سازمان ملل: سناریویی جهنمی در جنوب غزه در پیش است

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

عفو بین‌الملل: در دو جنایت جنگی احتمالی در غزه از مهمات آمریکایی استفاده شده است. سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در دو جنایت جنگی احتمالی در غزه از مهمات آمریکایی استفاده شده است. در این بیانیه آمده است که بمب‌های هدایت‌شونده ساخت ایالات متحده توسط ارتش اسرائیل در دو حمله هوایی مرگبار و غیرقانونی به منازل غیرنظامیان در نوار غزه مورد استفاده قرار گرفته است.

بازرسان این سازمان پس از دو حمله یاد شده که در مجموع جان ۴۳ غیرنظامی از جمله ۱۹ کودک، ۱۴ زن و ۱۰ مرد را گرفت، قطعاتی از بقایای بمب‌های هدایت شونده آمریکایی را در لابلای آوار خانه‌های ویران شده در مرکز غزه شناسایی و پیدا کرده‌اند. به گفته آنی‌یس کالامار، مدیر کل عفو بین‌الملل ‌«این واقعیت که مهمات ساخت ایالات متحده توسط ارتش اسرائیل در حملات غیرقانونی با عواقب مرگبار برای غیرنظامیان استفاده می شود، باید زنگ خطری برای دولت بایدن باشد.» وی افزود که سلاح‌های تولید شده در ایالات متحده زمینه «قتل عام خانواده‌های زیادی» را فراهم کرده است.

اظهارات جنجالی سخنگوی ارتش اسرائیل: کشتن هر ۲ فلسطینی در ازای ۱ عضو حماس عادلانه است
جاناتان کنریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل در اظهارات تحریک‌آمیزی گفت که کشته‌شدن دو غیرنظامی فلسطینی به ازای هر عضو حماس، یک «میانگین بسیار مثبت» است. کنریکوس، سه‌شنبه ۱۴ آذر به «سی‌ان‌ان» گفت می‌تواند مطالب رسانه‌ها در رابطه با موضع ارتش اسرائیل مبنی بر این که ارتش، دو غیرنظامی فلسطینی را به ازای هر عضو حماس می‌کشد، تائید کند. این موضع، به‌خصوص پس از انتشار در شبکه‌های اجتماعی، خشم بسیاری را برانگیخت. به گفته سخنگوی ارتش، سیستمی که ارتش در روزهای اخیر برای شناسایی مناطق ناامن در غزه پیاده کرد، «ایده‌آل» نیست، اما «بهترین کاری است که می‌تواند انجام دهد.» با ادامه بمباران‌های سنگین غزه از سوی اسرائیل، واشینگتن، نزدیک‌ترین هم‌پیمان تل‌آویو تاکید کرد که حملات اسرائیل در جنوب نباید موجب تکرار زیان‌های جانی «هنگفت» شود که در میان غیرنظامیان در شمال غزه مشاهده شد.از سویی به گفته اهالی و خبرنگاران حاضر در عرصه نبرد، حملات هوایی سنگین اسرائیل در نوار ساحلی جنوبی، مناطقی را شامل شده که اسرائیل از ساکنان آن خواسته است، در جست‌وجوی پناهگاه امن باشند.

طرح اسرائیل برای به آب‌بستن تونل‌ها
«وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که اسرائیل، سیستم بزرگی از پمپ‌ها را راه‌اندازی کرده که می‌توان از آنها برای به آب‌بستن تونل‌های مورد استفاده حماس در زیر نوار غزه به هدف تلاش برای بیرون‌راندن عوامل حماس، استفاده کرد. این روزنامه دوشنبه نوشت که ارتش اسرائیل اواسط نوامبر، نصب دست‌کم پنج پمپ در حدود یک مایلی شمال اردوگاه الشاطی را تکمیل کرد که می‌تواند با انتقال هزاران متر مکعب آب در ساعت، تونل‌ها را در عرض چند هفته در آب فرو ببرد. بر اساس این گزارش، هنوز روشن نیست که اسرائیل قبل از آزادی همه گروگان‌ها، دست به چنین اقدامی بزند.

شدت گرفتن درگیری‌ها در جنوب غزه میان ارتش اسرائیل و حماس
ارتش اسرائیل پس از هفته‌ها نبرد علیه حماس در شمال غزه از روز سه‌‌شنبه دامنه جنگ را به جنوب این منطقه محاصره شده از اراضی فلسطینی گسترش داد. بسیاری از منابع خبری و رسانه‌های بین‌المللی از تشدید درگیری‌ها میان دو طرف در شرق اردوگاه خان یونس خبر دادند و یک مسئول سازمان ملل نیز نسبت به آنچه وی آنرا «سناریوی جهنمی» در جنوب نوار غزه خواند، ابراز نگرانی کرد. ارتش اسرائیل که از ۲۷ اکتبر درگیر یک عملیات زمینی در شمال اراضی تحت محاصره فلسطین با شبه‌نظامیان حماس است، روز دوشنبه از گسترش عملیات زمینی خود به سراسر نوار غزه خبر داد. برخی شاهدان روز گذشته به خبرگزاری فرانسه گفتند که اسرائیل با ده‌ها تانک و خورد زرهی وارد جنوب باریکه غزه شده است. با گسترش جنگ به دیگر نقاط غزه، سازمان‌های کمک‌رسان بین‌المللی هشدار داده‌اند که غیرنظامیان در مناطق پرجمعیت گریزگاهی امن در اختیار ندارند و هیچ نقطه از باریکه غزه دیگر برای آنها امن نیست. لین هاستینگز، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در اراضی فلسطین که اسرائیل هفته گذشته اعلام کرده بود روادید وی را تمدید نخواهد کرد، گفت: «سناریویی جهنمی در جنوب غزه در شرف وقوع است که عملیات‌های بشردوستانه جوابگوی آن نخواهند بود.»

