اخباروگزارش های کارگری 8 -9-10مهرماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

گرامی باد یاد جان باختگان جمعه خونین زاهدان- اعتصاب جمعی از کسبه شهرهای ایرانشهر،چابهار،خاش، زاهدان، سراوان، مهرستان ونوبندیان استان سیستان وبلوچستان در یکمین سالگرد جمعه خونین زاهدان دستکم 128 تن طی 48 ساعت گذشته درشهرهای زاهدان، خاش و میرجاوه بازداشت شدند - سالگردی خونین، در گرامیداشت یاد عزیزان به قتل رسیده در جمعه‌ی خونین زاهدان  - در اعتراضات دیروز زاهدان که با حمله نیروهای امنیتی و شلیک گلوله و گاز اشک‌آور همراه بود ، حداقل پنجاه و یک نفر بازداشت شده‌اند که تعدادی از آنها دانش‌آموز بوده‌اند 

- اعتراض کارگران شاغل وبازنشسته شرکت مخابرات آذربایجان شرقی با برپایی تجمع وپهن کردن سفره خالی در محوطه ساختمان مرکزی مخابرات استان در ر تبریزهمزمان با سفر مدیرعامل و هیات مدیره شرکت
- ادامه اعتراضات کارگران معدن زغال سنگ طزره نسبت به نداشتن امنیت شغلی،معیشتی و جانی و وعده های توخالی مدیران ومسئولان استان سمنان
- وعده پاسخگویی به مطالبات کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن کرمان بدنبال اعتصاب وتجمعات دامنه دارشان دراعتراض به عدم پرداخت حق سنوات،اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان
- اعتراض یک دانشجو به محرومیت از تحصیل مقابل درب  دانشکده دندانپزشکی دانشگاه دانشگاه بهشتی
- فراخوان ششمین تجمع اعتراضی سراسری افراد دارای معلولیت
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست
- آخرین خبر از توماج صالحی بنقل ازیکی از وکلایش
- عدم موافقت با مرخصی حسن سعیدی، با وجود تصادف منجر به جراحت شدید فرزندش
- کامران ساختمانگر به پرداخت جزای نقدی محکوم شد
- خبات دهدار با تودیع قرار وثیقه آزاد شد
- تبرئه‌ی محمود بهشتی لنگرودی از تمامی اتهامات
- ورود ممنوع از همین اول ترم در دانشگاه صنعتی شریف
- وضعیت نابسمان خوابگاه چمران پس از بازگشایی
- جان باختن 2 کارگردر حادثه ریزش ساختمان  شهر جوپار
- جان باختن یک پرستار جوان بیمارستان حین کار
- بازهم تصاف خودرو حامل کارگران فصلی و مصدومیت 7 نفر
*******
*اعتصاب جمعی از کسبه شهرهای ایرانشهر،چابهار،خاش، زاهدان، سراوان، مهرستان ونوبندیان استان سیستان وبلوچستان در یکمین سالگرد جمعه خونین زاهدان
روز شنبه 8 مهر همزمان با یکمین سالگرد جمعه خونین زاهدان، جمعی از کسبه شهرهای ایرانشهر،چابهار،خاش، زاهدان، سراوان، مهرستان ونوبندیان استان سیستان وبلوچستان برای اعتراض به این جنایت حکومتی،گرامیداشت یاد جان باختگان و همدردی وهمبستگی با خانواده های قربانیان دست به اعتصاب زدن و از بالا کشیدن کرکره های مغازه هایشان خودداری کردند.
دستکم 128 تن طی 48 ساعت گذشته درشهرهای زاهدان، خاش و میرجاوه بازداشت شدند
روز شنبه 8 مهر،یک منبع خبری محلی از بازداشت دستکم 128 تن طی 48 ساعت گذشته درشهرهای زاهدان، خاش و میرجاوه،خبرداد.
همین منبع همچنین ازبازداشت فله ای روزشنبه 8 مهر در شهرهای خاش، زاهدان،مهرستان و میرجاوه توسط نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت خبرداد.
سالگردی خونین، در گرامیداشت یاد عزیزان به قتل رسیده در جمعه‌ی خونین زاهدان 
 
در «کرانه‌های باختری» بلوچستان سرب داغ دوشکا را بر دل نمازگزاران می‌گذارند، سفره‌های خالی این کرانه‌های غم‌زده بیخ گوش معدن طلای انجیرک و سواحل پربرکت مکران پهن شده است، در این کرانه‌های غم‌زده‌ داغ روی داغ، و درد رو درد صد سال آزگار است که تلمبار می‌شود… در این کرانه‌های اشغالی با تانک به استقبال عذاداران می‌روند.
یک سال قبل، جمعه ۸ مهرماه ۱۴۰١، نیروهای حکومتی در زاهدان، در اقدامی خشونت‌بار، در کمتر از یک ساعت، بیش از صد کشته، سیصد مجروح و دست‌کم ۱۵ کودک را در مقابل چشم جهانیان بە گلولە بستند. قتل‌وعام مردمی کە سالهاست تحت شدیدترین تبعیض‌‌ها و سرکوب‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و زیست‌محیطی قرار دارند. مردمی که هویت انسانی و اجتماعی‌شان نفی شده و حکومت‌ جغرافیای محل زیست‌شان را بدل به یک ویرانەی مستعمراتی کرده است. کشتاری که به منظور جلوگیری از گسترش اعتراضات در وحشیانه‌ترین شکل آن صورت گرفت، اما نتوانست شعله‌های اعتراض و انقلاب را در خیابان‌های زاهدان خاموش سازد و صدای سرکوب شده‌ی اعتراض، حق‌خواهی و دادخواهی بلوچستان را ساکت کند و جمعه‌های خونین زاهدان تا به امروز، هر جمعه، ادامه داشته است. 
روز گذشته، جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲، در اولین سالگرد جمعە خونین زاهدان، علیرغم جو شدید امنیتی، مردم معترض در شهرهای مختلف بلوچستان، با در دست گرفتن عکس عزیزان جانباخته‌یشان‌، بار دیگر به خیابان‌ها آمدند، که با خشونت غیر قابل‌بیان نیروهای حکومتی مواجه شدند که با تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌آور، تعداد زیادی را زخمی کردند؛ در رسانه‌ها از کشته شدن یک‌ کودک ۹ ساله، زخمی شدن تعداد زیادی، که دستکم ۴ نفر آنان کودک، و بازداشت عده‌ی زیادی از جمله دانش‌آموزان گزارش شده است.
لازم به تاکید است که امروز، شنبه ۸ مهرماه ۱۴۰۲، کسبه و بازاریان شهر زاهدان، چابهار، سراوان، و نوبندیان، به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطر جان‌باختگان جمعه خونین زاهدان سال گذشته و نیز محکومیت قاطع سرکوب با تکرار خشونتی که روز گذشته در سالگرد جمعه‌ی خونین به مردم‌شان تحمیل شد، به صورت گسترده دست به اعتصاب زده‌اند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*در اعتراضات دیروز زاهدان که با حمله نیروهای امنیتی و شلیک گلوله و گاز اشک‌آور همراه بود ، حداقل پنجاه و یک نفر بازداشت شده‌اند که تعدادی از آنها دانش‌آموز بوده‌اند 
اسامی دانش‌آموزان بازداشتی به شرح زیر است:
دانیال ملازهی ۱۶ ساله خاش 
عمر  بلوچ ۱۷ ساله زاهدان 
امیرحمزه علیزهی ۱۷ ساله زاهدان 
زیبر نوتیزهی ۱۷ ساله زاهدان 
بنیامین ملازهی ۱۴ ساله خاش
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*اعتراض کارگران شاغل وبازنشسته شرکت مخابرات آذربایجان شرقی با برپایی تجمع وپهن کردن سفره خالی در محوطه ساختمان مرکزی مخابرات استان در ر تبریزهمزمان با سفر مدیرعامل و هیات مدیره شرکت
روزشنبه 8 مهر همزمان با سفر مدیرعامل و هیات مدیره شرکت مخابرات برای حضوردرمراسم افتتاح پروژه نجما ، کارگران شاغل(رسمی وشرکتی) وبازنشسته شرکت مخابرات آذربایجان شرقی برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات و حقوق معوقه دست به تجمع وپهن کردن سفره خالی در محوطه ساختمان مرکزی مخابرات استان آذربایجان شرقی در کلانشهر تبریز زدند.
 
