شراره رضایی: آزادی، اعتراض، بازداشت! بازتاب گسترده دستگیری مجدد سپیده قلیان در رسانه های آلمانی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 آزادی، اعتراض و بازداشت مجدد! رسانه های آلمانی به آزادی سپیده قلیان فعال کارگری و چپ گرای ایرانی بعد از چهار سال زندان، اعتراض کم سابقه او در برابر اوین و بازداشت مجددش توجه گسترده ای نشان دادند.  روزنامه «tagesspiegel» روزنامه ی شهر برلین، با انتشار عکس بالا فریاد او در برابر زندان اوین را به این صورت بازتاب داد: خامنه ای، تو را به زیر خاک می کشیم! این روزنامه نوشت: مدت کوتاهی پس از آزادی، ویدئویی این دختر ۲۸ ساله را بدون روسری اجباری با موهای باز نشان داد. او یک لباس سنتی رنگارنگ به تن و دسته گلی در دست داشت. این زن خطاب به آیت الله علی خامنه ای رهبر دینی ایران فریاد زد: تو را زیر خاک می کنیم!

«kölner stadt anzeiger» روزنامه ی شهر کلن هم با انتشار همین عکس نوشت: سپیده قلیان فعال ایرانی پس از آزادی ناپدید شد. سپیده قلیان فعال ایرانی پس از سال ها از پشت میله های زندان آزاد شد. او تنها چند ساعت پس از آزادی از زندان ناپدید شده است. این زن جوان ۲۸ ساله برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۸ پس از پوشش اعتراضات اتحادیه کارگری هفت تپه دستگیر شد. مدت کوتاهی پس از آزادی، ویدئویی این دختر ۲۸ ساله را بدون روسری اجباری با موهای باز نشان داد. او خطاب به علی خامنه ای رهبر دینی ایران فریاد زد: تو را می گذاریم زیر خاک!
«Berliner zeitung» روزنامه دیگری که در برلین منتشر می شود، نوشت: گزارش ها حاکی از آن است که یک فعال سرشناس ایرانی اندکی پس از آزادی ناپدید شده است… سپیده قلیان فعال سیاسی روز چهارشنبه در راه خانه بازداشت شد. کاربران شبکه های اجتماعی گزارش دادند که او تنها چند ساعت پس از آزادی از زندان ناپدید شده است. این روزنامه سپس گزارشی را که در روزنامه ی «تاگس اشپیگل» آمده نیز نقل کرده است.
«spiegel» رسانه سراسری و معتبر آلمانی نیز با بازتاب این خبر نوشت: سپیده قلیان فعال ایرانی بعد از چهار سال از زندان آزاد شد و دوباره به رژیم اعتراض کرد. «اشپیگل«» نوشته است: سپیده قلیان یکی از شناخته شده ترین فعالان ایران به شمار می رود که حکومت او را در سال ۲۰۱۸ زندانی کرد. او آزاد شد و در برابر دروازه های زندان، شجاعانه علیه آیت‌الله فریاد زد. به گزارش «اشپیگل» ویدئویی که سپیده قلیان منتشر کرده است، او را در هنگام خروج از زندان با لباس سنتی نشان می دهد. او هنگام خروج از زندان بدنام اوین، علیه رهبر روحانی ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای شعار داد و برخلاف قوانین سخت‌گیرانه پوشش زنان در ایران، از پوشاندن موهای خود خودداری کرد: در این ویدئو صدای او شنیده می شود که فریاد می زند: “دیکتاتور خامنه ای سرنگونت می کنیم!”
«rhein neckar zeitung» گروه رسانه ای آلمانی، با پوشش این خبر چنین نوشت: فعال ایرانی پس از آزادی ناپدید شد. او به تازگی پس از چهار سال از زندان آزاد شده بود – و گفته می شود در راه بازگشت به خانه دستگیر شده است. از آن زمان، سپیده قلیان، فعال سرشناس ایرانی ناپدید شده است. این روزنامه برای گزارش خود عکس زیر را انتخاب کرده است.
تهران در حال جنگ روانی علیه مردم خود است. آنها از زنان جوان آزاده و شجاع می ترسند.” لوکس به عنوان حامی سیاسی سپیده قلیان طی نامه ای درخواست خود را برای سفیر ایران در برلین ارسال کرد. «اشترن» در ادامه نوشته است: مدت کوتاهی پس از آزادی، ویدئویی این دختر ۲۸ ساله را بدون روسری اجباری نشان داد. او یک لباس سنتی رنگارنگ به تن و دسته گلی در دست داشت. این زن خطاب به آیت الله علی خامنه ای رهبر دینی ایران فریاد زد: تو را به زیر خاک می کنیم! این رسانه ی آلمانی در ادامه نوشته است: از آخرین موج اعتراضات در پاییز ۲۰۲۲، جوانان ایرانی با اعتماد به نفس جدید رهبران سیاسی و معنوی را به چالش می کشند. این تظاهرات که با کشته شدن جینا مهسا امینی کُرد ایرانی در بازداشت پلیس آغاز شد، جمهوری اسلامی را در بدترین بحران در دهه های اخیر فرو برد. مهسا امینی ۲۲ ساله به دلیل نقض قوانین پوشش اسلامی دستگیر شد.
r.n.d از گروه های رسانه ای آلمان نوشت: سپیده قلیان فعال ایرانی پس از آزادی ناپدید شد. بر اساس گزارشی، سپیده قلیان فعال سرشناس ایرانی تنها ساعاتی پس از آزادی از بازداشت ناپدید شده است. او قبلاً از خود یک ویدیو با موهای باز و شعارهای رزمی منتشر کرده بود. قلیان بیش از چهار سال را در زندان بدنام اوین گذرانده بود.
#سپیده_قلیان
Sharareh Rezaei