الکساندر زوین: لندن باز هم بیشتر تابع واشنگتن

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

علی رغم برگزیت، استقلال دست نیافتنی انگلستان: در ۱۴ ژانویه، نخست وزیر بریتانیا، ریشی سوناک، از ارسال تانک های چلنجر ۲ به اوکراین خبر داد. لندن بدین ترتیب راه را برای تحویل تسلیحات سنگین به کی‌یف هموار کرد: از آغاز تهاجم روسیه، بریتانیا همگام با ایالات متحده، موضع اروپا را تنظیم کرده است. با وجود برگزیت این امر علی رغم گفتمان فرانسه در مورد حاکمیت استراتژیک اروپا انجام می گیرد. در نامه ای به نخست وزیر هارولد مک میلان در سال ۱۹۶۱، رئیس جمهور جان فیتزجرالد کندی او را تشویق کرد تا به جامعه اقتصادی اروپا (EEC) بپیوندد تا از «گریز از مرکزیت های پاریس و بن» جلوگیری کند(۱) .

هنگامی که ژنرال دوگل اولین تلاش بریتانیا برای عضویت در جامعه اقتصادی اروپا را رد کرد، دلایلی برای ترس از این داشت که ایالات متحده از پادشاهی لندن برای تثبیت سلطه خود بر اروپا استفاده کند. در سال ۱۹۶۷، او وتوی دوم را به دلیل تداوم «روابط ویژه» بین واشنگتن و بریتانیا، «با مزایا و همچنین وابستگی‌های ناشی از آن برای دو طرف» توجیه کرد. باید تا سال ۱۹۷۳ متنظر ماند تا رئیس جمهوری کمتر حساس به این مسئله در فرانسه به قدرت برسد ، و لندن بتواند به بازار مشترک راه یابد.

در سال ۲۰۲۰، چهار سال پس از همه پرسی برگزیت، بریتانیا اولین – و تاکنون تنها – کشوری است که از اتحادیه اروپا (EU) خارج شده است. در حالی که هزینه اقتصادی این تصمیم موجب اتهامات بی وقفه در کشور و خارج از مرزهای آن شده است، متداول ترین سوال در این مورد همان پرسش دوگل است، که وارونه مطرح می شود: اروپا بدون بریتانیا، اسب تروی امریکا، به کدام سو مس رود ؟ آیا می‌توان امیدوار بود که اتحادیه اروپا مستقل‌تر شود و کمتر شبیه کاریکاتور «جامعه عظیم اقیانوس اطلس»ی می شود که مورد انتقاد ژنرال دوگل بود و نزدیک‌تر به «اروپای اروپائی» می شود که او آرزوی آنرا داشت ؟ (۲). متاسفانه، علی رغم اینکه تصور می شد اتحادیه اروپای پس از رهائی از کارشکنی های بریتانیا در مورد فدرالیسم یا دفاع اروپایی مستقل تر عمل کند و بریتانیا منزوی شده در اروپا پس از برگزیت و درمانده بین واشنگتن و پکن نقش کمتری خواهد داشت، واقعیت ژئوپلیتیکی این دو پیش‌بینی را خنثی کرده است. و جنگ در اوکراین به عنوان نمادی از توازن قوا بین لندن و بروکسل، و همچنین هریک با واشنگتن عمل کرد.

تفنگداران دریایی در اوکراین

از همان ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، آقای بوریس جانسون لحن واکنش اروپا را با فراخوان به «حذف روسیه از اقتصاد جهانی ، بخش به بخش» و با حمایت از اخراج این کشور از شبکه بانکی سوئیفت، توقف صادرات فناوری‌ها ، تجهیزات، پایان صدور ویزا، مسدود شدن دارایی ها و تحریم گاز و نفت روسیه، مشخص کرد. لندن، دومین تامین کننده کمک نظامی به کیف پس از ایالات متحده، از آغاز تهاجم روسیه، ۲.۳ میلیارد پوند به این امر اختصاص داده است. بریتانیا برای آموزش کار با موشک‌های ضدتانک یا پهپادهای خود، نظامیان تحت حمایتش را به پایگاه‌های کنت(Kent) یا سالزبری(Salisbury) دعوت کرده و نیروهای ویژه خود را به اوکراین فرستاده است. به گفته یک ژنرال ارشد انگلیسی، صدها تفنگدار دریایی از ماه آوریل در «عملیات مخفیانه در یک محیط بسیار حساس با سطح بالایی از خطرات سیاسی و نظامی» شرکت کرده اند(۳).

