اعلامیه خبری: خیزش انقلابی در سالروز آبان با قدرت ادامه دارد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

چهارشنبه ٢٥ آبان ١٤٠١، اعتراض و اعتصاب و راه بندان در شهرهای مختلف ادامه داشت. شامگاه چهارشنبه اعتراضات در شهر ایذه بدنبال تیراندازی به مردم در بازار ایذه شدت گرفت. در پی یک حمله مسلحانه عوامل حکومت پنج نفر از جمله یک کودک دهساله کشته و ده نفر مجروح شدند که حال دو نفر از مصدومان وخیم گزارش شده است. بدنبال این واقعه ایذه یکپارچه بپاخاست، خیابانها و محلات را تسخیر و از جمله "حوزه علمیه ایذه" را آتش زدند.

همزمان با ایذه در بسیاری از شهرها اعتراضات شبانه در محلات و دانشگاه ها ادامه داشت. در روز چهارشنبه شهرهای جدیدی به اعتراض پیوستند و شهرهای سابق از جمله در استان کردستان و استانهای دیگر توده ای تر بمیدان آمدند. در تهران در بیش از بیست نقطه و منطقه اعتراض و سنگربندی خیابانی و راه بندان و درگیری با مزدوران حکومتی در جریان بود. سعادت آباد، اکباتان، آزادی، شهر زیبا، پارک دانشجو، عباس آباد، جنت آباد جنوبی، نازی آباد، شهرک غرب، بلوار فردوس، کیانشهر، مهستان از جمله مراکز تجمع و اعتراض بودند. در ایستگاه های متروی تهران جمعیت یکصدا اعتراض میکردند. نیروی سرکوب در ایستگاه تئاتر شهر به قطار و مردم معترض تیراندازی و گاز اشک آور پرتاب کرد.
در چهارشنبه ٢٥ آبان شهرهای مهاباد، سنندج، سقز، بوکان، کامیاران، قروه، بیجار، قره یان سنندج، نودچشه، روانسر، سرآبله ایلام، برازجان، زنجان، هفشجان چهار محال، ابهر، صومعه سرا، چند روستا و شهر کوچک استان فارس، هرمزگان، تهران، تبریز، اهواز، ایذه، لارستان، کرمانشاه، همدان، اراک، گنبد کاووس، گرگان، مشهد، یزد، شاهین شهر اصفهان، فولاد شهر اصفهان، کرمان، شیراز، بندرعباس، بابل، قائم شهر، انزلی، رشت، بهشهر، دورود، ساوه، جاده ساوه، کرج، فردیس کرج، بندر لنگه، قهدریجان، آمل، آبدانان، سبزوار، پرند، خمین، سربندر، قادر آباد، قلعه حسن خان، بیرجند و آباده در اعتراض و کشمکش با سرکوبگران حکومتی بودند. در ایذه کودک ده ساله کیان پیرملک و چهار نقر دیگر، در سقز دانیال یابندی، در بوکان سالار مجاور، توسط سرکوبگران به قتل رسیدند. سه شنبه شب در کامیاران، فواد محمدی توسط سرکوبگران به قتل رسید. روز چهارشنبه هزاران نفر از مردم کامیاران مقابل خانه فواد محمدی تجمع کردند و علیه حکومت قالتین شعار دادند. نیروهای سرکوبگر به تجمع حمله و تیراندازی کردند و برهان کرمی را کشتند.
همینطور در ٢٥ ابان اعتصاب عمومی بوسعت در جریان بود و در هفته جاری در تبریز و شهرهای دیگر ادامه دارد. در اینروز بازارهای سنندج، مهاباد، سقز، دیواندره، بوکان، مریوان، دهگلان، کرمانشاه، اصفهان، شاهین شهر، زرین شهر، تبریز، اهواز، بخشهائی از تهران و قزوین، اراک، شیراز، بندر گناوه، مشهد، رشت، بابل، گرگان، خرم‌آباد، آباده، بهبهان، سرپل ذهاب، ایلام، نجف آباد، الیگودرز، بروجرد، زاهدان، راسک و صومعه‌سرا در اعتصاب بودند.
