بکتاش آبتین درگذشت

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حکومت آزادی‌ستیزان، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه ‌را از ما گرفت: بکتاش آبتین (۱۴۰۰- ۱۳۵۳)، شاعر، فیلمساز و عضو پایدار و برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران که جان شیرین خود را فدای آزادی کرد، از میان ما رفت. کانون نویسندگان ایران ضمن تسلیت به خانواده‌ی آبتین، یاران او در کانون نویسندگان ایران، جامعه‌‌ی مستقل فرهنگی کشور و همه‌ی مردم آزادیخواه، ظرف ساعات آتی، بیانیه‌ای به این مناسبت منتشر خواهد کرد و افکار عمومی را در جریان جزئیات ستمی که بر بکتاش آبتین رفت قرار خواهد داد.

بکتاش آبتین زنده است چون روح آزادی‌خواهی و ستیز با پلشتیِ استبداد و ستم زنده است.
کانون نویسندگان ایران
۱۸ دی ۱۴۰۰

جان بکتاش آبتین در خطر است
اعضای کانون نویسندگان و تمامی زندانیان سیاسی باید آزاد شوند
بکتاش آبتین به دلیل ابتلا به بیماری مهلک کرونا جانش در خطر است. کانون نویسندگان ایران در بیانیه ای تحت عنوان "به قتل نویسندگان آزادیخواه پایان دهید از وضعیت وخیم او خبر داده و می نویسد:" امروز وضع بکتاش آبتین سخت نگران‌کننده است تا جایی که او در حال جنگیدن با مرگ است و چند روزی است که پزشکان او را به کمای مصنوعی برده‌اند، و این یعنی آخرین تقلاها برای زنده ماندن و جَستن از مرگ."
کانون نویسندگان در این بیانیه ضمن محکوم کردن پرونده‌سازی و قتل خاموش نویسندگان آزادی‌خواه، حکومت جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات و قوه قضاییه را مسئول مستقیم هر اتفاق ناگواری می‌داند که برای بکتاش آبتین رخ دهد. کانون همچنین خواهان بستن پرونده‌های قضایی، آزادی کامل، بی قید و شرط و فوری اعضای دربند خود و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی شده است. ما نیز همصدا با کانون نویسندگان این جنایت آشکار را شدیدا محکوم میکنیم و به سهم خود تلاش میکنیم که این صدای اعتراض را جهانی کنیم.
بکتاش آبتین شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران است. او همراه با رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن دو عضو هیات دبیران این کانون در پنجم مهر ماه سال جاری بازداشت شد. بکتاش آبتین و رضا خندان هر یک به شش سال و کیوان باژن به سه‌ سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند. این سه عضو کانون نویسندگان از پنجم مهرماه سال ۹۹ در بازداشت بسر میبرند. آرش گنجی یکی دیگر از اعضا کانون نویسندگان، مترجم و منشی هیئت دبیران این کانون نیز از دهم آبانماه ۱۴۰۰ برای سپری کردن ۵ سال حکم زندان خود در اوین بسر میبرد. آزادی بدون قید و شرط اعضای کانون نویسندگان و همه فعالین در بند و تمامی زندانیان سیاسی خواست ما و همه مردم است.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶دی ۱۴۰۰، ۶ ژانویه ۲۰۲۲

