اخباروگزارش های کارگری 9-10- 11 آذرماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- تصمیمی یک‌جانبه برای تعرض به حقوق نیروی کار- اعتصاب وتجمع کارکنان بیمارستان کودکان مفید تهران در اعتراض به عدم پاسخگویی به مطالباتشان- اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه گلتاش دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق- ادامه اعتراضات مال باختگان شرکت رضایت خودرو طراوت نوین با راهپیمایی وبرپایی تجمع مقابل استانداری قزوین - توماج صالحی بازداشت شد- رضا اقدسی، فعال کارگری و از کارگران اخراجی ایران خودرو روزسه شنبه 7 آبان ماه بعد از 38 روز حکمش صادر شد 

تصمیمی یک‌جانبه برای تعرض به حقوق نیروی کار
 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست روز یکشنبه 28 آبان‌ماه 1402 مجلس، بند الحاقی بند «خ» و بند «ز» ماده 29 لایحه برنامه هفتم توسعه را به تصویب رساندند. نتیجه و خروجی نهایی این مصوبه، افزایش 5 سال به سابقه کاری برای بازنشستگی است. یعنی کارگران باید سال‌‌های بیشتری کار کنند، حق بیمه بیشتری بپردازند و در نهایت سال‌های کمتری از حقوق بازنشستگی برخوردار شوند.
سازمان تامین اجتماعی با پیشینه‌ای بیش از 50 سال، بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌گر و ارایه‌دهنده خدمات اجتماعی و بازنشستگی به کارگران ایران است. دارایی‌های این سازمان سرمایه بین‌النسلی دست‌کم سه نسل از کارگران ایران است و آن‌ها مالکان اصلی سازمانی هستند که هم اکنون و با سیاست‌های جاری کوچک‌ترین نقشی در مدیریت و نظارت بر آن ندارند.
بحران کنونی صندوق‌های بازنشستگی که به مرز انفجار رسیده است، امری امروزی نیست و ریشه‌های تاریخی در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور دارد. بسیاری از کسب و کارها، کارگران خود را بیمه نمی‌کنند؛ کارفرمایان زیادی از معافیت‌های بیمه‌ای برخوردارند؛ قراردادهای موقت کار مانع از استمرار بیمه برای کارگران شده است؛ سیاست‌های اقتصادی سه دهه گذشته، بیکاری گسترده و شغل‌های ناپایدار ایجاد کرده است؛ دستمزدهایی که پایه و اساس حق بیمه هستند، طی دهه‌های اخیر متناسب با تورم افزایش نیافته‌اند؛ برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شغلی وجود ندارد و... همه این‌ها مسبب بحرانی شده‌اند که با تقلیل‌گرایی مسئولان امر به «کمی سن و سابقه برای بازنشستگی» حل نخواهد شد.
اولین‌بار در دولت گذشته با مطرح شدنِ پرطمطراق «اصلاحات پارامتریک» زمزمه‌های یورش همه‌جانبه به زیست و معیشت نیروی کار و بازنشستگان شنیده شد و امروز دولت و مجلسی که متکی بر آرای حداقلی است تصمیم به اجرایی شدن آن گرفته است.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران با حمایت از بیانیه 127 تشکل کارگری کشور اعتراض خود را به این اقدام غیرمردمی و ضدکارگری اعلام کرده و معتقد است حل بحران بازنشستگی فقط از طریق ریشه‌یابی علل تاریخی آن و هرگونه تغییر در قوانین تامین اجتماعی و بازنشستگی فقط با مشارکت دموکراتیک نمایندگان واقعی مردم، کارگران و بازنشستگان ممکن خواهد شد. 
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران
*اعتصاب وتجمع کارکنان بیمارستان کودکان مفید تهران در اعتراض به عدم پاسخگویی به مطالباتشان
روز پنج شنبه 9 آذر، کارکنان بیمارستان کودکان مفید تهران در اعتراض به عدم پاسخگویی به مطالباتشان دست از کارکشیدند و دراین واحددرمانی واقع در خیابن شریعتی تهران تجمع کردند.
*اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه گلتاش دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق
فیلم کوتاه منتشره درشبکه های اجتماعی بتاریخ 9 آذرحاکی از اعتصاب کارگران کارخانه گلتاش دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق وتجمعشان در این واحد تولید کننده مواد و محصولات شوينده و پاك كننده بهداشتی و آرايشی واقع  دركيلومتر 25 جاده اصفهان شيراز ، شهرك صنعتی مباركه می باشد.
*ادامه اعتراضات مال باختگان شرکت رضایت خودرو طراوت نوین با راهپیمایی وبرپایی تجمع مقابل استانداری قزوین 
فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی از ادامه اعتراضات مال باختگان شرکت رضایت خودرو طراوت نوین  بابا راهپیمایی و برپایی تجمع  روز پنج شنبه 9 آذرمقابل استانداری قزوین خبر می دهند.
براساس فیلم های منتشره،معترضان شعارهایی از جمله«عزاعزاست امروز سرماه های مردم جیب شماس امروز»،«استاندارفریبکار حیا کن»،«استانداربی غیرت استعفا استعفا»و «شعبانی بی غیرت(رئیس کل دادگستری استان قزوین) استعفا استعفا»سردادند.
*توماج صالحی بازداشت شد
روز پنج شنبه 9 آذر ماه، ماموران لباس شخصی،توماج صالحی خواننده رپ را بازداشت و به مکان نامعلومی در بابل منتقل کردند.
درهمین رابطه وکیل توماج صالحی، با رد برخی موضوعات، تاکید کرد که اخبار مربوط به طرح شکایات توماج صالحی از یکی از مقامات استان اصفهان صحیح است.
امیر رئیسیان با اشاره به انتشار خبر بازداشت توماج صالحی به خبرنگاررسانه ای گفت: ما هم امروز متوجه بازداشت توماج صالحی و دو نفر دیگر شدیم، هنوز علت دقیق این موضوع را نمی‌دانیم اما در اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه، آمده که نشر اکاذیب در زمینه اعلام خبر طرح شکایت توماج صالحی از برخی مقامات استان اصفهان، علت این بازداشت است.
او ادامه داد: اگر این موضوع صحت داشته باشد و اعلام خبر شکایت، موجب اتهام نشر اکاذیب و بازداشت توماج صالحی شده باشد، پیش از او باید من را هم به عنوان وکیل پرونده بازداشت کنند چراکه پیش از آقای توماج صالحی، من این خبر را اعلام کرده و گفته بودم که شکایتی از سوی توماج صالحی در دادسرای کارکنان دولت به ثبت رسیده است.
وی افزود:تاکید می‌کنم که خبر شکایات توماج صالحی از مدیرکل اطلاعات استان اصفهان هرگز کذب نبوده و شماره پرونده‌ها موجود است و این شکایت در دادسراهای کارکنان دولت ثبت شده و قانونا هم باید پیگیری شود.
خاطرنشان می شود که امیر رئیسیان قبلا گفته بود توماج صالحی به دلیل شکستگی پا، شکایت در دادسرای کارکنان دولت ثبت کرد.
*رضا اقدسی، فعال کارگری و از کارگران اخراجی ایران خودرو روزسه شنبه 7 آبان ماه بعد از 38 روز حکمش صادر شد 
این فعال کارگری که ناشنوا و دارای محدودیت جسمی و تحت درمان پزشکان معالج است،را با دو پرونده که در یکی از پرونده ها به  8 ماه حبس تعزیری و پرونده دیگرش با 3 سال و هفت ماه حبس تعزیری محکوم کرده اند.
او در جریان جنبش سراسری در پاییز سال گذشته نیز با هجوم سرکوبگران حکومتی  به منزل شخصی وی به همراه همسرش بازداشت شد. 
آقای اقدسی در طول یکسال گذشته بارها احضار شد و در آبان ماه که جهت احضارشدن رفته بود بازداشت شد وی اکنون در بند 4 زندان اوین می‌باشد.
منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

اخباروگزارش های کارگری 10 آذرماه 1402
- ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره  بهرگان مقابل اداره مرکزی منطقه وجزیره لاوان
بیانیه کارگران شرکت نفت فلات قاره بهرگان 
- دفاع وزارت کار از افزایش سن بازنشستگی
 فعالان کارگری: دولت‌های مختلف عامل بحران بودند
- جان باختن یک کارگر در مریوان براثر سقوط از ارتفاع
- جان باختن یک کارگر جوان در زاهدان براثر سقوط از داربست
*******
*ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره  بهرگان مقابل اداره مرکزی منطقه وجزیره لاوان
بیانیه کارگران شرکت نفت فلات قاره بهرگان 
روز جمعه 10 آذر، کارگران شرکت نفت فلات قاره  بهرگان برای اعتراض نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی مقابل اداره مرکزی منطقه و جزیره لاوان تجمع کردند.
