آبان: تجمع اعتراضی گروهی از معلمان و بازنشستگان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۱۶: ۱۷ آبان : تجمع اعتراضی گروهی از معلمان و بازنشستگان، اعتراض نمادین کارگران رسمی نفت و اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان. -امروز ۱۷ آبانماه گروهی از معلمان و بازنشستگان برای مطالبات پاسخ نگرفته خود مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع کردند. تجمع کنندگان فریاد میزدند: "معلم داد بزن، حقتو فریاد بزن"، "معلم بیدار است از تبعیض بیزار است." -بنا بر خبر منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، به فراخوان کارگران رسمی نفت در اعتراض به عدم اجرای ماده ده قانون اختیارات نفت و عدم پاسخگویی به مطالبات معیشتی شان از روز ۱۶ آبان بطور نمادین با اعتصاب در دریافت سهمیه غذا صدای اعتراض خود را بلند کردند.

این حرکت اعتراضی علیرغم تهدیدات مدیریت شرکت نفت و گاز پارس و ادارات حراست پتروپالایش ها دریافت کرده بودند صورت گرفت. و این اولین گام اعتراض این کارگران است و کارگران اعلام کرده اند در صورت عدم پاسخ به اعتراضاتشان در اشکال گسترده تر به اعتراض ادامه میدهند. گفتنی است که با اجرای ماده ده به مزد هر کارگر حداقل دو میلیون افزوده میشود و با توجه به گرانی روزافزون هزینه های زندگی این موضوع برای کارگران حائز اهمیت است. کارگران رسمی نفت در بیانیه های قبلی خود نیز به فضای امنیتی محیط های کار و بساط چپاول و زورگویی پیمانکاران اعتراض کرده بودند.
اعتراض کارکنان رسمی نفت ادامه دارد و هم اکنون فضای اعتراض در میان کارگران نفت گسترده است. ازجمله همانطور که در جریان هستید کارگران پیمانی نفت در سایت یک بوشهر، کنگان و فاز ۲ پالایشگاه آبادان در روزهای هجدهم و نوزدهم مهر در همبستگی با اعتراضات مردمی دست به اعتصاب و تجمع زدند. در جریان آن حرکت اعتراضی بیش از ۲۵۰ نفر از آنان بازداشت شدند. اما حکومت از ترس گسترش اعتراضات آنهم در مرکز مهمی چون نفت، تعداد زیادی از آنها را با قید وثیقه و کفالت آزاد کرد. طبق آخرین خبرها دو نفر از کارگران بازدشتی به اسامی فرید کوراوند و محمد ململی گلزاری همچنان در زندان هستند و کارگران پیمانی نفت خواستار آزادی فوری آنها و پاسخگویی به خواستها و مطالبات اعلام شده شان هستند. شورای سازمانده ضمن گزارش این خبرها بر شکل گیری اعتراض و اعتصابات سراسری در همه بخش های صنعت نفت تاکید کرده است.
-امروز ۱۷ آبان کارگران ذوب آهن اصفهان در اعتراض به وضع بد معیشتی خود و عدم پاسخگویی به خواستهایشان دست به اعتصاب و تجمع زدند.
اعتصابات کارگری در کنار اعتراضات خیابان یک نقطه قدرت مهم برای پیشروی انقلاب است. توازن قوای امروز و زمینه برای جلب حمایت های مردمی، فرصت مناسبی برای کارگران در تمامی بخش هاست که به میدان بیایند و پیگیر مطالباتشان شوند. حزب کمونیست کارگری بر اعتصابات سراسری کارگری به عنوان یک نقطه قدرت مهم برای پیشروی انقلاب تاکید دارد. حزب همچنین بر ایجاد شوراهای سازماندهی اعتراضات برای تدارک سازمانیافته و قدرتمند اعتصابات سراسری تاکید میکند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷ آبان ۱۴۰۱ُ، ۸ نوامبر۲۰۲۲

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۱۴
۱۶ آبان : مراسم یادبود عرفان زمانی در سیاهکل، اعتراضات گسترده در دانشگاهها و در شهرهای مختلف و تجمع خانواده های بازداشت شدگان مقابل اوین
امروز شانزدهم آبان در سومین روز قتل عرفان زمانی جوان ۲۲ ساله در سیاهکل مراسمی برپا شد و علیرغم حضور وسیع نیروی انتظامی مردم با جنگ و گریز این مراسم را برگزار کردند و جمعیت زیادی در آن شرکت کردند و شعار دادند. نیروهای سرکوب بسوی جمعیت تیراندازی میکردند و مردم درگیر میشدند و با آنها مقابله میکردند. جمعیت شعار میدادند:"امسال سال خونه سید علی سرنگونه"، و "هریه نفر کشته شه هزار نفر پشتشه". عرفان زمانی شامگاه پنجشنبه، ۱۲ آبان در لاهیجان با شلیک مستقیم گلوله توسط سرکوبگران حکومت زخمی شد وبعلت ممانعت از انتقال پیکر زخمی او به بیمارستان، بعدا جانباخت. به همین مناسبت در لاهیجان نیز مردم بسیاری در خیابان بودند و تظاهرات کردند. مراسم یادبود جانباختگان به محل اعتراض وسیعتر مردم علیه حکومت جنایتکار اسلامی تبدیل شده است.
علاوه بر سیاهکل و لاهیجان امشب در محلات مختلف تهران از جمله صادقیه، قیطریه و در شهرهای دیگری همچون سقز، بوکان، سنندج، اردبیل و رشت مردم به خیابان آمده و در حال تظاهرات و اعتراضند و در عین حال شعار دهی های شبانه جریان دارد. در شهرهای سنندج، بوکان، سقز، اردبیل، کرمانشاه و مهاباد خیابانهای شهر به محل درگیری مردم با نیروهای سرکوب تبدیل شده است. مردم شعار زن، زندگی، آزادی سر میدهند. در این شهرها مردم آتش برپا کرده و رانندگان با بوق های ممتد همراهی خود را با تظاهرات ابراز میکنند. در صادقیه نیروی سرکوب اسب سوار علیه مردم گسیل شده اند.
در گزارش قبلی از اعتراضات گسترده در میان دانشجویان خبر دادیم. دانشگاههایی که امروز در آن ها تجمع و اعتراض بود عبارتند از: دانشگاه آزاد رشت، علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده شیمی دانشگاه شریف، دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشکده برق و کامپیوتر بهشتی، پردیس شمالی دانشگاه تهران، دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، دانشکده‌های فنی، دانشگاه غیرانتفاعی ارشاد دماوند، دانشکده ادبیات علامه، دانشگاه پیام نور سقز، صنعتی ارومیه، و پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران. در این اعتراضات دانشجویان تجمع و تظاهرات کردند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند و ترانه برابری را همخوانی کردند و فریاد دانشجوی زندانی آزاد باید گردد را طنین انداز کردند.
امروز دانش آموزان در شمار زیاد در یوسف آباد و شهریار تهران، در مهرشهر کرج، بوکان، مهاباد، و سبزوار به خیابان آمدند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند.
بازداشت ها گسترده است. دانش آموزان نیز جزو دستگیر شدگان هستند. کانون صنفی فرهنگیان گیلانی طی بیانیه ای به تاریخ امروز در خصوص تعرض نیروهای امنیتی و لباس شخصی به حریم مدارس خواهان آزادی تمامی دانش آموزان و معلمان دستگیر شده و مختومه کردن پرونده های آنها شده است.
امروز همچنین شماری از خانواده های دستگیر شدگان اخیر با تجمع مقابل زندان اوین خواهان پاسخگویی درباره وضعیت عزیزان خود شدند. خانواده ها اعلام کرده اند به اعتراضات خود مقابل زندانها ادامه می دهند. یک عرصه مهم برای پیشروی انقلاب مبارزه برای آزادی دستگیر شدگان است. از تجمعات خانواده های بازداشت شدگان باید فعالانه پشتیبانی کرد و به آن پیوست. شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد را به شعار اعتراضات هر روزه تبدیل کنیم. با قدرت اعتراضات سراسری میتوان تمامی بازداشت شدگان را آزاد کرد.
بنا بر خبرهای دولتی ۲۲۷ نماینده نفر از نمایندگان جنایتکار جمهوری اسلامی برای بازداشت شدگان تقاضای اشد مجازات کرده اند. این روزها تهدیدات و رجز خوانی ها از جانب بخشهای مختلف حکومت شنیده میشود. دارند مزمزه میکنند که با معترضین چه کنند. پاسخ چنین هذیان گویی هایی را مردم در کف خیابان و با شعار هایی چون "هر یک نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه" میدهند و بر تداوم انقلاب خود تا نابودی حکومت پای میفشارند.
نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ آبان ۱۴۰۱ُ، ۷ نوامبر۲۰۲۲

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۱۳
۱۶ آبان : تظاهرات مردم مریوان و مقابله آنها از آغاز صبح با سرکوبگران
اعتراضات گسترده در دانشگاهها
امروز دوشنبه ۱۶ آبان‌ماه در مریوان اعتصاب عمومی ادامه دارد و کسبه و مغازه‌داران مریوان در اعتراض به قتل و کشتار مردم توسط نیروهای سرکوبگر حکومت کار را تعطیل کرده اند. مردم از همان آغاز صبح در خیابانها و محلات مختلف شهر تجمع کرده و با سرکوبگران درگیرند. اعتراضات مردمی در مریوان از روز گذشته بدنبال خاکسپاری مخفیانه نسرین قادری که به دست آدمکشان حکومت به قتل رسید، شدت بیشتری پیدا کرده است.
در بوکان نیز مردم از صبح به خیابان آمدند و با شعار مریوان تنها نیست صدای اعتراض خود را به جنایات حکومت اسلامی بلند کردند. مردم در این شهر از طریق ایجاد ترافیک و آتش زدن لاستیک تلاش کردند محلاتی را در کنترل خود بگیرند. بنا بر خبرها در تهران بازار مبل شهرک ولیعصر و خیابان وحدت به نشانه اعتراض دست به اعتصاب زده اند. امروز مثل روزهای قبل دانش آموزان این نیروی پرشور انقلاب در شهرهایی چون بوکان، مهاباد، سبزوار و شهریار تهران به خیابان آمدند و شعارهای زن، زندگی، آزادی، مرگ بر دیکتاتور را سر دادند
دانشگاه ها نیز در اعتراض به سرکوب گسترده‌ی دانشجویان، و بازداشت و احکام انضباطی صادر شده علیه آنها، همچنان در حال تجمع و اعتصاب و تظاهرات هستند. ار جمله دانشجویان دانشگاه آزاد رشت و علوم اجتماعی دانشگاه تهران به اعتصاب خود ادامه داده و دست به تظاهرات و تجمع زدند. دانشجویان دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران با شعار "این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت" تجمع و اعتراض کردند. دانشجویان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در لابی دانشکده تجمع کردند. دانشجویان دانشکده شیمی دانشگاه شریف در همکف دانشکده دست به تحصن زدند. دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل در اعتراض به تفکیک جنسیتی در سلف دانشگاه، تجمع کردند. دانشجویان دانشکده برق و کامپیوتر بهشتی، دانشجویان پردیس شمالی دانشگاه تهران و دانشجویان دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران تجمع اعتراضی برپا کردند. دانشجویان. دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با شعار یه دانشجو کم بشه، اینجا قیامت میشه، در اعتراض به تعلیق و زندانی شدن شماری از دانشجویان دست به تظاهرات و اعتراض زدند. دانشجویان پردیس شمالی دانشگاه تهران علی‌رغم فشارهای شدید نیروهای حکومتی و مزدورانشان و متحمل شدن حملات ۷ آبان که نیروهای لباس شخصی به دانشکده‌های فنی یورش بردند، تجمع و تظاهرات کردند و علیه حکومت شعار دادند. برخی شعارهای اعتراضی دانشجویان در این اعتراضات عبارتند از:" دانشگاه شده زندان " ، "حيا كنيد حيا كنيد دانشجو رو آزاد كنيد"، "قسم‌ به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان"، "یه دانشجو کم بشه، اینجا قیامت میشه"، "دانشجوی زندانی آزاد باید گردد"، "رهایی حق ماست، قدرت ما جمع ماست"، "تا حقمو نگیرم سر کلاس نمیرم"، "دانشجو تعلیق بکنید، دانشگاه تعطیل می‌کنیم"، "زن، زندگی، آزادی"، "شعارتون گفت‌وگو، تفنگتون سمت ماست"، "از کردستان تا تهران، خونین تمام ایران"، "اوین شده دانشگاه، تهران شده بازداشتگاه"، " مرگ بر دیکتاتور"، "هیز تویی هرزه تویی زن ازاده منم"، "ازادی ازادی ازادی".
در این اعتراضات اغلب استادان نیز با دانشجویان همراهی میکنند. اساتید دانشگاه مازندران در پی تعلیق تعداد زیادی از دانشجویان در نامه ای اعتراضی به دستگیریها اعتراض کردند. همچنین نزدیک به۶۰۰ نفر از استادان دانشگاهها و پژوهشگاههای کشور با امضای بیانیه‌ای خواستار لغو احکام صادر شده علیه دانشجویان و آزادی بدون قید و شرط دستگیرشدگان شدند. شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان نیز محکومیت قتل حکومتی بیش از ۵۰ کودک در کمتر از دو ماه طوفان توییتری اعلام کردند. مردم با شعار "حکومت کودک کش نمیخوایم، نمیخوایم" در تجمعات اعتراضی و در اعتراضات هر روزه شان بر سرنگونی حکومت تاکید دارند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ آبان ۱۴۰۱ُ، ۷ نوامبر۲۰۲۲
tel:00447435562462
tel:00447435562462