شعارهای شبانه در تهران؛ فضای به‌شدت امنیتی در جوانرود

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعتراضات مردمی در شهرهای گوناگون شامگاه ۱۵ دی نیز ادامه داشت. بی‌خبری از سرنوشت شماری از پزشکانی که به معترضان زخمی کمک کرده‌اند، نگرانی مدافعان حقوق بشر را برانگیخته است. قالیباف گفت، "حرف و عمل مسئولان متفاوت است". بر اساس خبرها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شامگاه پنجشنبه، ۱۵ دی (پنجم ژانویه) معترضان در چند شهر دست به حرکات اعتراضی گوناگون زده‌اند. مردم در چندین محله تهران شعارهای ضد حکومتی سر دادند. معترضان در نارمک تا پاسی از شب "مرگ بر حکومت بچه‌کش"، "مرگ بر دیکتاتور"، "مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی" فریاد زده‌اند.

در چند محله هم معترضان علاوه بر شعار، بنرهای تبلیغاتی سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی را به آتش کشیدند.

فضای امنیتی و قطع اینترنت در جوانرود
به گفته شاهدان عینی فضای شهر جوانرود استان کرمانشاه به‌شدت امنیتی است و هر از گاهی صدای گلوله شنیده می‌شود. اینترنت در این شهر به‌شدت محدود و پیاپی قطع شده است.
دستگیری معترضانی که در طول اعتراضات شناسایی شده‌اند همچنان ادامه دارد. وبسایت خبری هه‌نگاو با اعلام اسامی هفت معترض بازداشتی اخیر نوشت، شمار بازداشت‌شدگان جوانرود به ٢٨ نفر رسیده است.
هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر شمار کشته‌شدگان خیزش مردمی اخیر را ۵۱۶ نفر اعلام کرد. از این تعداد، ۷۰ نفر کودک و نوجوان و ۶۸ نفر از نیروهای سرکوب بوده‌اند.
بر اساس آمار این ارگان خبری ۱۹هزار و ۲۶۲ نفر نیز دستگیر شده‌اند.
هرانا همچنین گزارش داد که محمدمهدی کرمی، از بازداشت شدگانی که حکم اعدامش توسط دیوان علی کشور تایید شده، از روز چهارشنبه ۱۴ دی‌ماه دست به اعتصاب غذا زده است.

هشدار عباس عبدی
عباس عبدی، تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یک گفت‌وگوی ویدئویی با سایت "اقتصاد آنلاین" اظهار داشت، ادامه وضع موجود "برای یکی دو سال هم غیرممکن است، زیرا پرده‌دری‌هایی که در این سه ماهه در سیاست داخلی رخ داده به سادگی قابل ترمیم نیست".
به اعتقاد او، در سیاست خارجی هیچ راهی برای بازگشت به حالت عادی وجود ندارد و در اقتصاد هم هیچ گزاره امیدبخشی به‌چشم نمی‌خورد.
عبدی تاکید کرده است: «بدون حل سیاست داخلی امکان ندارد که مسائل ایران حل شود. ابتدا باید بازسازی سیاست داخلی در دستور کار قرار گیرد».
این تحلیلگر سیاسی هشدار داده است که خیزش مردمی اخیر مثل دفعات قبل نیست و "امکان ندارد با شیوه‌های بگیر و ببند مشکل حل شود".

قالیباف: ما حرف و عملمان هیچگاه یکی نبوده است
رئیس مجلس شورای اسلامی در یک برنامه تلویزیونی، بانی خیزش مردمی را "دشمنان" خواند و هشدار داد که بین مسئولان حکومتی نباید دودستگی ایجاد شود.
قالیباف ضمن بیان این ادعا که "وهابیت، تکفیری‌ها، داعشی‌ها، آمریکایی‌ها و حتما عناصر صهیونیستی" در استان سیستان و بلوچستان فعال هستند اذعان کرد که مردم این استان مشکلاتی دارند و مسئول این مشکلات مقامات حکومتی هستند. او گفت:‌ «مدیریت در بخش‌های مختلف دست ماست لذا اشکالات بیشتر به ما بازمی‌گردد».
درباره دویچه وله