ضمیمه: متن کامل بیانیه کانون نویسندگان را در زیر میخوانید:
به قتل نویسندگان آزادی‌خواه پایان دهید!
ماه پیش با‌خبر شدیم که چهار نویسنده‌ی عضو کانون نویسندگان ایران، بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و آرش گنجی در زندان اوین به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. وضع دو تن از آنان، آبتین و خندان، نگران‌کننده بود. زندانبانان حکومت بکتاش آبتین را با وجود علائم آشکار بیماری، بی‌ هیچ درمان موثری چندین روز میان بند و بهداری سرگردان کردند و سرانجام انتقال شبانه‌ی آبتین به بیمارستان، در بی‌خبری هم‌بندان و خانواده‌اش، زمانی صورت گرفت که از او تنها جسمی نیمه‌جان باقی مانده بود. اما مأموران حکومت دست از آزار او‌ برنداشتند و همان جسم نیمه‌جان را هم در بیمارستان طالقانی تهران، با غل و زنجیر و در حضور سنگین نیروهای امنیتی، به تخت بستند. بی‌خبری از آبتین در این وضعیت هم چندین روز ادامه داشت. کوشش اولیه‌ی خانواده و وکیل بکتاش برای گرفتن مرخصی استعلاجی از زندان برای پیگیری درمان او بی‌نتیجه بود، و این وجه دیگری از برخورد عامدانه‌ی حکومت بود که یکراست جان او را نشانه گرفته بود. سرانجام زندانبانان زمانی به او مرخصی دادند که ریه‌هایش درگیر بیماری شده و سلامتش سخت به وخامت گراییده بود و روزها، ساعت‌ها و چه بسا لحظه‌های ابتدایی مراقبت پزشکی که دوره‌ی حیاتی درمان است یکسر از دست رفته بود. سپس همین ماجرا بر رضا خندان (مهابادی) گذشت، با این تفاوت که اندکی زودتر به درخواست مرخصی او پاسخ دادند. امروز وضع بکتاش آبتین سخت نگران‌کننده است تا جایی که او در حال جنگیدن با مرگ است و چند روزی است که پزشکان او را به کمای مصنوعی برده‌اند، و این یعنی آخرین تقلاها برای زنده ماندن و جَستن از مرگ.
تازه از مراسم ناتمام یادبود بیست و سومین سالگرد ستم‌کشتگان راه آزادی، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، باز آمده بودیم که اخبار تکان‌دهنده یکی از پس دیگری بر سرمان آوار شد تا در خاطرمان مکرر شود که قاتلان پیشین نه تنها «خودسر» نبودند بلکه مدرسان بازجوها و زندانبانان امروز بوده‌اند و راه آنان همان است که تا دیروز بود؛ دیروز با کارد و طناب می‌کشتند و امروز با پرونده‌سازی، به قتلگاه بردن، رها کردن زندانی بیمار به حال خود و کشتن او با مرگی تدریجی. این سرنوشت شومی است که نه تنها برای نویسندگان زندانی بلکه برای همه‌ی زندانیان سیاسی از جمله زنان زندانی رقم خورده است. در ماه‌های گذشته زندانیانی به دلیل بیماری، عدم اعزامِ به موقع به بیمارستان و در سکوت خبری، قربانی سیستم سرکوبگر حکومتی شده‌اند که جز کشتار، ستم، فقر و فساد و خرافات حاصلی ندارد و جامعه را به ورطه‌ی افسردگی و نیستی می‌برد. حکومتی که وقتی توان تبدیل جامعه به گورستان را ندارد، به جانِ زندانیان سیاسی می‌افتد و تا می‌تواند انتقام شکست‌هایش را از مخالفان، نویسندگان، و منتقدانِ در بند می‌گیرد. حاکمان، آمران و عاملان ستمگر و سیاه‌کار جمهوری اسلامی به خیال خام خود با به بند کشیدن و قتل عمد و خاموش نویسندگان مستقل و آزادی‌خواه و زنان و مردان مبارز، به همه‌ی مردم معترض پیام می‌دهند که از اعتراض و آزادی‌خواهی دست بردارند. غافل از آنکه کانون نویسندگان ایران سر سوزنی از آرمان‌هایش پا پس نخواهد کشید. کانون هرگز یاران خویش را تنها نخواهد گذاشت و تا درمان کامل، در کنارشان خواهد بود، گرچه این چیزی از مسئولیت حکومت نمی‌کاهد. بی‌تردید، وظیفه‌ی حفظ سلامت و درمان زندانیِ بیمار بر عهده‌ی زندانبان است و چنان که بارها گفته‌ایم حکومت جمهوری اسلامی، مسئول عواقب هر اتفاقی‌ست که برای نویسندگان زندانی به‌خصوص بکتاش آبتین پیش آید. حکومت عامدانه جان زندانیان سیاسی را به بازی گرفته است و آنان باید پیش از وقوع هر فاجعه‌ای آزاد شوند، خاصه آنکه همه می‌دانیم این نویسندگان هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند که بخواهد مجازاتی برایشان در کار باشد.
کانون نویسندگان ایران، پرونده‌سازی و قتل خاموش نویسندگان آزادی‌خواه را محکوم می‌کند، حکومت جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات و قوه قضاییه‌ی آن را مسئول مستقیم هر اتفاق ناگواری می‌داند که برای بکتاش آبتین رخ دهد. کانون خواهان بستن پرونده‌های قضایی، آزادی کامل، بی قید و شرط و فوری اعضای دربند خود و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی است.
کانون نویسندگان ایران
۱۵ دی ۱۴۰۰

اطلاعیه خبری
مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین با شکوه برگزار شد
به فراخوان کانون نویسندگان ایران مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین این شاعر و فیلمساز رزمنده و آزادیخواه و عضو این کانون ساعت سه بعد از ظهر امروز نوزدهم دیماه علیرغم حضور وسیع نیروی انتظامی در محل امامزاده عبدالله در شهر ری برگزار شد.
شرکت کنندگان در این مراسم با شعارهای "درود بر آبتین مرگ بر ظالمین"، "آبتین زنده است راه او پاینده است"، "این شاعر آزاده، کابوس این بیداده" فریاد اعتراض خود را علیه حکومت جنایتکار اسلامی و رها کردن عامدانه بکتاش آبتین در کام بیماری مرگبار در درون زندان و قتل خاموش وی با صدای رسا فریاد زدند. جمعیت همچنین در این مراسم سرود «قفس را بسوزان، رها کن پرندگان را» از سرودهای مشهور دوره شاه را دسته جمعی سر داددند.
زندانیان سیاسی بند هشت اوین نیز روز قبل با شنیدن درگذشت بکتاش آبتین دست به تجمع در محوطه زندان زدند و شعار دادند: مرگ بر خامنه ای، مرگ بر اصل ولایت فقیه و جمهوری اسلامی را محکوم کردند.
امروز هشتگ #قتل_عمدی_آبتین در مدیای اجتماعی و در همه گروههای اعتراضی بخش های مختلف جامعه در تلگرام داغ است و مردم بخاطر کشتار جمعی کرونا توسط جانیان اسلامی دادخواهند.
بکتاش آبتین همراه با رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و آرش گنجی در زندان اوین به بیماری کرونا مبتلا شده بود. رضا خندان نیز در وضعیت جسمانی بدی قرار گرفت که فعلا به او مرخصی داده شده است. یک نگرانی کانون نویسندگان بازگرداندن رضا خندان به زندان بدون درمان بیماری اش و خطر جانی آن برای اوست.
کانون نویسندگان در بیانیه ای، پرونده‌سازی و قتل خاموش نویسندگان آزادی‌خواه را محکوم کرد و حکومت و وزارت اطلاعات و قوه قضاییه‌ آن را مسئول مستقیم مرگ بکتاش آبتین دانست. کانون نویسندگان در این بیانیه بر بسته شدن پرونده‌های قضایی، آزادی کامل، بی قید و شرط و فوری اعضای دربند خود و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی تاکید کرد.
زندانی سیاسی آزاد باید گردد
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۹ دی۱۴۰۰، ۹ ژانویه ۲۰۲۲

حکومت جان بکتاش آبتین را گرفت
با کمال تاسف بکتاش آبتین شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران امروز ۱۸ دی ماه در سن ۴۷ سالگی به دلیل ابتلا به کرونا و در واقع به دلیل زندانی بودن او و تعلل عامدانه حکومت در اعزام او به بیمارستان درگذشت.
بکتاش آبتین در سال ۹۷ و ۹۸ در بیدادگاهی به ریاست قاضی جنایتکار حکومت، محمد مقیسه، به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به یک سال حبس تعزیری و ۵ سال حبس محکوم شد و از پنجم ۵ مهرماه ۱۴۰۰ در اوین زندانی شد. همراه با بکتاش آبتین رضا خندان مهابادی و کیوان باژن دو عضو دیگر کانون نویسندگان نیز به اتهامات مشابه دستگیر شدند. رضا خندان به شش سال و کیوان باژن به سه سال و نیم زندان محکوم شدند. آرش گنجی عضو دیگر کانون نویسندگان نیز بعدا دستگیر و زندانی شد.
کانون نویسندگان در بیانیه ای که روز ۱۵ دیماه منتشر کرد گفته بود: «زندانبانان حکومت بکتاش آبتین را با وجود علائم آشکار بیماری، بی‌ هیچ درمان موثری چندین روز میان بند و بهداری سرگردان کردند و سرانجام انتقال شبانه‌ آبتین به بیمارستان، در بی‌خبری هم‌بندان و خانواده‌اش، زمانی صورت گرفت که از او تنها جسمی نیمه‌جان باقی مانده بود. اما مأموران حکومت دست از آزار او‌ برنداشتند و همان جسم نیمه‌جان را هم در بیمارستان طالقانی تهران، با غل و زنجیر و در حضور سنگین نیروهای امنیتی، به تخت بستند. بی‌خبری از آبتین در این وضعیت هم چندین روز ادامه داشت. کوشش اولیه‌ خانواده و وکیل بکتاش برای گرفتن مرخصی استعلاجی از زندان برای پیگیری درمان او بی‌نتیجه بود، و این وجه دیگری از برخورد عامدانه حکومت بود که یکراست جان او را نشانه گرفته بود. سرانجام زندانبانان زمانی به او مرخصی دادند که ریه‌هایش درگیر بیماری شده و سلامتش سخت به وخامت گراییده بود و روزها، ساعت‌ها و چه بسا لحظه‌های ابتدایی مراقبت پزشکی که دوره‌ حیاتی درمان است یکسر از دست رفته بود. کانون نویسندگان، پرونده‌سازی و قتل خاموش نویسندگان آزادی‌خواه را محکوم می‌کند، حکومت جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات و قوه قضاییه‌ آن را مسئول مستقیم هر اتفاق ناگواری می‌داند که برای بکتاش آبتین رخ دهد. کانون خواهان بستن پرونده‌های قضایی، آزادی کامل، بی قید و شرط و فوری اعضای دربند خود و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی است». در واقع ده روزِ حیاتی ابتدای بیماری را حکومت عامدانه تلف کرد و جان بکتاش آبتین را گرفت.
در بیانیه کانون نویسندگان همچنین گفته شده بود که قاتلان محمدجعفر پوینده و محمد مختاری نه تنها «خودسر» نبودند بلکه مدرسان بازجوها و زندانبانان امروز بوده‌اند و راه آنان همان است که تا دیروز بود؛ دیروز با کارد و طناب می‌کشتند و امروز با پرونده‌سازی، به قتلگاه بردن، رها کردن زندانی بیمار به حال خود و کشتن او با مرگی تدریجی. این سرنوشت شومی است که نه تنها برای نویسندگان زندانی بلکه برای همه‌ی زندانیان سیاسی از جمله زنان زندانی رقم خورده است.
حزب کمونیست کارگری درگذشت بکتاش آبتین عزیز را به خانواده و دوستان و بستگان او، به کانون نویسندگان ایران و به همه مردم آزاده صمیمانه تسلیت میگوید.
آنچه بر بکتاش آبتین گذشت نمونه دیگری از توحش حکومت اسلامی است که با برآمد جنبش سرنگونی از همه طرف تحت فشار مردم معترض قرار گرفته است. امروز همزمان با درگذشت این هنرمند آزاده و معترض، خانواده های جانباختگان هواپیمای اوکراینی در فرودگاه تهران و محل سقوط هواپیما مراسم گرفتند و اعلام کردند که مسببین جنایت هولناک و تاریخی به موشک بستن هواپیمای مسافربری را محاکمه خواهیم کرد. مرگ بکتاش آبتین نیز به کارنامه سراپا جنایت حکومت و سران قاتل و مفتخور حکومت اضافه شد. امروز مردم ایران یکپارچه خواهان محاکمه سران حکومت به جرم ۴۳ سال جنایت و سرنگونی این حکومت هستند.
بکتاش آبتین را از دست دادیم. با گسترش مبارزه جان بقیه زندانیان را باید نجات دهیم. رضا خندان (مهابادی) که برای درمان کرونا به مرخصی اعزام شده و کیوان باژن و آرش گنجی و کلیه زندانیان سیاسی باید فورا و بی قید و شرط آزاد شوند.

نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم
گرامی باد یاد عزیز بکتاش آبتین
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۸ دی ۱۴۰۰، ۸ ژانویه ۲۰۲۲

فراخوان کانون نویسندگان به شرکت در مراسم گرامیداشت یاد بکتاش آبتین
اعلام همبستگی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان
بنابر اطلاعیه کانون نویسندگان مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین شاعر و فیلمساز معترض و آزادیخواه، بدلیل فشار نیروهای امنیتی از دوشنبه ۲۰ دیماه به امروز یکشنبه ۱۹ دیماه منتقل شده‌ است. کانون نویسندگان ایران ضمن فراخوانی به همه مردم برای شرکت در مراسم بکتاش آبتین در اطلاعیه خود چنین مینویسد: "با آن که خانواده زنده‌یاد بکتاش آبتین پیشتر اعلام کرده بود که مراسم خاکسپاری آن عزیز روز دوشنبه (۲۰ دی) برگزار خواهد شد، اکنون تحت فشار نیروهای امنیتی این تصمیم تغییر کرده و قرار است این مراسم امروز (یکشنبه ۱۹ دی ماه) ساعت ۳ در امامزاده عبداله شهر ری برگزار شود. کانون نویسندگان ایران ضمن محکوم کردن فشار نیروهای امنیتی از شما مردم آزادی‌خواه می‌خواهد که در این مراسم شرکت کنید و خانواده‌ی داغدیده‌ی بکتاش آبتین را تنها نگذارید.".
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان طی بیانیه ای ضمن اعلام تسلیت و همدردی با خانواده بکتاش آبتین به خانواده وی، به اعضای کانون نویسندگان ایران و زندانیان سیاسی به ویژه معلمان دربند و همه‌ مردم آزادیخواه ایران، حکومت را مسبب مرگ وی دانسته و بر تامین سلامت و امنیت سایر زندانیان به ویژه معلمان زندانی هشدار هشدار داده است. در بخشی از بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان چنین آمده است: "بکتاش آبتین در حالی قربانی سیاست‌های سرکوب و ارعاب شد که شورای هماهنگی بارها نسبت به در خطر بودن جان زندانیان از جمله زندانیان سیاسی و معلمان دربند به حاکمیت هشدار داده ‌بود اما حاکمیت بدون توجه به قوانین حقوق بشر عمل نموده، حقوق زندانیان را نادیده می‌گیرد و به زندانیان سیاسی و عقیدتی ظلم و ستم مضاعف تحمیل می‌کند. ما همواره به عنوان نماینده جمع کثیری از فرهنگیان ایران به این اعمال غیرانسانی اعتراض نموده خواهان توقف زندان تمام آزادی‌خواهان از جمله همرزمان بکتاش آبتین و معلمان دربند هستیم. "
در خاتمه شورای هماهنگی از همه مردم و معلمان خواسته است که با حضور در مراسم تشییع پیکر این فیلمساز و شاعر آزادیخواه با خانواده وی و کانون نویسندگان اعلام همبستگی کنند.
حزب کمونیست کارگری بار دیگر مراتب تسلیت و همدردی خود را با خانواده بکتاش آبتین و کانون نویسندگان ایران و همگان اعلام میدارد. حزب بر شرکت وسیع در مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین و ارج گذاشتن بر مبارزات او تاکید دارد.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۹ دی۱۴۰۰، ۸ ژانویه ۲۰۲۲


بیانیه مخالفین سیاسی جمهوری اسلامی برای دعوت به شرکت گسترده مردم در مراسم تشییع بکتاش آبتین!!
بیانیه شماره ۴
هم میهنان گرامی، مردم تهران
رژیم سرکوبگر و ضد بشری جمهوری اسلامی از ابتدای پایه گذاری اش، دشمنی آشکاری با روشنفکران، دگراندیشان و نویسندگان لائیک و آزادیخواه داشت. این رژیم، طی ۴۳ ساله گذشته، از طریق اعدام، ترور، قتل های زنجیره ای، شکستن قلم ها، زندان و شکنجه، کینه ی دیرینه ی خود با دانش و فرهیختگی ناظر بر آزادی، عدالت، دموکراسی سکولار و مخالفت با تحجر، فساد و حکومت مذهبی را نشان داده است.
از این رو است که بکتاش آبتین را در بدترین شرایط کرونایی و از روی عمد، به زندان می اندازد، عامدانه او را به بیمارستان منتقل نمی کند و در نهایت جسم بیجان او را از بیمارستان ساسان ربوده و اینک در مراسم تشییع او کار شکنی کرده و فضا را امنیتی می کند.
اما بر ما ایرانیان آگاه و مسئول و به ویژه شهروندان تهرانی است تا با شرکت گسترده در مراسم تشییع که امروز (یکشنبه ۱۹ دیماه) ساعت ۱۵ از سوی خانواده ی ایشان در امامزاده عبدالله در شهر ری برگزار می شود، عملا با ترور، شکنجه و قتل عمد زندانیان سیاسی و نویسندگان دگراندیش، مخالفت کنیم.
همچنین مصرانه از مجامع بین المللی می‌خواهیم برای پیشگیری از جنایت های بیشتر علی خامنه ای و رژیم ولایت فقیه فورا اقدام کرده و برای این جانیان، دادگاه بین المللی تشکیل بدهند.

کار گروه ملی فراخوانها
۱۹ دیماه ۱۴۰۰ خورشیدی
کارگروه ملی فراخوانها

متشکل از؛

الف:

۱-اتحاد فراگیر دموکراسی خواهان ایران
۲-اتحادیه مستقل فعالان حقوق بشر ایران
۳-جنبش راه سوم-راه نجات مردم ایران
۴-جنبش وحدت ملی ایرانیان
۵-جنبش ملی ما هستیم
۶-جبهه ملی ایران- سامانه ی ششم
۷-جبهه فراگیر ملی ایران
۸-جبهه دموکراتیک ایران
۹-جبهه متحد دانشجویی
۱۹- زنجیره هم اندیشان ملی ایران(هما)
۱۱-سازمان مردم نهاد صدای مردمان ایران
۱۲- شورای آزادیخواهان سوسیالیست
۱۳- شورای ملی ایران
۱۴-نهاد همبستگی ملی برای سرنگونی جمهوری اسلامی
۱۵-همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران

ب: نمایندگان رسانه ها ی ماهواره ای، سایبری

۱- تلویزیون ماهواره ای اندیشه
۲- تلویزیون ماهواره ای کلمه
-تلویزیون ماهواره ای کانال یک
۴- کانال تلگرامی جنبش پارک لاله
۵- کانال تلگرامی در تی وی
۶- کانال تلگرامی آمد نیوز