بمباران و حرکت ستون‌های زرهی به سوی خان یونس؛ ده‌ها هزار نفر به دنبال راهی برای خروج
صبح سه‌شنبه در غزه در حالی آغاز شد که هزاران نفر در غزه در تلاشند تا از شهر جنوبی خان یونس خارج شوند. همزمان تصاویری از حرکت ستون زرهی و تانک‌ها به سمت خان‌یونس مخابره می‌شود.
سازمان ملل متحد می‌گوید با تغییر خط مقدم جنگ از شمال به جنوب غزه، هزاران نفر یک بار دیگر هشدار تخلیه و جابجایی دریافت کرده‌اند و بیم آن می رود که یک جابجایی عظیم انسانی دیگر با مصائب مرتبط به آن در حال شکل‌گیری باشد.
هفته گذشته آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا در تل‌آویو تاکید کرده بود که اسرائیل نباید آنچه را که در شمال غزه روی داد در جنوب تکرار کند.
در همین حال دولت اسرائیل ادعای سازمان جهانی بهداشت را مبنی بر این که ارتش این کشور تنها ۲۴ ساعت برای جابجایی اقلام و تجهیزات پزشکی به این سازمان مهلت داده را رد کرده است.
رئیس سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه گفت که امدادگران این سازمان چنین هشداری را برای تخلیه فوری دو انبار اقلام بهداشتی و پزشکی در جنوب غزه دریافت کرده اند و علت آن هم آغاز عملیات نظامی ارتش اسرائیل در جنوب نوار غزه عنوان شده است.
سازمان ملل متحد تاکید کرده است از شروع مجدد جنگ در غزه «به شدت نگران» است و به گفته مقام های این سازمان دیگر «جای امنی در غزه» باقی نمانده است.
ارتش اسرائیل «تلاش برای جابجایی دایمی» ساکنان غزه را رد کره است. سرهنگ هشام ابراهیم، از فرماندهان ارتش اسرائیل اتهام تلاش برای بیرون راندن فلسطینیان از نوار غزه را رد کرده و گفته «اسرائیل به دنبال جابجایی همیشگی هیچ‌کس از هیچ‌جا نیست».

جهنم در خان یونس
هانی محمود که از خان یونس برای الجزیره گزارش می دهد، گفته است که فلسطینیان آنجا با “شب بسیار بسیار سختی” روبرو شدند. او نوشت: از اوایل عصر دیروز، گلوله باران سنگین توپخانه ای بی وقفه، حملات هوایی بی امان و بمباران دسته جمعی صورت گرفته است. اکثریت قریب به اتفاق منازل مسکونی و تأسیسات عمومی – مدارس، بیمارستان ها، مراکز درمانی و مغازه ها – در ضلع شرقی خان یونس به طور کامل ویران شده است. هنگامی که آمبولانس‌ها تلاش می‌کردند به سمت شرق بروند… جایی که مردم در زیر بمباران شدید گیر افتاده بودند، به آنها شلیک شد و نتوانستند هیچ یک از مجروحان را تخلیه کنند یا هیچ یک از کشته‌شدگان را بیرون بیاورند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران: مرگبارترین ماه برای خبرنگاران از زمان ثبت داده‌ها
کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در گزارشی تازه از آمار تلفات خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها گفت این مرگبارترین ماه برای خبرنگاران از زمان ثبت داده‌هاست. این گروه آمارهای خود را از سال ۱۹۹۲ ثبت کرده است. بنابر این آمار تا کنون مرگ ۶۳ روزنامه نگار و کارمند رسانه تایید شده است. ۵۶ فلسطینی، ۴ اسرائیلی و ۳ لبنانی در میان خبرنگارانی هستند که جان خود را از دست دادند. گزارش شده است که ۱۱ خبرنگار هم زخمی شده‌اند. ۳ خبرنگار مفقود شده‌اند. ۱۹ روزنامه نگار دستگیر شدند. همزمان حملات متعدد سایبری و فیزیکی، سانسور و ، تهدید و قتل اعضای خانواده نیز از دیگر معضلاتی بوده که خبرنگاران با آن مواجه بوده‌اند.

اخبار روز
سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲

https://www.akhbar-rooz.com/