فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان به تجمع سراسری

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ساعت ۱۰ صبح دوم دیماه ۱۴۰۰
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان برای ساعت ۱۰ صبح روز دوم دیماه ۱۴۰۰ به تجمع سراسری فراخوان داده است. این تجمعات در تهران والبرز مقابل سازمان برنامه و بودجه، در مراکز استانها مقابل اداره کل استان و در شهرستانها مقابل اداره آموزش و پرورش برگزار خواهد شد.

این فراخوان در اعتراض به مصوبه ناقص رتبه بندی و عدم اجرای آن توسط دولت، عدم اجرای لایحه همسان سازی بازنشستگان و بازداشت و دستگیری رسول بداقی عضو هیات مدیره کانون صنفی و شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان و ادامه بازداشت معلمانی که در زندان هستند و امنیتی کردن مبارزاتشان، اعلام شده است.
معلمان در اعتراضاتشان با اشاره به اینکه چگونه است که برای حوزه علمیه قم بودجه هست، اما برای پاسخگویی به خواستهای معلمان و بهبود وضع نابسامان آموزش و پرورش بودجه وجود ندارد، اعتراض خود را به بودجه ریاضتی حکومت و سرهم بندی کردن طرح رتبه بندی مشاغل معلمان و عدم پاسخگویی به خواستهای معیشتی شان ابراز کردند. هم اکنون اجرایی شدن فوری طرح رتبه بندی و همترازی معلمان شاغل ( به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی دانشگاهها برای معلمان شاغل) و همسان سازی حقوق بازنشستگان و افزایش سطح آن به بالای خط فقر ۱۲ میلیونی اعلام شده از سوی حکومت، آزادی فوری معلمان دربند و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و آموزش رایگان، در راس مطالبات معلمان قرار دارند. معلمان در اعتراضاتشان بارها و بارها به کالایی شدن آموزش و سطح پایین کیفیت آموزش و پرورش اعتراض کرده اند. درمان رایگان و داشتن حق مسکن، رفع مشکلات معلمان خرید خدمت، آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مربیان پیش دبستانی و معلمان حق التدریسی و استخدام آنها، پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان، پرداخت حق التدریس معلمان، بازگشت به کار معلمان اخراجی، پایان دادن به اختلاس ها و شفافیت در چگونگی غارت صندوق ذخیره فرهنگیان و بازگشت منابع به این صندوق از جمله خواستهای دیگر معلمان است که بارها در تجمعات خود آنها را اعلام کرده اند.
معلمان بدنبال دو روز اعتصاب سراسری در ۲۱ آذر و تجمع قدرتمند و سراسری هزاران نفره آنان در ۲۲ آذر، امروز در موقعیت بسیار قدرتمندتری برای پیگیری خواستهایشان قرار دارند. اعتراضات معلمان علیه بودجه ریاضتی حکومت و علیه فقر و تبعیض و نابرابری و با بلند کردن پرچم آموزش رایگان برای همه کودکان مطالبات همه مردم را نمایندگی میکند. اعتراضات معلمان تا همین جا با استقبال خوبی از سوی بخش های مختلف مردم و بویژه خانواده های دانش آموزان و دانش آموزان سالهای بالاتر همراه شده است. به این حمایت ها باید وسیعا ادامه داد.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۸ آذر۱۴۰۰ ، ۱۹ دسامبر ۲۰۲۱

تجمعات بازنشستگان فولاد در اصفهان و اهواز و چند خبر دیگر

- روز ۲۸ آذر بازنشستگان فولاد و معدن در اصفهان و فولاد اهواز همانند یکشنبه های دیگر مقابل دفتر صندوق بازنشستگی در این دو شهر تجمع کردند. در این تجمعات بازنشستگان شعار میدادند: "تا حق خود نگیریم از پا نمینشینیم" ، "حسین حسین شعارشون، دروغ و دزدی کارشون". بازگرداندن متوسط ۲ میلیون تومان کسرشده در اجرای همسان سازی بازنشستگان فولاد، درمان بر اساس آیین نامه فولاد و برقراری خدمات رفاهی مطابق تعهدات آیین نامه استخدامی فولاد از جمله خواستهای فوری اعلام شده بازنشستگان فولاد برای تجمعات این روز در ادامه تجمعات یکشنبه های اعتراض بود.