پ: شخصیت های حقیقی

۱-اکبر کریمیان- کنشگر سیاسی از نهاد صدای موج ازادی
۲- انور میرستاری- کنشگر سیاسی
۳-بهنام ابراهیم زاده- کنشگر کارگری
۴- پوران ناظمی- کنشگر سیاسی
۵- کنشگر مدنی از اتحادیه ی مستقل کارگران
۶-حسن نایب هاشم- مدافع حقوق بشر
۷-سام منتظری- روزنامه نگار
۸- عسل پهلوان- کنشگر سیاسی- مدیر مجله فردوسی
۹-عطا هودشتیان- تحلیلگر سیاسی
۱۰- علیرضا اعظمی-کنشگر سیاسی- از کمپین اتحاد برای زم
۱۱-کامبیز نوروز زاده-کنشگر سیاسی
۱۲- محمد مهدوی فر- کنشگر سیاسی- غواص و تخریب چی
۱۳- محمد نیکبخت- کنشگر سیاسی
۱۴- مهتاب قربانی- کنشگر سیاسی
۱۴- دکتر کریم عبدیان رایزن حزب تضامن دموکراتیک اهواز
۱۵- رضا اسماعیلی مسئول تلویزیون جمهوری ایرانی
۱۶ – محسن ترکمن از مسئولین نهاد همبستگی ملی
۱۷- اصغر کیانی کنشگر سیاسی
۱۸- وحید بهشتی مدیر کانال تلگرامی در تی وی.
۱۹- افشین جم کنشگر سیاسی رسانه‌ای
۲۰-امیر زادگان انجمن صنفی معلمان فارس
۲۱-حمید آقایی شورای مدیریت گذار
۲۲-دیندار کنشگر صنفی معلمان
۲۳-زحمتکش انجمن صنفی معلمان
۲۴-محمد زمانی کنشگر سیاسی و جامعه شناس
۲۵- احمد مرتضایی
#سام_منتظری


به یاد بکتاش آبتین هنرمند مردمی!
شنبه ۱۸ دی‌ماه (۱۴۰۰) بکتاش آبتین (۱۴۰۰- ۱۳۵۳) شاعر، فیلم‌ساز و عضو کانون نویسندگان ایران، زندانی سیاسی زندان‌ یا در واقع شکنجه‌گاه‌های جمهوری اسلامی، به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان ساسان تهران زندگی را وداع نمود.
بکتاش که در زندان اوین دوران محکومیت نا عادلانه اش را طی می‌کرد به دلیل فقدان مراقبت‌های لازم پزشکی در این زندان، به کرونا مبتلا شد. اما مسئولین زندان به جای اینکه فورا وی را به بیمارستان منتقل کنند، او را در بهداری زندان نگهداری نمودند. در این مدت خانواده بکتاش خواستار مرخصی استعلاجی برای وی بودند که مورد موافقت مسئولین قرار نگرفت. در روز دوشنبه ۱۵ آذر ماه، او را به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان طالقانی فرستادند و بالاخره روز دوشنبه ۲۲ آذر، خانواده بکتاش موفق به گرفتن مرخصی استعلاجی شده و وی را به بیمارستان ساسان منتقل نمودند. متاسفانه با توجه به وقت کشی‌های مقامات زندان و مسئولین مربوطه و دیر فرستاده شدن او به بیمارستان، مرگ این شاعر و فیلم ساز آزاده تسریع شد. به همین دلیل است که باید جمهوری اسلامی را مسئول مرگ او دانست.
بکتاش هنرمندی آزاده بود که در شرایط دیکتاتوری لجام گسیخته جمهوری اسلامی _که آزادی بیان را از همه هنرمندان و نویسندگان آزادی‌خواه سلب نموده_ به این دیکتاتوری معترض بود و علیه آن مبارزه می‌کرد. او هنرمندی بود که مبارزه جویی، حق خواهی و ایستادگی را حلقه ای می‌دانست که باید برای رسیدن به آزادی انجام شود و می گفت که برای این منظور حاضرم “همین امروز و در جوانی، با اقتدار، جان شیرینم را فدا کنم.”
چریک‌های فدایی خلق ایران مرگ دردناک این هنرمند مردمی را به خانواده و عزیزان او و به همه نیروهای آزادی‌خواه تسلیت گفته و با تاکید بر مسئولیت جمهوری اسلامی در مرگ وی، بار دیگر بر این واقعیت تاکید می‌کنند که تا نابودی نظام سرمایه داری حاکم بر ایران که وجود رژیم‌های دیکتاتور با آن عجین است، آزادی دست نیافتنی است. جمهوری اسلامی برای بقا و تداوم این سیستم ضد‌ خلقی با چنگ و دندان از آن حفاظت می‌کند و به همین دلیل مردم ما با آزادی‌کشی و قتل و جنایت‌های فجیع و گسترده این رژیم مواجه اند.

