اخبار نفت

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعتصاب مجدد کارگران پیمانی نفت در فاز ۱۴ عسلویه: در برابر خلف وعده های پیمانکاران کارگران دوباره به اعتصاب باز میگردند.روز سوم مهرماه کارگران پیمانی پروژه ای نفت در شرکت IGC واقع در پروژه‌های فاز ۱۴ عسلویه در اعتراض به خُلف وعده پیمانکاران و برای پیگیری خواستهایشان مجددا دست به اعتصاب زدند. این کارگران خواهان افزایش دستمزدها و تغییر شیفت ها به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی هستند. بنا بر خبرها قبل از آن در ۳۱ شهریور ماه کارگران پروژه‌ای پیمانی در نیروگاه غرب کارون، و نیز در ۲۷ شهریور کارگران پروژه ای پیمانی در پارس فنل شاغل

در پتروپالایش و در فاز ١٤ نیروهای اکسیر در بخش ١٠٦ و ١٠٨ به همین دلیل دوباره به اعتصاب بازگشتند. همچنین در برخی از مراکز نفتی از جمله در عسلویه که بدنبال اعتصاب سراسری کارگران، پیمانکاران با قبول خواست افزایش دستمزد مورد درخواست آنان و ٢٠ روز کار و ده روز مرخصی موافقت کرده بودند، بعد از بازگشت کارگران به کار این پیمانکاران قول و وعده خود را عمل نکرده اند. در برابر این خلف وعده ها نیز کارگران دوباره به اعتصاب بازمیگردند. افزایش دستمزدها مطابق مبالغی که خود کارگران اعلام کرده اند و ٢٠ روز کارگر و ۱۰ روز مرخصی دو خواست محوری کارگران اعتصابی نفت است. بعلاوه اینکه خواستهای دیگری چون دائمی شدن استخدام ها و داشتن امنیت شغلی، بهبود قابل قبول وضع کمپها و غذا و ایمنی محیط کار و پایان دادن به امنیتی کردن محیط های کار از جمله دیگر مطالبات این کارگران است و پیگیر آن هستند.
بدین ترتیب اعتصاب کارگران پیمانی نفت ادامه دارد و اعتراضات در میان بخش های مختلف گسترده است. کارگران پیمانی نفت خواستار برچیده شدن بساط پیمانکاران و لغو قوانین ویژه مناطق اقتصادی هستند و پیشروی های آنها گام موثری در فشار آوردن به پیمانکاران مفتخور و جارو کردن کل این بساط برده وار کاری است.
حزب کمونیست کارگری ضمن دفاع از خواستها و مبارزات کارگران اعتصابی پیمانی پروژه ای در نفت بر تجمعات اعتراضی در کنار اعتصاب و بر پایی مجمع عمومی و تصمیم گیری جمعی و نیز انتخاب نمایندگان کارگران جهت رفتن به سوی قراردادهای جمعی تاکید دارد. از خواستها و مطالبات کارگران نفت باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد.
حزب کمونیست کارگری ایران
3 شهریور۱۴۰۰ ، ۲۵سپتامبر ۲۰۲۱