در پایان مارس ۲۰۲۲، رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی به حق نخست وزیر بریتانیا را به عنوان رهبر اروپایی مورد علاقه خود معرفی کرد. او توضیح داد که بر خلاف برلین یا پاریس، « لندن قطعا در کنار ما است و در موضع داشتند رفتاری متعادل بین دو طرف نیست». آقای جانسون همچنین اولین رئیس دولتی بود که به کی‌یف سفر کرد. در ۹ آوریل ۲۰۲۲، زمانی که به نظر می رسید روسیه و اوکراین در آستانه انعقاد یک توافقنامه صلح موقت هستند، او به پایتخت اوکراین آمد تا دستور غرب را به آقای زلنسکی برساند: مذاکرات باآقای ولادیمیر پوتین را قطع کند زیرا او « آنقدر که ما تصور می کردیم قدرتمند نیست»(۴).

آقای جانسون همچنین پس از استقرار هشت هزار سرباز در کشورهای بالتیک، محبوبیت خود را در این کشورها افزایش داد. این سربازها به ۱۷۰۰ سرباز بریتانیایی پیوستندکه قبلاً در استونی حضور داشتند و بخشی از یک نیروی اعزامی بودند که در سال ۲۰۱۲ به رهبری نیروی دریایی بریتانیا ایجاد شد. آقای آنتونی بلر از عضویت کشورهای بالتیک ها در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا حمایت کرد و آنرا پاداشی برای مشارکت آنها در جنگ عراق دانست. به طور خلاصه، بریتانیا در حال ایفای نقشی است که زمانی به اتحادیه اروپا تعلق داشت و امروز آنرا در کنار کشورهایی دنبال می کند که در مورد استقلال نظامی اروپا تردید دارند : گروه ویشگراد متشکل از لهستان، مجارستان، جمهوری چک و اسلواکی، اما همچنین رومانی، بلغارستان و هلند.

بدین ترتیب کشورهایی که هسته اصلی اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند و امیدوار بودند پس از برگزیت نفوذ شان بیشتر شود، در وضعیت کاملاً متضادی قرار می گیرند. رکود اقتصادی آلمان را تهدید می کند که از صعود انفجاری قیمت انرژی – به دنبال تحریم های این کشور علیه روسیه و کاهش تحویل گاز و نفت – آسیب دیده است، و همچنین با مشکلاتی در ارتباط با شریک تجاری اصلی خود، چین، روبروست که با تلاش های واشنگتن برای منزوی کردن پکن تشدید شده است . الگوی رشد آلمان در حال متلاشی شدن است و «تهدید صنعتی‌زدایی» (۵) در همه جا دیده می شود.

فرانسه، به نوبه خود، اکنون تنها عضو اتحادیه با قدرت هسته ای نظامی و تنها عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است. اما پاریس خود را در صحنه بین المللی ضعیف می بیند پس از آن که استرالیا قرارداد خرید دوازده زیردریایی فرانسوی به نفع اتحاد نظامی با ایالات متحده و بریتانیا لغو کرد(۶). از سوی دیگر «استقلال استراتژیک» اتحادیه اروپا در شرائط کنونی فقط یک جاه طلبی فرانسه است. تا آنجا که سبزهای آلمانی ورود خود به ائتلاف دولتی را مشروط به خرید F-18 های آمریکایی کردند، امری که در واقع پروژه هواپیماهای جنگی SCAF فرانسه-آلمان-اسپانیا را زیر سوال برد و صدر اعظم اولاف شولز در نهایت به آن تن داد. در ژوئیه ۲۰۲۲، شخصیت با نفوذ سیاسی، وزیر دارایی سابق آنگلا مرکل، آقای ولفگانگ شوبله، حتی پیشنهاد کرد که پاریس و برلین مشارکت با ناتو را در الویت قرار دهند ، امری که مرکز ثقل اروپا را به سوی جهت گیری محافظه کارانه و آتلانتیستی تغییر می دهد. در هر صورت، برگزیت مطلقاً یک سیاست امنیتی و دفاعی اروپا را که مستقل تر از ایالات متحده باشد، به وجود نیاورد(۷).

