گزارش تحقیقی در رابطه با شکنجه دارویی در زندانها در ایران

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

بیانیه شماره ۱٠ کمپین « شکنجه دارویی، قتل عمد خاموش دولتی»   « در بین تمام اشکال شکنجه، شکنجه دارویی شنیع ترین است، زیرا ممکن است خشونت در آن به کار برده نشود، هیچ نشانه ظاهری آشکاری که باعث سوء ظن شکنجه شود را در پی نداشته باشد و اسناد و مدارک ثبت شکنجه یا استفاده از انواع مواد مخدر عمدا مخفی شود. » ویلیام هاپکینز، روانپزشک در سازمان رهائی از شکنجه می گوید:

« در سازمان رهائی از شکنجه ، ما شاهد عواقب شکنجه دارویی زندانیان از کشورهایی مانند ایران را که در این گزارش شرح داده شده ، بوده و مستند کرده ایم. شکنجه دارویی بسیار ناراحت کننده و تنبیهی است زیرا باعث درد شدید جسمی، تغییرات فیزیولوژیکی مضر و دردناک، سردرگمی، ناهنجاری های ادراکی، ترس و اضطراب، بی حالی و از دست دادن اختیار شخصی می شود.
من شخصاً در کارم در زمینه بازپروری جان بدربردگان  شکنجه در سازمان رهائی از شکنجه، از اثرات غیر انسانی شکنجه دارویی آگاه هستم. روایتها در مورد این شکنجه از مواردی مانند به غلط بستری کردن زندانی سیاسی در بخش روانپزشکی، دادن تشخیص‌های ساختگی بیماری روانی، به زور تزریق کردن دارو که باعث درد شدید درد تمام بدن میشود، تب ، سردرگمی و ترس شدید آنها میگوید. »

 

در گزارشی که  متن انگلیسی  و ترجمه فارسی آن را در لینک زیر میبینید، روایت بازداشت‌شدگان انقلاب زن زندگی آزادی  از شکنجه های دارویی، تاثیرات و ابعاد آن  از جمله مرگ زندانیان پس از آزادی را می‌خوانید. جهت نشان دادن سیستماتیک بودن شکنجه دارویی در این گزارش همچنین به شکنجه داروی زندانیان در طول سال‌های اخیر نیزپرداخته شده است.

 

ترجمه این گزارش به زبان فارسیhttps://wp.me/p9yWrK-796

 

گزارش به زبان انگلیسی

https://wp.me/p9yWrK-6W7

 

لازم به ذکر است که این گزارش به سازمانهای جهانی از جمله کمیته حقیقت یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل، دولت‌ها، اعضای پارلمان‌ها و اتحادیه ها ارسال شده است.

بدنبال شدت گرفتن سیاست حذف فیزیکی زندانی سیاسی از جمله انتقال زندانی به مراکز روان درمانی و یا خوراندن اجباری داروهای روانگردان و ناشناس، در سالهای اخیر و بویژه پس از انقلاب زن،زندگی،آزادی، کمیته مبارزه برای آزادی زندانی سیاسی کمپینی بنام « شکنجه دارویی، قتل عمد خاموش دولتی» را جهت  افشاگری و فشار بیشتر بین المللی برای متوقف کردن حذف فیزیکی این « اعدام خاموش» راه اندازی کرد.  مستند سازی و تهیه گزارش در ارتباط با شکنجه دارویی، و ارسال آن به سازمانهای جهانی، یکی از اقدامات مهم این کمپین است.

از شما دعوت می‌کنیم کمک کنید تا  جنایت شکنجه دارویی هر چه بیشتر افشا شود.  با افشا  و مستند کردن این جنایت،  اعتراضات و اعتصابات در حمایت از آزادی زندانیان سیاسی و فشار به دولتها و سازمانهای بین‌المللی شان می‌توانیم جلو شکنجه دارویی ، این  اعدام خاموش را بگیریم. اگر در خارج از ایران زندگی می‌کنید، این گزارش را برای اعضای پارلمان و سازمانها و اتحادیه‌های مدافع حقوق انسانی ارسال کنید.

 

برای اطلاعات بیشتر و مصاحبه

شیوا محبوبی، سخنگوی کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

 Tel: +447572356661  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     

 


کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی
۲۹ نوامبر ۲۰۲۳  برابر با هشتم آذر ۱۴۰۲

www.cfppi.org