تجمعات بزرگ و گسترده معلمان در سوم مهرماه
مشکل ما حل نشه، مدرسه تعطیل میشه
ساعت ده صبح امروز سوم مهرماه بنا به فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، جمعهای بزرگی از معلمان شاغل و بازنشسته در برابر آموزش و پرورش در تهران ومراکز آن در شهرستانها تجمع کردند و با خشم بسیار خواستهای خود را فریاد زدند. معلمان اساسا بر رفع تبعیضات، اجرای رتبه بندی و افزایش دریافتی ها، و تحصیل رایگان برای همه کودکان تاکید میکردند.
شعارهای معلمان در این تجمع عبارتند بودند. : "تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم"، "گوشی و تابلت ما حریم شخصی ماست"، "رتبه بندی حل نشه، کلاسها تعطیل میشه"، "هشتاد درصد حل نشه کلاسها تعطیل میشه"، "معلم زندانی آزاد باید گردد"، "نه تسلیم، نه سازش، رتبه بدون خواهش"، " معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است"، "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه"، "معیشت، منزلت، حق مسلم ماست"، "معلم داد بزن، حقتو فریاد بزن"، بازنشسته آینه شاغل است"، "فرهنگی بیدار است، از دروغ بیزار است".
معلمان قبل از این در روز اول مهر نیز در ۲۵ شهر تجمع کرده بودند. معلمان با شعار مشکل ما حل نشه، مدرسه تعطیل میشه سال تحصیلی جدید را با چشم انداز اعتصاب سراسری رقم زدند. بنا بر گزارشات تا کنونی تجمعات این روز در شهرهای تهران، شیراز، کرمانشاه، کرج، مریوان، آبادان، بجنورد، سقز، ماهشهر، اشکنان، ساری، اصفهان، خرم آباد، لامرد، سنندج، ایذه، کوهدشت، اندیمشک، یزد و بهبهان برگزار شد.
در این تجمعات معلمان بنرهای زیادی در دست داشتند که از جمله شعارهایی چون معیشت، منزلت، حق مسلم ماست، تحصیل رایگان حق مسلم کودکان است، درمان رایگان حق همه مردم است، آموزش رایگان و با کیفیت حق همه کودکان روی آنها برجسته بود.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان در بیانیه شادباش سال تحصیلی جدید خطاب به معلمان، دانش آموزان و والدین آنها بر خواستهای مشخص و فوری خود تاکید گذاشته که رئوس آنها عبارتند از: اجرای نظام رتبه بندی بر اساس ۸۰ درصد حقوق هیئت علمی دانشگاه‌ها و مشمول بودن نیروهای خرید خدماتی و نیروهای خدماتی و معلمان بخش خصوصی در این رتبه بندی، همسان‌سازی کامل و دقیق حقوق بازنشستگان طبق قانون مدیریت خدمات کشوری و پرداخت بدهی سال‌های گذشته دولت به آنها، اجرای کامل و بدون تبعیض فوق‌العاده ‌ویژه برای تمام فرهنگیان و تامین شدن حقوق معلمان تازه استخدام، پرداخت حقوق بازنشستگی بازنشستگان سال ۹۹، استخدام کارنامه سبز ها و ایجاد امنیت شغلی نیروهای خرید خدماتی، مربیان پیش‌دبستانی و مربیان نهضت سوادآموزی و معلمان شاغل در بخش خصوصی، توقف پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی، آزادی معلمان زندانی و بازگشت به کار معلمان اخراجی در کنار خواسته حق تشکل ، ایجاد بستری امن برای بازگشایی مدارس در این اوضاع کرونا، به گونه ای که در زودترین زمان ممکن و ایجاد امکان بازگشایی حضوری مدارس از طریق استفاده از واکسن معتبر و رایگان عملی شود، ایجاد فضای فیزیکی با رعایت فاصله گذاری بهداشتی و تأمین ماسک و مواد ضدعفونی کننده رایگان برای دانش‌آموزان و معلمان و ایجاد تجهیزات ضروری برای آموزش مجازی شامل گوشی هوشمند و اینترنت رایگان ، برای تمام فرهنگیان و دانش‌آموزان.
معلمان اعلام کرده اند که تا عملی شدن خواسته های مطرح شده به اعتراضات خود ادامه خواهند داد. حزب کمونیست کارگری از خواستها و اعتراضات معلمان وسیعا حمایت میکند و همه مردم را به همراهی و پشتیبانی از اعتراضات معلمان فرا میخواند. باید فعالانه و وسیعا از معلمان حمایت و پشتیبانی کرد.
حزب کمونیست کارگری ایران
3 مهر۱۴۰۰ ، 25 سپتامبر ۲۰۲۱

اطلاعیه خبری
تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد اصفهان و خوزستان، و دو خبر دیگر
روز یکشنبه ۴ مهرماه جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد اصفهان و خوزستان برای پیگیری خواستهایشان در مقابل صندوق بازنشستگی فولاد در این دو شهر تجمع کردند. بازنشستگان صندوق فولاد هر یکشنبه در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات‌شان دست به تجمع می‌زنند.
اجرای همسان سازی حقوقها و افزایش سطح آن به بالای ۱۲ میلیون، درمان و تحصیل رایگان و داشتن حق مسکن و پایان دادن به اختلاس ها و دزدی ها از جمله خواستهای اعلام شده آنها در اعتراضاتشان بوده است.
- روز شنبه سوم مهرماه جمعی از بازنشستگان و کارکنان شرکت هواپیمایی هما در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و شغلی خود با خواست افزایش حقوقها و همسان سازی حقوق بازنشستگان و رسیدگی به دیگر مشکلاتشان مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند.
- روز اول مهر ماه کارکنان و پرسنل شرکتی مخابرات منطقه گیلان سفر قالیباف رئیس مجلس اسلامی به این استان را به صحنه اعتراض خود علیه وضعیت نامناسب شغلی و معیشتی خود تبدیل کردند. این کارگران با در دست گرفتن بنرهایی که بر روی آن خواست قراردادهای مستقیم نقش بسته بودند، صدای اعتراض خود را به قرار دادهای موقت پیمانی بلند کردند. کارکنان و پرسنل شرکتی مخابرات بارها در تجمعات اعتراضی خود بر خواستهایی چون عقد قرار داد مستقیم، همسان سازی حقوقها، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و افزایش سطح حقوقها و دیگر مطالباتشان تاکید کرده اند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۴ مهر۱۴۰۰ ، ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۱

