آخرین اخبار مسمومیت‌های زنجیره‌ای در مدارس دخترانه

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ابراز نگرانی صدها فعال سیاسی و مدنی از عدم معرفی مسببان مسمومیت‌های زنجیره‌ای در مدارس: هم‌زمان با گسترش حملات با گاز سمی به شمار بیشتری از مدارس دخترانه در نقاط مختلف ایران، ۴۲۰ فعال سیاسی و مدنی ضمن محکوم کردن آنچه «جنایت‌های زنجیره‌ای»ِ تازه و «تبه‌کاری سازمان‌یافته» خواندند، از حکومت جمهوری اسلامی به دلیل «بی‌اعتنایی در قبال این‌گونه رفتارهای غیرانسانی» انتقاد کردند. در بخشی از این بیانیه که روز یکشنبه منتشر شد آمده است که عدم پاسخ‌گویی مسئولان در مورد مسمومیت دختران دانش‌آموز «این نگرانی را به همراه دارد که آیا توان برخورد با این مسئله وجود ندارد و یا برنامه‌ریزان و مسببان این واقعه اسفناک جایگاه ویژه‌ای دارند و به همین دلیل تا کنون شناسایی و یا معرفی نشده‌اند».

امضاکنندگان این بیانیه با انتقاد از «رفتارهای خصمانه با مردم» از جمله «تهاجم خشونت‌بار به مادران دل‌نگران» با خانواده‌های دانش‌آموزان و معلمان معترض ابراز همبستگی کردند.هاشم آقاجری، حسین کروبی، زهره امانی، ابوالفضل بازرگان، عبدالعلی بازرگان، زهرا احتشامی، اشرف بروجردی، محمدحسین بنی‌اسدی، حبیب‌الله پیمان، محمد توسلی و علی‌اصغر خدایاری از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

پر شدن بیمارستان‌های برخی شهرها از دانش‌آموزان مسموم‌شده
حمله با گاز سمی به مدارس شهرهای مختلف ایران ادامه دارد. شدت حملات و تعداد دانش‌آموزان مسموم‌شده در برخی مدارس بسیار زیاد گزارش شده است تا جایی که برخی منابع محلی از جمله در خوزستان از پر شدن بیمارستان‌ها خبر داده‌‌اند.حملات با گاز سمی ادامه دارد؛ آموزش و پرورش به‌دنبال «راهبرد تداوم فعالیت مدارس» است
حمله با گاز سمی به دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر کشور همچنان ادامه دارد و وزیر آموزش و پرورش که مدت‌ها در تلاش برای کم‌اهمیت جلوه دادن این حملات بود، بدون بیان هیچ توضیحی، از مردم عذرخواهی کرد.
این در حالی است که یوسف نوری پیشتر مدعی شده بود که دانش‌آموزان بستری‌شده در بیمارستان‌ها «بیماری زمینه‌ای» داشته‌اند.
در همین حال مجید میراحمدی، معاون امنیتی وزیر کشور نیز در واکنش به حملات سمی اخیر به دانش‌آموزان مدعی شد که «مسئله بسیار کوچک‌تر از آن است که خودنمایی می‌کند».
او بخش قابل‌توجهی از عوارض ناشی از این حمله‌ها را ناشی از «اضطراب» و «استرس» دانش‌آموزان عنوان کرد، اما هیچ توضیح مستدلی و مستندی در این باره نداد.
این اظهارات در حالی است که محمدرضا هاشمیان، فوق‌تخصص بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری، گفته است گازهایی که برای مسمومیت دانش‌آموزان استفاده می‌شود «ترکیبی» است و دسترسی به آن‌ها «برای افراد عادی امکان‌پذیر نیست.»

ممانعت از خروج دانش‌آموزان از برخی مدارس پس از حمله گازی
هم‌زمان با ادامه مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر در مدارس شهرهای مختلف ایران، گزارش‌هایی درباره ممانعت مسئولان مدارس از خروج دانش‌آموزان پس از حمله گازی حتی با وجود حضور والدین آن‌ها در بیرون از مدرسه منتشر شده است.در همین حال گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی طی روزهای گذشته حکایت از ضرب و شتم والدینِ معترض دانش‌آموزان از سوی نیروهای حکومتی و کارکنان برخی مدارس دارد.