اروپا ، دستیار غیرنظامی ناتو

از دهه ۱۹۹۰، خودمختاری اتحادیه اروپا نسبت به اتحاد آتلانتیک شمالی، همیشه یک آرزوی مقدس بوده است. رئیس جمهور ویلیام کلینتون، در زمان ریاست جمهوری اش، اصرار داشت که ادغام کشورهای اروپای شرقی در اتحادیه اروپا، که در سال ۲۰۰۴ اجرایی شد، باید با پیوستن آنها به ناتو دنبال شود. بنابراین، لهستان، مجارستان و جمهوری چک در سال ۱۹۹۹، درست قبل از شروع حمله امریکا به فدراسیون یوگسلاوی، به ناتو پیوستند. بلغارستان، رومانی، اسلواکی، اسلوونی و کشورهای بالتیک در سال ۲۰۰۴، زمانی که ناتو اولین عملیات خارجی خود را در افغانستان آغاز کرد، این کار را انجام دادند(۷). فرانسه اگر چه عدم موافقت خود را با جنگ عراق اعلام و تهدید به وتو کرد، سپس پایگاه های هوایی اش را در اختیار متحدان ناتوئی قرار داد و اروپای شرقی میزبان زندان های مخفی سیا و «بازجویی های تحت شکنجه» آن شد.

تقریباً بیست سال بعد، جنگ در اوکراین استحکام این پیوندهای فرمانبرداری را برجسته کرد. خوانندگان مطبوعات باصطلاح با «کیفیت» گهگاه چیزی برای اطمینان خاطر خود پیدا و منتشر می‌کنند : «ما هنوز می‌توانیم به اروپا افتخار کنیم»، و از احترام آن به کرامت انسانی یا به مبارزه آن با تغییرات آب و هوایی، افتخار کنند ، همچنان که در ۳۰ اکتبر فیلسوف اسلاوی ژیژک در مصاحبه با نشریه دست راستی فیگارو انجام داد. اما نمی توان نادیده گرفت که اتحادیه اروپا علیرغم فضیلت و شایستگی اش، هیچ ابتکار دیپلماتیک یا نظامی جدی ای از زمان شکست توافقات مینسک پیشنهاد نکرده است. توافقاتی که اتحادیه اروپا، و نه ایالات متحده، آن را تضمین کرده بود(۸).

این ناتوانی در اقدام مستقل از آمریکا تا حدی به دلیل وجود تنش‌هائی میان فرانسه و آلمان است که بحران اخیر آن را تشدید کرده ، البته نه به دلیل کمبود تجهیزات نظامی، زیرا هزینه‌های تسلیحاتی این دو کشور، همراه با هزینه‌های ایتالیا، بیش از دو برابر روسیه است. به نظر ولفگانگ استریک، جامعه شناس آلمانی، از پایان جنگ سرد، اتحادیه اروپا به «دستیار غیرنظامی ناتو» تبدیل شده است که زیر چتر هسته ای آمریکا قرار داشت(۹).

