تداوم اعتراضات در شهرهای ایران؛ اعتراضات شبانه در دهدشت

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

شهرستان دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد شامگاه چهارشنبه دوم آذر ماه صحنه اعتراضات مردمی بود که با واکنش نیروهای امنیتی مواجه شد. ویدیوهایی که از اعتراضات در این شهر منتشر شده است، نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به سوی معترضان گاز اشک‌اور شلیک کرده‌اند. در این ویدیوها صدای تیراندازی شنیده می‌شود در حالی که معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.تصاویر حاکی از آن است که معترضان همچنین برای مقابله با نیروهای امنیتی به سوی آنها سنگ پرتاب می‌کنند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، چهارشنبه در توییتی به اعتراضات در مناطق کردنشین ایران نوشت: «کردهای عزیز ایران رنج‌های زیادی را از قبیل تبعیض‌های شدید قومی، فشارهای سخت مذهبی، فقر و مشکلات اقتصادی تحمل کرده‌اند؛ آیا منصفانه است که اعتراض‌شان با گلوله جنگی پاسخ داده شود؟»

هرانا: تلفات نیروهای انتظامی و امنیتی در اعتراضات اخیر به ۵۶ تن رسیده است


ارگان حقوق بشری «هرانا» گزارش داد که در جریان اعتراضات اخیر ایران از ۲۶ شهریور تا ۲ آذرماه، نیروهای انتظامی و امنیتی در تلاش برای سرکوب معترضان «دست‌کم ۵۶ نفر تلفات داشته‌اند». بر اساس این گزارش، نیروی بسیج با ۳۱ کشته بالاترین میزان تلفات را در مقایسه با دیگر نهادهای نظامی و انتظامی داشته است.پس از آن، سپاه پاسداران با ۱۳ کشته و نیروهای انتظامی با ۱۰ کشته به‌ترتیب در رتبه دوم و سوم قرار دارند.بنابر اطلاعات رسیده به هرانا، وزارت اطلاعات و ارتش نیز هر کدام با یک کشته، کمترین میزان تلفات را ثبت کرده‌اند.آمار تلفات نیروهای حکومتی در شرایطی منتشر می‌شود که قرار است روز پنج‌شنبه سوم آذر نشست ویژه‌ای در شورای حقوق بشر سازمان ملل برای رسیدگی به سرکوب خشونت‌بار معترضان و نقض مستمر حقوق بشر در ایران برگزار شود.
تازه‌ترین دور اعتراضات سراسری در ایران در پی کشته شدن (ژینا) مهسا امینی دختر ۲۲ ساله سقزی در بازداشت گشت ارشاد در روز ۲۵ شهریور آغاز شد؛ گزارش‌های متعدد حاکی است که در این مدت، نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی علاوه‌بر کشتار معترضان از جمله کودکان، خشونت و آزار جنسی علیه زنان و دختران بازداشت‌شده و دستگیری فراقانونی هزاران معترض را ادامه داده‌اند.
بر اساس تازه‌ترین آمار سازمان حقوق بشر ایران که روز اول آذر منتشر شد، تعداد کشته‌شدگان اعتراضات جاری پس از ۱۰ هفته به «دست‌کم ۴۱۶ تن، از جمله ۵۱ کودک» رسیده و تنها طی هفته آخر آبان «بیش از ۷۲ تن در ایران» به‌دست نیروهای امنیتی و انتظامی کشته شده‌اند.

