنمایش گذاشتند.

+شعارهایی که معلمان معترض وخشمگین اینروزها مقابل وزارت آموزش وپرورش سرمیدهند:

- هرسال دارم سبز میشم تیشه زدن به ریشه م

- یک ماهه که اینجاییم از زندگی جداییم

- ما نخبه مظلومییم ازاستخدام محرومیم

- نیروی بازنشسته بجای ما نشسته

- ما منتظرحقمون هستیم هیچ جا نمیریم همینجا هستیم

- پشت در وزراتیم منتظرحمایتیم

- تا حقمو نگیرم ازاینجانمیرم

- کیست مرا یاری کند، برای ما کاری کند

- حمایت از مافیا، حمایت از ظالم است

- مافیا استخدام مشکل اصلی ماست

- ریاست جمهوری تاکی باید صبوری

- یامرگ یا استخدام

- این ماه، ماه خون مافیا سرنگون

- این همه بی عدالتی هرگزندیده ملتی

- نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت

- مسئول بی‌کفایت نماد ضعف و خفت

- مسئول بی‌کفایت عامل خواروخفت

- مسئول بی لیاقت عامل فقروخفت

- تاحقمو نگیرم ازاینجا نمیرم

- کارنامه سبز مییمرد ذلت نمی پذیرد

- سکوت فایده نداره کارنامه سبز بیداره

- کارنامه سبز داد بزن حقتو فریاد بزن

*کانون صنفی معلمان ایران (تهران):

مهرماه آغاز جلوه ی دیگری از جهان طبیعت است و دگرگونی های طبیعت به شکلی زیباتر و رنگین‌تر نمایان می گردد

مهرماه همچنین نشان دیگری از زندگی را در پیش چشم ما به نمایش می‌گذارد:

آغاز سال تحصیلی، به مثابه تزریق خونی تازه به شریان‌های زندگی اجتماعی.

کانون صنفی معلمان ضمن ابراز خرسندی از این آغاز خجسته و تبریک سال نو تحصیلی به معلمان و دانش‌آموزان، مراتب نگرانی خود را از وضعیت موجود، اعلام می‌دارد.

به باور ما غم انگیز است که برای دومین سال پیاپی آغاز سال تحصیلی با حضور پرشور و حداکثری دانش‌آموزان در محیط های آموزشی همراه نیست. محیط آموزشی که تعاملات جاری در آن میان دانش‌آموز- معلم و دانش‌آموز- دانش‌آموز میانجی درک بهتر مفاهیم و شکل‌گیری نگرش اجتماعی آنان است.

ما ضمن تاکید بر ضرورت تمهید بهترین شرایط و حداکثر امکانات برای تامین سلامت تمامی اجزاء آموزش در مدرسه برای آغاز آموزش حضوری؛ نگرانی خود را از واکسیناسیون شتابزده دانش‌آموزان با واکسن‌های فاقد تأییدیه محافل علمی معتبر برای این گروه سنی، ابراز نموده و سلامت آنان را مهمترین معیار تصمیم گیری می‌دانیم.

امیدواریم و تلاش می‌کنیم تا سال نو تحصیلی آغازی برای تحولاتی عمیق در آموزش و پرورش باشد.

اول مهرماه

*تجمع اعتراضی کارگران سد شفارود نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان مقابل فرمانداری رضوانشهربرای چندمین بار

روز پنج شنبه اول مهربرای چندمین بار،کارگران سد شفارود رضوانشهر برای اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وبیکاری و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان در استان گیلان زدند.


*حکم زندان، شلاق و جزای نقدی علیه «اسماعیل گرامی» ظالمانه است، آزادش کنید!

مردمی که اسماعیل گرامی را می‌شناسند، به‌خوبی می‌دانند که او یک بازنشسته و معترض به شرایط ناگوار و سخت زندگی بازنشستگان است که نتیجه و ناشی از سیاست‌های نادرست اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که رنج آن بر‌ همه‌ی مردم تحمیل شده است!

همه‌ی مردم دریافته‌اند که برای بستن دهان‌ها و واداشتن آنها به سکوت و عدم مطالبه‌ی خواسته‌های برحق، احکام ظالمانه به استناد اتهامات ساختگی و رنگ‌باخته مانند «تبلیغ علیه نظام» و یا «اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، دستگیر و محاکمه می‌شوند و ناروا به زندان و شکنجه محکوم می‌گردند.

این اتهامات آن‌قدر به‌لحاظ حقوقی بی‌پایه است که در انشای احکام نیز خودنمایی می‌کند؛ چرا که یک نفر به‌تنهایی قادر به اجتماع نیست و اگر اجتماع و تبانی در کار است، پس جمعی را باید شامل باشد و نه یک فرد را. و اگر قصد ارتکاب علیه امنیت کشور در کار بوده است، باید مصادیق آن محرز و مشخص و اثباتی باشد؛ که هیچگاه چنین ادعایی اثبات نشده است.

امروز با این احکام کلی و بی‌اعتبار است که کارگران، معلمان، بازنشستگان، زنان، دانشجویان، وکلا، نویسندگان، هنرمندان و کلیه‌ی مردمِ معترض به شرایط بسیار بدی که زندگی، کار، معیشت، سلامت و همه‌ی حقوق و آزادی‌ها را سلب کرده است، با این اتهاماتْ کیفر می‌دهید!