شروع سال تحصیلی ۱۴۰۰: اعتراضات گسترده معلمان در ۲۵ شهر
معلمان فردا سوم مهر نیز تجمع خواهند کرد
نخستین روز سال تحصیلی با تجمعات بزرگ و سراسری معلمان شاغل و بازنشسته در بیش از ۱۵ استان در ۲۵ شهر آغاز شد. این تجمعات از سوی معلمان از شهرهای مختلف و با حمایت شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان برپا شد. در این حرکات اعتراضی، معلمان با تجمعاتشان، با شعارهایشان، با سخنرانیهایشان و با فراخوانهایشان به اعتصابی سراسری، عزم راسخ خود را برای دفاع از زندگی و پیگیری مطالبات خود اعلام کردند. تجمع بزرگ بعدی آنها فردا سوم مهرماه ساعت ده صبح مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران و ادارات آن در شهرستانها برگزار خواهد شد. بنا بر خبرهای منتشر شده تجمعات روز گذشته در شهرهای کرج، ممسنی، کوهدشت، اراک، یزد، اردبیل، دیواندره، شاهرود، همدان، تبریز، زنجان، شهرکرد، قزوین، آبادان، ساری، مشهد، کرمانشاه، قم، خرم آباد، ملایر و ... برگزار گردید. در این روز قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش ( کارنامه سبزها) نیزبرای بیستمین روز متوالی در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع برگزار کردند.
اعتراض معلمان به فقر و تبعیض و نابرابری و سرکوبگریهای حکومت است. و این را در شعارهایشان و در مطالبات اعلام شده خود بارها اعلام کرده اند. در این تجمعات معلمان شعار میدادند: "هشتاد درصد حل نشه کلاسها تعطیل میشه"، "معلم زندانی آزاد باید گردد"، "نه تسلیم، نه سازش، رتبه بدون خواهش"، " معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است"، "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه"، "معیشت، منزلت، حق مسلم ماست"، "معلم داد بزن، حقتو فریاد بزن".
اجرای همسان سازی و افزایش آن به بالای خط فقر اعلام شده ۱۲ میلیونی برای تمامی معلمان شاغل و بازنشسته، درمان رایگان و بالا بردن سطح خدمات دهی بیمه ، ایجاد تسهیلات لازم برای تامین مسکن و پرداخت حق سنوات بازنشستگان، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و آزادی معلمان زندانی از جمله خواستهای اعلام شده معلمان است.
اعتراضات روز گذشته در شهرهایی مثل قم، کرمانشاه و قزوین با راهپیمایی و فریاد شعارها همراه بود. در کرمانشاه یکی از معلمان زن در سخنرانی خود با اشاره به خواستهای فوری معلمین همه همکاران خود در سطح سراسری را به پیوستن به اعتصاب فراخواند.
اشاره کنیم که در ادامه این اعتراضات شورای سراسری تشکلهای صنفی فرهنگیان در بیانیه ای به مناسبت شادباش آغاز سال تحصیلی جدید خطاب به معلمان، دانش آموزان و والدین آنها همگان را برای ساعت ده صبح روز سوم مهر به تجمعات سراسری در مقابل وزارت آموزش و پرورش فراخوان داده است. در این بیانیه علاوه بر مطالبات اعلام شده همیشگی بر خواستهای مشخص و فوری زیر تاکید شده است:
اجرای نظام رتبه بندی بر اساس ۸۰ درصد حقوق هیئت علمی دانشگاه‌ها و مشمول بودن نیروهای خرید خدماتی و نیروهای خدماتی و معلمان بخش خصوصی در این رتبه بندی، همسان‌سازی کامل و دقیق حقوق بازنشستگان محترم طبق قانون مدیریت خدمات کشوری و پرداخت بدهی سال‌های گذشته دولت به آنها، اجرای کامل و بدون تبعیض فوق‌العاده ‌ویژه برای تمام فرهنگیان و تامین شدن حقوق معلمان تازه استخدام، پرداخت حقوق بازنشستگی، بازنشستگان سال 99، استخدام کارنامه سبز ها و ایجاد امنیت شغلی نیروهای خرید خدماتی، مربیان پیش‌دبستانی و مربیان نهضت سوادآموزی و معلمان شاغل در بخش خصوصی، ایجاد بستری امن برای بازگشایی مدارس در این اوضاع کرونا، به گونه ای که در زودترین زمان ممکن و ایجاد امکان بازگشایی حضوری مدارس از طریق استفاده از واکسن معتبر و رایگان عملی شود، ایجاد فضای فیزیکی با رعایت فاصله گذاری بهداشتی و تأمین ماسک و مواد ضدعفونی کننده رایگان برای دانش‌آموزان و معلمان و ایجاد تجهیزات ضروری برای آموزش مجازی شامل گوشی هوشمند و اینترنت رایگان ، برای تمام فرهنگیان و دانش‌آموزان.
بعلاوه توقف پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی، آزادی معلمان زندانی و بازگشت به کار معلمان اخراجی در کنار خواسته حق تشکل از مطالبات اصلی تشکل‌های صنفی و یکی دیگر از خواستهای مهم معلمان است و بر سر آن کارزار بزرگی در جریان است. شورای هماهنگی در بیانیه خود اعلام کرده است که معلمان دیگر به وعده و وعید ها باور ندارند و تا عملی شدن خواسته های مطرح شده به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.
خواستهای اعلام شده معلمان خواستهای همه مردم است و انتظار میرود خانواده های دانش آموزان و همه مردم فعالانه از تجمعات اعتراضی و مطالبات آنها پشتیبانی کنند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲مهر۱۴۰۰ ، ۲۴سپتامبر ۲۰۲۱
tel:00447435562462
tel:00447435562462