مطمئناً برخی از فشارهای ملی گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد تَرَک در اتحاد غرب در مورد مسئله اوکراین شود: بسیج در جمهوری چک علیه قیمت انرژی، نزاع ایتالیایی ها در مورد تحویل تسلیحات، خشم در محافل تجاری آلمان علیه آمریکایی هایی که از افزایش قیمت گاز طبیعی «سود» می برند. اما آیا اروپا و ایالات متحده زمانی که منافع اساسی در خطر است می توانند از هم جدا شوند ؟ این سوال به احتمال زیاد به زودی در زمینه دیگری مطرح خواهد شد. دولت آقای جوزف بایدن استدلال می کند روسیه در برابر یک غرب ضعیف ، جمهوری خلق چین را تشویق به حمله به تایوان می کند. در پایان ژوئن ۲۰۲۲، در اجلاس سران ناتو در مادرید، رهبران اروپایی موافقت کردند که چین را به عنوان یک «چالش سیستمی» معرفی کنند و از کره جنوبی، ژاپن، نیوزیلند و استرالیا دعوت کردند تا نظارت خود را بر منطقه تیره و متشنج اقیانوس آرام شمالی افزایش دهند(۱۰).

دلتنگی امپراتوری

در این زمینه، بریتانیا ممکن است این تصور را ایجاد کند که کمتر دنباله روست. اما این به دلیل «رابطه ویژه» ای است که به او اعتبار داشتن آن مسئولیت شش توله گرگ را به عهده می گیرد. پس از برگزیت، رهبران این کشور البته مدعی شدند که این تصمیم نشانه بازگشت «رهبری بریتانیا» خواهد بود. این پیامی بود که در «بررسی یکپارچه امنیت، دفاع، توسعه و سیاست خارجی»* (Integrated Review of Security, Defence, Development and Foreign Policy) تحت عنوان « بریتانیای جهانی در عصری رقابتی» منتشره در مارس ۲۰۲۱ ، ارسال شد و خواستار نوسازی ارتشی با تعداد کمتر اما «حضوری فعال تر در جهان» شد که قادر به استقرار سریع در کنار نیروهای ویژه و نیروی دریایی و دارای زرادخانه هسته ای بزرگتر باشد. افزایش مخارج نظامی توسط آقای جانسون - در سطح ۲.۵٪ تولید ناخالص داخلی (GDP) در فاصله ده سال و سپس توسط جانشین او، خانم الیزابت تراس به میزان ۳٪ از تولید ناخالص داخلی در همان فاصله ، منجر به افزایش کلی ۲۰ تا ۲۵ میلیارد پوندی در سال شد که به چنین جاه طلبی اعتبار بخشید. بریتانیا همچنین یکی از بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات در جهان باقی ماند، به ویژه به لطف تخصص اش در هوانوردی که دولت اخیراً از آن برای بستن قراردادی با ژاپن و ایتالیا برای توسعه نسل جدید هواپیماهای جنگنده رادارگریز Tempest استفاده کرد.

تمام تلاش‌ها در جهت استراتژی ایجاد «بریتانیای جهانی» که توسط طرفداران برگزیت وعده داده شده بود، با اولویت‌های ایالات متحده هماهنگ است(۱۱). از جمله اهداف «بررسی یکپارچه» سال ۲۰۲۱:
- ارسال یک ناو هواپیمابر جدید به منطقه هند و اقیانوس آرام تا «به طور دائم در دسترس ناتو باشد».
- در نظر گرفتن کره به عنوان یک منطقه «بسیار استراتژیک»
- بازگشت نیروی هوایی سلطنتی به پایگاه های «شرق سوئز» که از سال ۲۰۱۸ در حال انجام است.
- افتتاح پایگاه دریایی بریتانیا در بحرین به منظور پشتیبانی از عملیات آمریکا در خلیج فارس و فراتر از آن.

