اعلامیه حزب حکمتیست: بلوچستان در اعتراض و خروش

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

جمعه ٢٠ آبان، در ۵۶ مین روز خیزش انقلابی شهرهای سیستان و بلوچستان در ابعاد گسترده دست به اعتراض زدند. قرار بود مردم شهرهای بلوچستان در زاهدان جمع شوند و یاد جانباختگان جمعه خونین زاهدان را گرامی بدارند. حکومت اما از شب قبل راههای ورودی زاهدان را با دائر کردن ایستگاه های ایست بازرسی بست، ستون های نظامی کمکی به شهرهای زاهدان و خاش گسیل کرد و کل نیروهای نظامی و امنیتی اش را برای ممانعت از تجمعات بسیج کرده بود.

علیرغم آماده باش رژیم، جمعیت مردم معترض در شهرهای بلوچستان از زاهدان و ایرانشهر و خاش تا راسک و چابهار و سراوان وسیعا بمیدان آمدند و علیه خامنه ای و جمهوری اسلامی شعار دادند. سرکوبگران با تیراندازی و پرتاب گاز اشک آور به مقابله با اعتراض مردم زحمتکش بلوچستان پرداختند. با دخالت نیروی های سرکوبگر و تهاجم به مردم، درگیری میان نیروهای حکومتی و معترضین شروع شد. در زاهدان جمعیت وسیع مردم با دردست گرفتن عکسهای جانباختگان جمعه خونین زاهدان یکصدا شعار "مرگ بر خامنه ای" و "مرگ بر سپاهی و بسیجی"، "بسیجی سپاهی داعش ما شمائی" و "قسم به خون یاران ایستاده ایم تا پایان" سرمیدادند و یک پایگاه بسیج در منطقه نصرت آباد را به آتش کشیدند. در خاش معترضین شهر را عملاً به کنترل خود درآورده بودند و با شعار "می‌کشم، می‌کشم، آنکه برادرم کشت" و "مرگ بر خامنه‌ای" فرمانداری شهر را تسخیر و دو پایگاه سرکوبگران را به آتش کشیدند. در راسک نیز شعار مرگ بر خامنه ای و یاد خدانور برجسته بود. "هر یه نفر کشته شه هزار نفر پشتشه"، و "تجاور، جنایت، مرگ براین ولایت" از دیگر شعاری مردم راسک بودند. در راسک پرچم جمهوری اسلامی را پائین کشیدند و آتش زدند. در چابهار معترضین زنجیره انسانی تشکیل دادند و با سرکوبگران درگیر شدند. در سراوان شعار "مرگ بر بسیجی" طنین انداز بود و معترضین شعار "نه تاج نه عمامه، این آخرین پیامه" سر دادند و خیابانها را با روشن کردن آتش مسدود کردند. معترضین در چابهار محور ترانزیتی سرباز به چابهار و راسک به چابهار را با شعار "مرگ بر خامنه‌ای" مسدود کردند. در ایرانشهر نیز درگیری گسترده بود و مردم خیابانها را در دست داشتند. مردم در شهر مرزی "پیشین" نزدیک پاکستان نیز بمیدان آمدند، علیه حکومت شعار دادند و به یک پایگاه سپاه حمله کردند.
بازداشتها در شهرهای بلوچستان وسیع بوده است. تنها در ایرانشهر بیش از ٥٦ نفر از جمله چند کودک بازداشت شدند. گزارش های محلی از انتقال نیروهای مزدور جمهوری اسلامی در منطقه مانند حشدالشعبی و فاطمیون به بلوچستان خبر میدهند.
در روز جمعه ۲۰ آبان، نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی دو شهروند بلوچ بنامهای "امید آلاده" ۲۵ ساله و "اسماعیل جریزهی (ریگی)" ۲۰ ساله، هر دو ساکن منطقه ی جام جم زاهدان را در ورودی شهر در حالی که با موتور سیکلت در حرکت بودند بدون هشدار توقف با تیراندازی مستقیم کشتند.
جمعه شب ٢٠ آبان محلات شهرهای مهاباد و سنندج و سقز و سردشت و بوکان مملو از اعتراض و راهبندان و شعار دادن بود. در سردشت بدنبال قتل یک کولبر بنام هیمن حمزه اهل روستای بیوران، درگیری در این محل با سرکوبگران آغاز شد و در ادامه پایگاه بسیج در این روستا توسط مردم مبارز تسخیر و به آتش کشیده شد.
هستی حسین پناهی ۱۶ ساله که در اعتراضات دهگلان با ضربات باتوم ماموران مجروح شده به کما رفت و در بیمارستان کوثر سنندج بستری است. مزدوران امنیتی خانواده هستی را تحت فشار قرار دادند که اعتراف کنند "هستی خودکشی کرده است و خودش را از ماشین به بیرون پرت کرده است". اما تاکنون خانواده قبول نکردند.
در تهران در محلات و مناطق شهریار شهرک شاهد اندیشه، چهارراه سرسبز، نازی آباد، تهران پارس، سعادت آباد اجتماع و اعتراض و شعار دادن علیه حکومت در جریان بود. دیوارهای مدارس و دانشگاه و هر کوچه و اتوبان ها و میدانها محل شعار نویسی و کارهای گرافیتی و عکسهای جانباختگان است. همه جا از دانشگاه و مدرسه تا مترو و خیابان و مرکز خرید، زنان هر روز بیشتر بدون حجاب ظاهر میشوند و حکومت نمیتواند کاری صورت دهد.
حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست به مردم زحمتکش بلوچستان درود میفرستد. تن ندادن به تهدید رژیم و ماشین سرکوبی که در زاهدان و خاش قتل عام کرده است، مقابله با نیروی تا دندان مسلح با دست خالی، نشان استقامت و روحیه بالای مبارزه جوئی و حق طلبی است که سرمایه مهمی برای تداوم مبارزه است. ما ضمن همدردی با مردم داغدار بلوچستان و سراسر کشور، یاد جانباختگان را با گسترش مبارزه انقلابی برای سرنگونی حکومت کودک کش و جنایتکار اسلامی گرامی میداریم.

مرگ بر جمهوری اسلامی!
آزادی، برابری، حکومت کارگری!
حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
٢٠ آبان ۱۴۰۱- ١١ نوامبر ۲۰۲۲