تصاویر:
بهرگان:
 
 
لاوان:
 
بیانیه کارگران شرکت نفت فلات قاره بهرگان:
جنبش مطالبه‌گری کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره بهرگان
با عنایت به انعقاد قرارداد استخدامی فیمابین کارکنان و شرکت ملی نفت ایران و با امعان نظر به اینکه حقوق کارکنان مزبور حاصل افزایش های قانونی ناشی از مصوبات دولت و مجلس بوده ولیکن متاسفانه بعد از وایرال شدن موضوع حقوق های نجومی مدیران ستادی غیرنفتی در دهه نود ، قانونگذاران به جهت فقدان درک صحیح از شرایط سخت و ویژه کار اقماری در مناطق عملیاتی نفتی، سقف حقوق را بر کارکنان مظلوم و دور از خانواده مذکور نیز روا داشته اند که این موضوع موجبات بی انگیزگی شغلی،نارضایتی شدید کارکنان خط مقدم تولید نفت و گاز کشور گردیده که در صورت عدم رفع ظلم آشکار موصوف، این موضوع تبعات منفی سنگینی برای تولید ،ذخیره سازی و صادرات نفت و گاز کشور به عنوان منبع اصلی منبع ثروت کشور خواهد داشت.فلذا کارکنان منطقه نفتی بهرگان در تاریخ دهم آذر ۱۴۰۲ روز جمعه و قبل از شروع ساعت کاری نسبت به حضور یکپارچه در محل اداره مرکزی منطقه مذکور اقدام نمودند که خلاصه مطالبات ایشان به شرح ذیل می باشد:
1- حذف کامل سقف حقوق مناطق عملیاتی نفتی
2- حذف تبعیض میان کارکنان عملیاتی در سقف پرداخت و برداشتن عناوین پشتیبانی و اصلی تخصصی.
3- استرداد مالیات مکسوره از کارکنان عملیاتی نفتی.
4- عدم ادغام صندوق بازنشستگی نفت با سایر صندوق های ورشکسته
5- حذف سقف پاداش پایان خدمت و پرداخت کامل سنوات کارکنان.
6- اجرای کامل ماده ده و پرداخت معوقات.
جنبش  جمعه های اعتراضی کارکنان منطقه نفتی بهرگان تا حصول تک تک خواسته های یادشده ادامه دارد..‌‌‌...
یاد آوری:
1- بهرگان نام یکی از چهار منطقه نفتی ایران در خلیج‌فارس است که در محل کنونی شهر امام‌حسن قرار دارد. این ناحیه شامل میدان‌های نفتی هندیجان، بهرگانسر، سروش و نوروز می‌باشد. از مهم‌ترین دستاوردهای اخیر این منطقه، صادرات نفت سنتزی در واحد مخازن، دریافت کاندنسیت پارس‌جنوبی و همچنین دریافت نفت سکوهای هندیجان، بهرگان و نفت مناطق نفتخیز جنوب و ساخت نفت سنتزی و صادرات آن به پالایشگاه‌های آبادان، اصفهان و تهران، به همت و تلاش همکاران آن منطقه است.
2- جزیرهٔ لاوان یکی از جزایر استان هرمزگان در خلیج‌فارس است. لاوان از توابع دهستان لاوان در بخش کیش شهرستان بندر لنگه است؛ فاصلهٔ این جزیره تا بندر عسلویه 117 کیلومتر و تا بندر لنگه 147کیلومتر است. 
*دفاع وزارت کار از افزایش سن بازنشستگی
 فعالان کارگری: دولت‌های مختلف عامل بحران بودند
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز پنجشنبه نهم آذر، از مصوبه افزایش سن بازنشستگی در ایران دفاع کرد و با توصیف آن به عنوان «اصلاحات» نوشت که این اقدام برای آنچه «گذر از بحران صندوق های بازنشستگی و ایفای تعهدات» به جامعه بازنشستگان و مستمری بگیران نامید، ضرورت داشته است. در مقابل، دو فعال کارگری در گفتگو با صدای آمریکا، دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی را عامل اصلی بحران در صندوق های بازنشستگان دانستند.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واکنش به انتشار برخی انتقادها از افزایش سن بازنشستگی در خبرگزاری ایلنا و خطاب به این رسانه از طرح دولت و مصوبه مجلس شورای اسلامی دفاع کرد.