آیا برای مردم جان به‌لب رسیده، راهی جز اعتراض وجود دارد؟ بازنشسته‌ای که پس از سی سال کار، خواهان آن بوده است که به معیشت و زندگی او، برابر آنچه شما قانون می‌دانید، اقدام به اعتراض مسالمت‌آمیز کند و برابر همان اصل ۲۷ قانون اساسی عمل کرده است، چرا به «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» متهم می‌شود؟ آیا مسببان همین دشواری‌ها از گرانی و تورم گرفته تا بحرانِ بیکاری و سلامت، مرتکب سلب امنیت از همین مردم و محکومین نشده‌اند؟

تهدید و اخلال در امنیت کشور با اختلاس‌ها و دزدی‌ها، مصداق آشکار، مسلم و واقعی دارد، نه با اعتراض به حق معیشت و آزادی بیان حقایق!

آنچه کارگران، اعم از شاغل یا بازنشسته، خواسته و‌ دنبال کرده‌اند، «حق داشتن تشکل آزاد و مستقل»، «حق برخورداری از هر شکلی از اعتراض برای بیان خواسته‌ها و مطالبات خود» و «حق برخورداری از معیشت و رفاه و تامین حال و آینده‌شان» است و آقای «اسماعیل گرامی» جز اینها چه خواسته است که عملکردش، تبانی و اجتماع به قصد ارتکاب علیه امنیت کشور تلقی شده است؟

«اسماعیل گرامی» و ده‌ها زندانیِ محکوم با این نوع اتهامات؛ مردم و صاحبان واقعی این کشور هستند که با اقدام علیه امنیت وطن، خودزنی نمی‌کنند، چرا که وطن آنها این خاک است و نه سرمایه‌ها و حساب‌های بانکی داخل و خارج و یا سرمایه‌هایی که دستْ‌پروردگان، آقازاده‌ها و دزدان با چراغ با خود می‌برند و شما "منادیان امنیت" برای محاکمه‌ی آنان و حتی کسانی از آن‌ها که بنا به دلایل روشن و مشخصِ موارد اتهامی، بازداشت شده‌اند و در زندان (آن هم به بهترین شکل از آنان پذیرایی و مراقبت می‌کنید!) اراده‌ای در کارتان نیست!

این چگونه امنیتی است که کارگران، معلمان، زنان، دانشجویان، نویسندگان و وکلا یعنی نیروهای مولد ارزش و فرهنگ آن را تهدید می‌کنند؟

ما امضا کنندگان این بیانیه با اعتراض مجدد به همه‌ی احکام صادره که تا کنون در نظام قضایی کشور علیه تمامی فعالان صنفی، مدافعان حقوق اساسی مردم، نویسندگان، سایر زندانیان سیاسی_عقیدتی، مردم معترض و سایر روشنفکران روا شده است، خواهان آزادی بی قید و شرط آنان هستیم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

گروه اتحاد بازنشستگان

اتحاد بازنشستگان

انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران

اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

گروه زنان بیدارزنی

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران

پنج شنبه یک مهر ماه ۱۴۰۰

*امیرعباس آذرم‌وند آزاد شد

امروز پنجشنبه یکم مهرماه امیرعباس آذرم‌وند به قید وثیقه موقتاً از زندان آزاد شد.

امیرعباس آذرم‌وند روز دهم شهریور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و امروز پس از ۲۲ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد گردید.

امیرعباس آذرم‌وند از فعالین کارگری و خبرنگاری است که سالهاست در راستای دفاع از کارگران تلاش می‌کند. دستگیری فعالین کارگری و روزنامه‌نگاران در راستای سرکوب هرگونه مطالبه‌گری و انعکاس اعتراض کارگران و مزدبگیران است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران آزادی امیرعباس آذرم‌وند را به وی، خانواده‌ و دوستان‌اش شادباش گفته و خواستار پایان دادن به تعقیب قضایی علیه امیرعباس و دیگر کارگران و فعالین کارگری است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- یکم مهرماه

*پیام امیر عباس آزرم‌ وند پس از آزادی از زندان اوین

من امروز در حالی آزاد شدم که بدون حمایت‌های گسترده ممکن نبود. بر خود لازم می‌دانم که از همه حامیانم به‌ ویژه همکاران روزنامه‌نگارم و تشکل‌های کارگری و چپ و مترقی تشکر کنم. بدون شک در نبود این حمایت‌ها مشخص نبود در مقابل تلاش‌های به‌اصطلاح «تواب‌سازی جدید» چگونه برخورد می‌کردم.

پروژه جدید به نظر می‌رسد تداوم و تشدید بند و بست از سوی نهادهای موازی امنیتی است. این تلاش‌ها تنها با ایستادگی همگانی شکست می‌خورد.

امیرعباس آذرم‌وند

۱ مهر ۱۴۰۰

*تجمع اعتراضی اهالی بخش کشکسرای شهرستان مرند به قطعی طولانی مدت آب مقابل اداره آب و فاضلاب

روز پنج شنبه اول مهر، جمعی از اهالی بخش کشکسرای شهرستان مرند برای اعتراض به قطعی طولانی مدت آب مقابل اداره آب و فاضلاب این شهرستان در استان آذربایجان شرقی تجمع کردند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید