دومین روز اعتصاب قدرتمند کارگران ذوب‌آهن اصفهان و یک خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

امروز ۱۲ آذر اعتصاب قدرتمند و متحدانه کارگران ذوب آهن اصفهان در اعتراض به پایین بودن سطح دستمزدها و وضع بد معیشتی وارد دومین روز خود شد. بخش های مختلف این مجتمع هزاران نفره کارگری از هر سه شیفت آن در اعتصاب شرکت دارند. کارگران اعتصابی در روز گذشته با راهپیمایی در محوطه شرکت و فریاد اعتراضشان صحنه پرشوری از اعتراض را آفریدیند و طنین شعارهایشان  بر فضای کارخانه طنین انداخته بود.

 امروز اعتصاب علیرغم ممانعت های حراست و مدیریت و ارسال پیامک های تهدید آمیز به کارگران معترض در ساعت هشت صبح آغاز شد و کارگران در محوطه شرکت تجمع کردند. در تجمع امروز گارد ویژه برای مقابله با اعتصاب وارد مجتمع  ذوب آهن شد. اما کارگران اعلام کرده اند که اگر پاسخ نگیرند به اعتراض متحدانه خود ادامه میدهند.  این کارگران در فراخوان روز گذشته خود ضمن اشاره به وضع بد معیشتی و تحمل سالها فقر و نداری و محرومیتشان از داشتن یک زندگی شایسته مینویسند: " این بار کارگران با هم متحد شده و حق خود را خواهند گرفت . امروز آغاز کار بود و ادامه خواهد داشت".
 فراخوان کارگران حاکی از فضای بشدت خشم الود و اعتراضی در این مجتمع بزرگ کارگری است.  
همسان سازی حقوقها با سایر شرکتهای فولادی و افزایش فوری دستمزدها و دیگر آیتم های مزدی و نیز اجرای صحیح و بدون تبعیض طرح طبقه بندی مشاغل که میتواند بهبودی در سطح دستمزدها بدهد خواستهای فوری اعلام شده کارگران ذوب آهن است.  
حزب کمونیست کارگری از خواستها و اعتراضات متحدانه کارگران ذوب آهن فعالانه حمایت میکند و بار دیگر بر برپایی مجمع عمومی به عنوان مکان و ابزار موثری برای حفظ اتحاد همه کارگران برای تداوم قدرتمند تر اعتراض و مقابله با توطئه گری های مدیریت و حراستی ها تاکید دارد. اعتراض به سطح نازل حقوقها و وضع بد معیشتی موضوع اعتراض سراسری کارگران است. از اعتراضات کارگران ذوب آهن اصفهان باید وسیعا حمایت کرد.  . 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۲ آذر ۱۴۰۲،  ۳ دسامبر ۲۰۲۳

 

 


اخبار نفت:شماره ۳۱
تجمع دوباره کارگران رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری
اعتراضات کارگران رسمی نفت ادامه دارد. امروز ‌یکشنبه ۱۲ آذرماه کارگران شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز آغاجاری در ادامه اعتراضاتشان به تعرضات معیشتی حکومت و عدم پاسخگوی به خواستهای اعلام شده خود بار دیگر دست به تجمع زدند.  عدم رسیدگی به خواسته‌های اعلام شده کارگران موضوع اعتراض آنهاست. خواستهای کارگران رسمی نفت در مراکز عملیاتی عبارتند از: حذف کامل سقف حقوق مناطق عملیاتی نفتی، حذف تبعیض میان کارکنان عملیاتی در سقف پرداختها، استرداد کسورات مالیاتی، عدم دست اندازی به صندوق بازنشستگی نفت، حذف سقف پاداش پایان خدمت و پرداخت کامل سنوات کارکنان، اجرای کامل ماده ده و پرداخت معوقات به دلیل سالها اجرا نشدن سنوات و ماده ده.  
این کارگران اعلام کرده اند که تا وقتی پاسخ نگیرند به اعتراضات خود ادامه میدهند و کارگران رسمی در مناطق مختلف عملیاتی روزهایی از هفته را به عنوان روز اعتراض ثابت خود اعلام کرده اند . 
اعتراضات در نفت اکنون هر روزه جریان دارد و در حال گسترش است. بخشهای دیگر شاغل در نفت نیز در حال اعتراض هستند. کارگران معترض اعلام کرده اند که تا عملی شدن خواستهایشان به مبارزه ادامه میدهند. صدای کارگران نفت را به هر شکل ممکن بازتاب دهید. به کارزار حمایت از کارگران نفت که از جانب حزب کمونیست کارگری به جریان افتاده بپیوندید. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۲ آذر ۱۴۰۲،  ۳ دسامبر ۲۰۲۳