ادامه حملات گازی به مدارس دخترانه، یک خوابگاه نیز هدف حمله قرار گرفت
حملات سمی به مدارس دخترانه هم‌چنان ادامه دارد و در روز یک‌شنبه، ۱۴ اسفند گزارش‌هایی از مسمومیت دانش‌آموزان در مدارس شهرهای تبریز، زنجان، ابهر، مشهد، اصفهان، فولادشهر، گیلانغرب، تهران، خلخال، یزد، ایلام، نیشابور و اهواز منتشر شده است. در ارومیه نیز هنرستان پسرانه عسکری هدف حمله گازی قرار گرفته است.در همین حال خبرگزاری دولتی ایرنا نیز گزارش داده است که دانشجویان در خوابگاه دانشگاه فنی و حرفه‌ای قاضی طباطبائی ارومیه بامداد روز یک‌شنبه، دو بار هدف این حملات قرار گرفته و شماری از آن‌ها به دلیل مسمومیت راهی بیمارستان شده‌اند. ایرنا در گزارش خود نوشته است که این دانشجویان «مدعی مسموم شدن» شده‌اند.
هم‌زمان با ادامه حملات سمی به مدارس، مجید میراحمدی، معاون امنیتی وزیر کشور، مدعی شده که «مسئله بسیار کوچکتر از آن است که خودنمایی می‌کند» و بخش قابل توجهی از عوارض ناشی از این حمله‌ها را ناشی از «اضطراب» و «استرس» دانش‌آموزان عنوان کرده است.با گذشت بیش از سه ماه از آغاز حملات سمی به دانش‌آموزان دختر در مدارس، مقامات جمهوری اسلامی از جمله وزیر کشور از پاسخ‌گویی در این باره طفره رفته یا آن را به عوامل خارجی نسبت داده‌اند.

دست‌کم ۳۳ شهر در ۱۷ استان ایران، شامل تهران، اصفهان، ایلام، کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، قم، لرستان، خوزستان، فارس، گیلان، اردبیل، البرز، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و همدان روز شنبه سیزدهم اسفند ماه شاهد حمله با گاز سمی به دانش‌آموزان بودند.
این حملات در شهرهای ۱۰ شهر استان تهران شامل شهر تهران، بومهن، صفادشت ملارد، نسیم‌شهر، باقرشهر، پاکدشت، اسلامشهر، شهریار، پرند، دماوند، دو شهر استان اصفهان شامل کاشان و سمیرم، در استان ایلام شامل شهر ایلام، در استان کردستان شامل سنندج و کامیاران، بود.
همچنین مدارسی در شهرهای رشت، لاهیجان، املش در استان گیلان، همدان و کبودرآهنگ در استان همدان، ارومیه در آذربایجان شرقی، تبریز در آذربایجان غربی، بجنورد در خراسان شمالی، مراکز سه استان قم، کرمانشاه، زنجان، شهر کرج در استان البرز، کوار در استان فارس، شهرهای اردبیل، مشگین‌شهر، گرمی در استان اردبیل، هفتکل در خوزستان و بروجرد در لرستان در معرض این حملات قرار گرفتند.

استان تهران
در استان تهران روز شنبه سیزدهم اسفند به دست‌کم ۲۷ مدرسه دخترانه در ۱۰ شهر این استان شامل شهر تهران، بومهن، صفادشت ملارد، نسیم‌شهر، باقرشهر، پاکدشت، اسلامشهر، شهریار، پرند و دماوند، حمله با گاز سمی انجام شد.در شهر تهران دست‌کم ۷ مدرسه شامل مدارس جمال الدین اسد‌‌آبادی در شهرک شریعتی عبدل آباد، دبستان غیرانتفاعی باغ مهر، دبیرستان دوره اول دخترانه دولتی امام هادی، نورفرهنگ، نواب صفوی، اعتمادفر و مدرسه باغ مهر در روز شنبه سیزدهم اسفند هدف حمله با گاز سمی قرار گرفتند.
همچنین مدرسه موسی ابن جعفر در باقرشهر، مدرسه فرزانگان و دبیرستان جواد‌الائمه در نسیم‌شهر، دبیرستان دخترانه الزهرا در بومهن، مدرسه حجت، مهراندیشان،عصمت و شقایق‌ها در صفادشت ملارد از جمله مدارسی هستند که در معترض این حملات قرار گرفتند.در پاکدشت سه مدرسه امامت، الغدیر و بهار، در اسلامشهر چهار مدرسه ام‌ ابیها، باقرالعلوم، صدیقه طاهرهو اسدیان، در شهر پرند مدرسه مرتضی محمدی، در دماوندمدرسه‌ پسرانه‌ ولیعصر و مدرسه دخترانه زهره خبازی، و شهر شهریار نیز دو مدرسه فدک و توحید از جمله مدارسی هستند که دانش‌آموزان آن در معترض حمله با گاز سمی قرار گرفتند.

