با ایجاد اختلال در روند درمان سرطان روده زندانی سیاسی آزاد خوانچه‌زر، سرطان به ریه‌ها زد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

آزاد خوانچه‌زر، زندانی سیاسی در شهر مریوان، در جریان اعتراضات پس از قتل ژینا (مهسا) امینی در حالی بازداشت شد که مشغول درمان سرطان روده بود. در نتیجه ایجاد وقفه در نظارت مداوم پزشکی برای یک زندانی مبتلا به سرطان، توده‌های سرطانی اکنون در ریه این فعال کارگری و مدنی هم رشد کرده‌اند. آزاد خوانچه‌زر، روز ۱۵ آذر ۱۴۰۱ در اینستاگرام، نسخه آزمایش پاتولوژی و بیوپسی ریه چپش را منتشر کرد. در این گزارش آمده که نتیجه بیوپسی ریه نشانگر وجود  توده‌های سرطانی است.

خوانچه‌زر همچنین نسخه‌ای از رای دادگاه مریوان را علیه خود به اتهام «تبلیغ علیه نظام» همراه با نتیجه بیوپسی ریه منتشر کرده است.
این زندانی سیاسی در این مورد نوشت: «جهت آگاه شدن از وجود سرطانی دیگر. جواب پاتولوژی مشخص کرد که بعد از درمان سرطان روده به سرطان ریه هم گرفتار شدم. پس از اعتراض به حکم شش ماه حبس دادگاه بدوی در دادگاه انقلاب شهرستان مریوان، رای دادگاه تجدید نظر کردستان حکم قطعی شدن شش‌ماه حبس تعزیری را به من اعلام کردند.»

آزاد خوانچه زر، در گذشته بارها برای فعالیت در حوزه کارگری، حقوق کودکان و فعالیت‌های مدنی در شهر مریوان بازداشت شده بود. در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی در روز ۲۹ آذرماه ۱۴۰۰، مجدد توسط نیروهای امنیتی در شهر مریوان بازداشت شد. در زمان بازداشت او مشغول درمان سرطان روده بود و با بازداشت، روند درمان و نظارت پزشکان مختل شد. او دوشنبه یکم اسفند ماه ۱۴۰۱ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مریوان آزاد شد و نهایت به شش ماه حبس محکوم شد. 

با ایجاد وقفه در روند درمان سرطان اول، نیروهای امنیتی خوانچه‌زر را در خطر پیشرفت سرطان قرار دادند و اکنون ریه‌های او نیز درگیر شده است. زندانی کردن مجدد او، می‌تواند روند درمان سرطان ریه را هم مختل کند.

#زندانی_سیاسی_آزاد_باید_گردد 
https://t.me/kanla57