یاد بکتاش آبتین گرامی باد!
زندانی سیاسی آزاد باید گردد! حکومت شکنجه نابود باید گردد!
جمهوری اسلامی، ماحصل گوادلوپ، ننگت باد، مرگت باد!
چریک‌های فدایی خلق ایران
۱۸ دی ۱۴۰۰ برابر با ۸ ژانویه ۲۰۲۲

اطلاعیه حزب کارایران(توفان)
این یک قتل عمد سیاسی است ونه یک" مرگ طبیعی"
طبق بیانیه کانون نویسندگان ایران ،بکتاش آبتین (۱۳۵۳-۱۴۰۰)، شاعر، فیلم‌ساز، وعضوبرجسته‌ی این کانون مستقل فرهنگی توسط حاکمان آزادی‌کُش عامدانه به قتل رسید.
بکتاش آبتین که دوران محکومیت پنج سال حبس خود را" بخاطر عضویت درکانون نویسندگان ایران واتهامات بی اساسی ازقبیل «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» دربازداشتگاه اوین سپری می‌کرد، دوباردرزندان به کرونا مبتلا شده بودکه سرانجام بخاطربی مسئولیتی وتعلل عامدانه جانش را گرفتند. این یک مرگ طبیعی نیست.بقول برتولت برشت، " قتل انواع گوناگون دارد ،می‌شود با چاقو شكم كسی را پاره كرد،يا نانش را بريد،يا بيماری‌اش را علاج نكرد".جمهوری اسلامی نیزاین بارنه با طناب دار وچاقو و گلوله بلکه با حبس طولانی، بی توجه ای به سلامت بکتاش آبتین ودراوجِ بحرانِ کرونا وبا رها کردن اودرچنگال بیماری جانش راگرفت. رژیم بکتاش راکشت زیرا وی مظهر مقاومت وایستادگی بود وسرسازش با ارتجاع حاکم نداشت.
هم‌اکنون سلامت چند عضو دیگر کانون نویسندگان ایران رضا خندان مهابادی، کیوان باژن وآرش گنجی وبسیاری اززندانیان سیاسی وعقیدتی درخطر است و بیم آن می رود که هرآینه با تداوم سیاست‌های جنایت‌کارانه، فاجعه‌ای دیگر به بارآید.
حزب کارایران(توفان) رژیم تبهکار جمهوری اسلامی رامسئول مرگ بکتاش آبتین می داند وقویا این اقدام جنایتکارانه را محکوم می کند.
حزب کارایران(توفان) ضمن ابرازهمدردی با خانواده بکتاش آبتین ویاران اودرکانون نویسندگان ایران وجامعه مستقل فرهنگی کشور،برای آزادی بیان وقلم واجتماعات وآزادی فوری وبی قید وشرط همه زندانیان سیاسی وبرچیدن استبداد واختناق سیاسی وفرهنگی وهرگونه ظلم وستم طبقاتی قاطعانه می رزمد ودمی نخواهد آسود.

یاد بکتاش آبتین گرامی باد!
مرگ بررژیم سرمایه داری وجنایتکار جمهوری اسلامی!
زنده باد سوسیالیسم این تنها پرچم رهایی بشریت!
حزب کارایران(توفان)
شنبه 18 دی 1400 خورشیدی
www.toufan.org