استان اصفهان
در استان اصفهان روز شنبه مدارس دو شهر کاشان، سمیرم هدف حمله با گاز سمی قرار گرفتند. این مدارس شامل هنرستان دخترانه کتابچی کاشان و مدرسه بانو امین شهر حنای سمیرم بودند.
اداره کل آموزش‌ و پرورش استان اصفهان با تایید انتقال شماری از دانش‌آموزان سمیرم و کاشان به بیمارستان، اعلام کرد که این مسمومیت‌ها صبح شنبه در مدرسه بانو امین شهر حنای شهرستان سمیرم و هنرستان کتابچی شهر کاشان رخ داده و تعدادی از دانش‌آموزان در هر دو شهر به بیمارستان‌ها منتقل شدند.

استان‌های غربی
در استان ایلام نیز دانش‌آموزان مدرسه قدسیه در شهر ایلام هدف این حملات قرار گرفتند. به گفته جاسم محمدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام دست‌کم ۷ نفر از دانش‌آموزان مسموم شده از مدرسه قدسیه شهرک کشوری ایلام به بیمارستان منتقل شدند.
در استان کردستان ۴ مدرسه در دو شهر سنندج و کامیان شاهد مواردی از مسمومیت دانش‌آموزان بود. در شهر سنندج دانش‌آموزان مدرسه راهنمایی دخترانه جنت و در شهر کامیاران دانش‌آموزان سه مدرسه شاهد، عفت و برکت دچار مسمومیت شدند.
سعید کنعانی، مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج، البته گفت که دانش آموزان دبستان جنت سنندج حوالی ظهر با اعلام اینکه «بوی گاز می‌آید» از کلاس خارج شدند، اما مدیر و معاون آموزشی این مدرسه این بو را رد کرده و دانش‌آموزان را به کلاس بازگرداندند. کنعانی گفت که پس از وخامت حال یکی از دانش‌آموزان، در نهایت خانواده این دانش‌آموز او را به بیمارستان کوثر سنندج منتقل کردند.

گیلان
در استان گیلان ۹ مدرسه در سه شهر رشت، لاهیجان و املش شاهد حمله با گاز سمی و مواردی از مسمومیت دانش‌آموزان بود.
در رشت مدرسه دخترانه حمزه رفعتی، مدرسه پسرانه جواد سرافراز و مدرسه دخترانه همراه، در لاهیجان مدارس مریم تاج‌گردون ، مقدسی، هجرت ، علامه و چمران، و در شهر املش مدرسه دخترانه شایستگان دچار مسمومیت شده و به بیمارستان منتقل شدند.در استان همدان ۲ مدرسه در دو شهر همدان و کبودرآهنگ در معرض حملات با گاز سمی قرار گرفتند. در شهر همدان شماری از دانش‌آموزان مدرسه علاقبندیان و در شهر کبودرآهنگ تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستان فاطمه الزهرا به بیمارستان منتقل شدند.علیرضا توقیری، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان، مسمومیت ۷۷ دانش‌آموز دختر در مدارس علاقبندیان شهر همدان و مدرسه شبانه روزی فاطمه‌الزهرا کبودرآهنگ را تایید کرد.
در استان آذربایجان غربی سه مدرسه نورالزهرا، دبیرستان مائده و دبیرستان دخترانه گل نرجس در شهر ارومیه در روز شنبه سیزدهم اسفند در معرض حمله با گاز سمی قرار گرفتند.ناصر مسعودی، معاونت درمانی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، تایید کرد که در ارومیه ۲۸ نفر از دانش آموزان و ۳ نفر از کادر مدرسه با علایم سردرد و سرگیجه به وسیله یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.»
در استان آذربایجان شرقی دانش‌آموزان دختر در دست‌کم ۳ مدرسه از جمله مدرسه معصومه هدف این حملات قرار گرفتند. بهمن نقی‌پور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در این مورد گفت: «مسمومیت در سه مدرسه سطح شهر تبریز رخداد و از تعداد ۶۳ دانش‌آموز با علائم مسمومیت که در بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار گرفتند ۵۰ نفر تا شامگاه شنبه ترخیص شدند.
در استان زنجان دو مدرسه ولیعصر و مدرسه ابتدایی امام رضا در شهر زنجان در روز شنبه درگیر این حملات شدند.علی اسماعیلی، مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان، در این مورد گفت که صبح شنبه در مقطع متوسطه دوم مدرسه دخترانه ولیعصر زنجان تعدادی از دانش‌آموزان مسموم و به بیمارستان منتقل شدند و عصر نیز در مدرسه ابتدایی امام رضا زنجان تعدادی از دانش‌آموزان و معلمان مسموم و بلافاصله به بیمارستان‌ انتقال یافتند.

