اعتراضات مردمی در تداوم انقلاب, اعتصاب کارگران پتروشیمی آبادان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۳۴
بنا بر گزارش "شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت" از روز گذشته چهارم دیماه در بخش هایی از پتروشیمی آبادان کارگران در اعتراض به فضای امنیتی ایجاد شده در محل کار خود و پیامهای تهدید آمیز به کارگران معترضی که در تجمعات قبلی حضور داشتند، وارد اعتصاب شدند و امروز صبح دیگر بخش ها نیز به اعتصاب پیوستند و مجتمع به طور کامل به حالت تعطیل در آمد. در گزارش این خبر آمده است: "خواست فوری این همکاران پایان دادن به احضارها و تهدیدات امنیتی است.

اعتراض این کارگران درتجمعاتشان به بدتر شدن وضع معیشتی خود بوده است. شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت از اعتراضات این همکاران حمایت و پشتیبانی میکند و بر پایان دادن به فضای امنیتی در محیط های کار و احضارها و تهدیدات کارگران معترض و پاسخگویی فوری به مطالبات معیشتی همکاران تاکید دارد. گفتنی است که در روز گذشته نیز همانطور که گزارش کردیم پانزده نفر از همکاران ارکان ثالثی ما در پارس جنوبی که قصد تجمع برای پیگیری مطالباتشان را داشتند بازداشت شدند. شورای سازماندهی بر آزادی فوری این همکاران تاکید میکند. با اتحاد سراسری باید با این سرکوب ها مقابله کرد. ما کارگرن و ما مردم حق و حقوقمان را طلب میکنیم کارفرمایان و دولت با سرکوب و دستگیری پاسخ میدهند. شورای سازماندهی تمامی کارگرن شاغل در بخش های مختلف نفت را به پیوستن و حمایت از اعتراض همکاران در پتروشیمی آبادان فرا میخواند. پاسخ دستگیری و اعدام اعتصابات سراسری است".
امروز همچنین ۳۰۰ کارگر شرکت طراحی و ساخت سازه های دریایی مبین سازه گستر خلیج فارس دست به اعتصاب زدند. تمامی کارگران این شرکت که مسئول ساخت سکوهای نفتی هستند از شنبه ۳ دی وارد اعتصاب شده اند. روز گذشته همچنین حدود ۶۰۰ نفر از کارگران شرکت اخوان در پاکدشت که در حوضه تولید لوام خانگی، گاز هود سینگ فر فعالیت میکند دست از کار کشیده و در محوطه شرکت تجمع کردند. این کارگران شعار میدادند: " اگه با هم یکی نشیم یکی یکی اخراج می‌شیم". در این روز همچنین جمعی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی تهران در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلاتشان مقابل دفتر کانون بازنشستگان تهران دست به تجمع زدند.
بدینگونه اعتصابات و اعتراضات کارگری در دل انقلاب بطور متوالی صورت میگیرد و امروز فضای اعتراض در مراکز نفتی بالاست. حزب کمونیست کارگری از اعتراضات کارگران پالایشگاه آبادان قاطعانه حمایت میکند. و همصدا با شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت تمامی کارگران شاغل در مراکز مختلفی نفتی را به اعتصاب علیه سرکوبگری ها حکومت و دستگیریها و اعدامها فرا میخواند. پانزده کارگر بازداشتی ارکان ثالث در پارس جنوبی که در جریان حرکت اعتراضی روز گذشته شان بازداشت شدند، باید فورا آزاد شوند. حزب بر اعتصابات سراسری کارگری به عنوان یک حلقه قدرتمند و مکمل خیزش مردمی در کف خیابان و گامی در پیشروی انقلاب تاکید دارد. زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی!
نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۵ دی ۱۴۰۱، ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲

 