بازنشستگان میگویند که دولت میخواهد بودجه ۱۴۰۱ را از جیب مردم محروم تامین کند و هر روز سفره مردم کوچک تر شده و اقلام غذایی از آن ناپدید میشود. از همین رو یک اعتراض بازنشستگان به بودجه ریاضتی دولت و عدم اختصاص بودجه لازم جهت اجرای همسان سازی حقوق ها است. خواست آنها افزایش حقوقها به بالای خط فقر اعلام شده ۱۲ میلیونی است. بعلاوه بازنشستگان در تجمعات اعتراضی خود بر مطالباتی چون درمان رایگان، داشتن حق مسکن، پایان دادن به دزدی ها و اختلاس ها و امنیتی کردن مبارزات تاکید کرده اند.
- روز ۲۷ آذر جمعی از کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به بیکار شدن از کار و با مطالبه کار و اشتغال، مقابل ورودی شرکت تجمع داشتند. در این روز نیروی سرکوب جمهوری اسلامی به تجمع کنندگان یورش برد و با پاشیدن اسپری فلفل به صورت و چشم آنها باعث شد که چند تن از تجمع کنندگان بر اثر درد دچار نابینایی موقت شوند. در گزارش این خبر کارگران نیشکر هفت تپه حمله به همکاران خود را محکوم کرده و مینویسند: "نیروی انتظامی حق دخالت در تجمعات کارگری را ندارد. هشدار میدهیم که فرماندهی انتظامی شوش در حال تنش زایی و به هم ریختن آرامش موقتی شرکت هفت تپه است.برخورد خشونت آمیز و وحشیانه نیروی انتظامی با کارگران را مجکوم میکنیم و خواهان برخورد با آمران و عاملان این اقدام ضد کارگری، ضد انسانی و جنایتکارانه هستیم".
کارگران نیشکر هفت تپه همچنان پیگیر مطالباتشان هستند. بازگشت به کار اسماعیل بخشی، مختوحه اعلام شدن پرونده فرزانه زیلابی و آزادی سپیده قلیان و هیراد بداقی از حامیان نیشکر هفت تپه و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات، از مطالبات آنهاست. کارگران نیشکر هفت تپه موفق به بیرون کردن مدیران بازنشسته ضد کارگر و فاسد باند اسدبیگی از شرکت شده اند. و اکنون اعتراضشان متوجه یکی دیگر از این مدیران به اسم دست افشان معروف به (سعید اسدی) و توطئه گری های اوست.
- روز شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰، تعدادی از معلمان خرید خدمت اصفهان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان و با خواست استخدام رسمی مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان، دست به تجمع زدند. معلمان شعار میدادند: "کار شبانه روزی، بیمه ی ۱۶ روزی، حقوق ۱۵ روزی، نمیخوایم، نمیخوایم!".
در حالی که خود حکومتیان از کمبود ۱۹۷ هزار معلم سخن میگویند، معلمان قرارداد موقت همچنان در بلاتکلیفی شغلی بسر میبرند و دستمزد آنها بعضا ازهمان حداقل دستمزد تعیین شده شورای عالی کار که خود چند بار زیر خط فقر است نیز کمتر است. در اعتراض به قراردادهای موقت این بخش از معلمان اعتراضات بسیاری داشته اند. استخدام رسمی آنها در آموزش و پرورش یکی از خواستها و یکی از بندهای قطعنامه های معلمان در ماههای اخیر بوده است.
