تجمع و تظاهرات ایرانیان در بروکسل

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

شمار بسیاری از ایرانیان خارج از کشور امروز در مقابل شورای اتحادیه اروپا در بروکسل در حال تظاهرات هستند. شماری از چهره‌هاس سرشناس مخالف جمهوری اسلامی، ازجمله حامد اسماعیلیون و مسیح علی‌نژاد، نیز در صف اول تظاهرات امروز در بروکسل هستند.وزیر خارجه فرانسه ۲۵ بهمن از آماده‌شدن پنجمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا در ارتباط با سرکوب اعتراضات «زن زندگی آزادی» خبر داده و گفته بود این بستهٔ تحریمی احتمالاً روز دوشنبه در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به تصویب برسد.

قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان تروریستی اتحادیه اروپا یکی از خواسته‌های ایرانیانی است که در یکی دو ماه گذشته در کشورهای اروپایی تظاهرات برپا کرده‌اند.
امروز جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هم اعلام کرد این اتحادیه در یک بستهٔ جدید «تحریم‌های مهمی» را مرتبط با حقوق بشر علیه جمهوری اسلامی وضع خواهد کرد.
https://twitter.com/i/status/1627636654570602497
قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران امروز به ۵۰ هزار تومان رسید.
بر اساس گزارش‌های لحظه‌ای وب‌سایت «بن‌بست»، قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز تهران حوالی ظهر دوشنبه یکم اسفند از مرز نمادین ۵۰ هزار تومان عبور کرد و به ۵۰ هزار و ۸۰ تومان رسید.
در این بازار، قیمت هر پوند بریتانیا نیز به بیش از ۶۰ هزار تومان افزایش یافت و هر یورو نیز ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد.
روند کاهش ارزش پول ملی ایران در ماه‌های اخیر شدت گرفته است.
https://twitter.com/i/status/1627608933396357121
دبیرکل مجمع ایثارگران: عبور ۸۰ درصد مردم از جمهوری اسلامی
جواد امام، مدیر عامل بنیاد باران و دبیرکل مجمع ایثارگران، طی سخنانی خواستار «پیگرد قضایی» افرادی در میان حکومتیان شد که آن‌ها را «بانیان وضع موجود» می‌داند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب که در چهارمین کنگره مجمع ایثارگران سخن می‌گفت، از جریانی که «جریان اقتدارگرا» می‌نامند به‌شدت انتقاد کرده و گفت که این جریان باعث «عبور و رویگردانی بیش از ۸۰ درصد مردم کشور از نظام جمهوری اسلامی و آن هم بر اثر کارنامه همین نظام شده است.»
مدیرعامل بنیاد باران، بنیادی که توسط محمد خاتمی رئیس‌جمهوری اسبق جمهوری اسلامی، تأسیس شده است، در ادامه گفت که «از نظر مجمع ایثارگران، براندازان اصلی آن‌هایی هستند که بر خلاف اراده و خواست ملت تصمیم می‌گیرند.»
با این‌که دبیرکل مجمع ایثارگران در این سخنرانی اذعان کرد که اکنون اراده و خواست «۸۰ درصد» از ملت ایران عبور از نظام جمهوری اسلامی است، در مورد منظور خود از «اراده و خواست ملت» در جمله اخیر توضیحی نداد.
به گزارش پایگاه خبری «صبح ما»، جواد امام سپس در این سخنرانی خواستار «تهیه سیاهه‌ای» از «بانیان وضع موجود» توسط «مراجع، علما، اساتید دانشگاه‌ها، حقوقدانان مستقل و حتی مردم آگاه، احزاب معتدل و اصول‌گراهای عاقل» شد تا «بانیان وضع موجود را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، اقدام علیه وحدت ملی، شکاف در صنوف ملت جهت پیگیری قضایی قرار دهند.»
مطرح کردن این خواستِ مدیر عامل بنیاد باران در حالی صورت می‌گیرد که در جمهوری اسلامی سررشته تمامی امور در دست ولی فقیه است و «جریان اقتدارگرای» مورد اشاره دبیرکل مجمع ایثارگران، تشکل یا بدنه مجزایی از طبقه حاکمیتی منصوب از سوی رهبر جمهوری اسلامی ندارد.
محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، روز ۱۶ بهمن در بیانیه‌ای، «براندازی» جمهوری اسلامی را رد کرد و مدعی شد که «به لحاظ توازن قوا و امکانات و توانی که حکومت دارد براندازی مکانیکی آن ممکن نیست».
جواد امام، مدیرعامل بنیادی که توسط محمد خاتمی تأسیس شده، اما در سخنرانی تازه خود در چهارمین کنگره مجمع ایثارگران، از «رمیدن» نسل کنونی ایرانیان «از انقلاب و اسلام» سخن گفت و با ذکر این‌که «وضع کنونی قطعاً قابل تداوم نیست» افزود: «به حاکمیت هشدار می‌دهیم که اگر صدای مردم را نشنود در آینده نزدیکی اگر دیر نشده باشد، مردم دیگر به صدای آنها گوش نخواهند داد.»