حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی را که جنایت جنگی و علیه بشریت است، محکوم میکنیم

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

هشتم ژانویه، سالروز دردناک حمله‌‌‌ی موشکی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به پرواز شماره 752 هواپیمایی اوکراین، که منجر به کشته شدن دهها تن از زنان، مردان و کودکان بیگناه گردید را به ملت ایران و بازماندگان جانباختگان آن فاجعه تسلیت میگوییم. رژیم جمهوری اسلامی به مدت سه روز پس از سقوط هواپیمای اوکراینی، با پنهان کردن حقیقت و تقلیل علت حادثه به نقص فنی هواپیماهای شرکت بوئینگ، سعی در فریفتن ملت ایران و کتمان جنایتی که انجام داده بود، داشت. سپاه پاسداران سر انجام پس از 72 ساعت، تحت فشار جامعه جهانی و همچنین بر اساس شواهد و قرائن موجود، ناچار به اعتراف به حمله‌ی موشکی تحت عنوان "خطای انسانی" شد. حمله ای که سرنشینان بی گناه هواپیما که از اتباع کشورهای کانادا، بریتانیا، افغانستان، سوئد و اوکراین بودند را همراه با جمعی از زنان و مردان نخبه ‌ی ایران به قتل رساند.

پس از این اعتراف، رژیم جمهوری اسلامی، همانند همیشه نسبت به اعتراض جوانان و دانشجویان شریف ایران که پس از حادثه برای اعتراض مسالمت آمیز به خیابان آمده بودند تنها پاسخ همیشگی را داشت: گلوله، سرکوب، و بازداشت. اکنون پس از گذشت سه سال از این حادثه ‌ی دردناک، شبهات فراوان و زوایای خفا و پنهان بی شماری بدون پاسخ و شفاف سازی مانده است که فرضیه عمدی بودن این جنایت را بیش از پیش تقویت نموده است. بویژه آنکه پس از گذشت سه سال، هنوز هیچ شخصی به عنوان عامل این جنایت به ملت ایران معرفی نشده است.
در دی ماه 1401 کمیته‌ ی حقوقی انجمن خانواده‌های جان‌باختگانِ پرواز ۷۵۲ اعلام کرد که چهار دولت اوکراین، کانادا، بریتانیا و سوئد با ارسال یادداشتی دیپلماتیک که در آن حمله ی موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین را "عامدانه" دانسته، به جمهوری اسلامی شش ماه مهلت پاسخگویی داده است. در پایان این شش ماه، این پرونده رسما به دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه به علت ارتکاب جمهوری اسلامی به "جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت" ارجاع داده خواهد شد.
سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور، ضمن محکوم کردن این حمله ی موشکی و عدم پاسخگویی جمهوری اسلامی به خواست حق طلبانه بازماندگان این فاجعه و ملت ایران، شخص رهبری جمهوری اسلامی، علی خامنه ای، را به عنوان فرمانده کل قوای مسلح مسئول این جنایت میداند. ما از بازماندگان این فاجعه، خصوصا انجمن خانواده های پرواز 752 در راستای روشن شدن زوایای تاریک این جنایت و رسیدن به عدالت، قاطعانه پشتیبانی میکنیم. ما امیدواریم و بلکه یقین داریم که روزی مسئولین این جنایت در دادگاههای عادلانه داخل کشور، در پیشگاه ملت ایران مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.
16 دی 1401 برابر 6 ژانویه 2023
سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
http://www.iranazad.info/