اگرچه دلتنگی (نوستالژی) امپراتوری همواره در نهادهائي وجود داشته است که بر سیاست خارجی بریتانیا تأثیر می گذارند - مؤسسه خدمات سلطنتی (RUSI)، مؤسسه سلطنتی امور بین الملل (Chatham House) یا دپارتمان مطالعات جنگ در کالج کینگ(King’s College ) -، تعیین اینکه دقیقا حرف از کدام امپراتوری در میان است، آسان نیست. یکی از رودروئي و چرخش های سیاسی اخیر در لندن بار دیگر این سوال را مطرح کرده است: پس از اینکه دولت آقای دیوید کامرون در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که روابط تجاری با چین وارد «عصر طلایی» شده است، نخست وزیر فعلی، آقای ریچارد سوناک، پایان آن را در تاریخ ۲۸ نوامبر گذشته اعلام کرد.

اگرچه اغلب «رابطه ویژه» امری غیررسمی و تقریبی توصیف می شود، اما از سال ۱۹۴۰ اثرات کاملا مشخصی را به همراه داشته است: علاوه بر به اشتراک گذاری اطلاعات - در چارچوب پیمان پنج چشم (Five Eyes) که استرالیا ، کانادا و نیوزلند را نیز شامل می شود (۱۲)– بریتانیا از دسترسی ممتاز به فناوری آمریکایی در ازای پایگاه هایی که در اختیار واشنگتن قرار می داد، سود می برد. با شروع شکست برنامه موشکی Blue Streak در دهه ۱۹۵۰، این لطف عمدتاً مربوط به سیستم های موشکی بالستیک - Thor، Skybolt، Polaris و Trident - بود که بدون آنها لندن نمی توانست موشک هایش را نه توسعه و نه تحویل دهد و نه حتی توانایی های نگهداری و آزمایش آنها را داشه باشد. در سال ۱۹۶۸، یک روزنامه نگار تحقیقی ۱۳۰ پایگاه آمریکایی در خاک بریتانیا را شمارش کرد و این کشور را ناو هواپیمابر غول پیکری توصیف کرد که علیه اتحاد جماهیر شوروی در وسط اقیانوس اطلس شمالی مستقر است(۱۳). RAF Lakenheath که توسط آژانس امنیت ملی (NSA) اداره می شود، بزرگترین پایگاه هواپیماهای جنگنده ایالات متحده در اروپا است. علاوه بر این، پس از ژاپن و آلمان، بریتانیا مقر سومین پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده در خارج از قلمرو آن است.

اما آنچه از دهه ۱۹۹۰ بیش از همه تغییر کرده است، اشکال مخالفت و حمایت از «روابط ویژه» است. نشانه‌های احترام برای برادر بزرگ آمریکایی زمانی می‌توانست انتقادهایی را در میان حزب کارگر و همچنین در میان برخی محافظه‌کاران طرفدار استقلال برانگیزد. اما امروز غیرقابل تصور به نظر می رسد که نخست وزیر از دسترسی واشنگتن به پایگاه های نیروی هوایی سلطنتی خودداری کند، همانطور که ادوارد هیث در اکتبر ۱۹۷۳ در جریان جنگ بین اسرائیل و همسایگان عرب آن انجام داد. در اوایل دهه ۱۹۸۰، حزب کارگر، که در آن زمان توسط مایکل فوت رهبری می شد، از کمپین خلع سلاح هسته ای (CND) حمایت کرد که خواستار خروج موشک های کروز آمریکایی و انحلال ناتو بود. چنین ادعاهایی به منزله طرد شدن از حزبی است که اکنون توسط آقای کیر استارمر، وارث شایسته آقای بلر، که در زمان جنگ عراق به عنوان «پادوی جورج دبلیو بوش» توصیف می شود، رهبری می شود. پس از تصفیه و پاکسازی در حزب کارگر به دنبال حذف جرمی کوربین از گروه پارلمانی - او اولین رهبر حزب کارگر بود که آتلانتیسیسم بریتانیا را زیر سوال برد - حزب کارگر نمایندگان مجلس و اعضای خود را از شرکت در راهپیمایی های جنبش توقف جنگ(Stop the War) و یا حتی انتقاد از ناتو منع کرد(۱۴). آقای استارمر که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ رئیس سرویس دادستانی سلطنتی بریتانیا بود، بنا به درخواست ایالات متحده، خواهان استرداد بنیانگذار ویکی لیکس، آقای جولیان آسانژ شد. کسی که در سلول زندانی در بریتانیا از سال ۲۰۱۹ در حبس انفرادی است و در انتظار تصمیم دیوان عالی دادگستری برای تأیید یا لغو دستور وزیر می باشد (۱۵)