 
*ادامه اعتراضات کارگران معدن زغال سنگ طزره نسبت به نداشتن امنیت شغلی،معیشتی و جانی و وعده های توخالی مدیران ومسئولان استان سمنان
روز شنبه 8 مهر، کارگران معدن زغال سنگ طزره ازادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به نداشتن امنیت شغلی،معیشتی و جانی و وعده های توخالی مدیران ومسئولان استان سمنان ،خبردادند.
کارگران معدن زغال سنگ طزره ضمن ابراز نگرانی از آینده شغلی خود، خواستار حذف پیمانکاران برای بهبود وضعیت شغلی خود در معدن شده و به خبرنگاررسانه ای گفتند: درخواست دیگر کارگران افزایش دستمزدها است که از سوی مدیریت معدن بی‌پاسخ مانده است.
آنها افزودند:در معدن زغالسنگ طزره حدود هزار کارگر به صورت قراردادی مشغول کارند که از شرایط کار با پیمانکاران رضایت ندارند.
کارگران این واحد معدنی در ادامه گفتند: بخش دیگری از مطالباتمان برخورد با مقصران احتمالی حادثه روز 12 شهریور است که بعد از گذشت حدود 25 روز از وقوع حادثه و فوت شش نفر از همکاران هنوز مقصران این حادثه از سوی اداره کار مشخص و معرفی نشده‌اند.
کارگران گفتند: نارضایتی ما به این جهت است که شرکت البرز شرقی سالهاست با پیمانکارانی تمدید قرارداد می‌کند که سابقه خوبی در لحاظ کردن ایمنی کار کارگران و مهیا کردن سایر تجهیزات ندارند. به عنوان نمونه در حادثه‌ای که اخیرا برای شش کارگر  به وقوع پیوست، بجای مجازات پیمانکار، بلافاصله پیمانکار را تغییر دادند.
کارگران معدن زغال سنگ طزره درباره علت انفجار معدن طزره نیز گفتند: هر چند تا زمان بازگشایی تونل و تعریض دویل k5که در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت امکان اظهارنظر قطعی درباره علت حادثه میسر نیست، اما علل  اولیه حادثه بر اساس گزارش میدانی روز پنجشنبه هفته گذشته برخی مسئولان که گفته می‌شود از کمیته حقیقت‌یاب بوده‌اند؛ معدن فاقد سیستم تهویه طبیعی مناسب بوده و کارگران قبل از حفر دویل تونل k5 همزمان مشغول استخراج کارگاه نیز بودند در واقع انفجار در معدن ذغالسنگ البرز شرقی طزره دامغان بر اثر تجمع گاز رخ داده است.
کارگران در ادامه گفتند: در عین حال هنوز منبع جرقه احتمالی در داخل تونل مشخص نشده در عین حال دیگر منابع تولید جرقه به ویژه لکوموتیو مدفون زیر آوار نیز قابل بررسی است.
گفتنی است؛ "دویل کا" معدن کوچکی است که از داخل تونل به طرف بالا حفر می‌شود و هدف از حفر آن تهویه تونل‌ها احداث کارگاه استخراج احداث راه عبور برای افراد و حمل و نقل لوازم و موادی نظیر آن است که از قرار معلوم این کار در معدن زغال سنگ رزمجای طزره قبل از استخراج انجام نشده است.
*وعده پاسخگویی به مطالبات کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن کرمان بدنبال اعتصاب وتجمعات دامنه دارشان دراعتراض به عدم پرداخت حق سنوات،اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان
بدنبال اعتصاب وتجمعات دامنه دار کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن کرمان دراعتراض به عدم پرداخت حق سنوات،اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان،با برگزاری جلسه ای بتاریخ 4 مهردر مسجد راه آهن کرمان باشرکت کارگران ومدیر شرکت پیمانکاری رضوان دورود،مدیر کل راه آهن کرمان ومدیراداره کارشهرستان کرمان،کارشناس طرح طبقه بندی مشاغل  ومسئول روابط کاراداره کارشهرستان کرمان طی مصوبه ای بشرح تصویرزد مقرر شد به خواسته های کارگران حق طلب راه آهن کرمان پاسخ داده شود.
 
یادآوری:ادامه اعتراضات کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن کرمان نسبت  به عدم پرداخت حق سنوات،اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان بابرپایی تجمع مقابل استانداری کرمان ودر محل کار
روز سه شنبه 4 مهر، کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن کرمان بابرپایی تجمع مقابل استانداری کرمان ودر محل کار به اعتراضشان نسبت  به عدم پرداخت حق سنوات،اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان ادامه دادند.
 
روزسه شنبه 4 مهر،یکی از کارگران معترض ابنبه فنی راه‌آهن درود به خبرنگار رسانه ای گفت: به نظر می‌رسد مسئولان استان کرمان بعد از گذشت چند روز از آغاز اعتراض کارگران ابنیه فنی درود، هنوز پیگیر مطالبات کارگران نیستند.
وی افزود:مهم‌ترین خواسته کارگران پرداخت معوقات سنواتی ده سال گذشته، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و تضمین امنیت شغلی کارگران است.
او گفت: بعد از گذشت هشت روز مسئولان استان کرمان همچنان به مطالبات کارگران ابنیه فنی راه آهن درود بی‌توجه هستند و با این کار می‌خواهند کارگران را از ادامه اعتراض منصرف کنند.
این کارگر در ادامه تصریح کرد: در روز‌های گذشته کارگران جدا از محوطه‌ی محل کار خود، به استانداری مراجعه و مقابل آن تجمع کردند که به آنها قول رسیدگی داده شد.
*اعتراض یک دانشجو به محرومیت از تحصیل مقابل درب  دانشکده دندانپزشکی دانشگاه دانشگاه بهشتی
دینا قالیباف، دانشجوی کارشناسی رشته علوم‌سیاسی دانشگاه بهشتی که با حکم کمیته انضباطی به دو ترم منع موقت از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شده‌ بود، امروز ۸ مهر مقابل درب دندانپزشکی این دانشگاه با پلاکاردی اعتراض خود نسبت به این حکم را اعلام کرد و خواهان بازگشت به تحصیل شد.
 