بیانیه کانون نویسندگان ایران در محکومیت سرکوب‌های حکومتی در شهرهای کردنشین
کانون نویسندگان ایران شامگاه چهارشنبه در بیانیه‌ای «سرکوب سازمان‌یافته‌ مردم بی‌دفاع شهرهای کردنشین و دیگر شهرهای ایران» به‌دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را محکوم کرد.
در این بیانیه آمده است: «آنچه امروز بر مردم کرد می‌گذرد ادامه سال‌ها سرکوب و شکنجه سیستماتیک حاکمیتی چهل و چند ساله است که با اقلیت‌ستیزی و ایجاد ناامنی و دستگیری و اعدام مخالفان، سعی در یکپارچه‌سازی زبان و باورهای مذهبی و آئینی دارد».
این کانون تصاویر منتشر شده از این شهرها را «یادآور حملات جنگی به شهرهای بی‌دفاع» دانسته و افزوده است: «مناطق کردنشین ایران که در روزهای اخیر یکی از پرشورترین صحنه‌های مقاومت مردمی را در جنبش آزادی‌خواهی رقم زده بودند، اکنون به عرصه‌ی فجیع‌ترین سرکوب‌های حکومتی بدل شده‌اند».
سنگربندی معترضان در مهاباد برای مقابله با برخورد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی؛ شرایط این شهر آذربایجان غربی در روز ۲۸ آبان «جنگی» توصیف شده بود

فاطمه هاشمی دیدار با مجتبی خامنه‌ای را تایید کرد
پایگاه اطلاع‌رسانی «خانه‌موزه هاشمی رفسنجانی» روز چهارشنبه تایید کرد که فاطمه هاشمی با مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی، دیدار کرده ولی «نقل‌قول‌ها و موضوعات مورد اشاره» در برخی خبرها را تکذیب کرده است.
این پایگاه در کانال تلگرامی خود نوشته است: «در پی انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر دیدار فاطمه هاشمی رفسنجانی با حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی خامنه‌ای، یک منبع موثق برای تنویر افکار عمومی اعلام کرد: ضمن تایید اصل دیدار، نکته مهم قابل ذکر این‌که، بیشتر نقل قول‌ها و موضوعات مورد اشاره در خبر، خلاف واقع و کذب است».
پیشتر سایت «پیک‌نت» خبر داده بود که این دیدار «دو ساعت» طول کشیده و موضوع گفتگوها هم «اوضاع کشور» بوده است.
این سایت مدعی شده که «در پایان گزارش فاطمه هاشمی، مجتبی خامنه‌ای گفته است: من همه این‌ها را می‌دانم، ولی کاره‌ای نیستم و مدتی است از تصمیم‌گیری‌ها کنار گذاشته شده‌ام و در حال حاضر فقط یک مدرس حوزه‌ام. برو این‌ها را به پدرم بگو».
بر اساس این گزارش، «فاطمه هاشمی هم گفته است: ما دسترسی به پدرت نداریم».
پیک‌نت افزوده است: «در پایان این دیدار، مجتبی خامنه‌ای گفته است که من فکر کردم آمدی برای موضوع (دستگیری و بازداشت) فائزه!»
فائزه هاشمی، دختر رئیس‌جمهوری پیشین ایران، روز پنجم مهر به اتهام آنچه که «تحریک اغتشاشگران به اعتراضات خیابانی» خوانده شده، در «شرق تهران» بازداشت شد.

بیت آیت‌الله منتظری: اقدام اساسی صورت نگیرد گرفتار جنگ داخلی خواهیم شد
بیت آیت‌الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه درگذشته، با انتشار بیانیه‌ای درباره «اوضاع نابسامان کشور» گفته است که «اگر اقدام اساسی صورت نگیرد گرفتار جنگ داخلی خواهیم شد».
این بیانیه که روز چهارشنبه دوم آذر منتشر شده، می‌افزاید: فجایع خونباری که در بسیاری از نقاط ایران مخصوصاً در بلوچستان و ایذه و کردستان واقع شد جای «تأسف و شرمندگی فراوان» دارد.
بیت آیت‌الله منتظری تصریح کرده است: اگر هیأت حاکمه جمهوری اسلامی واقعاً به‌دنبال راه حل اساسی هستند، باید طبق قانون اساسی اجازه همه‌پرسی را صادر کنند، چون «خواست اصلی مردم» ایران همین است.
این بیانیه با اشاره به برخوردهای جمهوری اسلامی با برخی روحانیون بلندپایه مانند آیت‌الله منتظری و سید کاظم شریعتمداری، از مراجع تقلید خواسته است در امور جاری که «دین و مملکت در معرض خطر جدی» قرار گرفته‌اند، اظهارنظر کنند.
از زمان آغاز اعتراضات اخیر مردمی در ایران، تنها محقق داماد و بیات زنجانی از عملکرد جمهوری اسلامی انتقاد کرده‌اند و این انتقادات نیز مربوط به اوایل اعتراضات بوده است.
به‌رغم کشته شدن صدها نفر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، مراجع تقلید هیچ واکنشی در این زمینه نشان نداده و تنها برخی از آن‌ها خواستار رسیدگی به «معیشت مردم» شده‌اند.
این در حالی است که معترضان عمدتا شعارهای تند و براندازانه‌ای علیه نظام حاکم و شخص علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سر داده و خواستار سرنگونی آن شده‌اند.