- صبح شنبه ۲۷ آذرماه کارگران شرکت روی بندرعباس در اعتراض به کاهش مدت قراردادهایشان دست به تجمع زدند. بنا بر خبرها شرکت روی بندرعباس از مرداد ماه امسال تعطیل است و خطر بیکاری، زندگی و معیشت آنها را تهدید میکند. درمقابل اعتراضات این کارگران قبلا فریدون همتی استاندار سابق هرمزگان در شهریور ماه وعده رفع مشکلات تولید شرکت را داده بود ، اما وضع شرکت همچنان بحرانی و کارگران نگران معیشت خود هستند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۸ آذر ۱۴۰۰ ، ۱۹ دسامبر ۲۰۲۱

معلمان پیگیر آزادی رسول بداقی و مطالباتشان هستند
و تکذیب یک خبر
رسول بداقی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان اسلامشهر و نماینده این تشکل‌ در شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان از بیستم آذر در بازداشت بسر می برد. بنا بر خبر منتشر شده در روز ۲۶ آذر او همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شود و نسبت به روند بازداشت خود شدیدا معترض است و اعلام کرده که زیر بار وکیل تسخیری نمی رود. پیش از این نیز او به آقایان رامین صفرنیا و حسین تاج وکالت داده است. گفتنی است که روز ۲۵ آذر رامین صفرنیا برای اعلام وکالت به دادسرای اوین مراجعه کرده اما مقامات قضایی از پذیرش وکالت وی امتناع کرده اند. بدبنال دستگیری رسول بداقی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان بلافاصله طی بیانیه ای آنرا محکوم کرده و همانجا بر ادامه اعتراضات در روزهای ۲۱ و ۲۲ آذر تاکید نمود. در بخشی از این بیانیه چنین آمده بود: " شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران اعلام می کند که معلمان مطالبه گر، مرعوب این برخوردها نخواهند شد و برای تحقق منافع عالیه فرهنگیان و فرزندان ایران به اعتصاب و تجمع سراسری می‌پیوندند."
بازداشت رسول بداقی همچنین با موجی از اعتراضات معلمان روبرو شده و تشکلهای معلمان از شهرهای مختلف با صدور بیانیه هایی این دستگیری را محکوم کرده و بر اعتراضات برحق خود تاکید کرده اند.
با گسترش شعله اعتراضات سراسری معلمان از سوی گروههای مختلف کارگری، بازنشسته و بخش های وسیعی از جامعه ضمن حمایت گسترده از مبارزات معلمان بر آزادی فوری و بدون قید و شرط رسول بداقی و سایر معلمان زندانی تاکید شده است. از جمله سندیکای نیشکر هفت تپه و سندیکای شرکت واحد با صدور بیانیه بازداشت و پرونده سازی برای رسول بداقی را شدیدا محکوم‌ کرده اند.
بازداشت رسول بداقی و اخبار اعتراضات قدرتمند معلمان در سطح جهانی نیز انعکاس وسیع داشته است. از جمله دیوید ادواردز دبیر کل سازمان جهانی معلمان در توئیت خود بازداشت رسول بداقی را محکوم کرده و پیش از آن نیز پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد مشتمل بر سازمان مرکزی کارگران سوئد، ال او، سندیکای کارگران حمل و نقل سوئد، اتحادیه فلز سوئد، اتحادیه کمونال (شهرداریها) و اتحادیه سراسری معلمان سوئد ضمن اعلام حمایت از اعتراضات برحق معلمان، بازداشت رسول بداقی را محکوم کرده و خواستار آزادی وی شده اند. در همین راستا از سوی فری دم ناو (FTN) کمپین برای آزادی کارگران زندانی، نامه ای به اتحادیه های کارگری، معلمان و نهادهای بشردوستانه ارسال شده است و تا کنون شورای اتحادیه های کارگری کانادا با امضای این نامه حمایت خود را از مبارزات معلمان اعلام داشته و با محکوم کردن دستگیری رسول بداقی خواستار آزادی وی شده اند. این حمایت ها و همبستگی ها ادامه دارد.