متن نوشته شده روی این پلاکارد:
"اینجانب دینا قالیباف که به دلیل فعالیت دانشجویی به اشد مجازات محکوم شدم، خواهان بازگشت به تحصل هستم."
منبع:کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*فراخوان ششمین تجمع اعتراضی سراسری افراد دارای معلولیت
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست
در پی عدم حصول نتیجه از پنج تجمع سراسری قبلی، فراخوان ششمین تجمع سراسری معلولان با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی و پایبندی به قوانین و مقررات ج.ا منتشر می‌شود.
لذا بدین‌وسیله از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان و همچنین فعالان واقعی این حوزه درخواست می‌شود در تجمعات سراسری معلولان با حضور یا بازنشر فراخوان مشارکت حداکثری نموده و حق پایمال‌‌شده پنج‌ساله معلولان را از حاکمیت مطالبه کنند.
مطالبه تجمعات سراسری؛ اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان ( پرداخت کمک‌هزینه معیشتی به معلولان شدید و خیلی شدید به میزان حداقل دستمزد سالانه)
تاریخ ششمین تجمع سراسری؛ یکشنبه ۱۶ مهرماه ساعت ۹ صبح
مکان‌های تجمع؛ تهران، میدان بهارستان خیابان دانشسرا مقابل سازمان برنامه و بودجه کشور و در شهرهای دیگر مقابل ادارات بهزیستی سراسر کشور
توضیح؛ افراد دارای معلولیت می‌توانند با در دست داشتن شعار تجمعات  (https://t.me/dscampaign/10731)حتی به صورت تک نفره مقابل بهزیستی، استانداری و یا فرمانداری  شهر خود، عکس اعتراضی انداخته و برای کمپین ارسال نمایند(عکس‌های بدون شعار منتشر نخواهند شد)
ای معلول بپا خیز، برای رفع تبعیض | ای معلول داد بزن، حقتو فریاد بزن
منبع:کانال کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت
*آخرین خبر از توماج صالحی بنقل ازیکی از وکلایش
روزشنبه 8 مهر،اعتماد انصاری یکی از وکلای توماج صالحی به خبرنگار رسانه ای گفت: توماج صالحی از ساعت 2 و 10 دقیقه ظهر 19 تیرماه که رأی پرونده‌اش ابلاغ شد از بند امنیتی به بند عمومی زندان منتقل شد و تا امروز هم وضعیت سلامت پایداری را در زندان داشته است.
در حال حاضر، تنها موضوع مطرح درباره وضعیت سلامت توماج صالحی، پیگیری وضعیت جراحی پای او است. در همین زمینه هم مکاتبات لازم با مقامات زندان و شعبه رسیدگی کننده به پرونده صورت گرفته است. متخصص ارتوپدی درباره وضعیت پای توماج اعلام کرده که این پا برای بهبود نیازمند عمل جراحی است اما این عمل اورژانسی نیست.
*عدم موافقت با مرخصی حسن سعیدی، با وجود تصادف منجر به جراحت شدید فرزندش
مسئولان قضایی با مرخصی حسن سعیدی، از اعضای برجسته و فعالین قدیمی سندیکا که از ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ زندانی است، با وجود تصادف منجر به جراحات شدید فرزندش، مخالفت می‌کنند. در این شرایط سخت حسن سعیدی از حضور در خانواده و حمایت از فرزندش محروم است و همسرش می‌بایست به تنهایی و با سختی فراوان درمان فرزندش را پیگیری کند، ضمن اینکه مسئولیت فرزند کوچکترشان نیز بعهده همسر حسن سعیدی است. 
حسن سعیدی عضو قدیمی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از سال ۸۳ تا کنون نزدیک به دو دهه است که بطور مداوم در فعالیت‌های سندیکایی و کارگری مشارکت فعال داشته است. ایشان به دلیل فعالیت‌های سندیکایی و حق طلبانه چهار مرتبه اخراج از کار شده اما همچنان استوار از حقوق کارگران دفاع کرده است. آقای سعیدی تمام این سالها که با رنج فراوان برای خود و خانواده‌اش همراه بوده به دفعات بازداشت و یا توسط پلیس ضرب و شتم شده است.
سعیدی در روز کارگر ۹۸ نیز ۳۳ روز در بند ۲۰۹ بازداشت بود و برایش حکم ۵ سال زندان صادر شد.
ایشان در تجمعاتی که برای مطالبه حقوق کارگران برگزار می‌شد حضور فعال داشت.‌ و بارها مورد تعقیب و آزار و اذیت قرار گرفت.
در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ با سناریو سازی نخ نمای وزارت اطلاعات سعیدی و دو تن از دیگر اعضای سندیکا، داود رضوی و رضا شهابی همچنین فعالین کارگری ریحانه انصاری‌‌نژاد، آنیشا اسدالهی و همسرش کیوان مهتدی که مترجم سندیکا نیز بودند و چند تن از فعالین شناخته شده معلمان بازداشت شدند.
بهانه این بازداشت و سناریو سازی دیدار اعضای سندیکا و معلمان با دو تن از اعضای سندیکای نیروی کار فرانسه بود. دیداری که در تمام کشورها معمول است و نمایندگان سندیکاهای کارگری با یکدیگر انجام می‌دهند، و این ارتباط‌ها از حقوق بدیهی کارگران است.
حسن سعیدی با این سناریو سازی محکوم به پنچ سال زندان، دو سال تبعید به خارج از تهران و استان‌های همجوار و دو سال محرومیت از فعالیت در گروه‌ها و احزاب شد و هم اکنون برای سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان اوین به سر می‌برد و در این مدت از هر گونه مرخضی حتی در مواقع ضروری و اورژانسی هم محروم بوده است.
نمونه بارز ، اتفاقی که برای فرزند ایشان در اثر یک صانحه تصادف پبش آمد. میبایستی به حسن سعیدی جهت پیگیری مراحل درمان فرزندش مرخصی داده می‌شد تا بتواند در این مواقع حساس و ضروری مرحمی برای مشکلات و زخم های خانواده باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار موافقت مسئولین قضایی با مرخصی حسن سعیدی و همچنین خواستار آزادی بی قید و شرط اعضای زندانی خود حسن سعیدی، داود رضوی و رضا شهابی و سایر فعالین کارگری، معلمی و مدنی می‌باشد.
کارگر زندانی آزاد باید گردد
به امید برقراری عدالت در ایران و سراسر جهان. 
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۸ مهر ۱۴۰۲
*کامران ساختمانگر به پرداخت جزای نقدی محکوم شد
کامران ساختمانگر، فعال کارگری و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج، به پرداخت جزای نقدی محکوم شد.
 بر اساس حکمی که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج در تاریخ بیست و هفتم شهریورماه، صادر و به آقای ساختمانگر ابلاغ شده، وی از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق رسانه های اجتماعی و مصاحبه با شبکه های تلویزیونی” به ۳ ماه حبس تعزیزی و پرداخت جزای نقدی محکوم شد. مدت ۳ ماه حبس تعزیزی وی با استناد به گواهی پزشکی قانونی موجود در پرونده قبلی ایشان، به جریمه نقدی بدل شده و وی مجموعا به پرداخت مبلغ ۳۴ میلیون جزای نقدی محکوم شده است.
*خبات دهدار با تودیع قرار وثیقه آزاد شد
روز شنبه هشتم مهرماه، خبات دهدار، فعال کارگری و زندانی سیاسی سابق با تودیع قرار وثیقه ٢٠٠ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.
این فعال کارگری روز سه‌شنبه بیست و هشتم شهریورماه بدون ارائه حکم قضایی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.
خبات دهدار روز پنج‌شنبه بیست و هشتم مهرماه ١٤٠١ نیز در جریان خیزش انقلابی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز شنبه هفتم آبان‌ماه ١٤٠١ با تودیع قرار وثیقه از زندان سنندج آزاد شده بود.
منبع 2 خبر بالا:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*تبرئه‌ی محمود بهشتی لنگرودی از تمامی اتهامات
به گفته‌ی آقای محمد رضا سروری، وکیل آقای محمود بهشتی لنگرودی،  فعال صنفی معلمان از هر دو اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری و مقامات تبرئه شده است
این پرونده اواسط سال ۱۴۰۰ و در اعتراض به نارسایی‌های ایجاد شده در رابطه با واکسن کرونا تشکیل شده بود و در نهایت بعد از چندین نوبت رفت و برگشت از بازپرسی به دادگاه و بالعکس به دلیل نبود مستندات حقوقی شاکیان پرونده (حراست بهداشت و اطلاعات لنگرود) حکم تبرئه به وکیل پرونده ابلاغ شد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*ورود ممنوع از همین اول ترم در دانشگاه صنعتی شریف
امروز(شنبه 8 مهر) در دومین هفته شروع کلاس‌ها از ورود تعدادی از دانشجوها به دانشگاه ممانعت شده و با برگه مهمان حراست به دفتر حراست مراجعه کرده‌اند.
از قرار معلوم ماده 32 و ماده 52 شیوه‌نامه انضباطی یعنی تخلفات فضای مجازی و حجاب دلیل ممنوعیت ورود این دانشجوها بوده است.
منبع خبر:کانال شریف تودی
*وضعیت نابسمان خوابگاه چمران پس از بازگشایی
در طی روزهای اخیر، دانشجویان ساکن در خوابگاه چمران با ورود به خوابگاه پس از تعطیلات تابستان با وضعیت نابسامانی مواجه شدند که در ادامه به برخی از موارد آن اشاره می‌کنیم؛ در اولین روزی که خوابگاه پذیرای دانشجویان بود اغلب اتاق‌ها مملوء از حشرات، سوسک‌های زنده، تار عنکبوت و... بودند و دانشجویان باید قبل از قدم گذاشتن در اتاق، خودشان آن را سم‌پاشی می‌کردند، این درحالی‌ست که دانشگاه و کانال‌های مرتبط با آن، در طی تابستان چندین عکس از نظافت و آماده‌سازی خوابگاه‌ها منتشر کرده بودند. چیزی که در عمل دیده شد خلاف آن بود، به‌طوری که دانشگاه بعد از ورود دانشجویان به خوابگاه، تازه به فکر بازسازی باشگاه، سوپرمارکت و... افتاد.
هم‌چنین چند روز پس از بازگشایی، گفته شد برای استفاده از ماشین‌‌های لباس‌شویی رختشورخانه باید ۱۰ الی ۱۲ تومان برای هر نوبت پرداخت شود؛ در حالی که در هیچ یک از ترم‌های گذشته چنین مبلغی بابت استفاده دانشجویان از ماشین لباس‌شویی گرفته نمی‌شد.
علاوه بر این سلفِ دانشگاه و خوابگاه، بدون هیچ تذکر و اخطار اولیه‌ای، برای هر وعده از غذای رزروشده‌ای که دریافت‌نشده بود، دوبرابر مبلغ آن غذا را از حساب دانشجو کسر کرد. (لازم به ذکر است کیفیت غذای خوابگاه نیز هر ترم از ترمِ گذشته پایین‌تر است.)
از سوی دیگر، دانشجویان ورودی ۹۸ -که این ترم جزو سنوات مجاز آن‌ها محسوب می‌شود و حق استفاده‌ای بی‌قیدوشرط از خدمات رفاهی دارند- هم‌چنان اتاقی دریافت نکرده‌اند و به برخی از آن‌ها در زیرزمین ساختمان‌های خوابگاه چمران (اتاق تلوزیون و...) اسکان داده‌اند.
سوال اساسی اینجاست که باوجود بودجه‌ بالایی که در اختیار دانشگاه تهران قرار دارد، چرا وضعیت رفاهی خوابگاه‌ها هر ترم از ترمِ گذشته بدتر می‌شود؟ 
گویا تمامی بودجه و انرژی مسئولین دانشگاه بر سر نصب چند دوربین بیشتر برای شناسایی چهره‌ی دانشجویانی صرف می‌شود که از طبیعی‌ترین خدمات رفاهی در خوابگاه و دانشگاه هم بی‌نصیب می‌مانند.
برگرفته از کانال دانشگاه تهران - دانشجو
*جان باختن 2 کارگردر حادثه ریزش ساختمان  شهر جوپار
روزشنبه 8 مهر،براثر ریزش ساختمان در حال احداث در شهر جوپاراستان کرمان 2 کارگرزیرتلی از آوار گرفتارشدند وجان باختند.
*جان باختن یک پرستار جوان بیمارستان حین کار
روز جمعه 7 مهر،یک پرستار35 ساله شاغل در بیمارستانی در تهران حین انجام کار به دلایل نامعلومی جان خود را از دست داد.
*بازهم تصاف خودرو حامل کارگران فصلی و مصدومیت 7 نفر
صبح روز شنبه 8 مهر،خودرو حامل کارگران فصلی سیب با یک خودروی دیگردر سه راهی اشنویه به پیرانشهر 7 مصدوم برجاگذاشت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 9 مهرماه 1402
- وضعیت بحرانی ۱۲ زندانی سیاسی تبعید شده به زندان قزلحصار
امتناع ۱۲ زندانی سیاسی تبعید شده به زندان قزلحصار از دریافت جیره غذای زندان در اعتراض به شرایط غیرانسانی حاکم در بند
- - یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:
1- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی بابرپایی تجمع 
 درشهرهای اهوازوکرمانشاه مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان
وشوش مقابل اداره تامین اجتماعی شهرستان
2- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد استان های اصفهان و مازندران
- فراخوان تجمع بزرگ بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد بتاریخ 16 مهر 
- تجمع اعتراضی جمعی از کارکنان مناطق نفتخیز جنوب، نسبت به اعمال سقف ظالمانه دستمزد، عدم پرداخت کامل پاداش سنوات بازنشستگی و سایر مطالبات مقابل مقابل مدیریت شرکت نفت در اهواز
- اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن لرستان و زاگرس در اعتراض به عدم پرداخت حقوق
- اعتصاب  وتجمع کارگران پتروشیمی رازی دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق و حق بیمه
- تجمع اعتراضی اهالی دهستان عنافجه نسبت جمع آوری پل ارتباطی وجابجایی با قایق
- تجمع اعتراضی مشتریان کرمان موتور و آرین پارس موتورنسبت به گرانفروشی مقابل اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران
- بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان، در اعتراض به احکام صادر شده برای معلمان فرهیخته آقایان محمود ملاکی،محسن عمرانی،عبدالرضا امانی فر و اصغر حاجب، اعضای کانون صنفی معلمان بوشهر
- صدور حکم اخراج برای  محمد دارکش در آستانه ۱۳مهر «روز جهانی معلم» 
- عدم آزادی فروغ سمیع‌نیا، علیرغم ابلاغ وثیقه 
- آزادی امید اسدی با تودیع قرار وثیقه
- وضعیت اسفناک برترین دانشگاه کشور!
- تفکیک جنسیتی از بدو ورود به دانشگاه
- تعلیق اساتید در پی اعلام حمایت از دانشجویان!
- نامه 255 نفر از دانش‌آموختگان، مدرسان و دانشجویان علوم اجتماعی ایران (درباره بیانیه 55 نفر)
- نامهٔ سرگشادهٔ انجمن‌های علمی علوم ارتباطات، انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی و سیاست‌گذاری اجتماعی دانشگاه تهران در نقد طرح جذب استادمحور‌ در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
- جان باختن یک کارگر در فردیس براثر سقوط از ارتفاع
- جان باختن یک کارگرکارخانه فولاد کویر اردستان براثر گیر کردن بین نوار نقاله
- جان باختن کارگرکارخانه ریخته‌گری شهرک صنعتی کاوه پس از چند روز دست وپنجه نم کردن با مرگ دربیمارستان
*******
*وضعیت بحرانی ۱۲ زندانی سیاسی تبعید شده به زندان قزلحصار
امتناع ۱۲ زندانی سیاسی تبعید شده به زندان قزلحصار از دریافت جیره غذای زندان در اعتراض به شرایط غیرانسانی حاکم در بند
روز چهارشنبه ۲۹ شهریورماه، زندانیان تبعید شده به زندان قزلحصار، پس از هفته‌ها حضور در بند امن این زندان به واحد چهار منتقل شدند. این انتقال در محرومیت از حق تماس و‌ ملاقات آنان صورت گرفت.
واحد چهار مستقر در زندان قزلحصار، فاقد شرایط مشابه سایر بندهای عمومی و متشکل از سلول‌هایی بسیار کوچک و‌ تک‌نفره است.
 سعید ماسوری، جعفر ابراهیمی، لقمان امین‌‌پور، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد، در شرایطی بحرانی و غیرانسانی به این سلول‌ها منتقل شدند.
به دلیل شرایط موجود سلول‌ها و نظارت شدید امنیتی بر آنان، این زندانیان، عملا از هرگونه ارتباط با محیط پیرامون خود محروم هستند و در شرایطی ایزوله و امنیتی به شکنجه‌گاه‌هایی تک نفره تبعید شدند.
در این بین، عدم دسترسی به امکانات پزشکی و محرومیت از حق دسترسی به مراکز مجهز درمانی، جان آنان را در خطر قرار داده است.
جعفر ابراهیمی، معلم زندانی، علی‌رغم وجود گزارشات متعدد سازمان پزشکی قانونی مبنی بر عدم تحمل حبس، کماکان از آزادی و حق دسترسی به درمان، محروم است و افشین بایمانی، دیگر زندانی تبعید شده به قزلحصار، پس از گذشت ساعت‌ها از وقوع حمله قلبی، تنها به بهداری زندان منتقل شده است.
این شرایط، با تداوم محرومیت از حق ملاقات و حق تماس تلفنی، اسف‌بارتر شده است. طی این مدت، بهره‌مندی از کارت تلفن و برقراری تماس، کاملا بی‌برنامه و بدون یک رویه‌ی ثابت بوده است و قطع تماس‌های تلفنی به عنوان یک اهرم فشار امنیتی مضاعف، علیه این زندانیان اعمال شده است. در واقعیت امر، از آنجا که تبعید این زندانیان به قزلحصار با دستور و فشار نیروهای امنیتی صورت پذیرفته است، عملا سازمان امور زندان‌ها و خاصه مسئولان زندان قزلحصار، هر نوع برقراری حق تماس، اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان، حق ملاقات با وکیل و … را در گرو کسب دستور از نهادهای امنیتی می‌دانند و با توسل به این رانه‌ی امنیتی، سلب مسئولیت خود را توجیه می‌کنند.
تمامی این شرایط، موجب شده تا زندانیان، با عدم دریافت جیره غذای زندان، کماکان اعتراض خود را به تبعید و سرکوب مضاعف در زندان قزلحصار اعلام کنند و مطالبه‌ی بازگشت به زندان اوین و متوقف‌سازی رویه‌ی پرونده‌سازی امنیتی در زندان را با صدایی رساتر، اعلام کنند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:
1- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی بابرپایی تجمع 
 درشهرهای اهوازوکرمانشاه مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان
وشوش مقابل اداره تامین اجتماعی شهرستان
شعارها:
«مادیگه رای نمی دیم عدالتی ندیدیم»
«حمایتی ندیدیم رای نمی دیم به مجلس »
«ما اشتباه کردیم مملکتو دودستی تحویل دزدا کردیم»
«لشکری کشوری تامین اجتماعی اتحاد اتحاد»
«اتحاد اعتراض علیه فقر وفساد»
«بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»
« فقط کف خیابون به دست میاد حقمون»
«تا حق خود نگیریم آروم نمی نشینیم»
«کار جدید دولت ایجاد رعب و وحشت»
«دشمن ما همینجاست دروغ میگند آمریکاست»
«زیربارستم نمی کنیم زندگی جان فدا می کنیم در ره آزادگی مرگ براین بردگی مرگ براین بردگی»
«حسین حسین شعارشون دروغ و دزدی کارشون»
«کومهار تورم دروغ می گید به مردم»
«پیام ما به دولت خجالت خجالت»
«مدعی عدالت خجالت خجالت»
«شش کلاسه دروغگو حاصل وعده هات کو»
«این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی»
«مدیر بی کفایت خجالت خجالت»
«ننگ ما ننگ ما مخبر الدنگ ما»
«میرهاشم حیا کن سازمانو رها کن»
«میرهاشم موسوی استعفا استعفا»
«تامین غارت کردند مارو بیچاره کردند»
«تامین اجتماعی چه نام اشتباهی»
«سفره بی نان ما چی می خواید از جان ما»
«بازنشسته مظلومه از حق خود محرومه»
«ظلم وستم کافیه سفره ما خالیه»
«وعده وعید چه خوب بود ولی همش دروغ بود»
«خواسته ما این زمان معیشت است و درمان»
«نه دولت نه مجلس نیستند بفکر ملت»
«دولت خیانت می کند مجلس حمایت می کند»
«دولت ورشکسته دشمن بازنشسته»
«قانون کی شکسته دولت ورشکسته»
«حقوق ما ریالیه هزینه ها دلاریه»
«تورم اسفبار حاکم شده توبازار»
«گرانی تورم بلای جان مردم»
«بدون حقه بازی اجرای همسان سازی»
« اجرای همسان سازی بدون حقه بازی »
«درمان رایگان حق مسلم ماست»
«ننگ ما صدا وسیمای ما»
تصاویر:
اهواز:
 