این وزارت خانه نوشت: نرخ امید به زندگی «با افزایش قابل توجه به بیش از ۷۲ و ۷۶ سال برای مردان و زنان رسیده و طی همین سال‌ها، متوسط سن بازنشستگی از ۵۷ سال به ۵۱ سال کاهش پیدا کرده و در نتیجه، فاصله سن بازنشستگی تا امید به زندگی که عاملی تعیین‌کننده در میزان سال‌های دریافت مستمری توسط مشترکان صندوق بیمه‌ای و هزینه‌های آن محسوب می‌شود، اکنون بیش از ۲۵ سال است.»
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: «از همین رو، ضریب پشتیبانی صندوق‌های بازنشستگی با کاهش جدی مواجه شده و از عدد استاندارد ۷ در برخی صندوق‌ها به عدد ۰.۷ رسیده است که ناترازی شدیدی را نشان می‌دهد و در صورت‌عدم اصلاح می‌تواند به یکی از بحران‌های کشور مبدل شود.»
نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۲۸ آبان‌، با تصویب بند الحاقی دو بند ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه و اضافه‌کردن ۵ سال به سابقه کاری لازم برای بازنشستگی، حداکثر سنوات بازنشستگی را به ۳۵ سال افزایش دادند.
علیرضا نوایی، فعال کارگری ساکن پاریس، در گفتگو با صدای آمریکا اشاره کرد که «برای حل بحران باید ریشه های آن را پیدا کرد و سپس راه حل ارائه داد» و افزود: «بحران در صندوق های بازنشستگی، از جمله بزرگترین آن، صندوق تامین اجتماعی را دولت های جمهوری اسلامی ایجاد کردند».
او افزود: «ارزان سازی نیروی کار باعث شد که حق بیمه کمتری به صندوق ها وارد شود، در صورتی که هزینه ها از جمله درمان متناسب با نرخ تورم و حتی بیشتر بالا می روند ولی آنچه که به صندوق واریز می شود، متناسب با نرخ تورم و گرانی نیست».
این فعال کارگری اضافه کرد: «معافیت کارگران از پرداخت حق بیمه با مصوباتی چون معافیت کارفرمایان کارگاه های زیر ۵ تن، طرح های استاد - شاگردی، کارورزی، چشم بستن بر بیمه نشدن کارگران اصناف مثل فروشگاه ها، مطب ها، رستوران ها، کارگاه های زیر زمینی و حتی در واحدهای تولیدی وخدماتی و همچنین دست روی دست گذاشتن درباره بیش از ۷ میلیون کارگر غیررسمی، به رغم آگاهی دولت از آن از دلایل وضعیت فعلی در صندوق های بازنشستگی ر ایران هستند».
آقای نوایی همچنین «بیکاری، پرداخت نشدن بدهی دولت و یا پرداخت آن از طریق واگذاری صنایع زیان ده و اختلاس ها در سازمان تامین اجتماعی» را از دیگر دلایل این بحران دانست.
علاوه بر این، وی به جلوگیری دولت ها از مشارکت صاحبان اصلی این سرمایه یعنی صندوق های مالی مستقل در تصمیم گیری ها و دخالت تمام قد دولت در اداره این موسسات اشاره کرد.
علیرضا نوایی نتیجه گرفت که «ادعای افزایش سن بازنشستگی باعث غلبه بر بحران»‌ صندوق ها نخواهد شد و همچنین گفت که مصوبه افزایش سن بازنشستگی «از نظر حقوقی و قانونی اشکال دارد، چون بهارستان نشینان نه از قانون کار، نه از تامین اجتماعی و نه از عملکرد صندوق ها اطلاعی ندارند و فقط مهر تایید بر نظریه پردازان نئو لیبرال جمهوری اسلامی می زنند که در راستای ارزان سازی نیروی کار، آسان سازی اخراج ها از طریق موقتی کردن قراردادها و تحمیل کار بیشتر با حقوق کمتر به نیروی کار است».