لازم است همین جا به اطلاع برسانیم که روز گذشته خبری فوری از سوی آقای محمد خاکساری (عضو گروه شورای عالی فعالان صنفی) مبنی بر دستگیری گسترده معلمان در تهران رسانه ای شده بود که ما در اطلاعیه قبلی با استناد به آن خبررسانی کردیم. اما خوشبختانه صحبت نداشت و بعدا این خبر از سوی برخی از افرادی که اسامی شان در لیست بود تکذیب گردید.
جمهوری اسلامی با تجربه مبارزات قدرتمند معلمان و نگرانی از به میدان آمدن گسترده تر آنان در جهت پیشگیری و ایجاد رعب رسول بداقی را دستگیر کرد تا جلوی این اعتراضات را بگیرد، اما نتوانست و معلمان با دو روز اعتصاب و تحصن و تجمعات هزاران نفره خود در روز ۲۲ آذر پاسخ محکمی به حکومت دادند.
معلمان همچنان پیگیر خواستهایشان هستند و اولتیماتوم داده اند که اگر به خواست آنها پاسخ داده نشود و رسول بداقی آزاد نشود اعتراضات خود را به اشکال متنوع و بطور گسترده ادامه خواهند داد. معلمان طرح مصوب روز ۲۶ آذر مجلس را طرحی سرهم بندی شده میدانند و اعلام کرده اند که این طرح به هیچ وجه پاسخ خواستها و مطالبات آنها نیست. بعلاوه رسول بداقی و سایر معلمان زندانی همچنان در زندان هستند و این وضعیت راهی جز تداوم گسترده اعتراضات در مقابل معلمان باقی نمی گذارد.
خواست معلمان در راستای مطالبات عمومی جامعه عبارت است از :
۱. اجرایی شدن فوری طرح رتبه بندی و همترازی معلمان شاغل ( به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی دانشگاهها برای معلمان شاغل)
۲. همسان سازی حقوق بازنشستگان و افزایش سطح آن به بالای خط فقر ۱۲ میلیونی اعلام شده از سوی حکومت، آزادی فوری رسول بداقی و همه معلمان در بند و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و مختومه اعلام کردن تمامی پرونده های امنیتی، تحصیل رایگان و بالابردن کیفیت آموزش، درمان رایگان و داشتن حق مسکن، رفع مشکلات معلمان خرید خدمت، آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مربیان پیش دبستانی و معلمان حق التدریسی و استخدام آنها، پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان، پرداخت حق التدریس معلمان، بازگشت به کار معلمان اخراجی، پایان دادن به اختلاس ها و شفافیت در چگونگی غارت صندوق ذخیره فرهنگیان و بازگشت منابع به این صندوق
حزب کمونیست کارگری فعالانه از مطالبات و مبارزات معلمان اعلام حمایت می کند و تمام مردم بخصوص خانواده های دانش آموزان را به حمایت گسترده از مبارزات آنان و شرکت در اعتراضاتشان فرا می خواند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۷آذر ۱۴۰۰ ، ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱

دستگیری شماری از معلمان در تهران
دستگیری معلمان را محکوم میکنیم
روز گذشته 25 آذر شماری از معلمان معترض که جهت شرکت در جلسه پاییزه شوراي عالي فعالان صنفي عازم تهران شده بودند، بازداشت شدند. در این جلسه قرار بود دستور نامه شورای عالی فعالان صنفی معلمان تصویب شود . همچنین قرار بود چناره ای نماینده مجلس اسلامی نیز حضور پیدا کند. بنا بر آخرین گزارشات اسامی ۳۱ نفر از بازداشت شدگان عبارتند از: مسعود زینال زاده، فاطمه زند کریمی، :جمیل امینی، محبوبه فرحزادی، یدالله بهارستانی، پیمان نودینیان، توفیق مرتضی پور، علی اصغر منتجبی، صدیق صالحی، علی قریشی، ذکری، : خردمند، : فیاضی، نائبی، جبار پاکزاد، مهدی نوربخش، رشیدی، فیاضی، مدبر درگاهی، نادری، رضازاده، نجف ابادی، بهزاد پور، روح الله مردانی، علی صادقی، اسلامی، خان عزیز اسماعیلی، اسماعیل ریحانی، خراطیان، عسگری، باغانی
از سوی دیگر رسول بداقی عصر امروز جمعه ۲۶ آذر ساعت ۱۷:۳۵ طی تماسی با همسرش از اینکه همچنان در سلول انفرادی بسر میبرد و اینکه نسبت به روند بازداشت خود اعتراض کرده است خبر داد. بنا بر این خبر در هنگام بازداشت رسول بداقی در بیستم آذر ماه یکی از شش مامور پلیس امنیت اسلامشهر به نام رمضانی او را مورد ضرب و شتم قرار داده و در مسیر راه نیز راننده ال ۹۰ ضمن ضرب و شتم و لگد زدن، با قفل فرمان ماشین به سر و صورت او زده و مرتب به وی فحاشی کرده است. بداقی در این صحبت کوتاه تاکید کرده است که زیر بار وکیل تسخیری نمی رود و پیش از این به آقایان رامین صفرنیا و حسین تاج وکالت داده است.