شوش:
 
2- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد استان های اصفهان و مازندران

تجمع کنندگان در اصفهان شعار می دادند:«حقوق نصف نیمه سکوت کنی همینه»
مازندران:
 
فراخوان تجمع بزرگ بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد بتاریخ 16 مهر 
یار دبستانی من، با من و همراه منی
چوب الف بر سر ما، بغض من و آه منی
حک شده اسم من و تو، رو تن این تخته سیاه
ترکه بیداد و ستم، مونده هنوز رو تن ما
دشت بی فرهنگی ما، هرزه تموم علفاش
خوب اگه خوب، بد اگه بد، مُرده دلای آدماش
دست من و تو باید این، پرده ها رو پاره کنه

*تجمع اعتراضی جمعی از کارکنان مناطق نفتخیز جنوب، نسبت به اعمال سقف ظالمانه دستمزد، عدم پرداخت کامل پاداش سنوات بازنشستگی و سایر مطالبات مقابل مقابل مدیریت شرکت نفت در اهواز
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
امروز یکشنبه ۹ مهرماه ۱۴۰۲، گروهی از کارکنان مناطق نفتخیز جنوب، در اعتراض به اعمال سقف ظالمانه دستمزد، عدم پرداخت کامل پاداش سنوات بازنشستگی و سایر مطالبات شان، مقابل بلوک دوم ساختمان ۵ طبقه مدیریت شرکت نفت در اهواز تجمع کردند.
 