استان البرز
در استان البرز نیز دانش‌آموزان در ۵ مدرسه شهر کرج شامل مدرسه مهاجر، احمد فاتحی، نفیس، فاطمه پزشکی و عزیزالله پزشک مورد این حملات قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شدند.

درخواست پزشکان ایرانی خارج از کشور برای رسیدگی صلیب سرخ به حملات گازی
پیشتر در روز چهارشنبه دهم اسفند نیز دانش‌آموزان دو مدرسه شهرستان فردیس کرج دچار مسمومیت شده بودند و شامگاه پنج‌شنبه یازدهم اسفند نیز دانشجویان خوابگاه دختران دانشگاه فنی و حرفه‌ای کرج مسموم شدند.
در استان فارس نیز دانش‌آموزان دبیرستان فاطمه‌الزهرا شهر کوار آماج این حملات قرار گرفتند. به گفته مهرداد شریفی،معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز «۳۵ دانش‌آموز این مدرسه با علائم تهوع، ضعف و سرگیجه به بیمارستان کوار اعزام شدند و ۴ دانش‌آموز به دلیل بیماری زمینه‌ای به بیمارستان‌های شیراز منتقل شده‌اند.»در خراسان شمالی دانش‌آموزان مدرسه دخترانه حضرت مریم بجنورد هدف مسمومیت‌ها قرار گرفتند. ابوالقاسم اکبری،مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی، انتقال ۲۶ دانش آموز مدرسه حضرت مریم بجنورد به بیمارستان را تایید کرد.

همچنین جواد شاهین‌فر،سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خراسان شمالی، تعداد دانش‌آموزان بستری شده را ۳۱ نفر اعلام کرد.در استان کرمانشاه نیز دانش‌آموزان سه مدرسه رضوان، فرزانگان و معصومه روز شنبه دچار مسمومیت شدند و تعدادی از این دانش‌آموزان به بیمارستان منتقل شدند.در استان اردبیل دانش‌آموزان تعدادی از مدارس در سه شهر اردبیل، مشگین‌شهر و گرمی درگیر مسمومیت‌ها شدند.در شهر اردبیل تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه‌ دخترانه‌ تدین، در مشگین شهر دانش آموزان مدارس زینبیه، شاهد، سمیه، قاسم‌زاده، و در شهر گرمی هم دانش‌آموزان ۳ مدرسه روز شنبه به بیمارستان منتقل شدند.
حسین مولایی، فرماندار شهرستان گرمی گفت که در این شهر ۳۷ دانش‌آموز و ۳ معلم از سه مدرسه گرمی به دنبال مسمومیت توسط اورژانس و اولیای دانش آموزان به بیمارستان ولایت منتقل شدند.
در استان قم نیز دانش‌آموزان مدرسه دارالزهرا و تعداد دیگری از مدارس روز شنبه بار دیگر دچار مسمومیت شدند. بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی قم در روز شنبه سیزدهم اسفند ماه ۴۴ دانش‌آموز در این شهر به بیمارستان منتقل شدند.
در استان خوزستان نیز ده‌ها دانش‌آموز دختر از دو مدرسه شهر هفتکل روز شنبه هدف حمله با گاز سمی قرار گرفتند. حبیب حی‌بر، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، مسمومیت ۵۵ دانش‌آموز دختر دبیرستان دخترانه هاجر در هفتکل و یکی دیگر مدارس هفتکل را تایید کرد و گفت: پنج نفر از این بیماران پسر بوده‌اند و تاکنون ۱۸ نفر از این بیماران به مراکز درمانی اهواز و رامهرمز انتقال یافته‌اند.
در استان لرستان نیز شهر بروجرد روز شنبه بار دیگر شاهد مسمومیت گسترده دانش‌آموزان دست‌کم یک مدرسه، مدرسه حضرت مریم، بود و تعدادی از دانش‌آموزان این مدرسه به بیمارستان منتقل شدند.
https://www.radiofarda.com/a/32042577.html

گسترش «مسمومیت» زنجیره‌ای؛ تشنج در مجلس به دلیل طرح مساله،‌ «شلیک گاز اشک‌آور» به مادروپدران نگران در رشت
گزارش‌ها از «مسمومیت» در یک دبیرستان دخترانه در آبادان و حضور آمبولانس و ماموران امنیتی مسلح در مقابل در مدرسه
در حالیکه اخبار مسمومیت دانش آموزان و در مواردی دانشجویان از شهرهای مختلف ایران گزارش می‌شود،‌ طرح این مساله توسط یک نماینده مجلس ایران برای دقایقی جلسه بررسی بودجه را به تشنج کشاند. از شهر رشت هم گزارش شده که به مادر و پدران نگرانی که مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع کرده بودند،‌ «گاز اشک‌ ور شلیک شده» است.صبح امروز یکشنبه ۱۴ اسفند در جلسه علنی امروز مجلس ایران که به بررسی جزئیات لایحه بودجه اختصاص داشت،‌ غنی نظری،‌ نماینده خلخال با عصبانیت گفت که مسمومیت سریالی دانش آموزان به خلخال رسید و مردم ناراحت عصبی هستند و دستگاه‌های مسئول کاری نمی‌کنند.
این سخنان او با صدای اعتراض تعدادی از نمایندگان و واکنش محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس رو به رو شد که به او گفت که درباره بودجه تذکر خود را بیان کند.در واکنش نماینده خلخال ادامه داد: «آقای قالیباف در شهرستان خلخال دانش آموزان به دلیل مسمومیت به بیمارستان رفته‌اند و بعد شما توقع دارید من درباره چه چیزی صحبت کنم؟ وظیفه من این است که بگویم که دستگاه‌ها موضوع را پیگیری کنند و از دستگاه‌های مسئول این را مطالبه کنم. از صبح مردم به من زنگ می‌زنند و می‌خواهند که موضوع را پیگیری کنم.»به گزارش ایرنا در همین حال جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در کنار صندلی آقای نظری رفت و به نظر می‌رسد به او چیزهایی گفته است.

حمله زنجیره‌ای با گاز به چندین مدرسه دخترانه ایران در یک روز
مولوی عبدالحمید گفته افزایش مسمومیت در بین دختران دانش آموز «پریشانی عمومی» ایجاد کرده و اضافه کرده که در عقبه این اتفاقات «یک جریان بسیار سنگین است
مولوی عبدالحمید: کسی باور نمی‌کند عوامل مسمومیت دختران دانش‌آموز شناسایی نشود

جواد کریمی قدوسی بعدا گفت که از روی «دلسوزی» تذکر داده که در «موضوع مسمومیت دانش آموزان عزیز توجهات لازم را داشته باشند.» و «از دوستان و همکاران خودم خواهش می‌کنم قبل از اینکه موضوع مستند شود بر فضایی که دشمن در پی ایجاد التهاب آن است، بنزین نریزند.»
عصر امروز با دستور رئیس مجلس «کارگروه ویژه بررسی علل مسمومیت دانش‌آموزان» در مجلس ایران تشکیل شد. نمایندگانی از چهار کمیسیون بهداشت و درمان،‌ کمیسیون آموزش و تحقیقات و کمیسیون شوراها و کمیسیون امنیت ملی برای عضویت در این کمیسیون تعیین شدند.
با گذشت سه ماه از شروع ماجرای «مسمومیت دانش‌آموزان به ویژه دختران» که از شهر قم شروع شد و گسترش آن به سراسر ایران و قوت گرفتن احتمال عمدی بودن این حوادث، دیروز،‌ شنبه ۱۳ اسفند، احمد وحیدی،‌ وزیر کشور ایران در بیانیه ای از «پیگیری جدی» موضوع مسمومیت دانش‌آموزان خبر داد و گفت که در تحقیقات میدانی به نمونه های مشکوکی یافت شده که در آزمایشگاه‌ها در دست بررسی هستند.
او گفته بود که دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی نهایت تلاش خود را برای کشف ابعاد این ماجرا و شناسایی عوامل موثر انجام خواهند داد.
آقای وحیدی «بدخواهان» ایران را به «موج سواری و جنگ روانی» از این موضوع متهم کرد و گفت که دشمنان میخواهند با ایجاد اضطرات و نگرانی در میان مردم مدارس را به تعطیلی بکشانند.

گزارش موارد تازه در مشهد و استان خوزستان و گسترش به سایر شهرها
یکشنبه ۱۴ اسفند هم از شهرهای مختلف ایران گزارشهایی درباره علائم مسمومیت در مدارس و انتقال دانش‌آموزان و در مواردی دانشجویان ساکن خوابگاه به بیمارستان منتشر شد. تصاویری هم از تجمع والدین در مقابل اداره آموزش و پرورش شهر رشت و پرتاب گاز اشک‌آور به جمعیت حاضر منتشر شده است.
در پی انتشار خبر مسمومیت در ۶ مدرسه شهر مشهد، هادی شریعت‌یار،‌ معاون دادستان مشهد به خبرگزاری مهر گفت که هم اکنون حدود ۳۰ تا ۴۰ دانش آموز در بیمارستان امام رضا مشهد بستری هستند. او حال دانش‌آموزان را خوب توصیف کرد و گفت که آنها بوهایی را حس کردند و کادر درمان گفته که برخی صرفا استرس دارند. فرماندار مشهد هم با تایید این مساله از پیگیری آن خبر داد.
‌خبرگزاری ایرنا از مسمومیت تعداد زیادی از دانشجویان خوابگاه دختران یاس دانشگاه فنی و حرفه ای ارومیه در اوایل صبح امروز (یکشنبه ۱۴ اسفند) خبر داده است. براساس این گزارش در این خوابگاه ۴۵۰ دانشجو سکونت دارند که «تعداد زیادی» از آن‌ها مسموم شده و «۲۹ نفر » هم در بیمارستان بستری شده‌اند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز روز یکشنبه ۱۴ اسفند از موارد متعدد انتقال دانش‌آموزان به بیمارستان با علائم مسمومیت خبر داد. به گزارش ایسنا،‌ در مجموع ۳۱۲ دانش‌آموز از شهرهای اهواز، رامهرمز و سربندر استان خوزستان به بیمارستان منتقل شدند.
به گزارش ایرنا،‌ آموزش و پرورش اصفهان از انتقال ۱۵ نفر از دانشآموزان مدرسه پیام شاهد اصفهان خبر داد. در این اطلاعیه آمده که پس از شکایت دانش‌آموزان از استشمام بو و احساس سوزش گلو با اورژانس تماس گرفته شد و کسانی که می‌گفتند سوزش گلوی بیشتری دارند به بیمارستان منتقل شدند.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی به خبرگزاری ایرنا گفت که ۱۰ دانش آموز مدرسه دخترانه متوسطه اول شاهد "نرجس" اسفراین و ۳۶ دانش آموز مدرسه ابتدایی مختلط روستای گُلی بجنورد امروز (یکشنبه) با علایم مسمومیت از جمله «تهوع، ضعف و سرگیجه» به مراکز درمانی منتقل شدند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل: «هراس اجتماعی» ماجرای مسمومیت‌ها را تشدید کرده است
غلامرضا جلالی،‌ رئیس سازمان پدافند غیرعامل در یادداشتی مساله مسمومیت‌ها را واقعی خواند اما گفت که اکنون در مدارس ایران گرفتار پدیده ای به نام هراس اجتماعی نیز شده‌اند.
اودر مطلبی نوشت: « در کنار تلاش دشمن برای بر هم زدن امنیت مدارس باید بدانیم که امروز فضای عمومی و به ویژه مدارس کشور درگیر پدیده‌ای به نام هراس اجتماعی نیز شده‌اند.»
آقای جلالی تاکید کرده که این به این معنا نیست که مسمومیت ها واقعی نیست بلکه «نکته اینجاست که القای یک ترس عمومی می‌تواند با ضریب قابل توجهی تعداد نمونه‌ها را افزایش بدهد.»
او گفت که تیم‌هایی از سازمان پدافند غیرعامل در صحنه حاضر شدند و با همکاری دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی اقداماتی انجام دادند اما «هیچ یک از تیم ها نتوانستند سرنخ قابل تاییدی از عامل مسمومیت پیدا کنند و چند نمونه هایی هم که به دست آمد قطعیت لازم را نداشت.»
او در این مطلب به طور تلویحی سازمان مجاهدین خلق را مسئول مسموم کردن دختران دانش آموز خواند و افزود:‌ «البته که این گروهک بدون اجازه از اربابان آمریکایی خود قدم از قدم بر نمی‌دارند.»
برای بسیار باور کردن اینکه چطور مسئولان امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی نتوانستند عامل این مساله را پیدا کنند،‌ سخت است.
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان روز جمعه گذشته گفت که بسیاری معتقدند که آنچه در مدارس اتفاق میافتد ادامه سرکوب دانشآموزان معترض است.
او هم از اینکه چطور عاملان این مساله شناسایی نشدند انتقاد کرد و گفت‌: «کسی باور نمی‌کند عوامل مسمومیت دختران دانش‌آموز شناسایی نشود».

عذرخواهی وزیر آموزش و پرورش: تصمیمی برای غیرحضوری کردن مدارس گرفته نشده است
یوسف نوری،‌ وزیر آموزش و پرورش هم گفت که نگرانی والدین دانشآموزان را درک می‌کند و بابت این اتفاقات عذرخواهی می‌کند.
او که مسئولیت مدارس در ایران را بر عهده دارد گفت که کمیته فوریت‌ها در ادارات مختلف آموزش و پرورش استان‌ها تشکیل شده است و از دستور العملی خبر داد که طی آن مدیران مدارس باید اولیا و دانش‌آموزان را توجیه کنند.
او همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال تعطیلی مدارس یا آموزش به صورت مجازی و غیرحضوری شدن مدارس گفت که در جلسه روز گذشته با سران قوا (شنبه ۱۳ اسفند) به این تصمیم نرسیدند.
خبرگزاری ایرنا می‌گوید که در پی اصابت و انفجار مواد منفجره دست‌ساز به دیوار مدرسه متوسطه عفت کامیاران، شماری از دانش‌آموزان این مدرسه راهی بیمارستان شدند اما «هیچکدام مسموم نشده بودند»
حسین رزاق روزنامه نگار زندانی در ایران: مسئول اول و آخر این جنایت فقط و فقط حکومت است و حاکمش
حسین رزاق، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی زندانی در ایران در یادداشتی «مسمومیت زنجیره ای در مدارس ایران را «حمله بوکوحرام‌های وطنی به مدارس دخترانه و تهدید تحصیل آنها» خواند و با توضیح دلایلی درباره صداقت مسئولان ابراز تردید کرد و نوشت که «یک جای کار می‌لنگد.»
او در یادداشتی با عنوان «چه بعید از مفتیانِ کشتار که بفرموده حکم به ترور بیولوژیک دختران ایران نداده باشند؟» از اینکه «ماشین سرکوب حکومت» نوجوانان را به خاطر انتشار یک استوری اعتراضی ردیابی کردند و به بند کشیده اما در برابر مساله مسمومیت زنجیره ای خاموش می‌شود را نشانگر این دانست که «یک جای کار می‌لنگد! »
آقای رزاق در این یادداشت از ضرب و شتم مادران و پدران نگران انتقاد کرد.
او با اشاره به بازداشتهای گسترده پس از اعتراضات اخیر و صدور سریع احکام سنگین از جمله اعدام سه معترض،‌ نوشت:‌ «وقتی دلیرترین جوانان معترض را به لحظه نشده اسیر میکنند و به ماه نرسیده دادگاه فرمایشی براه می‌اندازند و چهارپایه از زیرپایشان می‌کشند اما سه ماه است تروریست‌ها جولان می‌دهند و ناظمین بی‌کفایت نظام هر ضد و نقیضی می‌گویند جز واقعیت، یعنی یک‌جای کار میلنگد! وقتی در خیابان و آسمان با شلیک مستقیم گلوله و موشک، مردم را میکشند و چشم درمی‌آورند و وقیحانه چشم در چشم دنیا دروغ میگویند و حالا ناگهان با بی‌شرمی ژست حقیقت‌یاب گرفته‌اند یعنی یک‌جای کار می‌لنگد!»
او «صدور حکم به ترور بیولوژیک دختران ایران» از سوی مفتیان کشتار و انتقام گیری «مستخدمین و فدائیان استبداد» از دستاوردهای جنبش زن زندگی آزادی را بعید ندانست.
او نوشت: «گرچه حتی اگر به محال هم این مارهای افعی شده از آستین غیب و غیر درآمده باشند باز مسئول اول و آخر این جنایت فقط و فقط حکومت است و حاکمش.»

https://www.bbc.com/persian/articles/cevy9x9krrxo

نماینده مجلس: مسمومیت دانش‌آموزان یک ترور بیولوژیک است
یک نماینده مجلس مسمومیت دانش‌آموزان را "ترور بیولوژیک" نامیده است. رئیس سازمان پدافند غیرعامل از پدیده "هراس اجتماعی" سخن گفته و کریمی قدوسی گفته "بنزین در التهاب دشمن نریزید". وزیر آموزش و پرورش نیزعذرخواهی کرد.
در حالی که همچنان خبر از درگیر شدن مدارس بیشتری در شهرهای مختلف با موضوع مسمومیت دانش‌آموزان می‌رسد، در داخل مسئولان هیچ نشانه‌ای از هماهنگی برای حل این موضوع دیده نمی‌شود.
محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفته است: «مساله مسمومیت دانش‌آموزان امری نیست که مجلس، دولت و قوه قضاییه بخواهند از آن کوتاه بیایند یا نسبت به آن کم‌توجهی کنند. این مساله باید به طور جد دنبال شود، به نظر من این موضوع یک ترور بیولوژیک است که باید پیگیری‌ها با جدیت انجام شود.»
نماینده اراک تاکید کرده که این مسمومیت‌ها عمدی است و "توسط یک جریانی به صورت هدفمند" انجام می‌گیرد.
او در عین حال شایعات درباره دست داشتن حکومت در این مسمومیت‌ها را برنامه "دشمنان و معاندان" دانسته و گفته است: «هیچ نظامی چنین کاری با مردم خود انجام نمی‌دهد؛ این‌ها یا نظام را نمی‌شناسند یا اینکه آنقدر کینه و مشکل با نظام دارند که سعی می‌کنند این چیزها را حتی با دروغی آشکار گردن نظام بیندازند.»
آصفری همچنین خواستار پاسخگو شدن سازمان پدافند غیرعامل شده و گفته "با این اعتبارات و بودجه‌ای که در اختیار سازمان پدافند غیرعامل است باید این مساله را رسیدگی و دنبال کنند".

"پدیده هراس اجتماعی"
آصفری در حالی خواهان پاسخگو شدن سازمان پدافند غیرعامل شده که رئیس این سازمان در یادداشتی که در این باره نوشته از پدیده "هراس اجتماعی" حرف زده و گفته است: «در کنار تلاش دشمن برای بر هم زدن امنیت مدارس باید بدانیم که امروز فضای عمومی و به ویژه مدارس کشور درگیر پدیده‌ای به نام هراس اجتماعی نیز شده‌اند.»
بیشتر بخوانید: مسمومیت‌ها در مدارس؛ وعده رسیدگی وزیر کشور و ادعای کیهان
غلامرضا جلالی در عین حال تصریح کرده که "این بدین معنا نیست که مسمومیت‌ها واقعی نیست بلکه نکته اینجاست که القای یک ترس عمومی می‌تواند با ضریب قابل توجهی تعداد نمونه‌ها را افزایش بدهد".
این عضو سپاه پاسداران در نهایت از مردم خواسته تا "هرگونه موارد مشکوک را به نهادهای اطلاعاتی اطلاع دهند".

التهاب در مجلس
هم‌زمان با این بحث‌ها امروز یک‌شنبه ۱۴ اسفند صحن عمومی مجلس شورای اسلامی بر سر موضوع مسمومیت‌ها برای لحظاتی ملتهب شد. زمانی که غنی نظری نماینده خلخال درباره مسمومیت دانش‌آموزان در این شهر حرف زد، با تذکر محمدباقر قالیباف رییس مجلس روبرو شد که از او خواست درباره بودجه سوالش را مطرح کند.
نظری سپس گفت: «آقای قالیباف در شهرستان خلخال دانش آموزان به دلیل مسمومیت به بیمارستان رفته‌اند و بعد شما توقع دارید من درباره چه چیزی صحبت کنم؟ وظیفه من این است که بگویم که دستگاه‌ها موضوع را پیگیری کنند و از دستگاه‌های مسئول این را مطالبه کنم. از صبح مردم به من زنگ می‌زنند و می‌خواهند که موضوع را پیگیری کنم.»
در این لحظه او با تذکر کریمی قدوسی روبرو شد و گفت: «دانش آموزان در خلخال مسموم شده‌اند و من باید اعلام کنم؛ گویا آقای کریمی قدوسی ناراحت می‌شوند پس من دیگر حرفی نمی‌زنم.»
بیشتر بخوانید: گسترش حملات سمی در مدارس؛ اعتراض والدین، انفعال مسئولان
پس از سخنان نظری، کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی پشت تریبون رفت و ضمن ادعای "صادق بودن نظام جمهوری اسلامی در برابر مردم" گفت: «از همکاران تقاضا دارم که با فضایی که دشمن در پی ایجاد التهاب است آشنا باشند و بنزین در التهاب دشمن نریزند، کمیسیون امنیت ملی هم دغدغه دارد. اجازه ندهیم این موضوعات باعث ایجاد التهاب در جامعه شود.»

عذرخواهی وزیر آموزش و پرورش
در این میان وزیر آموزش و پرورش که بر حسب سمت می‌بایست بیشترین اخبار واطلاعات را درباره مسمومیت گسترده دانش‌آموزان داشته باشد، تا کنون کمترین خبررسانی را در این باره انجام داده است.
او اما روز یک‌شنبه در حاشیه یک مراسم زمانی که مورد پرسش درباره این موضوع قرار گرفت گفت: «از اینکه خانواده‌ها نگران شدند عذرخواهی می‌کنیم، نگرانی اولیا را درک می‌کنیم. به‌طور جد پیگیر هستیم و کمیته فوریت‌ها در ادارات مختلف آموزش و پرورش استان‌ها تشکیل شده است.
این در حالی است که او پیشتر مسمومیت‌ها را شایعه دانسته و گفته بود: «این موضوع اکنون بیشتر تحت تاثیر شایعات است. رسانه‌ها کمک کنند تا شایعات از بین برود و مدارس به ادامه فعالیت بپردازند.»
وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره امکان غیرحضوری شدن کلاس‌ها که خواسته بسیاری از خانواده‌هاست گفت: «هنوز تصمیمی برای این موضوع گرفته نشده است.»

دویچه وله