جمهوری اسلامی بدنبال سه روز اعتصاب قدرتمند معلمان در ۱۵۰ شهر و تجمعات بزرگ سراسری آنان، آنهم به فاصله کوتاهی بعد از خیزش مردمی در اصفهان و بلند شدن زمزمه های اعتراض در میان همه بخش های جامعه علیه فقر و فلاکت و تبعیض و دزدیها، و همچنین بلند شدن صدای اعتراض بخش های مختلف مردم علیه لایحه بودجه ریاضتی دولت رئیسی، خود را در منگنه شدید اعتراضات مردم دیده و در اوج استیصال دست به تشدید دستگیری و زندان میزند. اما همچنان که تاکنون شاهد بوده ایم این دستگیریها کمکی به حکومت نخواهد کرد و برعکس بر خشم و انزجار بخشهای مختلف مردم بیشتر دامن خواهد زد.
با اعتراضات گسترده سراسری و به شیوه های مختلف باید به این دستگیریها اعتراض کرد و از معلمان معترض وسیعا حمایت نمود. حزب کمونیست کارگری دستگیری معلمان را شدیدا محکوم کرده و همه بخشهای مردم را به حمایت از معلمان فرا میخوانند. معلمان زندانی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۶آذر ۱۴۰۰ ، ۱۷دسامبر ۲۰۲۱

مرور برخی رویدادها در خوزستان
محکومیت یک فعال سیاسی در اهواز
یکی از فعالین سیاسی بنام کوروش قاسمی به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی "به نفع گروههای معاند نظام” به تحمل یک سال حبس و بابت اتهام "اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور" به تحمل چهار سال حبس محکوم شد. کوروش قاسمی مهندس نفت و اهل اهواز است که به دلیل فعالیت‌های سیاسی قبلا نیز چند مرتبه بازداشت شده است. شهریور ماه سال گذشته، در حالی که ماموران تنها حکم بازرسی منزل و محل کار او را داشته‌اند، او در منزل خود بازداشت شد. فعالیت سیاسی در شبکه‌های اجتماعی، ارتباط با افراد مخالف حکومت، ارتباط با شبکه‌های تلویزیونی خارج از کشور، انتشار فراخوان برای پیوستن به تظاهرات‌های خیابانی و حضور شخصی در این تجمعات، از جمله دلایل یا اتهامات منجر به بازداشت و در نهایت محکومیت او بوده است. او دوران بازجویی خود را در بازداشتگاه اطلاعات اهواز گذراند و پس از۲۰ روز از بازداشتگاه وزارت اطلاعات اهواز به زندان شیبان منتقل شد. کوروش قاسمی سابقه بازداشت در سال‌های ۸۸ و ۸۹ را هم دارد.
جمهوری اسلامی شمار زیادی از مردم را به همین اتهامات در زندان و زیر فشار و شکنجه قرار داده و احکام سنگین زندان برای آنها صادر کرده است. اما این فشارها کمکی به حکومت برای عقب راندن اعتراضات و جنبش ضد حکومتی نکرده است و نخواهد کرد. مردم حق دارند علیه حکومت چپاول و جنایت و فساد اعتراض کنند و این جنبش تا سرنگونی حکومت ادامه خواهد یافت. تمام دستگیر شدگان را با قدرت مبارزات خود آزاد خواهیم کرد.