 
 
*اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن لرستان و زاگرس در اعتراض به عدم پرداخت حقوق
روزیکشنبه 9 مهر، کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن لرستان و زاگرس(شرکت تراورس) برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق دست از کارکشیدند.
گزارشی بقلم یک کارگر:
یکشنبه ناحیه زاگرس و لرستان اعتصابه کسی کار نمیکنه تا حقوق بیاد بحساب. تا جایی که ما متوجه شدیم فکر نکنم این هفته هم حقوق بحساب بیاد مگر با اعتصاب
*اعتصاب  وتجمع کارگران پتروشیمی رازی دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق و حق بیمه
کارگران پتروشیمی رازی برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق و حق بیمه دست از کارکشیدند ودراین مجتمع واقع در بندرامام تجمع کردند.
براساس خبر منتشره درشبکه های اجتماعی، ده‌ها کارگر تجمع کننده اقدام به سردادن شعار علیه مدیرعامل این مجموعه کرده‌ وضمن اعتراض به حقوق های نجومی و اعمال تبعیض  خواهان رسیدگی به مطالبات خود شده‌اند.
*تجمع اعتراضی اهالی دهستان عنافجه نسبت جمع آوری پل ارتباطی وجابجایی با قایق
روزیکشنبه 9 مهر، اهالی عنافجه در شمال اهوازبرای اعتراض به جمع آوری پل ارتباطی این دهستان به شهر ملاثانی وجابجایی با قایق دست به تجمع زدند و اجازه ندادند که فرزندان آن‌ها با قایق به مدرسه بروند و معلم‌ها به این دهستان وارد شوند.
 
 
براساس گزارش رسانه ای شده،دهستان عنافچه با داشتن 42 روستا و جمعیت 15 هزار نفر از توابع شهرستان باوی و در 31 كيلومترى شهر اهواز واقع است ، بین این دهستان و شهرستان باوی رودخانه کارون عبور می‌کند که مردم این منطقه برای تردد به شهرستان باوی و انجام امورات زندگی خود نیاز به احداث پل دارند.
*تجمع اعتراضی مشتریان کرمان موتور و آرین پارس موتورنسبت به گرانفروشی مقابل اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران
روزیکشنبه 9 مهر، حواله‌داران خودروهای جک و لاماری برای اعتراض به گرانفروشی کرمان موتور و آرین پارس موتورمقابل اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران تجمع کردند و خواستار بازگشت وجوه اضافه دریافتی طبق قیمت های مصوبه های 543، 566 و 594 شورای رقابت شدند.
 
برپایه گزارش رسانه ای شده، تجمع کنندگان بنرهایی با عناوین «چرا زور هیچکس به خودروسازان متخلف و گران فروش مونتاژی نمی رسد؟«، «چه کسی پاسخگوی مال باختگان طرح یکپارچه تابستان 1402 است؟»، «تخلف آشکار و افزایش غیرقانونی همه محصولات کرمان موتور برای خریداران سامانه یکپارچه تابستان 1402 مشهود است»، «طبق مصوبه 543 مورخ 11 بهمن 1401 شورای رقابت، خودروسازان حق فروش محصولات، بدون مصوبه قیمتی شورا را نخواهند داشت»، را در دست داشتند.
*بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان، در اعتراض به احکام صادر شده برای معلمان فرهیخته آقایان محمود ملاکی،محسن عمرانی،عبدالرضا امانی فر و اصغر حاجب، اعضای کانون صنفی معلمان بوشهر
کانون صنفی فرهنگیان گیلان بیانیه ای بشرح زیر در اعتراض به احکام صادر شده برای معلمان فرهیخته آقایان محمود ملاکی،محسن عمرانی،عبدالرضا امانی فر و اصغر حاجب، اعضای کانون صنفی معلمان بوشهر،منتشرکرد:
در کفِ امروز نقدِ جانِ ماست
سودِ این سرمایه فردای شماست
با توجه به احکام صادره‌ی اخیر درباره‌ی فرهنگیان فعال صنفی، تردیدی باقی نمی‌ماند که شوربختانه حاکمیت عزمش را جزم کرده تا به هر قیمتی شده، با صدور رای‌های ناعادلانه نظیر آنچه که در مورد همکارانمان در بوشهر صادر شده، شاید بتواند هر صدای حق‌طلبانه و مطالبه‌گرانه‌ای را خاموش کند.
خواب می‌بینیم یا رمان می‌خوانیم !!
آیا همه‌ی آن شنیده‌ها و رویدادها در ارتباط با سلاطین خودرو  و فولاد و شکر و سکه، که برونداد آن اختلاس و انحصار و خروج سرمایه بود؛ پیگیری و رسیدگی شد!!؟؟ حالیا به توقیف اموال و حبس تعزیری آقایان: محمود ملاکی، محسن عمرانی، عبدالرضا امانی‌فر و اصغر حاجب از اعضای هیأت مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر رسیده است؟
اموال و سرمایه معلمان، قلم است و کتاب و نقد و معرفت. بیان قانون‌مدارانه‌ی مشکلات معیشتی فرهنگیان و طرح این نکته که خفگی اندیشه، کرختی آموزش را به دنبال دارد، بر کدام پایه حقوقی، فعل مجرمانه تعریف می‌شود!!؟؟
کانون صنفی فرهنگیان گیلان، طبق روال معمول، ضمن هشداری مشفقانه به دست‌اندرکاران صدور چنین احکامی، انتظار دارد که به این رویه ناعادلانه پایان داده شود تا فضای عمومی جامعه و به ویژه آموزش و پرورش در روزهای ابتدایی سال تحصیلی جدید به حالت تعادل برگردد و رنگ آرامش به خود بگیرد.
*صدور حکم اخراج برای  محمد دارکش در آستانه ۱۳مهر «روز جهانی معلم» 
وزارت آموزش و پرورش در تداوم رویه امنیتی چند ماه اخیر حکم اخراج محمد دارکش فعال صنفی معلمان و دانشجویان را صادر کرد. 
محمد دارکش، معلم جوانی است که در طول ۶ سال سابقه آموزشی خود همواره از محبوب‌ترین معلمان مدارس بوده است؛ پیش‌تر دانشگاه تهران هم موازی با وزارت آ.پ اقدام به پرونده‌سازی برای این فعال صنفی کرده بود.
حراست دانشگاه تهران، به این فعال صنفی و دانشجویی که دانشجوی دکتری جامعه شناسی دانشگاه است ‌یشنهاد همکاری داده بود و تهدید کرده بودن در صورت عدم همکاری به وزارت آموزش و پرورش برای اخراج نامه خواهند داد که با رد پیشنهادها و در تداوم زیر فشار قرار دادن فعالین، گزارش‌های حراست دانشگاه تهران و فعالیت‌های صنفی را مبنایی برای صدور حکم اخراج  این معلم قرار داده‌اند. 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*عدم آزادی فروغ سمیع‌نیا، علیرغم ابلاغ وثیقه 
فروغ سمیع‌نیا، فعال حقوق زنان، تنها فرد بازداشتی پرونده فعالان زنان گیلان است که علی‌رغم ابلاغ وثیقه توسط دادسرای عمومی و انقلاب رشت، کماکان در بازداشت به‌سر می‌برد و با آزادی وی موافقت نشده است.
صبح روز ۲۵ مردادماه، ۱۲ نفر از فعالان حقوق زنان و سایر فعالان سیاسی استان گیلان در شهرهای رشت، انزلی، لاهیجان و فومن بازداشت شدند. تا با امروز، تمامی بازداشت شدگان این پرونده با تودیع قرار وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون تومانی از بندهای مختلف زندان لاکان رشت آزاد شدند.
فروغ سمیع‌نیا، علی‌رغم دریافت ابلاغ قرار وثیقه طی ۵ روز گذشته، اما همچنان به‌صورت بلاتکلیف در زندان لاکان رشت به‌سر می‌برد. 
صبح امروز یکشنبه ۹ مهرماه، خانواده‌ی فروغ سمیع‌نیا جهت پیگیری وضعیت وی به دادسرای عمومی و انقلاب رشت مراجعه کردند، اما طبق گفته‌های بازپرس، روز دقیقی برای آزادی وی وجود ندارد.
برگرفته از کانال بیدارزنی
*آزادی امید اسدی با تودیع قرار وثیقه
روز چهارشنبه پنجم مهرماه ۱۴۰۲، امید اسدی فعال کارگری و مدنی اهل شهر سنندج پس از ۱۸ روز بازداشت با تودیع قرار وثیقه دویست میلیون تومانی موقتاً و تا زمان پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.
روز یک‌شنبه ١٩ شهریورماه ١۴٠٢، نیروهای امنیتی شهر سنندج با یورش بە محل کار امید اسدی، بدون ارائە حکم قضایی اقدام بە بازداشت وی کردند.
منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*وضعیت اسفناک برترین دانشگاه کشور!
دیروز و پس از گذشت چند روز از آغاز ترم، بالاخره از سرویس دانشگاه رونمایی شد. هرچند عادت کرده‌ایم به بدتر شدن همه‌چیز، اما اینبار باز هم شوکه شدیم. 
مدیریت جهادی دانشگاه در تازه‌ترین دستاوردش، سرویس‌های دانشگاه را نیز تصفیه کرده‌اند. سرویس‌ دانشگاه که در ترم گذشته دست‌کم دانشجویان را با اتوبوس‌های جدید و مناسب جابجا می‌کرد، طی عملیات جهادی، با اتوبوس‌های فرسوده و قدیمی جایگزین شده‌اند. همچنین رانندگان سرویس‌ها، کوچکترین اطلاعی از نحوه مواجهه با دانشجویان و روال سرویس‌ها ندارند. گزارش‌هایی از برخورد بد با دانشجویان و همچنین ناآگاهی راننده از مسیر اتوبوس‌ها بدست ما رسیده است.
همچنین به دانشجویان گفته شده که اتوبوس‌ها نمی‌توانند بیشتر از تعداد صندلی‌ها دانشجو سوار کنند و بنابراین باقی دانشجویان باید منتظر سرویس‌ بعدی شوند. این درحالی است که ساعت حرکت اتوبوس‌ها، ۷:۲۰ اعلام شده و کلاس بسیاری از دانشجویان دانشکده فنی ساعت ۷:۳۰ دقیقه شروع می‌شود که یعنی با حرکت اولین سرویس هم دانشجویان به موقع سرکلاس حاضر نخواهند شد.
دستاورد مدیریت جهادی و صیانت از فرهنگ خودی‌ها، تا به الان تنها محدودتر شدن امکانات رفاهی دانشجویان و پسرفت کیفیت زندگی دانشجویی بوده است. آنچه این مدیریت خوب آموخته است، جبران بودجه از طریق اخذ منابع مالی دانشجویان است.
برگرفته از کانال داشگاه تهران - دانشجو
*تفکیک جنسیتی از بدو ورود به دانشگاه
بنا بر گزارش دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، درب اصلی و شمالی این دانشگاه به دو بخش ورودی برادران و ورودی خواهران تفکیک شد. این اقدام در حالی صورت گرفته است که به واسطه‌ی این تفکیک صف‌های طولانی از دانشجویان برای ورود به دانشگاه در پیاده رو بین بزرگراه جلال و دانشگاه شگل می‌گیرد. 
همچنین در ادامه‌ی اقدامات کنترلی، حراست دانشگاه در پلاتوهای گروه تئاتر در دانشکده هنر و معماری دوربین و میکروفون برای نظارت نصب کردند.
*تعلیق اساتید در پی اعلام حمایت از دانشجویان!
در پی ادامه فرایند خالص‌سازی دانشگاه‌ها از اساتید غیرهمسو، دکتر یدالله دادگر، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی و استاد نمونه دانشگاه بهشتی در سال ۱۳۹۲، در پی امضای نامه سرگشاده جمعی از اساتید دانشگاه خطاب به ریاست سابق دانشگاه در سال گذشته، در اعتراض به وقایع دانشگاه و اعلام حمایت از دانشجویان، تعلیق و تمام واحدهای درسی ایشان برای ابتدای نیم‌سال جاری، علی‌رغم حضور در برنامه از پیش اعلام شده، بدون هیچ‌گونه توضیحی از سوی گروه اقتصاد این دانشکده از برنامه درسی حذف شد.
عموم دانشجویان دانشگاه بهشتی، خاصه دانشجویان دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی، اعتراض و نارضایتی شدید خود را نسبت به تعلیق و حذف دروس ارائه شده از سوی این استاد فرهیخته و شریف ابراز و نگرانی خود در خصوص حذف اساتید برجسته و افت علمی دانشکده‌ها را اعلام می‌دارند و خواهان توقف موج برکناری اساتید دانشگاه می‌باشند.
*نامه 255 نفر از دانش‌آموختگان، مدرسان و دانشجویان علوم اجتماعی ایران (درباره بیانیه 55 نفر)
در آستانه گشایش دانشگاه‌ه‍ا و در شرایطی که گروه‌های اجتماعی و فرهنگی مختلف در یک‌سالگی جنبش «زن، زندگی، آزادی»  در برابر مجموعه   گسترده‌ای از تبعیض‌ها و نابرابری‌های نظام‌مند قرار گرفته ‌اند، بیانیه ای از جانب ۵۵ عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران منتشر شد که تأسف و خشم بسیاری از دانش‌آموختگان و دانشجویان علوم اجتماعی را برانگیخت. در این بیانیه، که به بهانه خبرساز شدن یک جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد انسان‌شناسی به نگارش درآمده، تعابیر و نکاتی به کار رفته است که هیچ نسبت و سنخیتی با تعهد و بینش جامعه‌شناختی ندارد و بیشتر به یک اتهام افکنی سیاسیِ  همسو با جریان مسلط شباهت دارد. این بیانیه نه تنها دانشجویی را به سبب اظهارنظر در جلسه دفاع از پایان‌نامه اش که در محیط دانشگاهی برگزار شده است محکوم می‌کند و اقدام او را «در راستای اهداف دشمنان ملت» می‌نامد، که ظاهر او را نیز صرفا به دلیل آنکه با پوشش اختیاری حاضر شده است، «نامناسب» قلمداد می‌کند. لااقل اندک جای امیدواری بود که اگر هر دانشگاه و دانشکده‌ای، هنوز با آزادی پوشش مسئله دارد و آن را به نام «قانون» محکوم می‌کند، دستکم دانشکده‌های علوم اجتماعی این مسئله را با خود و در خود حل کرده باشند، و اگر در این «مسئله‌زدایی» پیشگام نیستند، لااقل از عُرف همان جامعه‌ای که مدعی مطالعه آن هستند، عقب‌تر نباشند.
البته این کردارها تعجب‌برانگیز نیستند. خروجی سیاست پاکسازی و جذب گزینشی در دانشگاه‌ها، جز این  نمی‌توانست باشد. راه‌اندازی پروژه اسلامی سازی علوم از جمله علوم اجتماعی، حذف و طرد بسیاری از فارغ التحصیلان ممتاز علوم اجتماعی ایران، به ویژه زنان به سبب استقلال فکر و عمل و تن ندادن به آپاراتوس ایدئولوژیک دولت، و درونی‌سازی شیوه‌های مصالحه و سکوت نزد آنهایی که به سازوکار یادشده گردن می‌نهند، وضعیتی در بدنه دانشگاهی علوم اجتماعی ایران ساخته است که نسبت به رنج، تبعیض و نابرابری کرخت شده است. این بیانیه را باید سویه دیگر بی‌عملی و سکوت بسیاری از اصحاب علوم اجتماعی ایران به ویژه طی یک سال گذشته دانست؛ دانشگاهیانی که حمایت از یکدیگر و جایگاه انحصاری خود را بالاتر و مهم‌تر از حمایت از حیثیت حرفه‌ایِ خود و دانشجویان‌شان می‌دانند. ماجرای اخیر بار دیگر به‌روشنی نشان داد که آزادی‌های دانشگاهی تا چه پایه برای حیات دانشگاه ضروری است. گروه‌های دانشگاهی باید مصرانه از اعضای‌شان بخواهند هر آنچه را که حین پژوهش دانشگاهی دریافته‌اند، آزادانه و بدون واهمه بیان کنند و در عین حال آماده شنیدن نقدهای جدی بر آرا و یافته‌های‌شان باشند. بی‌اعتنایی به این ضرورتها، علوم اجتماعی دانشگاهی را بیش از پیش در معرض دستکاری نهادهای سیاسی و ایدئولوژیک قرار داده و آن را در برابر سیاست‌های پاکسازی مطیع‌تر کرده است؛ مسئله‌ای که تبعات سنگینی برای نسل‌های آتی دانشجویان علوم اجتماعی در ایران خواهد داشت.
ما معتقدیم که چنین بیانیه‌ای را نباید به‌آسانی فراموش کرد یا با پذیرش توجیه‌های مختلف امضاکنندگان، ابتذال باورنکردنی چنین عملی را کمرنگ جلوه داد. هم‌دستی و هم‌سخنی طیف‌های مختلفی از بدنه علوم اجتماعی دانشگاهی در این بیانیه، خود لحظه نمایان شدن پیوندها و آشکارگی حقیقت است که گرچه تلخ و دردناک می‌نماید، اما بهتر آن‌که دردناک بودنش را بپذیریم و با صراحت بیشتری در برابر آن بایستیم. چه آن‌که اگر ماهیت نقاد علوم اجتماعی از آن زدوده شود و پاسخ یک پژوهش دانشگاهی- با هر رویکرد و کیفیتی- در رسانه‌های دولتی داده شود، دیگر چیزی جز ظواهر دانشگاه باقی نمی‌ماند.  اینک در آستانه این ویرانی ایستاده‌ایم؛ لایه‌های پیچیده و متلون گفتارهای قدرت در جسم و جان علوم اجتماعی ایران تنیده شده است و تنها باید کوشید دانشجویان امروز و فردا را یاری کرد تا درون و بیرون دانشگاه، با گفتارها و کردارهای انتقادی بدیل همراه شوند.
به‌استثنای اقلیت اعضای هیئت علمی علوم اجتماعی در دانشگاه‌ها که کماکان تن به ابتذالِ وارونه‌نمایی حقایق نسپرده‌اند،  پس از این، شفاف‌سازی هم‌دستی های بدنه علوم اجتماعی دانشگاهی با گفتارهای حاکم و  مبارزه برای دفاع از ارزش‌های متکثر، مترقی و انتقادی علوم اجتماعی، و نیز نقد تمام‌عیار سیاست های گزینش و جذب اعضای هیئت علمی در گروه‌های علوم اجتماعی، مسئولیت خطیر و همگانی ما خواهد بود.
با 255 امضا
*نامهٔ سرگشادهٔ انجمن‌های علمی علوم ارتباطات، انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی و سیاست‌گذاری اجتماعی دانشگاه تهران در نقد طرح جذب استادمحور‌ در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
بخشی از این نامه؛
«به‌نظر می‌رسد که طرح «استادمحور» از همین ابتدا، دچار کژکاردی‌های متعددی شده‌است که حتی اهداف مذکور در آیين‌نامه را نیز تأمین نمی‌کند.
مطابق مادۀ ۳ ابلاغیه وزارت عتف، متقاضیان استفاده از این طرح باید واجد شرایط مادۀ ۳ آیین‌نامۀ ۱۷/۱۰/۱۴۰۱ استعدادهای درخشان باشند؛ یعنی متقاضیان دکتری باید حداقل ۶۰ امتیاز از مجموع ۱۰۰ امتیاز فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و مصاحبه را داشته‌باشند تا تحت‌نظر استاد میزبان پذیرفته شوند. از سوی دیگر طبق ادعای آیین‌نامه، چنین طرحی در اصل با هدف کاربردی‌کردن پایان نامه‌های دانشجویی برای رفع مشکلات موجود طراحی شده‌است اما در عمل نحوۀ اجرای این طرح به‌هیچ‌وجه نوید تحقق بندهای آیین‌نامه را نمی‌دهد…»
 
 
گفتنی است با اجرایی شدن این طرح در دانشگاه‌های کشور، گامی جدی در تصفیه دانشگاه و گزینشی‌ شدن دانشجویان برداشته خواهد شد.
*جان باختن یک کارگر در فردیس براثر سقوط از ارتفاع
روزشنبه 8 مهر،یک کارگر حین کار در یکی از ساختمان‌های نیمه کاره منطقه شهرک ناز شهرستان فردیس براثر سقوط از ارتفاع دردم جان باخت.
*جان باختن یک کارگرکارخانه فولاد کویر اردستان براثر گیر کردن بین نوار نقاله
روزیکشنبه 9 مهر،یک کارگر 45 ساله کارخانه فولاد کویر اردستان دراستان اصفهان متاهل و دارای دو فرزند دختر و پسر براثر گیر کردن بین نوار نقاله ودر دم جان خودرا ازدست داد.
*جان باختن کارگرکارخانه ریخته‌گری شهرک صنعتی کاوه پس از چند روز دست وپنجه نم کردن با مرگ دربیمارستان
یک کارگر کارخانه ریخته‌گری شهرک صنعتی کاوه شهرستان ساوه بنام رسول رضوانی فرکه چند روز پیش بر اثر حادثه انفجار کوره ذوب دچار جراحات و سوختگی 90 درصدی شده بود، در بیمارستانی در تهران جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 10 مهرماه 1402
- دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان غربی(شهر ارومیه»
اردبیل(شهر اردبیل)
أصفهان (شهراصفهان)
خوزستان (شهراهواز)
زنجان(شهر زنجان)
فارس(شهرشیراز)
کردستان(شهر سنندج)
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهر خرم آباد)
مازندران (شهرساری)
مرکزی(شهر اراک)
واستان تهران مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در خیابان سردار جنگل تهران
- دوشنبه اعتراضی کارگران مناطق عملیاتی صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق
- تجمع اعتراضی کارگران آبفا کهگیولیه و بویراحمد نسبت به عدم پرداخت بموقع چندرغاز حقوق
- تجمع اعتراضی جمعی از کشاورزان روستای گل گل پلدخترنسبت به وارد کردن خسارت به اراضیشان در پی لوله گذاری شرکت گازایران آروین
- تجمع اعتراضی معلمان تبادکان مشهد، مالکان اراضی حصارسرخ شاندیز، پلاک 89 اصلی. بخش 6 مشهد مقابل دادگستری استان خراسان رضوی
- پیام توماج صالحی از زندان و تکذیب ادعاهای وکیل تحمیلی درباره وضعیت مساعد او
- تصمیم سپیده رشنو برای حضور با حجاب اختیاری در دادگاه
- آرش جوهری بیش از سه سال است که بدون یک روز مرخصی در زندان است. 
- اطلاعیه انجمن صنفی معلمان هرسین در خصوص احکام صادر شده علیه فعالین صنفی کانون صنفی معلمان بوشهر 
- پرونده سازی جدید برای اعضای کانون صنفی معلمان بوشهر 
- برگزاری دومین جلسه دادگاه صالح نیکبخت، وکیل خانواده ژینا امینی برگزار شد
*******
*دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان غربی(شهر ارومیه»
اردبیل(شهر اردبیل)
أصفهان (شهراصفهان)
خوزستان (شهراهواز)
زنجان(شهر زنجان)
فارس(شهرشیراز)
کردستان(شهر سنندج)
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهر خرم آباد)
مازندران (شهرساری)
مرکزی(شهر اراک)
واستان تهران مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در خیابان سردار جنگل تهران
شعارها:
«مدیر نظامی نمی خوایم نمی خوایم»
«مدیر بی لیاقت استعفا استعفا»
«مدیر بی کفایت استعفا استعفا»
«کی حق مارو خورده سهامدار عمده»
«بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»
«تاحق خود نگیریم دوشنبه ها همین است»
«برای رفع تبعیض عدالت عدالت»
«تاحق خود نگیریم آروم نمی نشینیم»
«تاحق خود نگیریم از پا نمی نشینیم»
« شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد»
« شرکت پر درآمد درآمدت کجا رفت»
«اجرای آئین نامه حق مسلم ماست»
«نه سازش نه تسلیم اجرای آئین نامه»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
تصاویر:
ارومیه:
 
اهواز:
 
تهران:
 
خرم آباد:
 
ساری:
 
*دوشنبه اعتراضی کارگران مناطق عملیاتی صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق
روز دوشنبه 9مهر همچون دوشنبه گذشته+، کارگران مناطق عملیاتی صنعت نفت در سکوهای دریایی شرکت فلات‌قاره ایران و نفت‌و‌گاز پارس برای اعتراض به تعیین سقف حقوق دست به تجمع زدند.
کارگران مناطق عملیاتی صنعت نفت اعلام کردند تا رسیدن به خواسته شان مبنی برعدم تعیین سقف حقوق به دوشنبه اعتراضیشان ادامه خواهند داد.
 
 
+تجمع اعتراضی کارگران شرکت های فلات قاره ایران ، پایانه‌های نفتی نسبت به تعیین سقف حقوق در مناطق عملیاتی
روزدوشنبه 3 مهر، کارگران  شرکت های فلات قاره ایران ، پایانه‌های نفتی  برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به تعیین سقف حقوق برای اعتراض به تعیین سقف حقوق دست به تجمع در سکوهای بهرگانسر ، فروزان ، رسالت ، ابوذر و جزیره‌ی‌خارک زدند و خواستار حذف کامل سقف‌ حقوق و پرداخت دستمزد طبق قوانین استخدامی شدند.
بنا به گزارش منتشره به کانال های وابسته به کارگران نفت،فردا روزسه شنبه 4 مهرکارگران شرکت پایانه های نفتی مجددا ساعت 8 صبح مقابل گیت ورودی اسکله صادراتی نفت تجمع حداکثری برگزار خواهند کرد.
*تجمع اعتراضی کارگران آبفا کهگیولیه و بویراحمد نسبت به عدم پرداخت بموقع چندرغاز حقوق
روزدوشنبه 10 مهر،جمعی از گارگران آب و فاضلاب استان کهگیولیه و بویراحمد برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع چندرغاز حقوق دست به تجمع زدند.
 
آنها به خبرنگاررسانه ای گفتند: اکنون که هفته اول مهرماه نیز سپری شده فرزندانشان مغموم و مایوس از همکلاسی های خود و از فضای پر جنب و جوش روزهای آغازین مدارس جا مانده و با چشمانی گریان و حسرت بار با دلی پر درد و آلام از کاروان هم قطاران آموزش و همسالان خود و با پوششی متفاوت از همکلاسان با لباسی مندرس و کیف و کفش و نوشت افزار سال گذشته به دیدار هم کلاسی‌ها می‌روند.
آنها افزودند: ابتدایی ترین حقوق و دستمزد اداره کاری  هم به آنها تعلق نمی‌گیرد علیرغم اینکه به طور 24  ساعته مشغول به خدمت و در حالت آماده باش چون نیروی واکنش سریع حاضر و آماده اند و نه تعطیلات جلودارشان بوده و نه برف و بوران زمستانی و نه باد های گرم و سوزان تابستان چرا که همشهریان آب می خواهند و آب است الفبای آبادانی و رمز حیات.
آنها در خاتمه گفتند: در زمان مدیریت کنونی اوضاع بهتر نشده و هیچ گونه قراردادی نداریم و معلوم نیست اوضاعشان که تعدادشان قریب به دویست نفر بوده به کجا ختم می‌شود و مدیران آبفا نیز تنها جوابشان این است که ما و شما هیچگونه رابطه کاری نداریم و از جواب دهی به هر پرسشی شانه خالی می‌کنند.
*تجمع اعتراضی جمعی از کشاورزان روستای گل گل پلدخترنسبت به وارد کردن خسارت به اراضیشان در پی لوله گذاری شرکت گازایران آروین
جمعی از کشاورزان روستای گل گل پلدختربرای اعتراض به وارد کردن خسارت به اراضیشان در پی لوله گذاری شرکت گاز ایران آروین تجمع کردند.
 
