نماینده ارشد پارلمان بریتانیا از شهروندان کشورش خواست فورا ایران را ترک کنند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 رئیس کمیته روابط خارجی در مجلس عوام بریتانیا روز دوشنبه پنجم دی از همه بریتانیایی‌ها، شامل دو تابعیتی‌ها در ایران خواست که هر چه سریع‌تر این کشور را ترک کنند و هشدار داد که ممکن است جمهوری اسلامی آنها را به «گروگان» بگیرد.  به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، آلیشیا کرن با ابراز نگرانی «عمیق» از وضعیت شهروندان بریتانیایی‌ در ایران، از جمله دو تابعیتی‌ها، گفت که حکومت جمهوری اسلامی «بارها افراد با تابعیت دوگانه را بازداشت و از آن‌ها به عنوان مهره بازی شطرنج خود استفاده کرده است».

به گفته این مقام ارشد پارلمان بریتانیا، کارنامه جمهوری اسلامی ایران گویای «گروگان‌گیری دولتی در ابعاد وسیع» است.

خانم کرن افزود که بریتانیایی‌ها و دو تابعیتی‌ها باید «صد در صد» ایران را ترک کنند. او خواهان آن شد که اصولا هر شهروند غربی که فعلا در ایران است، از «امن‌ترین راه» این کشور را ترک کند.

هشدار خانم الیشیا کرن یک روز پس از آن داده شد که سپاه پاسداران مدعی شد هفت تن از اعضای «یک شبکه سازمان‌یافته» را در استان کرمان دستگیر کرده که از انگلستان هدایت می‌شدند. سپاه پاسداران در اطلاعیه خود از این گروه به عنوان «زاگرس» نام برده و آن را به اعتراضات اخیر در کشور ربط داده است.

شمار زیادی از کشورهای اروپایی در دوره اعتراضات جاری ایران، از شهروندان خود خواسته بودند از سفر به ایران خودداری کنند یا ایران را ترک کنند اما به نظر می‌رسد که اظهارات رئیس کمیته روابط خارجی مجلس عوام بریتانیا جدی‌ترین هشدار نسبت به امنیت تمامی اتباع کشورهای غربی ایران باشد که فعلا در ایران هستند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه تهران، روز دوشنبه و پیش از سخنان خانم کرن، با اشاره به برخی دولت‌های غربی که از مطالبات معترضین ایران حمایت کرده و تحریم‌هایی علیه مهره‌های سرکوب‌گر جمهوری اسلامی برقرار کرده‌اند، گفت این دولت‌ها از روی «اشتباه محاسباتی» «روی اسب بازنده شرط بسته‌اند».