نظریه پردازانی که به اعتقاد این فعال کارگری، «تحمیل بی حقوقی مطلق بر کارگران را تنها راه نجات اقتصادی جمهوری اسلامی می دانن».
در این ارتباط، ستار رحمانی عضو اتحادیه معلمان و اساتید دانشگاه ها در بریتانیا ساکن لندن در مورد صندوق تامین اجتماعی به صدای آمریکا می گوید که این صندوق در ابر بحران هایی گیر کرده است که خروج از آن با ادامه سیاست های موجود به مرز ورشستگی کامل نزدیک می شود.
او با اشاره به این که صندوق تامین اجتماعی سال ها است که به حیات خلوت حاکمیت تبدیل شده است، افزود: « واگذاری شرکت های زیان ده به تأمین اجتماعی، طلب ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی صندوق تأمین اجتماعی از دولت ها و بدهی ۶۰ هزار میلیارد تومانی کارفرمایان بــه تأمین اجتماعی، از دلایل ورشکستگی تامین اجتماعی است.» دلایلی که به طور معمول در سخنان مقام های جمهوری اسلامی مطرح نمی شوند.
آقای رحمانی در سخنان خود به گزارش های مرکز آمار ایران اشاره کرد که گفته «در سال ۹۸ سهم جمعیتِ شاغل از اقتصادِ غیر رسمی بیش از ۵۹ درصد و برای سال ۹۹ حدود ۵۸ درصد» بوده است.
وی اضافه کرد که بر این اساس ۶۰ درصدِ کارگران از بیمه تأمین اجتماعی محروم هستند و با در نظر گرفتن اینکه ۹۰ درصد مشاغل قرارداد موقت هستند و کارفرمایان حق بیمه ای نمی پردازند، صحبت از کاهش ناترازی صندوق های بازنشستگی و تقویت توان صندوق ها از سوی مقام های جمهوری اسلامی بی معنا است.
ستار رحمانی تاکید کرد که «افزایش سن بازنشستگی به منظور گذر از بحران صندوق های بازنشستگی نیست بلکه نادیده انگاشتن عوامل به شکست کشاندن این صندوق بازنشستگی است».
او گفت که «حقوق های نجومی مدیران، پرداخت نشدن سهم دولت، تامین هزینه های دولت از این صندوق برای سال های متمادی، مشارکت ۱۴ درصدی زنان در اقتصاد رسمی و اختلاس های مالی نجومی از جمله عواملی در ناترازی صندوق هستند».
آقای رحمانی اشاره کرد که « حاکمیت با به ورشکسته کردن صندوق تامین اجتماعی هستی بازنشستگان یعنی حداقل معیشت آنها را برای زنده ماندن به خطر انداخته است».
*جان باختن یک کارگر در مریوان براثر سقوط از ارتفاع
یک کارگر بنام برهان رنجبر اهل روستای کولیج حین کار در ساختمانی واقع درمریوان براثر سقوط از ارتفاع جان خود را ازدست داد.
*جان باختن یک کارگر جوان در زاهدان براثر سقوط از داربست
روزپنج شنبه 9 آذر،یک کارگر 19 ساله بنام محمد امین شیهکردگ حین کار سنگ نمایی یک ساختمان در زاهدان براثر سقوط از داربست جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

اخباروگزارش های کارگری  11 آذرماه 1402
- شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن این تهاجم غیر انسانی به مردمان تحت ستم حکومت‌ها ، بر سازماندهی و حق زندگی انسانی برای همه اتباع خارجی تاکید می کند و  بر حق تحصیل رایگان برای همه کودکان به پناه آمده پای می فشارد
- اعتصاب وتجمع پرستاران وکارکنان بیمارستان جلیل یاسوج دراعتراض به نداشتن امنیت جانی
- ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع پرستاران بیمارستان های خرم آباد مقابل ستاد دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان
- ادامه اعتراضات صدها کارگر کارخانه ذوب آهن اصفهان نسبت به سطح نازل حقوق منجمله بروز نکردن طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی با برپایی تجمع مقابل ساختمان اداری
- اعتراضات دامنه دارکارگران پیمانی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ شوشترنسبت به عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی مسئولان بابرپایی تجمع و پهن کردن سفره خالی
- تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی آبادان نسبت به نداشتن امنیت شغلی ومعیشتی مقابل مجتمع
- تجمع اعتراضی صاحبان کارگاه کوره‌های آجرپزی شهر شال در شهرستان بوئین‌زهرا نسبت به  افزایش چندین برابری بهای گاز و اعلام شدن مابه‌التفاوت ماه‌های ابتدایی سال بعد از گذشت 9 ماه از سال مقابل شرکت گازاستان و استانداری قزوین
- پیمانکاران شهرداری برای نظافت معابر از کودکان مهاجر بهره‌کشی می‌کنند
- رفتار غیر حرفه‌ای مسئولان دانشگاه تهران به بهانه تذکر حجاب
- جان باختن 2 کارگرجوان کارگاه پرورش ماهی کلاله براثر غرق شدن در استخر
*******
*شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن این تهاجم غیر انسانی به مردمان تحت ستم حکومت‌ها ، بر سازماندهی و حق زندگی انسانی برای همه اتباع خارجی تاکید می کند و  بر حق تحصیل رایگان برای همه کودکان به پناه آمده پای می فشارد
در پی نزاعی خیابانی که بلوار خرمشهر میبد اتفاق افتاد متاسفانه جوانی جان باخت و جوانی دیگر مجروح شد و در ادامه بنا به گفته پلیس قاتل و عاملین نزاع دستگیر شده‌اند 
آنچه حایز اهمیت است آتش نژاد پرستی است که توسط جریان‌هایی از داخل و خارج بر آن دمیده می‌ شود و کار به جایی می رسد که مردم خشمگین به محله مهاجران افغانستانی حمله‌ور می‌شوند و خانه و زندگی آن‌ها را به آتش می‌کشند 
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن این تهاجم غیر انسانی به مردمان تحت ستم حکومت‌ها ، بر سازماندهی و حق زندگی انسانی برای همه اتباع خارجی تاکید می کند و  بر حق تحصیل رایگان برای همه کودکان به پناه آمده پای می فشارد
*اعتصاب وتجمع پرستاران وکارکنان بیمارستان جلیل یاسوج دراعتراض به نداشتن امنیت جانی
روزشنبه 11 آذر، پرستاران وکارکنان بیمارستان جلیل یاسوج برای اعتراض به نداشتن امنیت جانی دست از کارکشیدند و در محوطه دانشگاه  علوم پزشکی یاسوج در استان کهگیلویه و بویر احمد تجمع کردند.
 
به گزارش یک منبع خبری محلی،بامداد روزشنبه 11 آذر پرستار بیمارستان جلیل یاسوج توسط یک همراه بیمار زخمی شد و در بخش «ای. سی. یوی» این بیمارستان بستری شد.
 
بنابهمین گزارش،به دلیل زخمی شدن این پرستار در بخش اورژانس بیمارستان جلیل یاسوج، کادر درمان، کارکنان و پرستاران این بیمارستان دست از کار کشیدند و به خاطر نبود امنیت جانی در محوطه دانشگاه تجمع کردند.
*ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع پرستاران بیمارستان های خرم آباد مقابل ستاد دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان
روزشنبه 11 آذر،فیلم کوتاهی در شبکه های اجتماعی مبنی بر پرستاران بیمارستان های خرم آباد مقابل ستاد دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان،منتشرشد.
*ادامه اعتراضات صدها کارگر کارخانه ذوب آهن اصفهان نسبت به سطح نازل حقوق منجمله بروز نکردن طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی با برپایی تجمع مقابل ساختمان اداری
صدها کارگر کارخانه ذوب آهن اصفهان بدنبال تحریم غذای روزیکشنبه 5 آذر ودادن هشدار به مدیریت+ روز شنبه آذر 11 آذر اولتیماتوم خودرا اجرایی کردن وبرای اعتراض به سطح نازل حقوق منجمله بروز نکردن طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی دست به تجمع مقابل ساختمان اداری مجتمع زدند.
 
 +تحریم غذای کارگران کارخانه ذوب آهن اصفهان در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی
روزیکشنبه 5 آذر، کارگران تمامی بخش های کوره بلند، مکانیک نت، ریخته گری، فولاد سازی، کنورتور، الگرامرسیون و حمل و نقل و همچنین بخشی از کارگران اداری برای اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی دست به تحریم غذا زدند واز گرفتن غذای رستوران اجتناب کردند.
برپایه گزارش منتشره درشبکه های اجتماعی،کارگران معترض اعلام کردند:تحریم غذا دست گرمی کارگران و هشدار به مدیریت بود که درصورت عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل همه بخش های این واحد صنعتی دست به اعتصاب وتجمع خواهند زد.
*اعتراضات دامنه دارکارگران پیمانی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ شوشترنسبت به عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی مسئولان بابرپایی تجمع و پهن کردن سفره خالی
از روز سه شنبه 7 آذر، کارگران پیمانی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ شوشتر وابسته به سازمان آب و برق خوزستان اعتراضشان را نسبت به عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی مسئولان بابرپایی تجمع و پهن کردن سفره خالی آغازو تا به امروزشنبه 11 آذر ادامه دادند.
 
آنها به خبرنگاررسانه ای گفتند: کارگران پیمانی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ که پیگیر وضعیت شغلی خود هستند، صبح امروزشنبه 11 آذربه صورت نمادین با پهن کردن سفره خالی در محدوده داخلی محل کار خود خواستار پیگیر تبدیبل وضعیت شغلی خود شدند.
آنها افزودند: بیش از صد نفر از کارگران به دلیل‌ عدم تعیین تکلیف، در محوطه شرکت بهره‌برداری جمع شدیم؛ تا به مطالبه چندین‌ساله ما پاسخ داده شود.
این کارگران خواسته‌های خود را تبدیل وضعیت و جذب در کشت وصنعت کارون اعلام کردند واضافه کردند: حدود 150 نفر از ما که در واحد‌های حراست، تعمیرات و بهره‌برداری مشغول کار هستیم از سال 95 پیگیر تبدلیل وضعیت شغلی خود شده‌ایم و علیرغم انجام مصاحبه استخدامی قرار بود سال قبل تبدیل وضعیت شویم که این اتفاق نیفتاد؛ اکنون هریک از ما با حداقل 15 سال سابقه کار با حداقل حقوق و مزایا کار می‌کنیم و علیرغم سابقه کار و تخصص، همچنان امنیت شغلی نداریم.
کارگران پیمانی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ تاکید کردند: از کار با پیمانکاران خسته شده‌ایم بنابراین از مدیریت درخواست داریم به مطالبه قانونی ما پاسخ مثبت دهد.
کارگران در ادامه با انتقاد از مواضع مسئولان در پیگیری مطالباتشان تصریح کردند: تقریبا از روز سه‌شنبه هفته گذشته اعتراضات کارگران شکل گرفته و در حالی خواهان رسیدگی به خواسته‌های خود هستیم که از مسئولان شرکت حاضر به مذاکره و شنیدن خواسته‌ها نیستند. ما نیز ترجیح می‌دهیم تا مدیرعامل شرکت بهره‌برداری در جمع کارگران حاضر شود و به سولات ما پاسخ دهد. مسئولان شهرستانی و شورای تامین از رسیدگی به خواسته‌هایمان وعده می‌دهند اما مدیران شرکت تمایلی به حل مشکلات ما ندارند.
*تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی آبادان نسبت به نداشتن امنیت شغلی ومعیشتی مقابل مجتمع
روزشنبه 11 آذر، کارگران پتروشیمی آبادان نسبت به نداشتن امنیت شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل مجتمع زدند و خواهان پرداخت به موقع حقوق‌ها و بازگشت تمام واحدها به چرخه تولید شدند.
 
برپایه گزارش رسانه ای شده،بازگشت تمام واحدها به چرخه تولید و ایجاد امنیت شغلی، نظم در پرداخت حقوق و اضافه کار و احیای رستوران مجتمع مطابق با قانون کار از جمله مطالبات تجمع کنندگان اعلام شد.
پرداخت حق بیمه مطابق قانون کار، ادغام نشدن نیروهای تلاش و پتروگام با نیروهای نگهداشت کاران، خرید مواد اولیه و خوراک مجتمع برای تولید مستمر و انتصاب مدیران میانی بر اساس شایستگی از دیگر مطالباتکارگران معترض می باشد.
*تجمع اعتراضی صاحبان کارگاه کوره‌های آجرپزی شهر شال در شهرستان بوئین‌زهرا نسبت به  افزایش چندین برابری بهای گاز و اعلام شدن مابه‌التفاوت ماه‌های ابتدایی سال بعد از گذشت 9 ماه از سال مقابل شرکت گازاستان و استانداری قزوین
روز شنبه 11 آذر، صاحبان کارگاه کوره‌های آجرپزی شهر شال برای اعتراض به  افزایش چندین برابری بهای گاز و اعلام شدن مابه‌التفاوت ماه‌های ابتدایی سال بعد از گذشت 9 ماه از سال مقابل شرکت گازاستان و استانداری قزوین تجمع کردند.
 
یکی از تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفت: برای یک ماه 850 میلیون قبض گاز صادر شده، ما توان پرداخت افزایش قیمت چندین برابری را نداریم و اگر این روند اصلاح نشود باید کوره‌های خود را خاموش کنیم.
صاحب یک کوره آجرپزی شهر شال عنوان کرد: آجرهای خود را در چند ماه گذشته فروخته‌ایم اما امروز افزایش قیمت گاز به ما اعلام  شده و باید 700 میلیون تومان پرداخت کنم.
فرد دیگری که 30 کارگر دارد، گفت: با روندی که شرکت گاز در پیش گرفته ورشکست می‌شویم و کارگرانی که بیمه هستند هم به اداره کار شکایت می‌کنند.
*پیمانکاران شهرداری برای نظافت معابر از کودکان مهاجر بهره‌کشی می‌کنند
 
بر اساس ماده ۳۲ پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک، دولت‌ها وظیفه دارند از هرگونه سوءاستفاده و بهره‌کشی اقتصادی از کودکان که رشد جسمی، روانی، اجتماعی و ذهنی آنان را به خطر می‌اندازد، جلوگیری کنند. طبق کنوانسیون جهانی ممنوعیت بدترین اشکال کار کودکان نیز کشورهای جهان باید از کودکان در برابر همه اشکال خشونت‌آمیز کار محافظت کنند. ایران هر دو این پیمان‌نامه‌های ‌جهانی را امضا کرده و به اجرای مفاد آن‌ها متعهد است؛ با این حال، پیمانکاران و کارفرمایان به‌راحتی از کودکان در مشاغل سخت و زیان‌آور مانند زباله‌گردی و رفتگری استفاده می‌کنند و دولت‌ و شهرداری‌ هم با سلب مسئولیت از خود توپ سوءاستفاده اقتصادی از کودکان را به زمین کارفرمایان و پیمانکاران می‌اندازند. این در حالی است که فعالان حقوق کودکان تاکید می‌کنند بهره‌کشی از کودکان و دور زدن قانون بدون چراغ سبز دولت و شهرداری‌ها غیرممکن است.
برگرفته از کانال جمعیت دفاع ازکودکان کار و خیابان
*رفتار غیر حرفه‌ای مسئولان دانشگاه تهران به بهانه تذکر حجاب
طبق گزارش دانشجویان در کمال تعجب در روز های اخیر معاون فرهنگی دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران(آقای مهرنیا) در اقدامی غیر اخلاقی پا به حریم خصوصی دانشجویان دختر گذاشته است و به بهانه تذکر نوع پوشش با اکانت شخصی خود ضمن مشاهده و اظهار نظر درمورد ظاهر و لباس دانشجویان دختر به آنها پیام داده و برای ایشان ایجاد مزاحمت میکند.
این رفتار ناشایست باعث شده است تاگروهی از دانشجویان به منظور تامین امنیت روانی‌شان در اعتراض به این شیوه عمل ایشان طی اقدامی هماهنگ با ایجاد کمپینی در دانشکده خود بصورت جمعی اکانت آقای مهرنیا مسئول معاونت دانشجویی را مسدود کرده‌اند.
*جان باختن 2 کارگرجوان کارگاه پرورش ماهی کلاله براثر غرق شدن در استخر
جمعه شب(10 آذر)،یک زوج 26 و 36 ساله حین کار در  یک استخر پرورش ماهی واقع در روستای کنگور شهرستان کلاله در استان گلستان به دلیل لغزندگی لبه بیرونی استخر، یکی به داخل آب سقوط می‌کند و دیگری هم برای نجات وی اقدام می‌کند وهر دو دچار خفگیشدند وجان باختند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید