سازمان ملل و آلمان خواستار تحقیقات درباره حملات با گاز سمی به مدارس ایران شدند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

سازمان ملل متحد از درخواست دیپلمات ارشد آلمان برای انجام تحقیقات شفاف پیرامون حملات با گاز سمی به مدارس دخترانه در ایران حمایت کرد. طی سه ماه گذشته ده‌ها مورد از این حملات به مدارس دخترانه در شهرهای مختلف ایران گزارش شده که در نتیجه آن دانش‌آموزان دچار مشکلات تنفسی شده‌اند و یک مقام دولتی نیز گفته است که احتمالا هدف از این حملات فشار برای تعطیل کردن مدارس دخترانه باشد. آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «گزارش‌ها درباره مسمومیت دانش‌آموزان دختر در ایران تکان‌دهنده است.

دختران باید بتوانند بدون ترس و وحشت به مدرسه بروند، خواه در تهران و خواه در اردبیل. این حق انسانی آنهاست.»
خانم بربوک در ادامه تاکید کرد که تمام گزارش‌ها و موارد این مسمومیت‌ها در ایران باید مشمول تحقیقات کامل شوند.
دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو نیز روز جمعه نسبت به گزارش‌ها درباره حملات با گاز سمی به مدارس در ایران ابراز نگرانی کرد.
راوینا شمدسانی، سخنگوی این نهاد، به خبرنگاران گفت: «ما در رابطه با این اتهامات که دختران به طور عمدی هدف یکسری حملات مرموزی قرار می‌گیرند، به شدت نگران هستیم.»
دفتر حقوق بشر سازمان ملل خواستار آن شد که تمام تحقیقات در رابطه با این پرونده شفاف باشد و نتایج آن برای عموم مردم منتشر شود و عاملان حملات به دست عدالت سپرده شوند.
در این حال مارگارت هریس، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی، گفت که این نهاد با مقامات بهداشت و درمان ایران و متخصصان پزشکی این کشور در ارتباط است و از آنها خواسته که برای پی بردن به چگونگی این رخداد و فراهم آوردن مستندات دقیق‌تر از هر ابزار ممکن استفاده کنند.
به گفته یکی از نمایندگان مجلس ایران، از آغاز این حملات به مدارس طی سه ماه گذشته حدود هزار و ۲۰۰ دانش‌آموز به خاطر عوارض تنفسی به بیمارستان منتقل شده‌اند.
حملات با گاز سمی به مدارس دخترانه در ایران خشم عمومی را برانگیخته و مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی مقامات کشور را به پنهان‌کاری و اهمال و حتی دست داشتن در این حملات متهم می‌کنند.
مقامات قضایی و انتظامی جمهوری اسلامی می‌گویند که هنوز سرنخی در ارتباط با این حملات به دست نیامده و کسی بازداشت نشده است.
این میان ابراهیم رئیسی، رئیس دولت ایران، روز جمعه بدون ذکر جزییات این حملات را «توطه دشمن برای ایجاد دلهره و ناامیدی در مردم» توصیف کرد و گفت که به وزرای کشور و اطلاعات دستور پی‌گیری این پرونده را داده است.
https://www.radiofarda.com/a/germany-un-call-for-iran-school-poisonings-investigation/32298016.html