ادامه آزار خانواده های جانباختگان آبان ۹۸
یک سیاست نفرت انگیز و انزجار آور حکومت کثیف اسلامی آزار و اذیت خانواده های جانباختگان است. حکومت از کمترین اعتراض این خانواده ها وحشت دارد و تلاش میکند با فشار و آزار آنها را ساکت نماید
بنا به گزارشات آرمان انصاری فر شهروند ساکن بهبهان و برادر فرزاد انصاری فر، یکی از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸، روز سه‌شنبه ۲۳ آذر، به شعبه چهارم بازپرسی دادسرای بهبهان احضار شد. از وی خواسته شده است تا ظرف مدت ۵ روز از زمان صدور این احضاریه در این شعبه حاضر شود. پس از پیگیری های خانواده انصاری فر، منشی رئیس دادگستری بهبهان علت احضار وی را “انتشار محتوای سیاسی در صفحه شخصی” عنوان کرده است. قبل از آن نیز آرمان انصاری فر در تاریخ ۱۴ آذرماه نیز به صورت تلفنی به دادسرای بهبهان احضار شده بود. اما به دلیل عدم صدور ابلاغیه و همچنین بی اطلاعی از تشکیل پرونده از حضور در دادسرا امتناع کرد. پس از آبان ۹۸، آزار و اذیت خانواده انصاری به صورت بازداشت، احضار پیاپی، پرونده‌سازی و آتش‌زدن خودروی شخصی و خانه فرزانه انصاری‌فر خواهر این جانباخته، و احضار و بازداشت پدر این خانواده بطور مداوم جریان داشته است.
«فرزاد انصاری‎فر»، کارگر کاشی‌کاری بود که در جریان اعتراضات شهر بهبهان از پشت ‌سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت.
کشتار آبان یک نقطه عطف در جلو آمدن قدرتمند جنبش دادخواهی در ایران بود و امروز خانواده های جانباختگان آبان در جلوی صف این جنبش هستند. حضور شجاعانه این خانواده ها در دادگاه بین المللی نمادین جانباختگان با خواست محاکمه سران حکومت اسلامی بخاطر تمام جنایاتشان یک نقطه عطف در این جنبش و محاکمه سران جنایتکار جمهوری اسلامی در سطح جهانی و انزوای جهانی انست. وسیعا در کنار خانواده های دادخواه باشیم و فشار و تهدید بر روی این خانواده ها و از جمله بر روی خانوادی انصاری فر را شدیدا محکوم کنیم.

یک کودک دیگر در فاضلاب های اهواز جان باخت
فارِس کودک یک ساله ساکن منطقه کوی گلدشت که یکی از مناطق محروم شهر اهواز است با سقوط در فاضلاب روباز جان خود را از دست داد. پدر این کودک در توضیح ماجرای غرق شدن فرزندش در فاضلاب می‌گوید: بامداد جمعه همراه با خانواده در کنار در منزل نشسته بودیم که با غفلتی کوتاه پسرم از ما جدا شد؛ وقتی متوجه غیبت فارِس شدیم خیلی دنبال او گشتیم اما دیگر کار از کار گذشته بود. وی با بیان اینکه فارِس فقط یک سال و چهار ماه سن داشت، می‌گوید: بر اساس فیلم دوربین‌های مداربسته فارس ۳۱ دقیقه در کانال فاضلاب مانده بود و پس از آن پیدا شد. این ششمین کودک است که در فاضلاب رها شده در کوچه و معابر و یا در جوی های فاضلاب تخلیه نشده جان خود را از دست می‌دهد و ماجرای آنها رسانه‌ای می‌شود.
مرگ محمد صادق زرگانی در ۱۰ فروردین ۹۵ ، محمد عرفان عبیداوی کودک یک و نیم ساله در ۱۹ اردیبهشت ۹۷ و علی بروایه کودک سه ساله در ۲۲ مرداد ۹۷ ، صدیقه حیدری دختر خردسال در کوی سیاحی ، دانیال ناصری در کوت عبدالله و اینک فارس حیدری در کوی گلدشت اهواز ، نشان از نابسامانی وضعیت فاضلاب و مجاری دفع آب های سطحی و وضع اسفناک زیرساخت های شهری در اهواز است که هر لحظه سلامت و جان کودکان را هدف قرار میدهد. مساله بی آبی و وضع فاجعه بار فاضلاب های شهری از جمله موضوعات اعتراضات مردم خوزستان است..

مرگ و بیماری سهم خوزستانی ها از صنعت
خوزستان یکی از استانهای بسیار غنی و در عین حال فاقد ابتدایی ترین از استانداردهای قابل قبول کار و زیست است. یک بخش از اعتراضات گسترده بخشهای وسیع مردم اعتراض به همین وضعیت ناهنجار است. مردم بدرست حکومت را بانی و عامل مستقیم کل این نابسامانیها و عوارض کشنده آن میدانند. در روزهای پایانی هفته گذشته هوای اهواز و چند شهر استان از جمله شادگان شوشتر و اندیمشک شرایط ناسالمی داشت و به وضعیت خطرناک رسید و گفته می شود هفته آینده هم ممکن است این شرایط تداوم داشته باشد. پیامدهای مختلف آلودگی هوا به خصوص آثار بد بهداشتی آن از جمله ایجاد بیماری‌های آلرژیک و تشدید بیماری‌های قلبی و تنفسی جان و زندگی مردم خوزستان را با خطرات جبران ناپذیری روبرو کرده است. یک کارشناس بهداشت استان می گوید تنها در سال گذشته، مرگ هشت کودک زیر پنج سال به علت عفونت حاد تنفسی، ۷۸ مرگ به علت انسداد مزمن ریوی، ۶۵ مرگ به دلیل سرطان ریه، ۲ هزار و ۶۳ مرگ به علت بیماری قلبی و ۲۶۸ مرگ به علت سکته مغزی داشتیم که همه این موارد منتسب به آلودگی هوا هستند.
به گفته این کارشناس، در اهواز ۲ هزار و ۳۲۳ بیمار با عارضه قلبی، ۳۳۰ بیمار زیر ۱۶ سال با عارضه تنفسی، ۲ هزار و ۶۲۸ بیمار ۱۶ تا ۶۵ سال با عارضه تنفسی و یک هزار و ۱۴۹ بیمار بالای ۶۵ سال توسط اورژانس به بیمارستان‌ها ارجاع شدند. اینها قطعا تمام آسیبها و تلفات این وضعیت نیست و فقط گوشه ای از آنرا بیان میکند.
خوزستان با داشتن صنایعی مانند فولاد، نفت و پتروشیمی و نیروگاهها و نزدیک‌ شدن این مراکز آلاینده به مناطق شهری، و بی توجهی به استانداردهای زیستی و ایمنی توسط مسئولین حکومتی، باعث افزایش شمار بیماران قلبی، ریوی و سرطان به‌ویژه در جنوب استان شده که در این مناطق به دلیل ازدیاد آلودگی‌ها، شیوع بیماری‌های خونی هم رواج یافته است. دولت در قبال جان و زندگی مردم مسئول است و با بکارگیری امکانات زیستی با استانداردهای پیشرفته امروزی میشود و باید جلوی این ابعاد از مرگ و بی تامینی را گرفت.
اعتراضات مردم خوزستان و دیگر بخشهای کشور به بی آبی و آلودگی کشنده هوا و دیگر مشکلات زیستی بارها و بارها در ابعاد وسیع جریان یافته و حکومت چپاولگران اسلامی پاسخی به آن ندارد.

کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری، واحد خوزستان
۲۶آذر ۱۴۰۰، ۱۷دسامبر ۲۰۲۱