امروز پنجشنبه ٢٦ آبان اعتراضات در شهرهای سنندج و بوکان و سقز و پیرانشهر بطور وسیع ادامه داشت. امروز کردستان یکپارچه خیزش انقلابی است. در بوکان بعد از خاکسپاری محمد حسن زاده شهر را به تصرف درآوردند، به مراکز حکومتی از جمله شهرداری و فروشگاه کوروش تعرض کردند. محل کسب و ماشین یک مزدور حکومتی را آتش زدند. پدر محمد حسن زاده در آرامستان بوکان در سخنانش از زنان تمجید کرد و از جمله گفت: "زمانی برای اینکه کسی را با جرات و شهامت توصیف کنند، میگفتیم خیلی مرده. الان اگر مردی خیلی جسارت دارد باید بگیم خیلی زن هستی، چون جسارت زنان بسیار بالاتر از مردان است". شهر بوکان تا این ساعت دست مردم است. در سنندج در یادیود چهلمین روز درگذشت جانباختگان شهر؛ داریوش علیزادە، محمد امینی، یحیی رحیمی و پیمان منبری، در ابعاد وسیع خروشید. از بهشت محمدی درگیری شروع شد، خیابانها به کنترل انقلابیون درآمد. در سقز مسیر جاده سقز بانه را مسدود کردند.
امروز پنجشنبه ٢٦ آبان اعتراضات در شهرهای بوکان، سنندج، مهاباد، سقز، پیرانشهر، جوانرود، درود، سرآبله ایلام و چهار راه رسالت ایلام، سمیرم اصفهان، مشهد، تبریز، گویم شیراز، ماسال گیلان، درود لرستان، ناغان چهارمحال، اراک، قزوین، خمین، ایوانکی، سرپل ذهاب و محلات و مناطق مختلف تهران از جمله گیشا، هفت حوض، شهرک غرب، تهرانپارس، بلوار فردوس و تهران پارس آغاز شده و ادامه دارد. در درگیری های امروز سنندج شاهو بهمنی و آرام حبیبی و در بوکان غفور مولودی و میلاد معروفی با تیراندازی مامورین جمهوری اسلامی کشته شده اند.
هرچه سرکوبگران خسته تر میشوند برخوردشان با مردم شدیدتر است. شکستن شیشه ماشین ها، تیراندازی به پنجره خانه ها، زدن عابرین در خیابان از واکنش های عصبی شان است. در مقابل مردم انقلابی میرقصند، سرود میخوانند، شعار میدهند، حجاب می سوزانند، سرکوبگران را گوشمالی میدهند، ماشین و موتورشان را به آتش می کشند، مزدوران محلی را فراری میدهند و از انتقام سخن میگویند. روحیه مردمی که هر شب آماده به جنگ میرود با روحیه مزدوران خودباخته رژیم قابل قیاس نیست.
حزب کمونیست کارگری ایران - حکمتیست همراه دهها میلیون انسان انقلابی و منزجر از جمهوری اسلامی یاد جانباختگان آبان و خیزش انقلابی جاری را گرامی میدارد. فراخوان ما اینست که روزهای آخر آبان را به کابوس مرگ جمهوری اسلامی تبدیل کنیم. گسترش اعتراض و اعتصاب عمومی و اعتصاب کارگری ضامن پیشروی های تاکنونی است. امروز شعار هر رزمنده انقلابی در جای جای ایران اینست: قسم به خون یاران ایستاده ایم تا پایان! ما میرویم که به کابوس جمهوری اسلامی پایان دهیم. پایان جمهوری اسلامی و نظم مبتنی بر فقر و تبعیض را به آغازی برای رهائی زن و آزادی و برابری و رفاه همگانی بدل می کنیم.

مرگ بر جمهوری اسلامی!
آزادی، برابری، حکومت کارگری!
حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
٢٦ آبان ۱۴۰۱- ١٧ نوامبر ۲۰۲۲