امروز حمله به سیاست آمریکا در بریتانیا دشوارتر از خود ایالات متحده می شود. نهادی مانند موسسه Quincy for Responsible Statecraft، یک اندیشکده مستقر در نیویورک که در سال ۲۰۱۹ انتقاد شدیدی از دگم مداخله گرائی حاکم در واشنگتن، چه در میان دموکرات ها و چه در میان جمهوری خواهان، کرد، در بریتانیا مشابهی ندارد. از گاردین گرفته تا تلگراف و اکونومیست، روزنامه‌های مهم نیروهای روسیه را به‌سختی مسخره می‌کنند و موفقیت اوکراین را با چنان شور و حرارتی جشن می‌گیرند که ایده (یا توهم) پیروزی قریب‌الوقوع را تقویت می‌کنند. زمانی که در ایالات متحده، مقامات ارشد پنتاگون مرتباً برای مقابله با نفوذ «شاهین» NSA و وزارت امور خارجه، افشاگری‌هایی را غیر مستقیم سازماندهی می‌کنند، طبقه حاکم بریتانیا در کنار هم می‌ایستند و موضعی یکسان دارند(۱۶).

در نتیجه تصویری تحریف شده از جنگ ارائه می شود و همچنین این مسئله انعکاسی سیاسی در انگلستان نمی یابد. به جای «سرنگونی» رژیم پوتین، همانطور که مروجین آنها وعده داده بودند، تحریم ها علیه مسکو عمدتاً به وخامت جدی وضعیت اقتصادی انگلیس و به ویژه افزایش قیمت انرژی ، یکی از سرگیجه آورترین ها در اروپای غربی،کمک کرده است. بدون هیچ تاثیری در تضعیف روبل، پروژه بودجه-کوچکی که در سپتامبر ۲۰۲۲ برای مقابله با افزایش قیمت انرژی تهیه گردید، منجر به فروش سریع اوراق قرضه دولتی و نزدیک به ورشکستگی صندوق های بازنشستگی بریتانیا شد و نرخ بهره را بالاتر برد تا جایی که بانک انگلیس می بایست مداخله می کرد. پس از استعفای خانم تراس و کنار رفتن دولت وی، وزیر خزانه داری جدید (وزیر دارایی) از کاهش بیشتر بودجه خبر داد که باعث بسیج کارکنان بخش دولتی شد که حقوق متوسط شان از سال ۲۰۰۸ تغییر نکرده است. میزان بودجه نظامی در «بررسی یکپارچه» بعدی تعیین خواهد شد، اما وزیر دفاع از پیش اعلام کرده است که با ۷۲۰۰۰ نفر عضو، ارتش بریتانیا به سختی فقط امکان «انجام تمرین» در خانه را دارد(۱۷).

در اسکای نیوز در ۱۷ اکتبر ۲۰۲۲، آقای توبیاس الوود، رئیس کمیته دفاعی مجلس عوام، رویدادهای اخیر را «بدترین بحران از زمان سوئز» خواند. این مقایسه با اعزام نیروهای نظامی ۱۹۵۶، که پوند را ورشکست کرد و باعث خروج نخست وزیر آنتونی ادن شد، گیج کننده است. چرا که اگر سوئز به انگلیسی ها یاد داد که با هژمونی آمریکا کنار بیایند، نیم قرن پس از اینکه این درس را به تلخی فرا گرفته بودند ، آیا بریتانیا می تواند به وضعیت وابستگی باز هم بیشتر تن دهد ؟

* بررسی یکپارچه امنیت، دفاع، توسعه و سیاست خارجی، که اغلب به عنوان «بررسی یکپارچه» شناخته می‌شود، و با عنوان «بریتانیا جهانی در عصر رقابتی» منتشر شد، بررسی‌ سیاست های خارجی، دفاعی، امنیتی و توسعه بین المللی بریتانیا است که توسط دولت بریتانیا به رهبری بوریس جانسون انجام شد. این بررسی توسط جانسون به عنوان «بزرگترین بررسی در نوع خود از زمان جنگ سرد» توصیف شده است.