سوشا مکانی: نیازی نیست سیاسی باشی، فقط کافیست با شرف باشی
سوشا مکانی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران، به اظهارات مهدی طارمی، بازیکن فعلی تیم ملی، مبنی بر این‌که «سیاسی» نیست و در مورد اعتراضات اخیر اظهار نظر نمی‌کند، واکنش نشان داد وخطاب به او گفت: «نیازی نیست سیاسی باشی، فقط کافیست با شرف باشی».
او در توئیتی نوشت: «ما هم سیاسی نیستیم ! اما وقتی هموطنم گرسنه بود شکم سیر من هم درد می‌کرد، وقتی هموطنم تیرخورد! جای تیر روی بدن من ماند! وقتی هموطنم برای آزادی مُرد! من هر روز و هر لحظه می‌میرم!!! نیازی نیست سیاسی باشی، فقط کافیست با شرف باشی!!!»
مهدی طارمی پس از شکست تیم ملی فوتبال ایران در برابر انگلیس در گفتگو با یک شبکه سوئدی گفته بود: «من نه سیاسی هستم و نه می‌خواهم به سوالات شما پاسخ بدهم! من در جام جهانی هستم تا از فوتبال لذت ببرم».​
او خطاب به خبرنگار گفت: «نمی‌دانم چرا دائما این سوالات را می‌پرسید و درباره جنگ اوکراین سوال نمی‌کنید؟»
خبرنگار هم در پاسخ به او گفت که چون شما ایرانی هستید درباره وضعیت ایران از شما سوال می‌پرسم.
اعضای تیم ملی فوتبال ایران به‌دلیل سکوت‌شان در برابر سرکوب اعتراضات سراسری در کشور، هدف انتقادهای شدید کاربران و تماشاگرانی ایرانی قرار گرفته‌اند. گروهی از تماشاگران روز دوشنبه در جریان بازی ایران و انگلیس در ورزشگاه آل خلیفه دوحه، شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» خطاب به بازیکنان سر دادند.
رادیو فردا

