تسخیر دانشگاه‌های امریكا در دفاع از مردم فلسطین

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب حكمتسیت (خط رسمی): جنبش اعتراضی مردم متمدن در جهان علیه نسل‌كشی اسرائیل و حمایت دولت‌های غربی، این روزها به تحرك اعتراضی وسیع و همه جانبه نسل جوان در دانشگاه‌های آمریكا انجامیده است. این تحرك انسانی ابتدا از دانشگاه كلمبیا در نیویورك شروع شد و به تدریج در سراسر آمریکا گسترش یافت.

 تا كنون دانشجویان در حدود چهل دانشگاه آمریكا، از جمله در دانشگاه کالیفرنیا معروف به «یو سی ال اِی»  دانشگاه كلمبیا، دانشگاه نیویورك، سیتی نیویورك، جورج واشنگتن - دی سی ، دانشگاه هاروارد- كمبریج، ماساچوست، پرینستون،  نیوجرسی، پلی، نیوجرسی، پلی تکنیک کالیفرنیا، بوستون، دانشگاه بین المللی فلوریدا- میامی، آتلانتا، جورجیا، دانشگاه نورث ایسترن، دانشگاه رایس-هیوستون، دانشگاه براون- پراویدنس، رودآیلند، میشگان، آریزونا- توسان و... ، دست به تحصن، برگزاری تجمعات اعتراضی و چادر زدن در محوطه دانشگاه‌ها کرده‌اند. 

دانشجویان خواهان پایان جنایت و نسل‌كشی اسرائیل در فلسطین، پایان حمایت نظامی، تسلیحاتی و سیاسی دولت امریكا از اسرائیل و پایان روابط و قراردادهای سیاسی و مالی دانشگاه‌های آمریكا با اسرائیل‌اند. این حرکات اعتراضی به موجی از حمایت در میان کارکنان دانشگاه‌ها دامن زده است. گفته می‌شود طیف وسیعی از استادان دانشگاه، محققین، كاركنان اداری و... به دانشجویان پیوسته و تعرض وحشیانه پلیس، دستگیری و حمله به دانشگاه را محكوم كرده‌اند.

موج وسیع اعتراضی دانشجویان در ادامه اعتراضات وسیع توده‌ای در خود امریكا به توحش اسرائیل و حمایت دولت امریكا و متحدین غربی او با مقابله همه جانبه پلیس و حمله به آنها طرف بوده است و تا كنون صدها دانشجو به شكل وحشیانه‌ای دستگیر شده‌اند. همزمان دسته‌جات متعصب و شبه فاشیست مذهبی طرفدار اسرائیل به شكل سازمانیافته وارد دانشگاه شده و در مقابل چشم پلیس و بدون هیچ مانعی با اسلحه سرد به دانشجویان حمله كردند. رسانه‌های رسمی و ریاکار در امریكا به موازات  دولت و پلیس این كشور، حمله سازمانیافته دسته‌جات چاقوكش و شبه فاشیست ضد فلسطینی را "درگیری طرفداران فلسطین و اسرائیل" نام گذاشتند، كه مورد نفرت عمیق جهانیان، دانشجویان و مردم متمدن آمریكا، قرار گرفت.

دولت بایدن زیر فشار اعتراضات وسیع توده‌ای قرار دارد و موج اعتراضی در دانشگاه‌ها بیش از پیش او و دولتش را زیر منگنه قرار داده است. جنبشی كه:  مستقیما هر دو مجلس و دو حزب حاكم را در جنایات و نسل‌كشی اسرائیل سهیم می‌دانند، همزمان علیه میلیتاریسم آمریكا و بعلاوه علیه فقر و محرومیت و اقدامات سركوبگرانه هیت حاکمه در آمریکا است! علیه تعرض دستگاه حاکمه به آزادی‌های فردی، سیاسی و اجتماعی و برای پایان دادن به نسل‌كشی از مردم فلسطین به میدان آمده‌اند. دولت بایدن، ناتوان از کنترل این جنبش اعتراضی عمیقا نگران تاثیرات آن  بر انتخابات آتی امریكا و رویگردانی هوادارن سنتی حزب دمكرات از این حزب است.
در حال حاضر موج اعتراضات دانشجویی از آمریكا فراتر رفته است و هر روز گسترده‌تر می‌شود. حمایت از دانشجویان در امریكا، برافراشتن پرچم دفاع از مردم فلسطین و علیه حمایت دولت‌های غربی از نسل‌كشی اسرائیل و خواست تحریم اسرائیل و قطع روابط سیاسی و اقتصادی با این كشور به یك جنبش جهانی در دانشگاه‌ها تبدیل شده است. تا كنون در تعدادی از دانشگاه‌ها در انگلستان، ایرلند، كانادا، فرانسه، آلمان، استرالیا، مكزیك، لبنان، یونان، كوبا و... تجمعاتی شكل گرفته است و هر روز دانشگاه‌های بیشتری به این جنبش انسانی می‌پیوندند.

اعتراضات دانشجویان در امریكا و بقیه كشورها، گوشه‌ای مهم از جنبشی جهانی و وسیع است كه بیش از ۷ ماه است به وسعت جهان علیه كشتار مردم فلسطین و علیه حمایت همه جانبه دول غربی از جنایات اسرائیل، علیه رسانه‌های آنها و بعلاوه علیه تعرض این دولت‌ها به دستاوردهای تا كنونی بشریت ادامه دارد. جنبشی كه تنها حامی واقعی و قدرتمند مردم فلسطین است. جنبشی كه تنها امید این مردم برای پایان جنگ و جنایت و كشتار و گرسنگی و آوارگی و... است. پیوستن به موج جدید اعتراضی در دانشگاه‌ها، حمایت از دانشجویان، تقویت این جنبش و تلاش برای پیروزی آن، برای لگام زدن به ماشین كشتار و جنایت اسرائیل، امر فوری طبقه كارگر جهانی، مردم متمدن و اتحادیه‌های كارگری، سازمان و احزاب و نهادهای انسان دوست و بشریت متمدن است.
 

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳- ۵ مه ۲۰۲۴