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره 235
۵ دی: اعتراضات مردمی در تداوم انقلاب
آزادی، برابری، حکومت کارگری
یادمان جانباختگان انقلاب به محل اتحاد مردم علیه جمهوری اسلامی و فریاد زن، زندگی، آزادی تبدیل شده است. امروز در چهلمین روز قتل کیان پور فلک کودک ده ساله ای که با شلیک جنایتکاران جمهوری اسلامی در ایذه به قتل رسید در آرامگاه روستای پرچستان گورویی ار توابع این شهر مراسمی برگزار شد و جمعیت بسیاری حضور یافتند و مراتب خشم خود را نسبت به حکومت کودک کش جمهوری اسلامی اعلام دااشتند. امروز در سنندج نیز در چهلمین روز قتل آرام حبیبی و شاهو بهمنی در قطعه ۱۲ بهشت محمد ی مراسم یادمان برگزار خواهد شد. در سقز نیز دانش‌آموزان یکی از مدارس همزمان با چهلمین روز قتل دانیال پابندی و دیگر جانباختگان انقلاب، امروز کلاس درس را تعطیل کردند.
روز گذشته ۴ دی مراسم های با شکوهی در بزرگداشت جانباختگان انقلاب در بوکان و نیز در روستان چروسانه کامیاران با حضور گسترده مردم بر پا شد. در کامیاران مراسم به مناسبت چهلمین روز قتل برهان کرمی برگزار شده و مردم معترض شعار میدادند: "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" ، " آزادی برابری حکومت کارگری"، و " زن، زندگی، آزادی، حکومت شورایی". فریاد چنین شعارهایی به روشنی عمق انقلاب زن، زندگی، آزادی را به نمایش میگذارد.
روز گذشته همچنین در بوکان در قبرستان این شهر مراسم چهلمین روز قتل جانباختگان این شهر با حضور گسترده مردم برگزار شد. فراخوان این تجمع از قبل داده شده بود و به این مناسبت شهر در اعتصاب عمومی و یکپارچه خشم و اعتراض بود. مردم بسیاری برای شرکت در مراسم جمع شدند و شعارهایی علیه حکومت جنایتکار اسلامی سردادند. بعد از مراسم نیز شعاردهی ها در سطح خیابانهای شهر تا شب هنگام ادامه یافت. مردم آتش روشن کردند و راهبندان کردند و شعار میدادند. نیروی سرکوب به سوی مردم شلیک کرد و مردم درگیر با آنها درگیر شدند و جنگ و گریز جریان یافت.
امروز پنجم دیماه نیز در بوکان دانش آموزان یکی از دبیرستان‌های بوکان همزمان با چهلم جان‌باختگان اعتراضات مردمی این شهر به خیابان آمده و شعارهای اعتراضی سردادند و جواب سرکوبگری های حکومت را با فریاد "بوکان شهید داده، از مرگ نهراسیده" دادند. گفتنی است که در شیراز نیز برای برگزاری مراسم چهلمین روز قتل حسین شیرازی‌پور ۳۹ ساله برای روز ششم دی‌ماه فراخوان داده شده است.
شب گذشته درشهر مهاباد نیز مردم به خیابان آمدند. آتش روشن کردند و با شعارهای "زن، زندگی، آزادی"، و "فقر اعدام گرونی، میریم تا سرنگونی" خشم و اعتراض خود را فریاد زدند. در این شب همچنین در اصفهان و بندر انزلی جوانان به پایگاه بسیج کوکتل زدند و شعاردهی های شبانه در محلاتی از تهران و شهرهای مختلف جریان داشت. از جمله در نارمک و شاهین جنوبی در تهران فریاد مرگ بر دیکتاتور بر فضای خیابانها طنین انداخته بود.
خبر دیگر اینکه شب گذشته در مسیر لامرد بستک مامورین در ایست بازرسی، یک خودرو را که سرنشینان آن یک خانواده بودند به گلوله بستند و در پی آن سها اعتباری دختر ۱۲ ساله اهل روستای خلوص از شهرستان بستک در استان هرمزگان به دلیل تیراندازی قبل از رسیدن به اتاق عمل متاسفانه جان خود را از دست داد. نابود باد حکومت کودک کش!
موضوع دیگر احکام اعدام حکومت در تقابل با انقلاب است و مردم با قدرت مقابل آن ایستاده اند و جنبش علیه اعدام ابعاد جهانی ای پیدا کرده و جنبش کفالت سیاسی زندانیان زیر خطر اعدام از سوی نمایندگان پارلمانهای کشورهای اروپایی یک وجه زیبای همبستگی های جهانی با انقلاب ایران است. هم اکنون خطر اعدام محمد قبادلو که حکم اعدامش از سوی حکومت تایید شده است وجود دارد. محمد قبادلو از داخل زندان پیام داده و مینویسد: "درود به مردم شریف ایران، محمد قبادلو هستم، آخرین تیرمون هم که از مجاری قانونی جمهوری اسلامی ایران زدیم اثری نداشت و اعاده دادرسیمون رو هم رد کردند، قراره من به حکم خالی از شرافت و عدالت قضات پرونده اعدام بشم....". پیام پر صلابت زندانیان زیر خطر اعدام، ابعاد حماسی انقلاب را به نمایش میگذارد.
نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۵ دی ۱۴۰۱، ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