 آنها به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند: کشاورزان این روستا مورد ظلم شرکت گاز ایران آروین قرارگرفته چرا که این شرکت بدون اجازه مالکان وارد زمین های کشاورزی ما شده و به حفاری و لوله گذاری اقدام کرده به طوری که این اراضی دیگر قابل کشت نیست.
آنها افزودند:در پی اقدام شرکت گاز وقتی مالکان به مسوولان این شرکت مراجعه و  اعتراض می کنند مورد بی احترامی گرفته و آنها مدام در پاسخ جمله طرح ملی می باشد را بیان می کنند.
آنها اضافه کردند: قابل توجه این که ما کشاورزان نسبت به قوانین و طرح های ملی آگاهی کامل داریم  و هیچ وقت جلوی طرح ملی را نگرفته و نخواهیم گرفت.
آنها افزودند: به خاطر خساراتی که این شرکت به کشاورزان منطقه وارد کرده و از آنجا که این زمین ها محل ارتزاق و تنها منبع درآمد خانواده ها می باشند مطالبه  کشاورزان استیفای حقوق قانونی خود است.
آنها اضافه کردند: با توجه به این که با اجرای طرح قدیم و جدید حریم را400 متر اعلام کردند ما کشاورزان قادر به هیچ گونه ساخت و ساز، احداث بنا، دامداری و یا شرکت در زمین های خود نیستیم.
*تجمع اعتراضی معلمان تبادکان مشهد، مالکان اراضی حصارسرخ شاندیز، پلاک 89 اصلی. بخش 6 مشهد مقابل دادگستری استان خراسان رضوی
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران:
معلمان تبادکان، مالکان اراضی حصارسرخ شاندیز، پلاک ۸۹ اصلی. بخش ۶ مشهد
این معلمان جهت دیدار مردمی با رئیس دادگستری استان تجمع کردند و با طرح موضوعاتی که شائبه فساد و مداخله دست‌هایی پنهان در دستگاه قضا دارد بر ادامه پیگیری‌ها تا رفع ابهام و حل مساله تاکید کردند و منتظر بازخورد دستور رئیس محترم دادگستری هستند. 
*پیام توماج صالحی از زندان و تکذیب ادعاهای وکیل تحمیلی درباره وضعیت مساعد او
حساب توماج صالحی در شبکه اجتماعی اکس ( توییتر سابق) با انتشار مطلبی در تکذیب ادعای رزا اعتمادانصاری، وکیل تحمیلی درباره وضعیت مساعد این هنرمند زندانی نوشت:
‏«من بعد از شش ماه اعلام درد دندون بعد از هفته‌ها بیخوابی و تب و لرز و تعرق از درد بخاطر در دسترس نبودن هیچ نوع ابزاری با سیم ماسک و نمک و درد بی‌اندازه، دندون خودم را عصب کشی کردم و سه روز بعد مسئولین لطف کردن، منتی بر سر ما گذاشتند و پزشکی برای پر کردن همان دندان آوردند.» 
بعلاوه اینکه توماج گفت: پاش درد می‌کنه و هنوز کاری براش نکردن. ‏حجم شکنجه‌ها و آسیب‌های جسمی که در حین بازداشت و بازجویی به ‌توماج صالحی⁩ وارد شده بسیار بیشتر و وحشیانه‌تر از چیزی است که تا کنون منتشر شده. 
در ادامه مطلب آمده است: به نظر می‌رسد اخبار وکیل تحمیلی توماج از منبعی غیر از توماج به دستشان می‌رسد و به جای تلاش برای احقاق حقوق موکل خود در صدد دلجویی و سفیدشویی از قانون شکنی بازجویان هستند.
منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*تصمیم سپیده رشنو برای حضور با حجاب اختیاری در دادگاه
سپیده رشنو با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «امروز؛ دهم مهر ماه ۱۴۰۲، با همین پوشش، همراه با وکیلم آقای پناهی‌پور در دادگاه حاضر خواهم‌ شد برای دفاع از دو اتهام «تشویق به فساد و فحشا و تبلیغ علیه نظام» که مصداق آن‌ها تنها پست اول صفحهٔ اینستاگرام‌ من است.
 
رشنو که به «ممنوعیت از تحصیل» به مدت دو ترم محکوم شده بود در آن زمان نیز نوشت «به آنها گفته‌ام بعد از دو ترم تعلیق برمی‌گردم ولی با همین پوشش و آنها نیز اخطار ممنوع الورودی را به من داده‌اند.
سپیده رشنو متولد ۱۳۷۳، نویسنده و ویراستاری است که در تیر ماه ۱۴۰۱، در پی اعتراض به «حجاب اجباری» و مقاومت در برابر دخالت‌های یک زن «آمر به معروف» به نام «رایحه ربیعی» به نوع پوشش‌اش، دستگیر و وادار به انجام «اعتراف اجباری» در صدا و سیمای جمهوری اسلامی شد.
*آرش جوهری بیش از سه سال است که بدون یک روز مرخصی در زندان است. 
اگرچه مرخصی حق زندانی است، ضابط (بازجو) اختیار تام بر تمامی مراحل پرونده دارد و بازجوی آرش نیز همچون گذشته با محروم کردن او از حقوق اولیه‌اش تصمیم بر فشار حداکثری بر او گرفته. در این میان نهادهای امنیتی دست‌دردست بازجو با مخالفت با آزادی مشروط او نیز دورهٔ حبس او را طولانی‌تر می‌کنند. آرش جوهری اما همچون بسیاری مبارز سوسیالیست دیگر، در تمام این سال‌ها قد خم نکرده و زیر بار تهدید و فشار برای تغییر مواضع برابری‌خواهانه‌اش، نه به جریان‌های راست نزدیک شده و نه قدمی از مواضع برحقش عقب کشیده است. جای آزادی‌خواهان و برابری‌طلبان زندان نیست.
 
منبع 2 خبر بالا:کانال کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
*اطلاعیه انجمن صنفی معلمان هرسین در خصوص احکام صادر شده علیه فعالین صنفی کانون صنفی معلمان بوشهر 
هان! قلمتان خدنگ و مرکب آن شرنگ!
در تقبیح و محکومیت احکام خردستیزان علیه فعالین صنفی بوشهر.
نه می‌توان از قانون با شما سخن گفت، که برقانون خدایید و تنها بر تعلیق آن است که حکم می‌رانید!
نه می‌توان از عقل با شما گفت، که عقل را بی جان، بر تابوت  رو به گورستان نهاده‌اید!
نه بر اخلاق تکیه زده‌اید که نهیبی به مدد آن بر شما وارد آید؛ که اخلاق بر دار است و از خون آن انباشت سرمایه می‌کنید!
ترس و جبن شما از "معلم" طبیعی و حقیقی است، چون تنها ابزارش "نقد" است، و شما که از شیوه حکمرانی‌تان ستم و غارت و مرگ و سرکوب و ایجاد تضاد طبقاتی شدید و رانت و تن‌فروشی و بیکاری و اعتیاد و زندان، بیش ازهمه رخ می‌نماید؛ باید چنین بر نقادانِ ستم گریز بتازید!!
اینکه جامعه فرهنگی همچون عموم، هر روزجنازه خویش و خانواده را بر دوش زخمی خویشتن به نام "زندگی"!!! حمل می‌کند،کافی نیست که چنین سبعانه درِ زندان‌ها را بر رویشان گشوده‌تید!!؟؟ و ماجرای " اخراج" قوت غالب شما گشته!!!
آنچه مردم را به قهر مقدس رهنمون می‌سازد تضاد درونی شما و تبعات سیاست‌های اقتصادی ظلم‌محور شماست، فرهنگیان را چرا به دستگاه گیوتین می‌سپارید؟؟
باور کنید، شما خود، دشمن خویشید.از دشمنی با خود نیز، دست‌بردار نیستید!!!
هرگونه حکم علیه فرهنگیان خصوصا احکام پی‌در‌پی علیه آقایان محمود ملاکی،محسن_عمرانی، عبدالرضا امانی فر و اصغر حاجب از فعالان صنفی کانون صنفی فرهنگیان استان بوشهر محکوم و عناد با عقلانیت است.
انجمن فرهنگیان هرسین
دهم مهرماه ۱۴۰۲
*پرونده سازی جدید برای اعضای کانون صنفی معلمان بوشهر 
در حالی که کمتر از یک هفته از صدور حکم قضایی زندان تعزیری علیه آقایان محمود ملاکی، عبدالرضا امانی‌فر،اصغر حاجب ومحسن عمرانی  می‌گذرد   شعبه ۱۰۴ کیفری دادسرای بوشهر هم در ابلاغیه‌ای هر چهار نفر عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر را جهت تعیین وقت رسیدگی با اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد از دستور مامور برای 27 مهرماه صادر کرده است.
  اراده و هزینه‌ای که حاکمیت برای سرکوب در دستور کار قرار داده است می توانست در خدمت تامین مطالبات بخش قابل توجهی از جامعه قرار گیرد اما مسئولینی حکمرانی می‌کنند که حتی تمایزی بی هزینه و فایده  قایل نیستند
«ای خونين چشم و خونين دست
به راستی كه شب رفتنی است
نه اتاق توقیف ماندنی است 
و نه حلقه‌های زنجیر 
 نرون مرد ولی رم نمرده است 
با چشم هايش می جنگد
و دانه های خشكيده ی خوشه ای
درّه ها را از خوشه ها لبريز خواهد كرد»
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*برگزاری دومین جلسه دادگاه صالح نیکبخت، وکیل خانواده ژینا امینی برگزار شد
دادگاه آقای  صالح نیکبخت، حقوقدان و وکیل خانواده ژینا امینی  به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» امروز دوشنبه ۱۰ مهرماه ۱۴۰۲، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی عموزاد برگزار شد
آقای نیکبخت  وکالت بسیاری از فعالین صنفی معلمان را عهده‌دار بوده است و در سالیان گذشته  شورای هماهنگی به جهت تلاش‌های ارزشمندشان از ایشان تقدیر بعمل آورده است 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید