جزئيات بیش‌تر درباره ترور یکی از رهبران حزب دمکرات

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

موسی باباخانی، عضو کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان در روزهای گذشته در اربیل ترور شد. خالد حسن‌پور یکی از سران این حزب در مصاحبه اختصاصی با دویچه وله‌ فارسی درباره جزئیات این ترور توضیحاتی داد.
خبر کشته شدن موسی باباخانی، عضو کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان در رسانه‌های داخلی به ویژه در رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران بازتاب گسترده‌ای یافت. خبرگزاری فارس در این باره نوشت،‌ "گروهی ناشناس" موسی باباخانی را در هتلی در اربیل عراق ترور کرده‌اند.

مدیریت پلیس امنیتی اربیل "سایش" نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن تائید "قتل" موسی باباخانی در هتل "گل سلیمانی" از حضور تیم‌های تحقیق خود در محل حادثه خبر داد.
در حال حاضر نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق این حادثه را در دست تحقیق دارند.
حزب دمکرات کردستان یکی از احزاب اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران است و به گفته رهبران این حزب، کادرها و اعضای آن بارها توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران ترور شده‌اند.
خالد حسن‌پور، عضو کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان در مصاحبه با دویچه وله عاملان این ترور را "نیروهای امنیتی ایران" خوانده است.
او می‌گوید، بیش از ۲۰۰ نفر از کادر و اعضای این حزب توسط نیروهای امنیتی ایران تا کنون ترور شده‌اند.
خالد حسن‌پور تأکید می‌کند: «موسی باباخانی، یکی از اعضای فعال کمیته مرکزی حزب دمکرات و مسئول سازماندهی حزب ما در ایلام و کرمانشاه توسط جمهوری اسلامی ترور شده است.»
با توجه به "بالا بودن آمار ترور اعضای احزاب کردی ایران" چرا حزب دمکرات کردستان تدابیر و چاره‌ای برای محافظت از اعضای خود نیاندیشیده است؟
در پاسخ به این پرسش، حسن‌پور می‌گوید: «ما قبلا می‌دانستیم که رژیم برنامه‌ای برای به دام انداختن باباخانی دارد. البته از طرف حزب هم به ایشان هشدارهایی داده شده بود و او هم تا حدود زیادی مواظب بود. ولی در این ترور نیروها و اعضای حزب ما در لو دادن ایشان به نوعی نقش داشتند. این آدم‌هایی که با ایشان سر و کار داشتند و مورد اعتمادش بودند به او خیانت کردند و در حقیقت ترور از این ماهیت صورت گرفته است.»
خالد حسن پور درباره جزئیات این حادثه می‌گوید موسی باباخانی روز پنجشبه سوار ماشین یکی از دوستان نزدیکش شده که بعدا ضارب از کار درآمد و وارد هتل "گل سلیمانی" در اربیل شد. دوربین‌های مداربسته هتل نشان داده‌اند که ایشان وارد هتل شده ولی خارج شدن او مشخص نیست.
صبح روز شنبە ۱۶ مرداد (۷ ژوئیه) جسد بی‌جان باباخانی در حالی‌کە آثار شکنجەهای زیادی بر روی آن مشهود بود در یکی از اتاق‌های این هتل در شهر اربیل پیدا شد.
حسن‌پور ادامه می‌دهد: «موسی باباخانی همان شب از طریق دو گلوله که به مغزش خورده در خواب ترور شده و بعد از دو روز جسد ایشان پیدا شده است. پلیس اربیل هنوز جزئیات پرونده را در اختیار ما نگذاشته ولی به احتمال قوی نتایج تحقیقات اعلام خواهد شد.»
خالد حسن‌پور در ادامه به حادثه ترور قادر قادری، یکی از فرماندهان حزب دمکرات کردستان هم اشاره می‌کند و می‌گوید، دو هفته پیش دادگاه بخش دو اربیل حادثه قتل قادری را به عنوان یک اقدام تروریستی اعلام و علیه عاملان آن حکم صادر کرد. در این حادثه نیز عملیات مشابهی انجام گرفته بود و آقای قادری از طریق یکی از دوستانی که مورد اعتماد ایشان بودند به "قتلگاه" رفته بود.

"ایران حرکات احزاب کردی را در اقلیم زیر نظر دارد"
جمهوری اسلامی ایران مناسبات دوستانه‌ای با اقلیم کردستان عراق برقرار کرده است و سال‌هاست در سلیمانیه و اربیل کنسول‌گری این کشور فعالیت می‌کند.
خالد حسن‌پور، از اعضای رهبری حزب دمکرات کردستان می‌گوید، ایران در اقلیم کردستان "حرکات احزاب سیاسی را زیر نظر دارد".
او در ادامه تاکید می‌کند: «ما نهایت امور امنیتی را رعایت می‌کنیم ولی بازهم گه‌گاه ضرباتی می‌خوریم. سرویس‌های امنیتی ایران امکانات زیادی دارند و از طرف دیگر ما یک حزب مردمی هستیم و نمی‌توانیم خود را ایزوله بکنیم.»
حادثه ترور موسی باباخانی دو یا سه روز پس از مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید ایران انجام گرفته است.
حسن‌پور در این ارتباط می‌گوید، بار روی کارآمدن رئیسی احتمال شدت گرفتن ترورهای خارج از کشور زیاد شده است.
او ادامه می‌دهد: «همین حالا به ما خبر رسیده است که لیستی از افرادی از حزب ما در فهرست ترور در اقلیم کردستان و اروپا قرار گرفته‌اند. پس از اعتراضات و جنبش‌هایی که در اهواز، تهران و تبریز انجام گرفت تغییراتی صورت گرفته است. ابراهیم رئیسی می‌خواهد، اول با ترورها به احزاب و سازمان‌های اپوزیسیون ضربه بزند و بعد در مرحله دوم سرکوب شدیدتری علیه جنبش‌های داخل کشور اعمال بکند.»
خالد حسن‌پور هشدار می‌دهد که اعضای احزاب سیاسی اپوزیسیون به خصوص کسانی که سازماندهی می‌کنند حساسیت جمهوری اسلامی را برانگیخته‌اند.
او تاکید می‌کند که بعد از روی کار آمدن رئیسی احتمالا یکی از رئوس برنامه‌های او تعقیب مخالفان است چون از این طریق می‌توان فضایی را برای سرکوب جنبش‌های داخل به‌وجود آورد.

امکان ادامه ترورها در اقلیم کردستان عراق
این مقام رهبری حزب دمکرات کردستان در ادامه گفت‌وگوی خود با دویچه وله درباره امکان ادامه ترورها در اقلیم کردستان عراق خبر داد و گفت، این موضوع به این بستگی دارد که اقلیم کردستان در مقابل این ترورها چگونه عکس‌العمل نشان می‌دهد.
دادگاه بخش دوم اربیل دو هفته پیش علیه قاتل قادر قادری که در سال ۹۶ آن هم در یک حالت مشابه آقای باباخانی ترور شده بود حکم صادر کرد. سه تن از عاملان ترور حکم اعدام گرفتند و دو تن دیگر نیز به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شدند.
خالد حسن‌پور یادآور شد: «ما فکر می‌کنیم که ترور موسی باباخانی واکنش به این حرکت و قرار دستگاه قضائیه اقلیم کردستان عراق بوده است. اقلیم کردستان می‌خواهد چارچوب خود را در رابطه با مسئله امنیتی با جمهوری اسلامی تعیین بکند ولی این که تا کجا موفق شود آن را پیش ببرد آینده نشان خواهد داد. اما خود ما هم باید از این تجارب و از این واقعه درس بگیریم و احتیاط زیادی به عمل بیاوریم.»

https://www.dw.com/fa-ir/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%D9%8A%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1-%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%B2%D8%A8-%D8%AF%D9%85%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86/a-58801965