گروهی از نویسندگان کردستان خواستار استعفای جمعی نمایندگان مجلس شدند
گروهی از نویسندگان در استان کردستان ایران در بیانیه ای ضمن محکوم کردن خشونت علیه معترضان خواستار استعفای جمعی نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده اند.
در این بیانیه آمده است: «حوادث اخیر در جای-جای ایران و بویژه در این چند روز گذشته در کردستان، جان و روان هر انسانی را می آزارد و به اعتراضش وامی دارد.»
«مردمی – که صاحبان اصلی بروبومند – از شدت فقر و کثرت فساد، بی عدالتی و ظلم آشکار حاکمان، به جان آمده و با دست خالی و به انسانی ترین شیوه، نارضایتی خود را ابزار می دارند و حاکمیتی – که می بایست خدمتگزار و امانتدار آنان باشد – با تیر و تفنگ پاسخ می دهد؛ می کشد، و در کارش، پیر و جوان و حتی نوجوان و کودک نیز هیچ تفاوت نمی کند!».
آنها ادامه می دهند که «ای کاش آمران این جنایات ناباور، دست کم اندکی از تاریخ می آموختند که: چنان نماند چنین نیز هم نخواهد ماند.»
آنها با اعلام حمایت خود از «مطالبات برحق» هم میهنان یعنی «آزادی، عدالت، صلح و دوستی» کشتار شهروندان را محکوم می کنند.
در پایان این بیانیه آمده است: «همچنین نمایندگان مجلس، به نشانه همدلی با مردم سوگوار، باید که دست از سمت نمایشی خود کشیده جملگی استعفا دهند.»
گروهی از نمایندگان مجلس روز ۱۵ آبان در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواهان «اعدام هر چه سریعتر معترضان محکوم به محاربه شدند».
تعدادی از معترضان که بدون حضور وکیلشان محاکمه شدند،‌ با اتهاماتی از جمله محاربه رو به رو شده اند.

وزیر خارجه بریتانیا درباره ایران: رژیمی که وحشیانه مردم خود را سرکوب می‌کند، متحدان ما را هم در خارج تهدید خواهد کرد
جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا در توییتی گفته است «ایران در حال گسترش بیشتر برنامه هسته ای خود است. این شواهد بیشتری از خطری است که رژیم برای امنیت جهانی ایجاد می‌کند».
وزیر خارجه بریتانیا گفته «رژیمی که به طرز وحشیانه ای مردم خود را در داخل سرکوب می‌کند، مطمئناً دوستان و متحدان ما را در خارج از کشور تهدید خواهد کرد. ایران هرگز نباید به سلاح هسته ای دست یابد».

اظهارات آقای کلورلی یک روز پس از اعلام افزایش میزان غنی سازی ۶۰ درصدی در ایران است.
ر شرایطی که در دهمین هفته اعتراضات، مقام های جمهوری اسلامی به سرکوب خشن معترضان مسالمت جو ادامه می دهند، همزمان اعلام کرده اند که در واکنش به صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، میزان تولید اورانیوم غنی شده خود را افزایش خواهند داد.

حمایت امل و جورج کلونی از معترضان ایران: دخترانی که در ایران به خیابان‌ها می‌آیند، الهام‌بخش جهان شده‌اند
‌امل کلونی، وکیل لبنانی‌تبار از بنیاد عدالت کلونی به همراه همسرش جورج کلونی، بازیگر و فیلمساز هالیوود، گفته است: «دخترانی که در ایران به خیابان‌ها می‌آیند، با شهامت خود الهام‌بخش جهان شده‌اند. دولت‌ها اکنون باید یک نهاد تحقیقاتی بین‌المللی مستقل ایجاد کنند تا با جمع‌آوری شواهدی از خشونت‌هایی که معترضان متحمل شده‌اند؛ روزی اجرای عدالت ممکن شود.»‎شورای حقوق بشر سازمان ملل به درخواست آلمان و ایسلند، این هفته بر سر اینکه آیا تحقیقات بین المللی مستقلی در مورد نقض حقوق بشر در ایران مقرر شود یا خیر، از کشورهای عضو رای‌گیری خواهد کرد.‎بنیاد کلونی در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این تحقیقات ضروری است تا اطمینان حاصل شود افرادی که در جریان اعتراضات ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته، کشته و بازداشت شده‌اند، به عدالت دست یابند‫.‬بنیاد عدالت کلونی را امل علم‌الدین (کلونی)، وکیل لبنانی‌تبار و جورج کلونی، فیلمساز و بازیگر هالیوود بنیان گذاشتند و هدفش را «اجرای عدالت» در جهانی دانسته‌اند که در آن «از حقوق بشر پاسداری می‌شود و هیچ‌کس فراتر از قانون نیست.»بنابر اعلام سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، دست‌کم ۴۱۶ نفر در جریان سرکوب اعتراض‌ها کشته شده‌اند.