۱- Arthur Schlesinger, A Thousand Days. John F. Kennedy in the White House, Houghton Mifflin Company, Londres, 1965.

۲- Richard Davis, « Les relations anglo-américaines et la question européenne (1945-1973) : Le cheval de Troie à l’assaut de la forteresse européenne », Revue française de civilisation britannique, vol XII, n° 1, 2002.

۳- George Grylls, « Marines deployed on “high-risk” secret Ukraine operations », The Times, Londres, 25 novembre 2022.

۴- Cf. Roman Romaniuk, « From Zelenskyy’s “surrender” to Putin’s surrender : How the negotiations with Russia are going », Ukrainska Prvada, Kiev, 5 mai 2022. Cf. aussi Fiona Hill et Angela Stent, « The world Putin wants », Foreign Affairs, New York, septembre-octobre 2022.

۵- The Economist, Londres, 11 septembre 2022.

۶-مقاله «شرط بندی های دیپلماتیک هدر رفته رئیس جمهور ماکرون»، لوموند دیپلماتیک، آوریل ۲۰۲۲ https://ir.mondediplo.com/2022/04/article4034.html

۷-مقاله « اروپا، امپراتوری ای که آلمان مطمئن نیست آنرا بخواهد»، لوموند دیپلماتیک فوریه ۲۰۲۲ https://ir.mondediplo.com/2022/02/article3967.html و Du même auteur, sur le blog Sidecar, cf. aussi « Pipe dreams », 12 septembre 2022.

۸- مقالات «چرائی بحران اوکراین»، لوموند دیپلماتیک، فوریه ۲۰۲۲ https://ir.mondediplo.com/2022/02/article3955.html و « اوکراین، ادامه جنگ به هر قیمتی»، لوموند دیپلماتیک، سپتامبر ۲۰۲۲ https://ir.mondediplo.com/2022/09/article4167.html

۹- Wolfgang Streeck, « The EU after Ukraine », American Affairs Journal, vol. VI, n° 2, Denville, été 2022.

۱۰- مقاله «شکل گیری پیمان آتلانتیک(ناتو) در آسیا»، لوموند دیپلماتیک، ژوئن ۲۰۲۱ https://ir.mondediplo.com/2021/06/article3788.html

۱۱- Tom Stevenson, « At the top table », London Review of Books, vol. 44, n° 19, 6 octobre 2022.

۱۲- مقاله «باشگاه پنج علیه چین»، لوموند دیپلماتیک، مارس ۲۰۲۲ https://ir.mondediplo.com/2022/03/article3979.html

۱۳- Duncan Campbell, The Unsinkable Aircraft Carrier : American Military Power in Britain, Michael Joseph, Londres, 1984.

۱۴- Keir Starmer, « Labour’s commitment to NATO is unshakeable », The Guardian, Londres, 10 février 2022. Cf. aussi Matt Kenard, « The secret US embassy-backed group cultivating the British left », Declassified UK, 24 novembre 2022.

۱۵- Olivier Eagleton, The Starmer Project : A Journey to the Right, Verso, Londres, 2022.

۱۶- Peter Baker, « Top US general urges diplomacy in Ukraine while Biden advisers resist », The New York Times, 10 novembre 2022.

۱۷- George Grylls, « UK has “deep” vulnerabilities, admits defence secretary », The Times, Londres, 25 novembre 2022.

Alexandre ZEVIN

الکساندر زوین مورخ، دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس

نویسنده Alexandre ZEVIN برگردان شروين احمدي
https://ir.mondediplo.com/2023/02/article4325.html